Oto ciekawostki o ich świątecznych zwyczajach

Gabriela Czernecka 22 kwietnia 2019 09:51

Jak brytyjska rodzina królewska świętuje Wielkanoc? Królowa Elżbieta II wraz z mężem Filipem zawsze obchodzi je na zamku Windsor, ale na przykład księżna Kate z księciem Williamem co roku gdzie indziej. Wszyscy przestrzegają jednak pewnych tradycji, a Święta Wielkanocne to dla nich przede wszystkim czas odpoczynku i spokoju, którym cieszą się w rodzinnym gronie. Poznajcie szczegóły!

Wielkanoc w rodzinie królewskiej

Wielkanoc w brytyjskiej rodzinie królewskiej to głównie czas rodzinny, ale nie pozbawiony tradycji i zwyczajów. Royal family zwykle spędza je w Zamku Windsor. W czwartek Elżbieta II odwiedza jeden z kościołów katedralnych, by wręczyć wybranym dwie sakiewki - w jednej znajdują się monety symbolizujące dar od władcy dla poddanego, a w drugiej tyle monet ile wynosi wiek suwerena. Tradycja Maundy Money – bo tak nazywa się ta uroczystość – jest kultywowana od VI wieku.

Druga uroczystość, w której uczestniczy królowa ma miejsce w sobotę, a jest to... poszukiwanie jaj! Odbywa się w trzech ogrodach - na terenie Pałacu Buckingham, zamku Windsor i szkockim pałacu Holyroodhouse. Słodyczy poszukują oczywiście poddani.

W niedzielę wielkanocną Królowa Elżbieta II wraz z rodziną, bierze udział w nabożeństwie w kaplicy św. Jerzego, XIV wiecznej budowli znajdującej się na dziedzińcu Zamku. Zwykle pod kaplicą oczekują na królową fani gotowi wręczyć jej bukiety kwiatów. Oczywiście Elżbiecie II towarzyszy wówczas dalsza część rodziny.

Jak Kate i William obchodzą Wielkanoc?

Co ciekawe, księżna Kate i książę William dopiero w 2017 roku po raz pierwszy spędzili święta Wielkiej Nocy z królową. W 2012 roku spędzili je w Szkocji wraz z Karolem i Camillą, w 2013 roku Kate spodziewała się syna, więc wraz z mężem spędzili święta na walijskiej wyspie Anglesey, gdzie wtedy pomieszkiwali. W 2014 roku przebywali wówczas w czasie oficjalnej podróży do Nowej Zelandii i Australii.

Rok później Kate spodziewała się córki, a święta spędziła z mężem w towarzystwie rodziny Middletonów w domu Anmer Hall. W 2016 roku książęca para Cambridge Wielkanoc spędziła osobno. Kate wraz z dziećmi wypoczywali u jej rodziców w Bucklebury, a William udał się do Kenii, gdzie odbył się ślub przyjaciółki, Jecci Craig. Dopiero w 2017 roku książęca para pędziła święta na zamku Windsor.

Co ciekawe, w tym samym roku z kolei do stołu nie zasiadł z nimi książę Harry, który spędził je w towarzystwie wówczas jeszcze partnerki, Meghan Marle. Para obchodziła święta w Kanadzie. Czy w tym roku Harry i Meghan spędzą święta razem już w nowym domu i to w trójkę, a może zdecydują się obchodzić je z królową? Dowiemy się już niebawem. Warto zwrócić uwagę, że te święta dla rodziny królewskiej będą o tyle wyjątkowe, że w Wielkanoc królowa będzie świętować 93. urodziny!  

1/3
brytyjska rodzina królewska, oficjalne zdjęcie rodziny królewskiej
Copyright @Instagram @kensingtonroyal
1/3

Kate i William, odkąd są małżeństwem każde Święta Wielkanocne obchodzą gdzie indziej! 

2/3
Królowa Elżbieta II jako matka
Copyright @East News
2/3

Royal family zwykle spędza je w Zamku Windsor.

3/3
Księżna Meghan, książę Harry
Copyright @Andrew Parsons / i-Images/i-images/East News
3/3

Czy w tym roku Harry i Meghan spędzą święta razem już w nowym domu i to w trójkę, a może zdecydują się obchodzić je z królową? Dowiemy się już niebawem.

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

WERONIKA ROSATI o życiu w Los Angeles i córce: „Moment, w którym zaczęło się moje drugie życie, to narodziny córki”. AGNIESZKA I PIOTR GŁOWACCY: Para popularnych aktorów, rodzice bliźniaków, opowiadają o „podwójnym” szczęściu i o dojrzewaniu do miłości. JOHN PORTER: Najsłynniejszy Walijczyk mieszkający od 46 lat w Polsce mówi: „Jestem lekkim socjopatą”. Dlaczego? Ponadto HISTORIE NIEZWYKŁYCH WIĘZI MATEK I CÓREK oraz opowieść o MEMPHIS, mieście bluesa, grilla i Presleya.