Nie tylko książę William i Kate Middleton mieli bajkową ceremonię i wesele!

Marta Roszewska 3 marca 2018 16:30

Śluby królewskich par od lat fascynują ludzi na całym świecie. Ich historie miłosne porywają, a ceremonie oglądane są przed telewizorami przez miliony. Każdy, najmniejszy nawet aspekt jest dokładnie analizowany i wyczekiwany, od listy gości, przez przemówienia po suknię ślubną. Jeden z najbardziej nagłośnionych ślubów wśród rodzin królewskich należał do księcia Williama i Kate Middleton. Nic dziwnego, brytyjska rodzina królewska cieszy się zdecydowanie największą popularnością. O ich ślubie wśród napisano już chyba wszystko. Podczas gdy wszystkie oczy skierowane były na księcia Williama i Kate, umknęło nam kilka równie wartych uwagi ceremonii. Przyjrzeliśmy się pozostałym rodzinom królewskim w Europie. Podobnie jak Brytyjczycy, doskonale wiedzą jak wyprawić bogate wesela dla swoich najbliższych.

1/4
Książę Joachim i Maria
Copyright @Getty Images
1/4

Historia miłosna duńskiego księcia Joachima i Francuzki Marii Cavallier zaczęła się wiele lat przed ich ślubem. Para poznała się w Danii na wyprawie łowieckiej. Nie można tu powiedzieć o miłości od pierwszego wejrzenia, gdyż po pierwszym spotkaniu nie kontaktowali się ze sobą przez kilka lat. Ówcześnie książę Joachim miał żonę i dwójkę dzieci. Kilka lat później, świeżo po rozwodzie księcia Joachima, para spotkała się ponownie. Przyłapani przez paparazzi podczas wakacji nie zdołali długo utrzymać związku w sekrecie. W październiku 2007 roku Pałac ogłosił oficjalne zaręczyny. Na konferencji prasowej Maria z radością zaprezentowała pierścionek zaręczynowy składający się z rubinu, diamentu i szafiru, układający się we francuską flagę. Ślub odbył się 24 maja 2008 roku w kościele w Mogeltonder. Całe wydarzenie relacjonowały na żywo duńskie media. Na ceremonie przyjechało dużo koronowanych głów m.in para książęca z Norwegii, książę Haakon i jego małżonka, księżna Matte-Marit, księżniczka Szwecji czy Grecka Rodzina Królewska. Jako ostatnia do kościoła w Mogeltonder przybyła panna młoda w koronkowej sukni w kolorze kości słoniowej projektu Davida Arasa i Claudio Morelli z domu mody Aras&Morelli. Zgodnie z królewską tradycją, po ceremonii para miała pozdrowić poddanych jadąc królewską karocą, lecz Marie i Joachim postanowili zrezygnować z tego obyczaju i machali do tłumu z czarnego samochodu.

2/4
Karol Filip Bernadotte i Zofia Hellqvist
Copyright @East News, Getty Images
2/4

Mówią o nim "książę, który mógł zostać królem". Szwedzki książę Karol Filip Bernadotte urodził się jako pierwszy następca tronu. Rok później stracił tytuł na rzecz starszej siostry Wiktorii, gdy zniesiono uprzywilejowanie płci męskiej w kolejce do tronu. Ukończył służbę w marynarce, a obecnie zajmuje się designem. Swoją ukochaną poznał na obiedzie u wspólnych znajomych. Sofia Hellqvist miała ówcześnie za sobą karierę modelki, została także ogłoszona najpiękniejszą Szwedką w szwedzkim reality show. Po 5 latach oficjalnie ogłosili, że są parą. 13 czerwca 2015 roku stanęli na ślubnym kobiercu. Uroczystość ślubną była emitowana na żywo przez szwedzką telewizję. 550 zaproszonych gości przewożono na uroczystości autami Volvo XC90 specjalnie wyposażonymi na tę okazję. Auta wybrał książę Karol Filip - motoryzacja to jego hobby. Panna młoda miała na sobie suknię zaprojektowaną przez szwedzką projektantkę, Idę Sjostedt. Po uroczystości w kościele młoda para zabytkową dorożką objechała centrum miasta, pozdrawiając zgromadzony tłum. Uroczystości zakończyły się przyjęciem na Zamku Królewskim. Gościom podano m.in. wędzonego halibuta, a do tańca zagrał znany szwedzki muzyk Avicii.

