tajemnice Wersalu
Fot. adobe.stock.com
Królewskie życie

10 niesamowitych rzeczy, których nie wiedzieliście o Wersalu

Dzięki nim będziecie chcieli pojechać tam jak najszybciej!

Marta Cieplak 10 sierpnia 2022 15:30
tajemnice Wersalu
Fot. adobe.stock.com

Pałac królewski w Wersalu jest uważany za największy i najpiękniejszy pałac świata. Ale czy tak jest w rzeczywistości? I co sprawiło, że to miejsce odwiedza co roku około 10 mln turystów? Poznaj jego tajemnice i ciekawostki, a gwarantujemy, że wizyta w tej rezydencji króla słońca znajdzie się na szczycie twojej listy marzeń.

ZOBACZ TAKŻE: Czym pachniał Wersal za Ludwika XIV? I dlaczego kobiety mdlały w jego ogrodach?

Sekrety Wersalu

Wszyscy wiemy, że Wersal był królewską siedzibą od 1682 roku i powstał na zamówienie króla Ludwika XIV. To właśnie on marzył o stworzeniu rezydencji, która w pełni pokazywałaby ogrom jego władzy i bogactwo Francji. A czego nie wiemy?

1. Zanim Wersal stał się siedzibą króla, był... pałacykiem myśliwskim Ludwika XIII, który w tamtych lasach często polował. A że nie miał gdzie spać w okolicy, postanowił wybudować mały zameczek. Z czasem tak bardzo go polubił, że zaczął go rozbudowywać. Ale prawdziwą przemianę przeszedł za panowania Ludwika XIV.

2. Pałac w Wersalu wcale nie jest największy na świecie, a nawet w Europie. Jego całkowita powierzchnia to niewiele ponad 63 000 m², a pałac Buckingham ma ponad 77 000 m².

3. W pałacu znajduje się 2300 pokoi, 2143 okna, 1252 kominy i aż 67 klatek schodowych. Obok głównych zabudowań wybudowano stajnie dla 2,5 tys. koni, 500 psów myśliwskich i około 200 powozów. Niestety nie wszystkie miejsca można zwiedzać, choć i tak czasowo byłoby to pewnie niewykonalne w jeden dzień.

Wersal ciekawostki
Fot. adobe.stock.com

4. Słynna Sala lustrzana wzięła swoją nazwę od faktu, że jest w niej aż 357 luster, w których odbija się światło wpadające przez 17 ogromnych okien. Wieczorem w tym zjawiskowym miejscu zapalano nawet 20 tysięcy świec. Do wyrobu luster sprowadzono ekspertów aż z Wenecji, która miała swego rodzaju monopol na produkcję zwierciadeł w tym czasie.

zapachy w wersalu
Fot. adobe.stock.com

5. Architekci projektujący Wersal popełnili katastrofalny błąd – odległość między jadalniami a kuchnią, a także komnatami króla, a kuchnią były tak duże, że gdy kelnerzy przynosili posiłki, były już one letnie lub wręcz zimne. Dlatego z czasem Ludwik XIV kazał wybudować prywatne kuchnie w swoich apartamentach.

6. Wersal otoczony jest ogrodami, które mają powierzchnię aż 200 hektarów.

Wersak tajemnice
Fot. adobe.stock.com

Tuż za nim znajduje się także sekretna wioska Marii Antoniny – Hameau de la Reine. Tam uciekała królowa, gdy miała dość dworskich obyczajów. W swoim azylu nosiła zwiewne sukienki i na okolicznych łąkach udawała pasterkę. Sielski klimat zachował się w tym miejscu do dziś.

7. W ogrodach wersalu pierwotnie miało stanąć aż 1400 fontann różnego rodzaju. Nie wiadomo jednak ile udało się wybudować, bo do dzisiejszych czasów pozostało ich „jedynie” 300.

tajemnice Wersalu
Fot. adobe.stock.com

8. Co ciekawe, fontanny nie były nigdy uruchamiane jednocześnie, bo w Wersalu... brakowało wody! Aby temu zapobiec stworzono nawet system system kół wodnych i pomp Machine de Marly. Ale to też nie przyniosło oczekiwanych rezultatów.

9. Na terenie ogrodów w Wersalu wybudowano też ogromną menażerię, która umożliwiała badanie, a także leczenie zwierząt rozmaitych gatunków. Historycy są przekonani, że dzięki tym osiągnięciom powstały później pierwsze szkoły weterynaryjne.

10. Słynna złota brama prowadząca do pałacu i będą jego symbolem została zniszczona w czasie Rewolucji Francuskiej i rozebrana na drobne kawałki. Była bowiem warta majątek, bo cała została wykonana ze szczerego złota. Została ona odtworzona dopiero w roku 2008, ale już z innego materiału. Swój kolor zawdzięcza 10 000 złotych płatków, którymi została oklejona. 

Wersal brama
Fot. adobe.stock.com

Wersal o zachodzie słońca
Fot. adobe.stock.com

 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…