Książę Ranier, księżna Grace Kelly
Fot. Bettmann / Contributor
O tym się mówi!

Książę Rainier z Monako: miłośnik pięknych kobiet i szybkich samochodów

Ile jest warta jego kolekcja aut?

Aleksandra Frankowska 19 października 2022 18:27
Książę Ranier, księżna Grace Kelly
Fot. Bettmann / Contributor

Monako uchodzi za śródziemnomorską oazę przepychu, luksusowych jachtów, bogactwa i... najszybszych samochodów. To właśnie tutaj urodził się książę Rainier III. Doskonale wiedział więc, jak wykorzystać potencjał kraju i korzystać z jego dóbr. Ożenił się z samą Grecy Kelly, ale był miłośnikiem nie tylko pięknych kobiet. Uwielbiał również samochody, a w ciągu całego swojego życia zgromadził ich całkiem pokaźną kolekcję, którą do dziś można oglądać w Monako. Ile była warta kolekcja jego aut? Czy któryś z pojazdów szczególnie sobie upodobał? I skąd właściwie wzięła się miłość księcia Rainiera III do luksusowych samochodów?

Niezwykła kolekcja samochodów księcia Rainiera

Księstwo Monako znane jest przede wszystkim z organizowanego tam wyścigu Formuły 1 i specjalnego toru, który można zwiedzać. Bez wątpienia od lat Monako związane było z motoryzacją, a kolekcja aut księcia Rainiera III zrobiła z niego prawdziwą legendę. Wybierał do niej auta niezwykle różnorodne, jednak każde z nich wyróżniało się czymś wyjątkowym. Wśród nich znaleźć można bardzo rzadki model De Diom Bouton, który pochodzi z 1903 roku, ale również nowoczesne, superszybkie samochody Formuły 1. Książę kolekcjonował samochody niemal ze wszystkich epok, z rozróżnieniem na eleganckie, rajdowe, jeepy, a nawet egzotyczne. Większość z nich to modele kolekcjonerskie, nie do zdobycia na dzisiejszym rynku.

Prawdziwi miłośnicy motoryzacji znajdują w kolekcji między innymi model Bugatti 35, ten sam, którym William Grover-Williams wygrał pierwszy Wyścig Grand Prix w 1929 roku. Cała kolekcja liczy ponad 100 eksponatów.

Czytaj też: Księżna Meghan wspomina pracę w teleturnieju. „Zmuszano mnie jedynie do wyglądania"

Książę Rainier
Fot. Getty Images

Ile jest warta kolekcja samochodów księcia Rainiera?

Wielu oglądając kolekcję wystawioną w Monako zadaje sobie właśnie to pytanie. Teraz trudno jest oszacować, jaki majątek książę Rainier wydał na kolekcję samochodów. Jedno jest pewne – jest ona na tyle unikatowa, że pozazdrościłby mu każdy kolekcjoner aut. Na dzień dzisiejszy jest ona warta nawet kilkaset milionów euro.

Gdzie książę Rainier trzymał swoje samochody?

Nawet w przypadku księcia, miejsce na luksusowe auta kiedyś się kończy. W 1993 roku Rainier postanowił zbudować prywatne muzeum, w którym każdy chętny mógłby oglądać jego kolekcję. Jednocześnie zależało mu na stworzeniu odpowiedniego garażu, w którym auta byłyby bezpieczne i zadbane. Samochody zostały wystawione w Monako, w specjalnie wybudowanym muzeum Terrasses de Fontvieille na powierzchni około 5 tysięcy m2, a syn księcia Rainiera, książę Albert wciąż dogląda kolekcji i rozszerza ją o kolejne eksponaty. Za jego rządów do muzeum trafił między innymi Lexus, którym książęca para w 2011 roku jechała do ślubu oraz nowe samochody Formuły 1.

Kolekcja wydaje się niezwykle obiecująca, a modele samochodów niemal z każdej epoki pozwalają zobaczyć, w jaki sposób zmieniała się historia motoryzacji. Książę Rainier III miał świetny gust!  

Zobacz także: Wielka Brytania. Taka była Kate Middleton przed ślubem z księciem Williamem

Książę Rainier
Fot. Getty Images

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Krzysztof Miruć oprowadza po swoim domu!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATASZA URBAŃSKA: „zawsze druga”. Przez lata żyła z taką łatką. Teraz rozlicza się z przeszłością. JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI o wypadku, roli… przypadku w życiu. A także o nowej książce. MICHALINA OLSZAŃSKA: aktorka, skrzypaczka, mama… Jakie tajemnice kryje jej życie? GRZEGORZ ZAWIERUCHA: znany kucharz zaangażował się w akcję Burda Media Polska – TASTErzy. Dlaczego? PODRÓŻE: barokowy pałac w Kamieńcu, nazywany pruskim Wersalem, zasłynął przepychem i jako miejsce romansu pani Walewskiej z Napoleonem.