Norweska rodzina królewska w pałacu w Oslo
Fot. Kimm Saatvedt, Det kongelige hoff
Królewskie życie

Gdzie mieszka norweska rodzina królewska? Ile mają posiadłości?

Ich ilość robi wrażenie!

Marta Cieplak 27 sierpnia 2022 17:31
Norweska rodzina królewska w pałacu w Oslo
Fot. Kimm Saatvedt, Det kongelige hoff

Norweska rodzina królewska ma kilka posiadłości, w których mieszkają jej członkowie. Jednak najważniejszą siedzibą jest oczywiście Królewski Pałac w Oslo, który znajduje się na wzgórzu Bellevue, na jednym z końców głównej ulicy Oslo. To najważniejszy budynek w kraju – to tu mieszka król Harald i królowa Sonja, tutaj król przewodniczy Radzie Państwa, udziela audiencji i wydaje oficjalne kolacje, m.in. dla głów państw z całego świata. W Pałacu pracuje też codziennie większość członków królewskiego dworu. Jak wygląda pałac w środku?

ZOBACZ TAKŻE: Książę William i księżna Kate wyprowadzają się z Kensington Palace. Dlaczego uciekają z Londynu i gdzie teraz zamieszkają?

Ile posiadłości ma norweska rodzina królewska?

Choć główną siedzibą króla i królowej Norwegii jest Pałac Królewski w Oslo, to rodzina ma do dyspozycji jeszcze osiem posiadłości, a także królewski jacht! Najbardziej znane państwowe rezydencje królewskiej rodziny to Stiftsgården w Trondheim, Gamlehaugen w Bergen, Leedal w Stavanger i Farma Królewska Bygdø pod Oslo. Rezydencje te są również muzeami i są dostępne dla zwiedzających. Podobnie jak Pałac Królewski w Oslo. Jednak norweska rodzina królewska ma także prywatne posiadłości, m.in. Skaugum Estate w Asker, gdzie mieszkają książę i księżniczka, Royal Mountain Chalet w Sikkilsdalen, Royal Lodge w Voksenkollen, pod Oslo, oraz letni ośrodek wypoczynkowy Mågerø w Tjøme, pod Tønsbergiem. Książę i księżniczka posiadają także domki letniskowe w Uvdal i Flatholmen koło Risør.

Królewski Pałac w Oslo - historia

Pałac Królewski w Oslo był budowany jako rezydencja dla króla Carla Johana, ale ukończono go niestety dopiero po jego śmierci. Uroczyste przekazanie neoklasycystycznego budynku nastąpiło 26 lipca 1849 roku. Okazały budynek został zaprojektowany przez urodzonego w Danii architekta, Hansa Ditleva Francisca Linstowowa.

Pierwotny plan zakładał budowę budynku w kształcie litery H, ale ze względów finansowych musiał zostać zmieniony i zdecydowano się na prosty kształt litery U (większość pieniędzy wydano już w pierwszych pięciu latach budowy i następnie zabrakło funduszy na wykończenie, dlatego tak długo trwał cały proces budowy). Do lata 1836 roku ukończono ostatecznie konstrukcję zewnętrzną, a Linstowow udał się w podróż do Danii i Niemiec, aby znaleźć inspirację dla wnętrz. Pomieszczenia udało się wykończyć dopiero w latach 40. XIX wieku.

królewski pałac w Oslo
Fot. Øivind Möller Bakken, the Royal Court

Co ciekawe, szybko okazało się, że pałac będzie za mały dla nowej rodziny królewskiej. Dlatego zadecydowano, by upiększyć zewnętrzną część budynku i powiększyć jego skrzydła. Dach został obniżony, a do głównej fasady dobudowano monumentalny front świątyni z filarami, która dziś jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów Pałacu Królewskiego w Oslo. Z czasem zmian było coraz więcej – z biegiem lat modernizowano budynek wielokrotnie, by był nie tylko jak najpiękniejszy, ale przede wszystkim wygodny do życia.

królewski pałac w Oslo od strony ogrodu
Fot. Liv Osmundsen, the Royal Court

ZOBACZ TAKŻE: Rodzina Glücksburgów: kto jest kim i jak wygląda linia sukcesji w norweskiej rodzinie królewskiej?

