Jakie skrywają tajemnice?

Gabriela Czernecka 10 kwietnia 2022 14:32

Jak wyglądają wnętrza Pałacu Buckingham? Funkcjonuje niczym niewielkie, prywatne miasteczko! Na jego terenie znajduje się m.in. poczta, niewielkie kino, sklep jubilerski, gabinet medyczny, a nawet bankomat. To symbol Wielkiej Brytanii i jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków na świecie. Największy na świecie królewski pałac skrywa jednak wiele tajemnic. Historia o włamaniu do komnaty królowej czy nakrycie bezdomnego w pałacowej piwnicy to tylko kilka z nich! Sprawdzamy, jakie sekrety skrywa Pałac Buckingham!

ZOBACZ TAKŻE: Księżna Kate i księżna Diana: sytuacje, w których żona księcia Williama oddała hołd jego mamie

Londyn: Pałac Buckingham - ciekawostki

Pałac Buckingham to największy na świecie pałac królewski. Swoją funkcję jako oficjalny dom brytyjskich monarchów pełni nieprzerwanie od 1837 roku. Wcześniej, od momentu wzniesienia go w 1703 roku, stanowił miejską rezydencję księcia Buckingham, Johna Sheffielda. W 1761 roku pałac stał się własnością Jerzego II, króla Wielkiej Brytanii. Ten uczynił z niego prywatna siedzibę. Przez kolejne 75 lat budynek przebudowywano i modernizowano. Mówi się, że jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc w Londynie. Powierzchnia Pałacu Buckingham ma aż 77 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni mieszkalnej. Zawiera łącznie 775 pomieszczeń, w tym 188 pokoi dla personelu, 92 biura, 78 łazienek i... 52 sypialnie królewskie!

CZYTAJ TEŻ: Pokój 1844. Oto najważniejsze pomieszczenie w Pałacu Buckingham!

Pałac Buckingham z bliska robi ogromne wrażenie. Przed budynkiem znajduje się pomnik królowej Wiktorii, który stworzył w 1911 roku Thomas Brock. Ważnym elementem jest także sztandar królewski. Według tradycji, gdy monarcha przebywa w pałacu, sztandar wisi na pełnej wysokości, a kiedy wyjeżdża - flaga jest zdejmowana. Co ciekawe, po śmierci księżnej Diany wprowadzono nowy zwyczaj - po śmierci członka królewskiego rodu na szczycie pałacu podnosi się flagę brytyjskiej i spuszcza do połowy masztu. 

Zwiedzanie Pałacu Buckingham - tajemnice

Od 1992 roku brama pałacu została otwarta dla gości. Zwiedzanie dotyczy tylko części komnat reprezentacyjnych i jest możliwe tylko w sierpniu i wrześniu, gdy członkowie royal family przebywają na wakacjach. Cena biletu zależy od rodzaju zwiedzania i waha się od 43 do 23 funtów. Aktualne informacje, wraz z cenami i godzinami wstępu można znaleźć na oficjalnej stronie pałacu.

ZOBACZ TEŻ: Oto rezydencja Sandringham. To tu mama Meghan spędzi święta z rodziną królewską!

Pałac Buckingham - ciekawostki

Wnętrza Pałacu Buckingham nie zawsze były jednak tak dostojne i pełne bogactwa. Choć dziś może się to wydawać niedorzeczne, w pałacu przez kilka lat mieszkał... bezdomny! Ponad 100 lat temu, gdy Jerzy VI wraz z matką przechadzali się po niższych piętrach i gdy dotarli do piwnic, natrafili na mężczyznę, który wyraźnie przestraszył się na ich widok. Nie posiadał uniformu, jak reszta służby, co wzbudziło podejrzenia króla. Okazało się, że mężczyzna był znajomym jednego z pracowników. Niedawno stracił dom, więc przyjaciel próbował dać mu schronienie w piwnicy licząc, że historia nie wyjdzie na jaw. Warto dodać, że z kolei dwa wieku temu wentylacja była w tak kiepskim stanie, że w pałacu zaczął unosić się nieprzyjemny zapach. Dodatkowo poprzedni właściciel nie przywiązywał zbytnio wagi do czystości, więc pałac nie był w najlepszym stanie. 

A jeśli myśleliście, że pałac to najlepiej strzeżone miejsce to jesteście w błędzie! Z pewnością teraz tak jest, ale w 1982 roku mężczyzna o imieniu Michael Fagan... nie tylko dostał się do pałacu, ale także do komnaty królowej. Choć szczegóły tej historii owiane są tajemnicą, to Michael miał ponoć zamienić z monarchinią kilka zdań i wypić kieliszek wina. Chwilę później ochrona wyprowadziła go z obiektu. Wówczas wyszło na jaw, że królowa i książę Filip mają oddzielne sypialnie.

Choć ta informacja nigdy nie została potwierdzona, to wielu wciąż wierzy w to, że w podziemiach rezydencji znajduje się sekretna stacja metra. Niektórzy wierzą także w to, że Pałac połączony jest podziemnymi korytarzami z Clarence House i budynkiem parlamentu, co oczywiście również nie jest prawdą. 

Pałac Buckingham zdjęcia

Dziś pałac utrzymywany jest w czystości i funkcjonuje niczym prywatne miasteczko. Na jego terenie znajduje się: sklep jubilerski, bankomat, basen, kaplica, niewielkie kino, gabinet medyczny i... kawiarnia dla pracowników. A na tyłach rezydencji  znajdziemy oczywiście największy w Londynie prywatny ogród, mający ponad 15 hektarów powierzchni. Nie zapominajmy, że to tu mieści się najstarsze lądowisko dla helikopterów. Podobno przez podziemia pałacu przepływa także rzeka Tyburn, którą ma być słychać w najniższych partiach południowego skrzydła. 

PRZECZYTAJ TEŻ: Wielka Brytania. 40 lat temu Michael Fagan włamał się do Pałacu Buckingham. Jak potoczyły się losy słynnego przestępcy?

Zobaczcie, jak wyglądają wnętrza Pałacu Buckingham!  

1/5
Pałac Buckingham wnętrza
Copyright @East News
1/5

2/5
Pałac Buckingham wnętrza
Copyright @East News
2/5

3/5
Pałac Buckingham wnętrza
Copyright @Getty Images
3/5

4/5
Pałac Buckingham wnętrza
Copyright @Getty Images
4/5

5/5
Pałac Buckingham wnętrza
Copyright @Getty Images
5/5

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

WERONIKA ROSATI o życiu w Los Angeles i córce: „Moment, w którym zaczęło się moje drugie życie, to narodziny córki”. AGNIESZKA I PIOTR GŁOWACCY: Para popularnych aktorów, rodzice bliźniaków, opowiadają o „podwójnym” szczęściu i o dojrzewaniu do miłości. JOHN PORTER: Najsłynniejszy Walijczyk mieszkający od 46 lat w Polsce mówi: „Jestem lekkim socjopatą”. Dlaczego? Ponadto HISTORIE NIEZWYKŁYCH WIĘZI MATEK I CÓREK oraz opowieść o MEMPHIS, mieście bluesa, grilla i Presleya.