Poznaj jego tajemnice!

Gabriela Czernecka 17 września 2022 17:30

Pałac Buckingham jest symbolem Wielkiej Brytanii i reprezentatywną rezydencją brytyjskich monarchów. Do niedawna królowej Elżbiety II, a od teraz króla Karola III. Największy na świecie królewski pałac skrywa jednak wiele tajemnic. Historia o włamaniu do komnaty królowej czy nakrycie bezdomnego w pałacowej piwnicy to tylko kilka z nich! Oto skrzętnie skrywane sekrety Pałacu Buckingham!

ZOBACZ TAKŻE: Wielka Brytania: Incydent przy trumnie królowej Elżbiety II. Interweniowała policja

Londyn: Pałac Buckingham - ciekawostki

Pałac Buckingham to największy na świecie pałac królewski. Swoją funkcję jako oficjalny dom brytyjskich monarchów pełni nieprzerwanie od 1837 roku. Wcześniej, od momentu wzniesienia go w 1703 roku, stanowił miejską rezydencję księcia Buckingham, Johna Sheffielda. W 1761 roku pałac stał się własnością Jerzego II, króla Wielkiej Brytanii. Ten uczynił z niego prywatną siedzibę. Przez kolejne 75 lat budynek przebudowywano i modernizowano. Mówi się, że jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc w Londynie. Pałac Buckingham ma aż 77 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni mieszkalnej. Zawiera łącznie 775 pomieszczeń, w tym 188 pokoi dla personelu, 92 biura, 78 łazienek i... 52 sypialnie królewskie!

CZYTAJ TEŻ: Pokój 1844. Oto najważniejsze pomieszczenie w Pałacu Buckingham!

Pałac Buckingham z bliska robi ogromne wrażenie. Przed budynkiem znajduje się pomnik królowej Wiktorii, który stworzył w 1911 roku Thomas Brock. Ważnym elementem jest także sztandar królewski. Według tradycji, gdy monarcha przebywa w pałacu, sztandar wisi na pełnej wysokości, a kiedy wyjeżdża - flaga jest zdejmowana. Co ciekawe, po śmierci księżnej Diany wprowadzono nowy zwyczaj - po śmierci członka królewskiego rodu na szczycie pałacu podnosi się flagę brytyjską i spuszcza do połowy masztu. I tak właśnie jest w tej chwili.

Zwiedzanie Pałacu Buckingham - tajemnice

Od 1992 roku brama pałacu została otwarta dla gości. Zwiedzanie dotyczy tylko części komnat reprezentacyjnych i jest możliwe tylko w sierpniu i wrześniu, gdy członkowie royal family przebywają na wakacjach. Cena biletu zależy od rodzaju zwiedzania i waha się od 43 do 23 funtów. Aktualne informacje, wraz z cenami i godzinami wstępu, można znaleźć na oficjalnej stronie pałacu.

ZOBACZ TEŻ: Oto rezydencja Sandringham. To tu mama Meghan spędzi święta z rodziną królewską!

Pałac Buckingham – ciekawostki

Wnętrza Pałacu Buckingham nie zawsze były jednak tak dostojne i pełne bogactwa. Choć dziś może się to wydawać niedorzeczne, w pałacu przez kilka lat mieszkał... bezdomny! Ponad 100 lat temu, gdy Jerzy VI wraz z matką przechadzali się po niższych piętrach i gdy dotarli do piwnic, natrafili na mężczyznę, który wyraźnie przestraszył się na ich widok. Nie posiadał uniformu jak reszta służby, co wzbudziło podejrzenia króla. Okazało się, że był znajomym jednego z pracowników. Niedawno stracił dom, więc przyjaciel próbował dać mu schronienie w piwnicy licząc, że historia nie wyjdzie na jaw. Warto dodać, że z kolei dwa wieki temu wentylacja była w tak kiepskim stanie, że w pałacu zaczął unosić się nieprzyjemny zapach. Dodatkowo poprzedni właściciel nie przywiązywał zbytnio wagi do czystości, więc pałac nie był w najlepszym stanie. 

A jeśli myśleliście, że pałac to najlepiej strzeżone miejsce to jesteście w błędzie! Z pewnością teraz tak jest, ale w 1982 roku mężczyzna o imieniu Michael Fagan... nie tylko dostał się do pałacu, ale także do komnaty królowej. Choć szczegóły tej historii owiane są tajemnicą, to Michael miał ponoć zamienić z monarchinią kilka zdań i wypić kieliszek wina. Chwilę później ochrona wyprowadziła go z obiektu. Wówczas wyszło na jaw, że królowa i książę Filip mają oddzielne sypialnie.

Choć ta informacja nigdy nie została potwierdzona, to wielu wciąż wierzy w to, że w podziemiach rezydencji znajduje się sekretna stacja metra. Niektórzy wierzą także w to, że pałac połączony jest podziemnymi korytarzami z Clarence House i budynkiem parlamentu, co oczywiście również nie jest prawdą. 

Pałac Buckingham zdjęcia

Dziś pałac utrzymywany jest w czystości i funkcjonuje niczym prywatne miasteczko. Na jego terenie znajduje się: sklep jubilerski, bankomat, basen, kaplica, niewielkie kino, gabinet medyczny i... kawiarnia dla pracowników. A na tyłach rezydencji znajdziemy oczywiście największy w Londynie prywatny ogród, mający ponad 15 hektarów powierzchni. Nie zapominajmy, że to tu mieści się najstarsze lądowisko dla helikopterów. Podobno przez podziemia pałacu przepływa także rzeka Tyburn, którą ma być słychać w najniższych partiach południowego skrzydła. 

PRZECZYTAJ TEŻ: ZOBACZ TAKŻE: Księżna Kate i księżna Diana: sytuacje, w których żona księcia Williama oddała hołd jego mamie

Zobaczcie, jak wyglądają wnętrza Pałacu Buckingham!  

1/5
Pałac Buckingham wnętrza
Copyright @East News
1/5

Korytarze w pałacu udekorowane są bezcennymi dziełami sztuki.

2/5
Pałac Buckingham wnętrza
Copyright @East News
2/5

Króluje tam mnogość dekoracji, które mogą być wręcz przytłaczająca.

3/5
Pałac Buckingham wnętrza
Copyright @Getty Images
3/5

Przyjęcia organizowane w Pałacu Buckingham zawsze muszą być dopracowane w najmniejszym szczególe.

4/5
Pałac Buckingham wnętrza
Copyright @Getty Images
4/5

Długie korytarze doświetlone są światłem dziennym.

5/5
Pałac Buckingham wnętrza
Copyright @Getty Images
5/5

To właśnie w Pałacu Buckingham królowa Elżbieta II najczęściej przyjmowała gości....

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Krzysztof Miruć oprowadza po swoim domu!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATASZA URBAŃSKA: „zawsze druga”. Przez lata żyła z taką łatką. Teraz rozlicza się z przeszłością. JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI o wypadku, roli… przypadku w życiu. A także o nowej książce. MICHALINA OLSZAŃSKA: aktorka, skrzypaczka, mama… Jakie tajemnice kryje jej życie? GRZEGORZ ZAWIERUCHA: znany kucharz zaangażował się w akcję Burda Media Polska – TASTErzy. Dlaczego? PODRÓŻE: barokowy pałac w Kamieńcu, nazywany pruskim Wersalem, zasłynął przepychem i jako miejsce romansu pani Walewskiej z Napoleonem.