Jak wygląda bajkowy dom, w którym spędziła dzieciństwo?

Barbara Łubko 3 grudnia 2021 14:16

Rezydencja Park House leży na terenie posiadłości Sandringham, która należy do królowej Elżbiety II. W latach trzydziestych król Jerzy V wynajął Park House swojemu przyjacielowi Edmundowi Roche'owi, 4. baronowi Fermoyowi. Baron Fermoy i jego żona mieli troje dzieci urodzonych w Park House, w tym córkę Frances. Frances to oczywiście matka przyszłej księżnej Diany. Frances wyszła za mąż za Johna Spencera w 1954 roku i wtedy para przejęła dzierżawę Park House. Diana urodziła się tutaj siedem lat później. I właśnie tu spędziła dzieciństwo! Oto tajemnice Park House.

Park House - posiadłość, w której wychowała się Diana 

Rodzice Diany rozstali się, kiedy miała zaledwie siedem lat. Po długiej walce w sądzie ojciec przejął opiekę nad Dianą i jej bratem. W roku 1975 John otrzymał tytuł hrabiego Althorp i cała rodzina przeniosła się do innej posiadłości - Althorp w Northamptonshire. To tu znajduje się grób Diany. Jednak najważniejsze lata dzieciństwa Diana spędziła właśnie w Park House.

Zobacz: Grób księżnej Diany jest kompletniezaniedbany?! Te zdjęcia mówią same za siebie

„Althorp, bałaganiarski dom księżnej Diany Park House o dziesięciu sypialniach – mimo domków dla służby, rozległych garaży, basenu, kortu tenisowego i pola do gry w krykieta oraz sześciorga zatrudnionej na stałe służby, łącznie z kucharzem, lokajem i guwernantką – wydawał się sympatyczny i przytulny. Zasłonięty od strony drogi przez drzewa i krzewy, był całkiem solidny, chociaż jego brudna fasada z cegieł piaskowego koloru wydawała się smutna i opuszczona. Mimo zaniedbanego wyglądu dzieci Spencerów kochały to zarośnięte pnączami gmaszysko. I kiedy po śmierci ich dziadka, siódmego hrabiego Spencera, przeprowadzali się w 1975 roku do Althorp, Charles pożegnał każdy pokój z osobna, a Diana przez wiele lat odwiedzała swój dom, przemieniony później w Cheshire Home, dom wypoczynkowy dla niepełnosprawnych”, pisze o domu rodzinnym Diany Andrew Morton.


Mała Diana Spencer

Park House - tajemnice posiadłości rodzinnej Diany 

W Park House Diana spędziła swoje dzieciństwo. Jak wyglądał ten dom? Biografowie piszą, że panowała w nim szczególna atmosfera. Na parterze znajdowała się ciemnozielona pralnia, wykładana kamiennymi płytami kuchnia oaz pokój lekcyjny. „Park House stanowił bowiem przykład domostwa angielskiej klasy wyższej, ozdobionego sztywnymi, oficjalnymi portretami rodzinnymi, zdjęciami pułkowymi, plakietkami, fotografiami i świadectwami, które miały być dowodem życia spędzonego na pożytecznej pracy”, wspomina Andrew Morton. 

Zobacz: Był azylem i skrywał wszystkie jej tajemnice. Tak wyglądał gabinetksiężnej Diany

Sypialnia Diany znajdowała się na pierwszym piętrze. Księżna miała widok na pola, na których pasło się bydło. „Było to dla dorastających dzieci miejsce po prostu wymarzone! Karmiły pstrągi w jeziorze Sandringham House, zjeżdżały jak szalone po poręczach schodów, zabierały na długie wędrówki suczkę rasy springer-spaniel Jill, bawiły się w chowanego w ogrodzie, słuchały wiatru gwiżdżącego w gałęziach drzew i podbierały gołębie jaja. Latem pływały w podgrzewanym basenie, szukały żab i traszek, urządzały pikniki na plaży w pobliżu swojej prywatnej chaty w Brancaster i bawiły się we własnym domku na drzewie”, pisze biograf.

Park House - hotel dla niepełnosprawnych

W 1983 roku Królowa zaoferowała dom Leonard Cheshire Disability, organizacji charytatywnej, której jest patronką. Dom został przekształcony w hotel dla osób niepełnosprawnych. Po kilkuletnim remoncie Park House został otwarty w kwietniu 1987 roku. Od tej pory działa nieprzerwanie. Zobaczcie zdjęcia wnętrz Park House w naszej galerii!  

1/4
Park House Sandringham
Copyright @ Radcliffe/Bauer-Griffin/GC Images)
1/4

Park House znajduje się na osiedlu Sandringham Estate, na zachód od Sandringham House. Książę Walii (późniejszy król Edward VII) nabył Sandringham w 1862 roku. Wybudował tu kilka budynków, w tym Park House i York Cottage.

2/4
Park House, Sandrigham
Copyright @Bettmann / Contributor/Getty Images
2/4

Park House był domem rodzinnym księżnej Diany.

3/4
Park House, Sandrigham
Copyright @PA/PA Images via Getty Images
3/4

Po remoncie w latach 1983-87 Park House zostało przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Pomimo wielu technicznych udogodnień, dom wygląda podobnie jak za czasów małej Diany.

4/4
Park House, Sandrigham
Copyright @Tim Graham Photo Library via Getty Images
4/4

Pokoje zachowały „arystokratyczny” klimat - w tych wnętrzach widać, tak typowe dla Brytyjczyków, przywiązanie do tradycji!

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IRENA SANTOR mówi: „Cóż jest piękniejszego, niż żyć, istnieć? Interesuje mnie jutro, odkąd zachorowałam na raka...”. MAGDA i JASIEK MELA – Był najmłodszym zdobywcą bieguna, pomimo utraty ręki i nogi. Co dziś najbardziej w nim ceni jego żona Magda? ANNE APPLEBAUM, słynna dziennikarka, laureatka Pulitzera, o odwadze Polaków, domu w Chobielinie i wolności. PIOTR JACOŃ o córce Wiktorii i tym, jak to jest być rodzicem dziecka transpłciowego oraz budowaniu rodzinnych relacji na nowo.