Królewski Pałac w Oslo - wnętrza

Wnętrza Pałacu Królewskiego w Oslo są niezwykle interesujące, bo odzwierciedlają różne style, które były modne w ciągu 25 lat budowy pałacu. Dlatego można w nim podziwiać zarówno freski pompejańskie w Sali Balowa i Jadalni Rodzinnej, jak i styl rokoko, który widać wyraźnie w Białym Salonie. Zobaczcie, jak wygląda w środku!

Sala Balowa

Sala Balowa jest największym i najbardziej efektownym pomieszczeniem w całym pałacu. Na jej urządzenie wydano 1/3 wszystkich pieniędzy przeznaczonych na wykończenie królewskiej rezydencji.  Inspiracją do jej powstania były sala koncertowa w Berlinie oraz Wielka Sala w Pałacu Christiansborg w Kopenhadze. Pomieszczenie zachwyca przestrzenią, rozmachem i dekoracyjnymi detalami. Co ciekawe, jej sufit znajduje się na wysokości aż 11 metrów, a w sali wisi kilkadziesiąt kryształowych żyrandoli.

W Sali Balowej odbywają się obecnie oficjalne obiady i bankiety, wręczane są także najważniejsze odznaczenia. Tutaj urządzane są także wielkie bale, choć ostatni, z okazji setnej rocznicy rozwiązania unii między Norwegią a Szwecją, odbył się w 2005 roku.

królewski pałac w Oslo sala balowa
Fot. Jan Haug, the Royal Court

Westybul

Wrażenie robi także westybul, czyli przedsionek, w którym lord szambelan wita wszystkich gości przybywających do pałacu. Ten fragment budynku to typowy przykład norweskiej architektury klasycystycznej. We wnętrzy zwracają uwagę przede wszystkim wysokie kolumny wykonane ze stiukowego marmuru.

Westybul pałac królewski w Oslo
Fot. Jan Haug, the Royal Court

Sala bankietowa

Tutaj odbywają się bankiety związane z wizytami państwowymi i innymi ważnymi okazjami, a także doroczny bankiet dla członków zgromadzenia narodowego. Sala jest naprawdę przestronna – mierzy ponad 300 metrów kwadratowych, a jej wysokość to 3,7 m. Wykończona została w stylu pompejańskim, ale utrzymana w jasnej kolorystyce.

królewski pałac w Oslo
Fot. Simen Sund, Det kongelige hoff.

Kaplica pałacowa

Jak każdy duży pałac, także Pałac Królewski w Oslo ma własną kaplicę. Tutaj odbywają się chrzty i bierzmowania członków rodziny królewskiej, tutaj też żałobnicy mogą składać ostatni hołd zmarłym władcom. Ale odbywają się w kaplicy także regularne nabożeństwa.

królewski pałac w Oslo kaplica
Fot. Øivind Möller Bakken, Det kongelige hoff.

Ogrody pałacowe

Cały pałac otoczony jest także przepięknym ogrodem zaprojektowanym w stylu romantycznym. On także jest otwarty dla zwiedzających, dzięki czemu każdy Norweg, ale także turysty, może zobaczyć go z bliska. Są tam liczne alejki, mostki, wodospady i niezliczona ilość kwiatów.

królewski pałac w Oslo park
Fot. Liv Osmundsen, the Royal Court

królewski pałac w Oslo park z mostkiem
Fot. Liv Osmundsen, the Royal Court

Wideo

Bogna Sworowska o pracy w modelingu kiedyś i dziś…

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.