KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Gdzie mieszkają książę Karol i księżna Camilla? Zobacz wnętrza Clarence House

Pałac kryje w sobie tajemnicę!

Gabriela Czernecka 3 lutego 2019 13:00

Gdzie mieszka książę Karol i księżna Camilla? Clarence House to rezydencja, która od samego początku należała do rodziny królewskiej, a powstała już w 1827 roku! W czasie II wojny światowej służył jako szpital polowy, to tam zaraz po ślubie zamieszkała księżniczka Elżbieta i książę Filip i to własnie tam na świat przyszła jedyna córka królowej, księżniczka Anna. Odkrywamy tajemnice Clarence House!

Clarence House - historia i ciekawostki

Dom księcia Karola i księżnej Camilli to iście królewska rezydencja. To jedna z wielu posiadłości, które należą do królowej Elżbiety II. Clarence House został wybudowany w 1827 roku, sąsiaduje z pałacem św. Jakuba. Jego budowę rozpoczął książę Clarence, William, który w 1830 roku wstąpił na tron jako król William IV. Rezydencję dostosował do własnych potrzeb. Po jego śmierci, posiadłość trafiła do siostry księżniczki Augusty, Zofii, a w 1840 roku po jej śmierci do matki królowej Wiktorii, księżnej Kentu Wiktoria z Saxe-Coburg-Saalfeld. 

Później w pałacu mieszkał syn królowej Wiktorii, Alfred, a gdy zmarł, rezydencję odziedziczył trzeci syn monarchini, który również mieszkał tam do swojej śmierci. Podczas II Wojny Światowej posiadłość ucierpiała w wyniku ataków niemieckich bombowców. W tym czasie służył jako szpital polowy, a później przez lata był odbudowywany przez kolejnych mieszkańców. 

Po zakończeniu wielkiego konfliktu Clarence House przekazano księżniczce Elżbiecie i jej mężowi, księciu Filipowi, którzy zamieszkali tam zaraz po ślubie. Później wprowadziła się tam królowa matka, czyli Eżbieta Bowes-Lyon. Niewielu jednak wie, że to właśnie tam na świat przyszła księżniczka Anna, jedyna córka królowej Elżbiety II. Po śmierci królowej matki, pałac przeszedł spektakularny remont, a po jego zakończeniu w 2003 roku wprowadził się książę Karol i księżna Camilla.

Gdzie mieszkają Karol i Camilla - wnętrza Clarence House

Na rezydencję księcia Karola i księżnej Camilli składają się cztery piętra, strych oraz piwnica. Z zewnątrz otoczony jest materiałem zdobniczym (stiukiem) w postaci tynku szlacheckiego. Projektantem wnętrz był John Nash, ale przez lata Clarence House przechodził kilka remontów, co sprawiło, że niewiele zachowało się z oryginalnego projektu. W trakcie renowacji wymieniono m.in. instalację elektryczną, a dzięki projektantowi Robertowi Kime pomieszczenia zyskały nowe dekoracje.  

„Przestrzeń jest stosunkowo intymna dla królewskiej rezydencji, a jest tam wiele rodzinnych zdjęć i wiele bardzo interesujących obrazów”, opisuje wnętrza pałacu jeden z Internautów na stronie tripadvisor.com. Niewielu bowiem wie, że wnętrza Clarence House są otwarte dla zwiedzających. Fani rodziny królewskiej mają więc okazję zobaczyć kilka królewskich pokoi, w tym tzw. Lancaster Room, czyli salę przyjęć dla oficjalnych gości, salę poranną, bibliotekę, jadalnią czy pokój przepełniony przedmiotami z podróży ksiećia Karola po całym świecie. 

Oczywiście w każdym pomieszczeniu znajdują się pamiątkowe lub oficjalne fotografie rodziny królewskiej lub słynne obrazy, w tym także te, namalowane przez księcia Filipa lub księcia Karola. Co ciekawe, w latach 2003 – 2011 Clarence House był oficjalną siedzibą księcia Williama, a od 2003 do 2012 roku także księcia Harry’ego. Później oficjalną rezydencją braci stał się Kensington Palace. Zobaczcie, jak wyglądają wnętrza Clarence House w naszej galerii!  ZOBACZ ZDJĘCIA

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.