Ksiezna kate zasady etykiety jak zachowac sie w towarzystwie reguly spotkania oficjalne
Fot. Getty Images
o tym się mówi

Oto 16 zasad etykiety, których księżna Kate nigdy nie łamie!

Dzięki nim i Ty poradzisz sobie na każdym spotkaniu…

Redakcja VIVA! 13 października 2022 07:30
Ksiezna kate zasady etykiety jak zachowac sie w towarzystwie reguly spotkania oficjalne
Fot. Getty Images

Perfekcyjna w każdym calu. Ikona stylu o nienagannych manierach, które jest inspiracją dla milionów kobiet na całym świecie. Kate Middleton po ślubie z księciem Williamem musiała dostosować się do twardych zasad etykiety, które panują na dworze. Lekcję tę odrobiła wzorowo. Nie tylko nie miała problemu z wcielaniem w życie obowiązujących już zasad, ale wypracowała też kilka własnych trików, dzięki którym spotkania z możnymi tego świata to dla niej żaden stres! Jak zachowywać się publicznie, żeby zawsze dobrze prezentować się na zdjęciach, jak dobierać gesty, by wyglądały na wykonywane z gracją? Oto 16 zasad, którymi kieruje się księżna Kate!

ZOBACZ TEŻ: Wielka Brytania: Metamorfoza księżnej Kate - od początkującej księżnej do przyszłej królowej

Zasady etykiety, którym wierna jest księżna Kate

Ekspertka od królewskiej etykiety i założycielka instytucji Beaumont Etiquette, Myka Meier, która uczęszczała do szkół elitarnych szkół w Wielkiej Brytanii i Szwajcarii oraz szkoliła się w Londynie zdradza, że „księżna Cambridge znana jest z tego, że jest doskonałą gospodynią. Uwielbia gotować, być gospodarzem i jest znana z tego, że osobiście obsługuje swoich gości. Chociaż może uwielbia urządzać przyjęcia, Catherine musi być również doskonałym gościem, ponieważ uczestniczy w wielu przyjęciach rocznie, zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym, a także spędza długie weekendy z rodziną królewską”. Jakim zasadom wierna jest Kate? Oto 16 zasad etykiety, których warto nauczyć się od księżnej Cambridge.
 

Zobacz także: Dlaczego księżna Kate zawsze kurczowo trzyma torebkę obiema dłońmi?


1. Wyślij zaproszenie na spotkanie i… podaj godzinę zakończenia.

Gdy organizujesz przyjęcie, wyślij zaproszenie o wszystkich gości (nie musi być papierowe - bądź eko!). Jeśli nie chcesz, żeby impreza dogorywała o świcie, dodaj godzinę zakończenia.
 

2. Przygotuj się do imprezy jak księżna…

Nikt nie lubi spędzać całego dnia na przygotowaniach do spotkania, a tym bardziej walczyć z ustawianiem stołu na 10 minut przed przyjęciem. W przeddzień imprezy udekoruj pomieszczenia, nakryj do stołu i ugotuj wszystko, co da się zrobić z wyprzedzeniem. Będziesz o wiele bardziej zrelaksowana, gdy nadejdzie czas spotkania z gośćmi.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Dzieci księcia Williama zrobiły mu niespodziankę i własnoręcznie przygotowały prezent urodzinowy3. Nakryj stół zgodnie ze sztuką.

Umieść talerz lub ok. 3 cm od krawędzi stołu, a następnie ustaw sztućce w linii z dolną krawędzią. Nie ma znaczenia, w jakiej odległości od siebie, byleby były równo rozstawione. Zastawa znajduje się powyżej i po prawej stronie talerza obiadowego; talerze do chleba i masła znajdują się powyżej i po lewej stronie.4. Przywitaj się z gośćmi mocnym uściskiem dłoni.

Na powitanie księżna stosuje się do lokalnych zwyczajów. Z przyjaciółmi i bliskimi znajomymi Kate preferuje pocałunek w policzek, który zawsze składa się z prawego policzka do lewego - jeden pocałunek w Nowym Jorku, dwa w Londynie. Jest również znana z mocnego uścisku dłoni - to zawsze dobre rozwiązanie, pokazuje bowiem, że jesteś pewną siebie osobą.

5. Na każdych trzech gości przypada jedna przekąska.

Jeśli masz dziewięciu gości, powinnaś podać wybór co najmniej trzech potraw. Uwzględnij opcję wegetariańską i zrób dania na tyle małe, aby można je było zjeść jednym kęsem. Podawaj je z serwetkami koktajlowymi, a do tłustych potraw zaoferuj wykałaczki.6. Przedstaw sobie jak najwięcej osób tak szybko, jak to możliwe.

Twoim zadaniem jako gospodarza jest mówić do każdego z gości i angażować go, upewniając się, że każdy jest zadowolony i czuje się mile widziany. Znajdź wspólne tematy, które połączą gości tak, żeby przed rozpoczęciem kolacji nikt nie czuł się nieswojo.

