Księżna Diana, 8.07.1988
Fot. Mirrorpix via Getty Images
Królewskie życie

Słynny wywiad księżnej Diany z Martinem Bashirem: czy w The Crown ukazano prawdę?

Lady Di zdradziła wówczas szokujące informacje...

Marta Nawacka 17 listopada 2022 15:46
Księżna Diana, 8.07.1988
Fot. Mirrorpix via Getty Images

Niedawno na platformie Netflix zadebiutował kolejny, piąty już sezon niezwykle popularnego serialu „The Crown”, na który czekali fani brytyjskiej rodziny królewskiej. W tym sezonie oglądamy najtrudniejsze lata dla monarchii. W jednym z odcinków poruszono kwestię słynnego wywiadu, jakiego księżna Diana udzieliła w 1995 roku Martinowi Bashirowi. Czy w produkcji ukazano prawdę? Jak naprawdę wyglądała rozmowa Lady Di z dziennikarzem?

Wywiad księżnej Diany z Martinem Bashirem w „The Crown”

W 8. odcinku serialu przedstawiono jeden z najtrudniejszych momentów, jaki dotyczył małżeństwa księżnej Diany i ówczesnego księcia Karola. W wywiadzie z Martinem Bashirem, którego Lady Di udzieliła w 1995 roku padło słynne zdanie królowej ludzkich serc: „W tym małżeństwie było nas troje, było więc trochę tłoczno". Dziennikarz rozmawiał z żoną księcia Karola w Pałacu Kensington, a sam wywiad wyemitowano w programie „Panorama” 20 listopada. Diana opowiedziała w nim o swoich zmaganiach z bulimią, tłumacząc, że choroba była wynikiem tego, z czym musiała się mierzyć każdego dnia. Zdradziła także, że wykorzystano to przeciwko niej, by przykleić jej łatkę niezrównoważonej. Podczas rozmowy przyznała się również do romansy z Jamesem Hewittem, byłym oficerem armii oraz opowiedziała o relacji swojego męża z Camillą Parker-Bowles.

W „The Crown” mogliśmy zobaczyć, że księżna Diana, w którą wciela się Elizabeth Debicki, ostrzegła królową Elżbietę II przed wywiadem, jednak w rzeczywistości taki incydent prawdopodobnie nie miał miał miejsca. Świadczyć o tym może zaskoczenie brytyjskiej rodziny królewskiej, jakie wywołała premiera wywiadu.

Czytaj też: Wielka Brytania. Ekspertka o mowie ciała Kate i Karola. Króla i jego synową łączy wyjątkowa więź

księżna Diana wywiad BBC
Fot. EAST NEWS

Księżna Diana podczas wywiadu z Martinem Bashirem, program Panorama, 1995 rok

Księżna Diana podczas wywiadu z Martinem Bashirem, program Panorama, 1995 rok
Fot. Pool Photograph/Corbis/Corbis via Getty Images

Księżna Diana podczas wywiadu z Martinem Bashirem, program Panorama, 1995 rok

Prawda o słynnym wywiadzie księżnej Diany

Przypomnijmy, że prawda o kulisach niesławnego wywiadu wyszła na jaw w 2021 roku. Parę dni po rezygnacji Martina Bashira z pracy w BBC, lord John Dyson, emerytowany brytyjski sędzia, który prowadził śledztwo w sprawie tego, jak dziennikarz i stacja BBC dostali się do pałacu, wyznał, że mężczyzna oszukał Dianę. Bashir posłużył się sfałszowanymi dokumentami bankowymi pracownika brata księżnej Walii, Charlesa Spencera, oraz kłamstwa na temat monarchii, by zdobyć zaufanie Lady Di. W wyniku śledztwa na jaw wyszło także, że w trakcie dochodzenia, które prowadzono kilka miesięcy po wywiadzie Martin Bashir okłamał BBC w kwestii swoich metod pozyskiwania informacji. Dyrektor stacji, Tim Davie, wyznał, że księżna owszem, była zainteresowana rozmową z dziennikarzem, jednak BBC zawiodło w kwestii przejrzystości działań.

Rozczarowanie sposobem, w jaki stacja potraktowała księżną Dianę wyraził także starszy z jej synów, książę William. „Świadomość, że porażki BBC w znacznym stopniu przyczyniły się do strachu, paranoi i izolacji, które pamiętam z ostatnich lat spędzonych z nią, przynosi mi nieopisany smutek. Ale najbardziej zasmuca mnie to, że gdyby BBC właściwie zbadało skargi i obawy zgłoszone po raz pierwszy w 1995 roku, moja matka wiedziałaby, że została oszukana. Została zawiedziona nie tylko przez nieuczciwego reportera, ale także liderów BBC, którzy odwracali wzrok, zamiast zadawać trudne pytania”, wyznał w 2021 roku.

Prasanna Puwanarajah, aktor grający Martina Bashira, zabrał głos w kwestii przedstawienia pamiętnego wywiadu w „The Crown”, przyznając, że rozumie reakcje wielu widzów. „Myślę, że jest to całkowicie zrozumiałe. Wszyscy jesteśmy bardzo mocno świadomi złożoności związanej z taką dramatyzacją. Myślę, że praca Petera [Morgana, twórcy "The Crown"] nad tym programem od 1. sezonu zawsze była czujna i ostrożna. Myślę, że jest ta przestrzeń, w której znajduje się serial i która polega na próbie rozebrania i próbie spojrzenia na ludzkie zależności pomiędzy rzeczami, co jest właśnie funkcją produkcji dramatycznej”, tłumaczył w rozmowie z Radio Times.  

Zobacz także: Makijażyści The Crown perfekcyjnie odtworzyli makijaże księżnej Diany

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA SZOSTAK i MARYLA SZOSTAK: córka i matka. Są ze sobą bardzo blisko, ale dają sobie dużo wolności. Nam opowiadają o swojej wyjątkowej więzi. KAROLINA GRUSZKA o swojej chorobie, obywatelstwie córki oraz komu pomaga i dlaczego. JAN PESZEK: diabeł i anioł we mnie. Przewrotna spowiedź dojrzałego człowieka i artysty. NOWA GENERACJA IDOLI: młode pokolenie muzyków, które zawładnęło show-biznesem i zbiorową wyobraźnią.