Król Karol maluje obraz
Fot. Tim Graham Photo Library/Getty Images
O tym się mówi

Wielka Brytania. Reprodukcję obrazu króla Karola III sprzedano na aukcji za zawrotną cenę

Zapłacono za nią 10 razy więcej niż wynosiła estymacja

Marta Cieplak 24 października 2022 16:30
Król Karol maluje obraz
Fot. Tim Graham Photo Library/Getty Images

Mało kto wie, że król Karol III pasjonuje się nie tylko ogrodnictwem, ale także malarstwem i rysunkiem. Sam mówił w wywiadach: „To przenosi mnie w inny wymiar”. Nie wiemy, czy nowy król Wielkiej Brytanii znajdzie teraz czas na działania artystyczne i zapewne dlatego ceny jego dzieł szybują w górę. Mowa konkretnie o reprodukcji jego obrazu powstałego w 2001, który sprzedano właśnie na aukcji za kwotę 6500 dolarów, czyli około 32 tysięcy złotych!

ZOBACZ TAKŻE: Wielka Brytania. Król Karol III nie zamieszka w Pałacu Buckingham

Reprodukcja obrazu króla Karola III sprzedana za ponad 30 tysięcy złotych

Kwota 6500 dolarów jest o tyle zaskakująca, że na aukcji nie była wystawiona oryginalna akwarela, ale jej reprodukcja. W dodatku jedna ze 100 istniejących sztuk (numerowana jako 18). Estymacja wynosiła zaledwie 675 dolarów, a została sprzedana dziesięć razy drożej. Co wpłynęło na tę cenę?

Bez wątpienia na bardzo wysoką kwotę jaką reprodukcja osiągnęła na aukcji wpływ miały na pewno dwie rzeczy: to, że została ona podpisana przez nowego króla i to, że dzieło przedstawia zamek Balmoral w Szkocji, w którym zmarła królowa Elżbieta II.

obraz króla Karola sprzedany na aukcji
Fot. Courtesty of Bonhams

To właśnie tam, w Balmoral, królowa Elżbieta II spędzała wakacje i można powiedzieć, że było to jej ukochane miejsce.

„Nie sądzę, bym kiedykolwiek widział tak wiele ofert przedsprzedażowych, więc obawiam się, że będzie tu wiele osób bardzo rozczarowanych, gdy nie kupią tego obrazu" mówił w rozmowie z CNN przed aukcją Hamish Wilson, starszy rzeczoznawca w Bonhams. I nie mylił się. Choć pewnie wiele zainteresowanych osób nie było gotowych zapłacić za reprodukcję aż takiej kwoty.

obraz króla Karola
Fot. Courtesty of Bonhams

Król Karol – artysta

Okazuje się, że król Karol III, a wcześniej książę Karol, od lat doskonale zarabia na sprzedaży swoich akwarelki i ich reprodukcji. Jak podają oficjalne źródła, tylko w latach 1997-2016 przychód z dzieł wyniósł ponad dwa miliony funtów! I cała ta kwota została przekazana na cele charytatywne w ramach Funduszu Charytatywnego Księcia Walii.

Król Karol III malarstwem pasjonuje się od dzieciństwa, ale było to dla niego tak ważne hobby, że poświęcał mu bardzo wiele czasu. A nauki pobierał u najsłynniejszych brytyjskich artystów – Johna Nappera, Johna Stantona Warda, Hugh Cassona, Edwarda Seago i Dereka Hilla. Jego akwarele były wystawiane na kilku wystawach, w tych na Zamku w Windsorze i Pałacu Buckingham. Pojawiły się także na... znaczkach pocztowych!

obraz króla Karola
Fot. Tim Graham Photo Library/Getty Images

Najczęściej król Karol III malował i maluje posiadłości ziemskie – zamki i pałace, a także pejzaże. Właśnie w tej tematyce czuje się bowiem najlepiej. Jak Wam się podoba dzieło nowego króla? Podejrzewaliście, że ma takie zdolności? 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Nie pokochali się od razu, kilka lat temu pokonali kryzys. Hania Żudziewicz i Jacek Jeschke o drodze o ślubu

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.