7. Trzymaj torebkę w dłoni.

Kiedy księżna jest na imprezie, trzyma torebkę przed sobą w obu rękach. Dzięki temu, gdy podanie ręki może być niezręczne, ma „wytłumaczenie”, by tego nie robić.

Ksiezna kate zasady etykiety jak zachowac sie w towarzystwie reguly spotkania oficjalne rodzina krolewska torebka co zaslania
Fot. Getty Images


8. Siadaj jak księżna. Na czym polega „Cambridge cross”?

Elegancka postawa czyni Cię księżną. Usiądź prosto, zachowując odległość między plecami a siedziskiem równą szerokości jajka, z podbródkiem równolegle do podłoża. Trzymaj kostki i kolana razem, pięty zawsze na podłodze, a kostki skrzyżowane w „krzyżu Cambridge”. Taki sposób siadania Kate wypracowała sama i sprawdza się on doskonale!

9. Trzymaj kieliszek do wina za nóżkę

Ma to na celu uniknięcie podgrzania płynu. Pamiętaj, że wino powinno być nalewane tylko do najszerszej części kieliszka. A jeśli masz na sobie szminkę, pamiętaj, aby za każdym razem pić z tego samego miejsca na kieliszku, aby nie tworzyć wokół niego „szminkowego pierścienia”.

Ksiezna kate zasady etykiety jak zachowac sie w towarzystwie reguly spotkania oficjalne rodzina krolewska kieliszek jak trzymac
Fot. Getty Images

10. Złóż serwetkę na pół, marszczeniem do siebie.

Jeśli jesteś gościem, nie kładź serwetki na kolanach, dopóki nie zrobi tego gospodyni. Kiedy musisz wytrzeć ręce lub usta, wytrzyj je w wewnętrzną część serwetki.

11. Weź trzy kęsy, a potem zrób przerwę.

Księżna bierze trzy kęsy (maksymalnie cztery) i odkłada sztućce.

12. Nóż zostaje w prawej ręce, widelec w lewej.

Nawet gdy bierzesz tylko kęs! Gdy księżna skończy jeść, układa sztućce po przekątnej talerza: uchwyty są w pozycji 4:20, a ostrze noża skierowane do środka.

13. Nigdy nie ogłaszaj, że idziesz do toalety.

Zamiast tego, po prostu powiedz: „przepraszam na chwilę”. Wstając od stołu, połóż delikatnie serwetkę na stole.

14. Utrzymuj łazienkę dla gości w doskonałym stanie.

Jeśli chcesz, aby Twoja łazienka była elegancka i utrzymana zgodnie z etykietą, zrób porządek i zastosuj się do zasad. Księżna prawdopodobnie będzie miała lekko pachnące mydło i sparowany krem do rąk przy umywalce. Wiele brytyjskich domów, należących do arystokracji woli używać mydło w kostce niż w płynie, więc księżna prawdopodobnie też takie ma w domu.


15. Trzymaj filiżankę jak Kate!
W przypadku herbaty, trzymaj filiżankę, ściskając kciuk i palec wskazujący razem, a następnie opierając środkowy palec pod uchwytem. W przypadku kawy palec wskazujący może przechodzić przez uchwyt. Obydwa trzyma się przodem do godziny trzeciej.
16. Nie pozwól gościom zmywać naczyń.
Dobry gość powinien zawsze zaoferować pomoc w sprzątaniu, jednak dobra gospodyni nigdy by się na to nie zgodziła. 

Ksiezna kate zasady etykiety jak zachowac sie w towarzystwie reguly spotkania oficjalne rodzina krolewska ksiaze willliam
Fot. Getty Images

Wideo

Piotr Trojan marzył o aktorstwie od dziecka. Lekarz powiedział mu, że nie ma na to żadnych szans...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAGDALENA BOCZARSKA: intrygująca i niezależna. Emocjonalna i zarazem twarda. Nam opowiada o rodzinie i swojej pasji podróżowania. MACIEJ MUSIAŁOWSKI: aktor i muzyk. Gdy przekroczył próg XVIII-wiecznego pałacu, zmieniło się jego życie… EWA EWART kręciła filmy dokumentalne o wojnach i katastrofach. Tym razem nakręciła poetycką opowieść o raku. ELŻBIETA ROMANOWSKA: od kiedy została prowadzącą program „Nasz nowy dom”, musi się mierzyć z niewyobrażalnym hejtem. PIOTR TROJAN o tym, jak introwertyk odnalazł się w trudnym świecie artystycznym. PODRÓŻE Z ITAKĄ I VIVĄ!: ponad 100 destynacji na całym świecie, ekskluzywne hotele, rajskie plaże. Z rodziną lub we dwoje. Co wybierzesz?