Renowacja pałacu Buckingham - prace trwają
Fot. East News
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Prace remontowe pałacu Buckingham pochłoną… prawe 2 miliardy złotych!

Podczas robót wykonawcy natrafili na skarby

Barbara Łubko 23 maja 2019 19:30
Renowacja pałacu Buckingham - prace trwają
Fot. East News

Prace remontowe w pałacu Buckingham rozpoczęły się w 2017 roku, po tym jak rząd brytyjski zatwierdził plan finansowy tego projektu. Zakończenie renowacji planowane jest na 2027 rok. Cały remont ma pochłonąć blisko 2 miliardy złotych. Choć to niezwykle dużo, renowacja była niezbędna. Rok po roku remontowane są kolejne pomieszczenia. Niedawno na oficjalnym profilu brytyjskiej rodziny królewskiej na Twitterze pojawił się wpis, dzięki któremu możemy zobaczyć, jak wyglądają komnaty wschodniego skrzydła pałacu tuż po zabezpieczeniu wszystkich rzeczy, które znajdowały się tam przed remontem. Aż 3000 dzieł sztuki musiało zostać przeniesionych - w tym 200 obrazów, 40 żyrandoli, 100 luster i 30 zegarów. Ogołocone ściany prezentują się złowieszczo, a wręcz smutno, ale na szczęście to tylko etap przejściowy! Po zakończeniu prac wnętrza odzyskają dawno utracony blask. W oświadczeniu czytamy, że na zdjęciach pokazano Główny Korytarz, który prowadzi na historyczny balkon - używany przez rodzinę królewską przy okazji uroczystości narodowych.

Renowacja pałacu Buckingham
Fot. Twitter/@RoyalFamily

Renowacja pałacu Buckingham
Fot. Twitter/@RoyalFamily

Historyczne znaleziska w pałacu Buckingham

10-letni plan renowacji pałacu obejmuje jednak nie tylko prace nad elementami widocznymi na pierwszy rzut oka. To, co najtrudniejsze jest bowiem ukryte… W zabytkowym pałacu remontu wymagała m.in. przestarzała instalacja elektryczna z lat 40. XX wieku. To właśnie podczas wymiany kabli w 2018 roku odkryto zaskakujące rzeczy „ukryte” w starej podłodze. Robotnicy natrafili na wycinek z gazety „Evening Standard” z wydania z 1889 roku i trzy paczki papierosów, pochodzące z przełomu XIX i XX wieku!

Renowacja pałacu Buckingham
Fot. fot ROYAL HOUSEHOLD

Renowacja pałacu Buckingham - co znaleziono podczas prac?
Fot. fot ROYAL HOUSEHOLD

Pałac Buckingham w remoncie

Wszyscy fani brytyjskiej rodziny królewskiej i miłośnicy sztuki prace remontowe mogą śledzić na bieżąco. Na oficjalnym kanale The Royal Family na serwisie YouTube.com pojawił się film informacyjny dotyczący przebiegu renowacji we wschodnim skrzydle pałacu. Jak się okazuje remont zabytkowych wnętrz to skomplikowane przedsięwzięcie - także logistycznie.

Pałac Buckingham
Fot. East News

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

URSZULA DUDZIAK i MIKA URBANIAK osobista rozmowa dwóch niezwykłych artystek – matki i córki. ANNA PUŚLECKA mówi, że jej życie to nie tylko walka z rakiem. Polskie olimpijki: WALASIEWICZÓWNA, KONOPACKA, SZEWIŃSKA, KŁOBUKOWSKA… walczyły z rywalkami i z uprzedzeniami! Córka Ewy Błaszczyk MARIANNA JANCZARSKA: „Ola na zawsze jest częścią mojego życia”. EDYTA i MARCIN SAPETOWIE tworzą rodzinę dla dzieci z bagażem trudnych doświadczeń i chorób. Tumai – raj dla zawiedzionych kenijskich kobiet. Konkurs VIVA! PHOTO AWARDS rozstrzygnięty!