fort belvedere nowa rezydencja kate i wlliama 1
Fot. Max Mumby/Indigo, David Goddard/Getty Images
domy gwiazd

Wielka Brytania. Kate i William zamieszkają w dawnym domu księcia Edwarda?

Ta rezydencja była niemym świadkiem historycznych wydarzeń…

Redakcja VIVA! 20 stycznia 2022 18:30
fort belvedere nowa rezydencja kate i wlliama 1
Fot. Max Mumby/Indigo, David Goddard/Getty Images

Królowa Elżbieta II może się pochwalić imponującym portfolio nieruchomości. Choć Pałac Buckingham jest główną rezydencją królowej, spędza ona też sporo czasu w zamku Windsor. Piękny Fort Belvedere, zbudowany przez angielskiego architekta Jeffry'ego Wyatville'a w latach 20. XIX wieku, w stylu gotyckiego renesansu, jest jedną z posiadłości właśnie na terenie Windsor Estate. Jednak to rezydencja, w której królowa nigdy nie mieszkała. Teraz ten piękny dom ma trafić w ręce księżnej Kate i księcia Williama. Choć książę i księżna Cambridge posiadają wiele nieruchomości w Wielkiej Brytanii, to prawdopodobne jest, że właśnie z Fort Belvedere będą chcieli uczynić swój dom. Dlaczego? To nie tylko urokliwy budynek, ale też miejsce z duszą i historią…

CZYTAJ TEŻ: Księżna Kate obchodzi 40. urodziny! Uczciła ten dzień wyjątkową sesją...

Czy Kate i William zamieszkają w Fort Belvedere?

Najbardziej znanym mieszkańcem Fort Belvedere był książę Walii Edward, który gruntownie wyremontował budynek w 1929 roku. Fort służył mu za dom od końca lat 20. XX wieku aż do abdykacji w 1936 roku. Dziś, oczywiście, posiadłość nadal pozostaje częścią tzw. Crown Estate, czyli majątku rodziny królewskiej. Książę Edward miał doskonały gust i wyczucie stylu, a rezydencję wyremontował z niezwykłym smakiem. W latach 1931-1932 wybudował basen, kort tenisowy i zbudował szereg stajni na rozległym terenie. Jego, nowatorskie jak na tamte czasy pomysły - łazienki i toalety przy prawie każdym pokoju, łaźnia parowa i centralne ogrzewanie - wyprzedzały swoje czasy. W tamtym okresie niewiele brytyjskich posiadłości posiadało jakiekolwiek udogodnienia. Książę William, razem z żoną Wallis zostali zmuszeni do wyprowadzenia się z Fortu Belvedere. Budynek stał pusty który aż do 1955 roku, kiedy to kuzyn Elżbiety II, Gerald Lascelles wydzierżawił posiadłość od królowej. 20 lat później zamieszkał tu kanadyjski miliarder Galen Weston.

Gerald Lascelles gościł trio słynnych muzyków jazzowych w Fort Belvedere w czerwcu 1963 roku.

fort belvedere nowa rezydencja kate i wlliama stare zdjecia
Fot. Keystone/Hulton Archive/Getty Images

Weston podobno nadal mieszka w Fort Belvedere. Jednak, jeśli książę i księżna Cambridge zdecydują się wprowadzić do XIX-wiecznego zamku, będzie musiał opuścić to miejsce. Czas pokaże, czy wspaniała rezydencja zostanie nowym domem Kate, Williama i ich dzieci.

ZOBACZ TAKŻE: Księżna Kate i księżna Diana: sytuacje, w których żona księcia Williama oddała hołd jego mamie

fort belvedere nowa rezydencja kate i wlliama 6
Fot. Mary Evans Picture Librar / Forum

fort belvedere nowa rezydencja kate i wlliama 5
Fot. Central Press/Getty Images

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA WACHOWICZ o życiu po pięćdziesiątce, ukochanej córce i tym, co daje jej równowagę. MIKA URBANIAK I VICTOR DAVIES. Ona – wokalistka, malarka, córka Urszuli Dudziak i Michała Urbaniaka. On – ceniony brytyjski kompozytor. Opowiadają o niełatwej relacji. KRZYSZTOF BARANOWSKI o czerpaniu siły z miłości – do morza i do kobiety. JOANNA JAKUBAS o swojej muzycznej drodze i pierwszej płycie. Ponadto także: Czy biografia SHARON STONE ujawni całą prawdę o jej życiu?