Księżniczka miała na sobie suknię zaprojektowaną przez szwedzką projektantkę, Idę Sjöstedt.

Więcej na: https://www.zeberka.pl/art/szwedzki-ksiaze-karol-filip-i-sofia-hellqvist-juz-po-slubie-36393Księ
siężniczka miała na sobie suknię zaprojektowaną przez szwedzką projektantkę, Idę Sjöstedt.

Więcej na: https://www.zeberka.pl/art/szwedzki-ksiaze-karol-filip-i-sofia-hellqvist-juz-po-slubie-36393
siężniczka miała na sobie suknię zaprojektowaną przez szwedzką projektantkę, Idę Sjöstedt.

Więcej na: https://www.zeberka.pl/art/szwedzki-ksiaze-karol-filip-i-sofia-hellqvist-juz-po-slubie-36393

3/4
Książe Amadeusz i Elisabetta 'Lili' Marią Rosboch von Wolkenstein
Copyright @East News
3/4

Belgijski książę Amadeusz był szósty w kolejce do tronu. Biorąc ślub z Elisabettą Rosboch (przez bliskich zwaną Lili) zrzekł się następstwa. Dusza romantyka nakazała mu iść za głosem serca i wybrać życie u boku ukochanej. Ceremonia ślubna odbyła się 5 lipca 2014 roku w bazylice Santa Maria in Trastevere w Rzymie (to rodzinne miasto panny młodej). Kościół należy do najstarszych w mieście, a dzięki romantycznej okolicy, miejsce to często wybierane jest na miejsce zaślubin. Po wypowiedzeniu sakramentalnego TAK, młoda para wyszła przed kościół w otoczeniu wiwatującej rodziny i przyjaciół. Najczęściej komentowanym elementem była suknia panny młodej. Bardzo skromna, choć szykowna koronkowa kreacja z długim welonem od Valentino idealnie dopełniała romantyczny klimat ceremonii. Włosy spięte miała diamentową tiarą królowej Elżbiety, należącą do rodziny od pokoleń. Tę samą tiarę miała na ślubie królowa Matylda w 1999 roku.

4/4
Książę Felix i Księżniczka Claire
Copyright @East News
4/4

Po wieloletnim związku, książę Luksemburga Felix poślubił swoją ukochaną Claire Lademacher. Uroczystość kościelna, na którą zaproszono 350 gości, odbyła się 21 września 2013 roku w Saint-Maximin-la-Sainte-Baume we Francji. Księżniczka Claire wystąpiła w zjawiskowej suknia od Elie Saab w kolorze kości słoniowej. Długi welon z neo-barokowym haftem w kwiaty liczył 3 metry długości! Nie zabrakło olśniewającej tiary i diamentowych kolczyków, które księżniczka Stephanie z Luksemburga miała na swoim ślubie. Oficjalna zdjęcia młodej pary zrobiona w hotelu Couvent Royal De Saint-Maximin zaraz po ceremonii ślubnej.

Wideo

Najpiękniejsze prezenty dla niej na Boże Narodzenie 2020

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

HALINA ROWICKA I ANNA KALCZYŃSKA Jak odnaleźć się w życiu po odejściu ukochanej osoby i czy matka i córka mogą się przyjaźnić. MARIA DĘBSKA o niezależnych kobietach: matce reżyserce, ikonie lat 60. Kalinie Jędrusik, którą zagrała, i o... sobie. MARIUSZ WILCZYŃSKI – malarz, performer, twórca animacji. Jego animowany film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to absolutny światowy hit! Pierwsza w historii Stanów Zjednoczonych kobieta wiceprezydent – KAMALA HARRIS zmienia świat. GRZEGORZ SKAWIŃSKI Życie rockmana w czasach pandemii. W cyklu PODRÓŻE: Czy w tym roku poszusujemy i gdzie – top lista najsłynniejszych zimowych kurortów.