palac-Holyroodhouse-w-szkocji-jak-mieszka-krolowa-elzbieta-II-2
Fot. BE&W, Getty Images
królewskie życie

Wnętrza pałacu Holyroodhouse, letniej rezydencji Elżbiety II zachwycają!

Zaglądamy do środka! To wyjątkowe miejsca dla królowej…

Redakcja VIVA! 21 czerwca 2020 17:30
palac-Holyroodhouse-w-szkocji-jak-mieszka-krolowa-elzbieta-II-2
Fot. BE&W, Getty Images

Królowa Elżbieta II jest właścicielką dwóch wspaniałych nieruchomości w Szkocji: zamku Balmoral w Aberdeenshire i pałacu Holyrood w Edynburgu. Ten drugi jest oficjalną szkocką rezydencją królowej, gdzie wraz z księciem Filipem organizuje przyjęcia i przyjmuje głowy innych państw. W okresie letnim właśnie tu wyprawiane są przyjęcia w ogrodzie. W wakacje przez tydzień dom i jego ogrody są również otwarte dla publiczności - królowa i książę Filip nie przebywają wtedy w rezydencji.

Pałac Holyrood - letnia rezydencja królowej Elżbiety II

Historia pałacu sięga XII wieku, kiedy pierwszy budynek służył jako opactwo Holyrood. W 1532 roku powstała wieża strażnicza w północno-zachodniej części pałacu. Od ponad 500 lat Holyroodhouse jest domem dla brytyjskiej rodziny królewskiej, a jego majestatyczne wnętrza stanowią odzwierciedlenie długiej historii dynastii.

palac-Holyroodhouse-sala-obrazy-krolowa-jak-wyglada-letnia-rezydencja
Fot. East News

Praktycznie każda z komnat w pałacu była niemym świadkiem historycznych wydarzeń. Jednym z najciekawszych pomieszczeń w Holyroodhouse jest sypialnia królowej Marii. Używana była przez Marię Królową Szkotów, gdy mieszkała w pałacu w latach 1561-1567, przetrzymywana w niewoli przez Elżbietę I!

palac-Holyroodhouse-na-starych-zdjeciach-komnata-w-palacu-letnia-rezydencja-krolowej-elzbiety-II
Fot. East News

 

Goście w Holyroodhouse

Królowa Elżbieta II gościła w pałacu Holyrood wiele znanych osobistości za całego świata. W 2017 roku Justin Trudeau udał się do pałacu na prywatną audiencję u królowej. Na oficjalnym zdjęciu z tej wizyty możemy podziwiać komnatę, którą zdobi ogromny barokowy dywan i dwie pomarańczowe sofy, zdobione frędzlami. W pokoju znajduje się również duży kominek, a także żółte zasłony sięgające od podłogi do sufitu.

Oczywiście pałac odwiedziła też słynna para. Książę Harry i Meghan pojawili się tu w 2018 roku. Para została nawet sfotografowana w korytarzach posiadłości.

palac-Holyroodhouse-krolowa-elzbieta-II-goscie-w-palacu-w-szkocji
Fot. Getty Images

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KLAUDIA EL DURSI: „Nie myślałam o show-biznesie. Ani o pozowaniu do »Playboya«”, mówi uczestniczka „Top Model” i prowadząca program „Hotel Paradise”. Rektor warszawskiej Akademii Teatralnej WOJCIECH MALAJKAT o przemocy i mobbingu w szkołach artystycznych i o tym, dlaczego nie został… nauczycielem w mazurskim miasteczku. KSIAŻĘ WILLIAM I KSIĄŻĘ HARRY: Koniec braterskiej miłości? Historia MIŁKI RAULIN brzmi jak bajka o odważnej dziewczynie, która dzięki marzeniom zdobyła Koronę Ziemi. W cyklu Extra – na fieście w Andaluzji.