Książę Ranier, księżna Grace Kelly
Fot. Bettmann / Contributor
O tym się mówi!

Książę Rainier z Monako: miłośnik pięknych kobiet i szybkich samochodów

Ile jest warta jego kolekcja aut?

Aleksandra Frankowska 29 czerwca 2022 15:27
Książę Ranier, księżna Grace Kelly
Fot. Bettmann / Contributor

Książę Rainier III urodził się w Monako - śródziemnomorskiej oazie przepychu, bogactwa, luksusowych jachtów i... najszybszych samochodów. Doskonale wiedział jak wykorzystać potencjał Monako i korzystać z jego dóbr. Jego żoną została sama Grace Kelly, ale książę był nie tylko miłośnikiem pięknych kobiet. Uwielbiał także samochody i przez całe swoje życie zgromadził całkiem pokaźną kolekcję, którą do dziś można oglądać w Monako. Czy któreś z nich szczególnie sobie upodobał? Ile była warta kolekcja jego aut? I skąd właściwie wzięła się miłość księcia Rainiera III do luksusowych samochodów?

ZOBACZ TEŻ: Klątwa rodu Grimaldich dosięgła monakijskiego księcia Alberta i księżną Charlene?!

Niezwykła kolekcja samochodów księcia Rainiera

Księstwo Monako znane jest przede wszystkim z organizowanego tam wyścigu Formuły 1 i specjalnego toru, który można zwiedzać. Bez wątpienia od lat Monako związane było z motoryzacją, a kolekcja aut księcia Rainiera III zrobiła z niego prawdziwą legendę. Wybierał do niej auta niezwykle różnorodne, jednak każde z nich wyróżniało się czymś wyjątkowym. Wśród nich znaleźć można bardzo rzadki model De Diom Bouton, który pochodzi z 1903 roku, ale również nowoczesne, superszybkie samochody Formuły 1. Książę kolekcjonował samochody niemal ze wszystkich epok, z rozróżnieniem na eleganckie, rajdowe, jeepy, a nawet egzotyczne. Większość z nich to modele kolekcjonerskie, nie do zdobycia na dzisiejszym rynku.

Prawdziwi miłośnicy motoryzacji znajdują w kolekcji między innymi model Bugatti 35, ten sam, którym William Grover-Williams wygrał pierwszy Wyścig Grand Prix w 1929 roku. Cała kolekcja liczy ponad 100 eksponatów.

Książę Rainier
Fot. Getty Images

Ile jest warta kolekcja samochodów księcia Rainiera?

Wielu oglądając kolekcję wystawioną w Monako zadaje sobie właśnie to pytanie. Teraz trudno jest oszacować, jaki majątek książę Rainier wydał na kolekcję samochodów. Jedno jest pewne – jest ona na tyle unikatowa, że pozazdrościłby mu każdy kolekcjoner aut. Na dzień dzisiejszy jest ona warta nawet kilkaset milionów euro.

CZYTAJ TEŻ: Wnuczka Grace Kelly Pauline Ducruet zagra w filmie dokumentalnym o własnym życiu

Gdzie książę Rainier trzymał swoje samochody?

Nawet w przypadku księcia, miejsce na luksusowe auta kiedyś się kończy. W 1993 roku Rainier postanowił zbudować prywatne muzeum, w którym każdy chętny mógłby oglądać jego kolekcję. Jednocześnie zależało mu na stworzeniu odpowiedniego garażu, w którym auta byłyby bezpieczne i zadbane. Samochody zostały wystawione w Monako, w specjalnie wybudowanym muzeum Terrasses de Fontvieille na powierzchni około 5 tysięcy m2, a syn księcia Rainiera, książę Albert wciąż dogląda kolekcji i rozszerza ją o kolejne eksponaty. Za jego rządów do muzeum trafił między innymi Lexus, którym książęca para w 2011 roku jechała do ślubu oraz nowe samochody Formuły 1.

Kolekcja wydaje się niezwykle obiecująca, a modele samochodów niemal z każdej epoki pozwalają zobaczyć, w jaki sposób zmieniała się historia motoryzacji. Książę Rainier III miał świetny gust!  

Zobacz także: Polki, które dotrzymały towarzystwa władcom Rosji. Kim były ulubienice carów?

Książę Rainier
Fot. Getty Images

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o magii sceny, dorastaniu na oczach widzów, manii kontroli i miłości. ADRIANNA BIEDRZYŃSKA i MICHALINA ROBAKIEWICZ – Matka i córka opowiadają, jak gra się im na jednej scenie i nosi... te same ubrania. JERZY SKOLIMOWSKI: Artysta wszechstronny – reżyser, scenarzysta, poeta i malarz, w szczerej rozmowie o życiowej rewolucji. W cyklu Kobiety ikony – co się dzieje z… SOPHIA LOREN, bogini kina, zjawiskowa piękność, która na swoje miejsce na Ziemi wybrała Rzym zamiast Hollywood. W cyklu Podróże – gdzie jeżdżą gwiazdy: Greckie wyspy. Tu odpoczywają JOANNA PRZETAKIEWICZ, ANNA PUŚLECKA i RITA ORA. Sztuka gotowania JOANNY BRODZIK.