Jak wygląda bajkowy dom, w którym spędziła dzieciństwo?

Barbara Łubko 12 czerwca 2019 09:30

Rezydencja Park House leży na terenie posiadłości Sandringham, która należy do królowej Elżbiety II. W latach trzydziestych król Jerzy V wynajął Park House swojemu przyjacielowi Edmundowi Roche'owi, 4. baronowi Fermoyowi. Baron Fermoy i jego żona mieli troje dzieci urodzonych w Park House, w tym córkę Frances. Frances to oczywiście matka przyszłej księżnej Diany. Frances wyszła za mąż za Johna Spencera w 1954 roku i wtedy para przejęła dzierżawę Park House. Diana urodziła się tutaj siedem lat później. I właśnie tu spędziła dzieciństwo!


Mała Diana Spencer

Rodzice Diany rozstali się, kiedy miała zaledwie siedem lat. P długiej walce w sądzie ojciec przejął opiekę nad Dianą i jej bratem. W roku 1975 John otrzymał tytuł hrabiego Althorp i cała rodzina przeniosła się do innej posiadłości - Althorp w Northamptonshire. To tu znajduje się grób Diany. Jednak najważniejsze lata dzieciństwa Diana spędziła właśnie w Park House.

Park House - hotel dla niepełnosprawnych

W 1983 roku Królowa zaoferowała dom Leonard Cheshire Disability, organizacji charytatywnej, której jest patronką. Dom został przekształcony w hotel dla osób niepełnosprawnych. Po kilkuletnim remoncie Park House został otwarty w kwietniu 1987 roku. Od tej pory działa nieprzerwanie. Zobaczcie zdjęcia wnętrz Park House w naszej galerii!  

1/5
Park House - dom, w którym urodziła się księżna Diana
Copyright @mat. prasowe
1/5

Park House znajduje się na osiedlu Sandringham Estate, na zachód od Sandringham House. Książę Walii (późniejszy król Edward VII) nabył Sandringham w 1862 roku. Wybudował tu kilka budynków, w tym Park House i York Cottage.

2/5
Park House - dom, w którym urodziła się księżna Diana
Copyright @mat. prasowe
2/5

Główny dom Sandringham okazał się zbyt mały, aby pomieścić wszystkich gości, pracowników i służbę. Nowe budynki szybko zyskały więc mieszkańców.

3/5
Park House - dom, w którym urodziła się księżna Diana
Copyright @mat. prasowe
3/5

Park House stał się domem generała Williama Knollysa, skarbnika księcia Walii.

4/5
Park House - dom, w którym urodziła się księżna Diana
Copyright @mat. prasowe
4/5

Po remoncie w latach 1983-87 Park House zostało przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Pomimo wielu technicznych udogodnień, dom wygląda podobnie jak za czasów małej Diany.

5/5
Park House - dom, w którym urodziła się księżna Diana
Copyright @mat. prasowe
5/5

Pokoje zachowały „arystokratyczny” klimat - w tych wnętrzach widać, tak typowe dla Brytyjczyków, przywiązanie do tradycji!

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?