Londyn księżnej Diany
Fot. Getty Images, adobe.stock.com
Podróże

Nie tylko Kensington Palace, czyli Londyn śladami księżnej Diany

Poznaj 7 ulubionych miejsc Lady Di w stolicy Wielkiej Brytanii

Marta Cieplak 9 maja 2022 16:30
Londyn księżnej Diany
Fot. Getty Images, adobe.stock.com

Księżna Diana urodziła się w posiadłości Park House w hrabstwie Norfolk, ale od 1979 roku jej domem został Londyn. Zamieszkała tam w odziedziczonym po prababce luksusowym apartamencie w Coleherne Court w okolicy Earl’s Court i zarabiała na życie opiekując się dziećmi, a potem pracując w przedszkolu. Następnie, po ślubie z księciem Karolem, osiedli w apartamentach nr 8 i 9 w pałacu Kensington Royal, gdzie wychowywali się także książę William i książę Harry. Jesteście ciekawi, gdzie spędzała wolny czas, do których restauracji chadzała najczęściej i gdzie lubiła się zrelaksować? Poznajcie 7 ulubionych miejsc księżnej Diany w Londynie.

ZOBACZ TAKŻE: Oto 9 trendów modowych, które wylansowała księżna Diana, a które dziś robią furorę!

Ulubione miejsca księżnej Diany w Londynie

1. Pałac Kensington

Od czasu ślubu z księciem Karolem aż do swojej śmierci mieszkała w pałacu Kensington. Pozostała tam bowiem także po głośnym rozwodzie – lokalizacja w centrum Londynu ułatwiała jej m.in. zawożenie i przywożenie synów ze szkoły. Mimo, że mogła zlecić to pracownikom, wolała robić to sama i spędzać z chłopcami jak najwięcej czasu.

Dziś część apartamentów w pałacu Kensington można zwiedzać i przy okazji zobaczyć wystawę ubrań Lady Di. Warto skorzystać z tej okazji i przejść się korytarzami, którymi chodziła sama księżna Diana.

Na przeciwko pałacu znajduje się także słynna Cafe Diana, wypełniona pamiątkami po księżnej. Ale warto tam zajrzeć, bo Diana często wpadała tam z Williamem i Harrym na ciasto, sok lub croissanta.

Kensington Royal
Fot. adobe.stock.com

2. Restauracja Launceston Place

Launceston Place, która mieści się w dzielnicy Kensington, była jedną z ulubionych restauracji Diany. Tamtejsza kuchnia słynęła wówczas z klasycznego brytyjskiego jedzenia, ale w najlepszym wydaniu. Księżna bywała tam tak często, że jedno z dań nazwano nawet jej imieniem - Suflet Diany (niestety dziś nie ma go już w karcie). Dziś wnętrza po modernizacji wyglądają inaczej niż za życia Lady Di, a kuchnia to współczesny miks brytyjskich i francuskich smaków. Ale nadal warto się tam wybrać!

3. Restauracja L'Escargot

Do tej najstarszej francuskiej restauracji w Londynie, w dzielnicy Soho, Diana przychodziła na tuńczyka z soczewicą – było to jej ulubione danie w karcie. Restauracja liczy sobie już 95 lat i bywali w mniej wszyscy sławni i bogaci. Nadal ma swój urok z typowo francuską salą jadalną udekorowaną obrazami i kryształowymi żyrandolami. Warto zjeść tam coś smacznego (choćby przepyszne ślimaki) lub chociaż napić się wina, bo wybór jest oszałamiający.

 

4. Restauracja San Lorenzo

Gdy Diana miała ochotę na coś włoskiego albo po prostu na szybki lunch lub drinka, najczęściej wybierała włoską restaurację San Lorenzo w Knigtsbridge, usytuowanym bliżej pałacu Kensington niż jej ulubione Soho. Bywały tam także wielkie sławy ekranu jak Jack Nicholson i Joan Collins.

ZOBACZ TAKŻE: Jak mieszkała księżna Diana? Oto wnętrza jej domu

5. Royal Vaxhaull Tavern

Royal Vaxhaull Tavern to najstarsze zachowane gejowskie miejsce rozrywki w południowym Londynie. Diana nie mogłaby się w nim pokazać, ale znalazła na to sposób. Okazuje się, że poszła tam na jedną z imprez w towarzystwie Freddiego Mercury przebrana za mężczynę. Lider zespołu The Queen wzbudził wtedy tam wielkie zainteresowanie, że Diany nikt nie rozpoznał i mogła bawić się całą noc incognito.

6. Royal Opera House

Kto oglądał serial The Crown ten wie, że Diana kochała taniec. „Uwielbiała tańczyć, była fantastyczną tancerką”, mówił książę William w jednym z wywiadów. Okazuje się, że chciała nawet zostać baletnicą. To marzenie jednak się nie spełniło i jedyne co jej pozostało, to szaleć na parkiecie lub oglądać balet w Royal Opera House. Jak się okazuje, była to jedna z jej ulubionych rozrywek. Co ciekawe, to właśnie na deskach tej opery Diana wykonała swój głośny taniec do utworu Uptown Girl Billy'ego Joela w ramach prezentu urodzinowego dla księcia Karola. Ten jednak nie był zachwycony występem żony...

7. The Harbour Club

Harbour Club w Chelsea to luksusowy klub sportowy z prywatnym basenem i kortami tenisowymi. Korzysta z niego wielu członków rodziny królewskiej, w tym książę Williama wraz z księżną Kate. Diana grała tam regularnie w tenisa w latach 90. Klub zapewniał jej nie tylko doskonałe warunki do gry, ale także upragnioną prywatność. 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

WERONIKA ROSATI o życiu w Los Angeles i córce: „Moment, w którym zaczęło się moje drugie życie, to narodziny córki”. AGNIESZKA I PIOTR GŁOWACCY: Para popularnych aktorów, rodzice bliźniaków, opowiadają o „podwójnym” szczęściu i o dojrzewaniu do miłości. JOHN PORTER: Najsłynniejszy Walijczyk mieszkający od 46 lat w Polsce mówi: „Jestem lekkim socjopatą”. Dlaczego? Ponadto HISTORIE NIEZWYKŁYCH WIĘZI MATEK I CÓREK oraz opowieść o MEMPHIS, mieście bluesa, grilla i Presleya.