Księżna Diana, 16.04.1986, Vienna, Austria
Fot. Anwar Hussein/WireImage
Królewskie życie

Księżna Diana padła ofiarą manipulacji i oszustwa. Książę William zabrał głos w tej sprawie

Lady Di nigdy nie poznała prawdy...

Marta Nawacka 8 sierpnia 2022 14:24
Księżna Diana, 16.04.1986, Vienna, Austria
Fot. Anwar Hussein/WireImage

Chyba każdy fan brytyjskiej rodziny królewskiej pamięta głośny wywiad księżnej Diany z 1995 roku. Wówczas z rozmowie z Martinem Bashirem Lady ujawniła zaskakujące szczegóły z życia royalsów. Okazuje się, że dziennikarz oszukał i zmanipulował królową ludzkich serc, przedstawiając jej fałszywe dowody. Książę William zdobył się na komentarz w tej sprawie.

Księżna Diana została oszukana przez dziennikarza BBC

Pamiętny wywiad z księżną Dianą z 1995 roku odbił się szerokim echem. Śledziło go ponad 20 milionów osób. Okazuje się jednak, że, aby rozmowa z Lady Di była bardziej kontrowersyjna, dziennikarz, który ją przeprowadzał postanowił oszukać księżną. Martin Bashir przedstawił jej fałszywe dokumenty potwierdzające domysły, że służby obserwują każdy krok królowej ludzkich serc, a także rzekome dowody na to, że książę Karol zdradzał ją nie tylko z Camillą Parker-Bowles. Według tych dokumentów książę Walii miał mieć romans również z nianią synów: księcia Williama i księcia Harry'ego, a jego kochanka, Tiggy Legge-Bourke, miała zajść z nim w ciążę, którą ostatecznie usunęła.

Wywiad miał miejsce niedługo po rozstaniu księcia Karola i księżnej Diany, a osłabiona wówczas psychicznie kobieta łatwiej uwierzyła w informacje podane przez dziennikarza BBC, które były nieprawdziwe. Te niepokojące doniesienia szybko stały się przedmiotem śledztwa. Charles Spencer, brat księżnej Walii, oskarżył Martina Bashira o manipulację i celowe działanie na szkodę swojej siostry.

Czytaj też: Wielka Brytania: Księżna Kate i książę William złożyli Meghan życzenia urodzinowe

Księżna Diana podczas wywiadu z Martinem Bashirem w programie Panorama, 1995 rok
Fot. Pool Photograph/Corbis/Corbis via Getty Images

Księżna Diana podczas wywiadu z Martinem Bashirem w programie Panorama, 1995 rok

Książę William skomentował zachowanie dziennikarza BBC

W lipcu sąd nakazał stacji BBC przeprosić byłą nianię synów księżnej Diany i księcia Karola, która dziś jest już po ślubie i nosi nazwisko Alexandra Pettifer, oraz zapłacić jej odszkodowanie. Skrytykował także działania Martina Bashira, który przed laty zmanipulował i oszukał Lady Di. „BBC akceptuje, że zarzuty postawione powodowi (Alexandra Pettifer) były całkowicie bezpodstawne, nigdy nie powinny były zostać postawione, a BBC w tym czasie odpowiednio nie zbadała okoliczności, w jakich BBC zorganizowało wywiad z Dianą, księżną Walii” (cytat za jastrzabpost.pl), podano w oświadczeniu.

Stacja przeprosiła również rodzinę królewską i wyraziła żal, że księżnej Walii nigdy nie przyszło poznać prawdy o oszustwie Martina Bashira. Zagraniczne media poprosiły o komentarz w tej sprawie także starszego z synów Lady Di, księcia Williama. „Szkoda tylko, że moja mama nie poznała prawdy”, podsumował następca tronu.  

Zobacz także: Swoje królewskie pochodzenie zataił przed ukochaną. Historia następcy tronu Danii i „Kopciuszka z Australii"

Alexandra Pettifer, 21.07.2022
Fot. Aaron Chown/PA Images via Getty Images

Alexandra Pettifer, 21.07.2022

Książę William, podróż do Belize, na Jamajkę i na Bahamy, 26.03.2022 rok
Fot. Chris Jackson/Getty Images

Książę William, podróż do Belize, na Jamajkę i na Bahamy, 26.03.2022 rok

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…