sekrety-palacu-buckingham-krolowa-elzbieta-II-komnaty-jak-wygladaja-kto-ma-dostep
Fot. Getty Images
królewskie życie

Oto sekretne komnaty królowej Elżbiety II w pałacu Buckingham!

Zwykli śmiertelnicy nie mają tu wstępu…

Redakcja VIVA! 9 stycznia 2021 14:30
sekrety-palacu-buckingham-krolowa-elzbieta-II-komnaty-jak-wygladaja-kto-ma-dostep
Fot. Getty Images

W pałacu Buckingham obok znanych ze zdjęć oficjalnych pomieszczeń i prywatnych pokoi rodziny królewskiej, znajdują się też tajne komnaty, pokoje i udogodnienia w pałacu, o których istnieniu wie niewiele osób, a zobaczyć je mogło tylko kilku szczęśliwców. Postanowiliśmy przyjrzeć się tym pomieszczeniom i sprawdzić, co o nich wiadomo. Od kina po ukryty basen - oto zaskakujące miejsca w liczącej  775 pokoi królewskiej rezydencji.

Królewskie życie w pałacu Buckingham

W czasie pandemii królowa Elżbieta II nie bywa w Pałacu Buckingham - zagrożenie koronawirusem spowodowało, że przeprowadziła się do zamku w Windsorze. To prawdopodobnie jej najdłuższa nieobecność w Londynie podczas 68-letniego panowania! Pałac Buckingham jest oficjalną rezydencją królowej od 1952 roku. Zobaczmy, gdzie toczy się na co dzień życie brytyjskiej rodziny królewskiej i z jakich udogodnień mogą korzystać jej członkowie.


Kino w pałacu Buckingham

Prywatny seans kinowy? Zapraszamy do kina domowego w pałacu Buckingham. Co ciekawe, jest ono przeznaczone dla personelu, a nie samej rodziny królewskiej. Emily Maitlis, dziennikarka BBC, ujawniła, że ​​widziała kino pracownicze w południowym salonie pałacu.


Poczta w pałacu brytyjskiej królowej

800 pracowników Buckingham Palace może korzystać z urzędu pocztowego w pałacu, który jest prowadzony przez Royal Mail.


Kaplica w pałacu Buckingham

Prywatna kaplica w pałacu Buckingham została stworzona przez królową Wiktorię i księcia Alberta w 1844 roku. Została jednak zniszczona podczas niemieckiego nalotu bombowego w 1940 roku, po wojnie kaplica została przeniesiona do południowo-wschodniej części pałacu.


Gabinet lekarski w pałacu

Punkt Royal Mews Surgery jest prowadzony przez lekarza ogólnego samej królowej, dr Timothy'ego Evansa. Oferuje opiekę zdrowotną królewskim pracownikom. Natomiast rodzina królewska leczona jest prywatnie w swoich komnatach.


Tajne wejście do State Apartments

Odwiedzający pałac Buckingham podczas letniego zwiedzania tzw. State Apartments przechodzą przez Biały Salon. Niewiele osób wie jednak, że ta komnata ma tajne drzwi, prowadzące do prywatnych apartamentów królowej! Schowane są za jednym z luster.

Basen w pałacu Buckingham

W Buckingham Palace znajduje się pełnowymiarowy basen, z którego mogą korzystać zarówno pracownicy, jak i członkowie rodziny królewskiej. Książę William i Kate zabrali księcia Jerzego na prywatne lekcje pływania właśnie na ten basen. Prawdopodobnie lekcje pływania pobierali tu także książę Ludwik i księżniczka Charlotte.

Bankomat w pałacu

W 2001 r. były szef banku Coutts, Gordon Pell, potwierdził w magazynie „The Standard”, że w pałacu Buckingham rzeczywiście znajduje się bankomat. Jest schowany w piwnicy!

palac-buckingham-w-londynie-sekrety-palacu-komnaty-ukryte
Fot. Getty Images

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAGDA GESSLER o tym, jak mała Nena – „wnuczka jak z bajki”, córka Lary, odmieniła jej życie. Skandalistka PARIS HILTON – seksnagrania, narkotykowe i alkoholowe ekscesy, liczni kochankowie i… czwarte zaręczyny. ANDRZEJ KOSMALA o KRZYSZTOFIE KRAWCZYKU: „Był wojownikiem i walczył do końca”, mówi najbliższy przyjaciel i menedżer zmarłego artysty. EWELINA WOJDYŁO I JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI – „Niebezpiecznie oczytana polonistka” i autor kultowej powieści „Samotność w sieci” zdradzają kulisy swojej miłości. W cyklu EXTRA: Wizjoner street artu, antyartysta, którego prace kosztują krocie, niczym współczesny Zorro zawładnął zbiorową wyobraźnią. Jednym słowem BANKSY.