Księżna Diana, Diana Spencer
Fot. Tim Graham Photo Library / Getty Images
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Wywiad, który zmienił oblicze monarchii. Co tak naprawdę ujawniła księżna Diana?

Dziennikarz BBC sprowokował Lady Di? Stacja przeprowadziła śledztwo

Ksenia Krasko 19 maja 2021 20:11
Księżna Diana, Diana Spencer
Fot. Tim Graham Photo Library / Getty Images

Dokładnie 15 listopada 1995 roku niepokorna księżna Diana po raz kolejny udowodniła, jak daleka jest od innych członków rodziny królewskiej, i jak bardzo nie zamierza stosować się do ich zasad. Skryta Elżbieta II prawdopodobnie zrobiłaby wszystko, co w jej mocy, aby skandaliczne szczegóły z życia royalsów nie wyszły na jaw, jednak okazało się, że nie może panować nad wszystkim. Ponad dwadzieścia pięć lat temu ukazał się jeden z najsłynniejszych wywiadów stacji BBC, czyli rozmowa Diany z dziennikarzem Martinem Bashirem. Wyznanie księżnej Walii obejrzały 23 miliony osób.

Śledztwo BBC w sprawie wywiadu księżnej Diany

Pod koniec zeszłego roku brat Diany, Charles Spencer, oskarżył dziennikarza BBC o manipulację i celowe działanie na szkodę księżnej. Jak twierdzi, Martin Bashir oszukał Lady Di, aby ich rozmowa była bardziej kontrowersyjna. Aby zdobyć jak najwięcej informacji, pracownik BBC miał pokazać jej fałszywe dokumenty, które potwierdzały jej domysły, że służby obserwują każdy jej krok. Wśród papierów miał być też dowód na to, że domniemana kochanka księcia Karola – niania Tiggy Legge-Bourke – była z nim w ciąży.

Pierwszy audyt wewnętrzny BBC w 1996 roku miał potwierdzić, że ​​działania dziennikarza nie wpłynęły na chęć Diany do rozmowy, co rzekomo potwierdziła w odręcznej notatce, jednak Spencer nie uwierzył w te ustalenia. Stacja BBC One miała wyemitować program o szczegółach śledztwa w miniony poniedziałek. Tak się jednak nie stało, a emisję przełożono na nieokreślony termin. Nie ujawniono powodów tej decyzji, ale prawdopodobnie chodzi o Bashira, który niedawno odszedł z pracy ze względu na pogarszający się stan zdrowia.

Zobacz też: Diana Spencer ofiarą oszustwa telewizji. Były kochanek księżnej po 25 latach przerywa milczenie

Wywiad księżnej Diany dla BBC 1995 rok

Godzinna rozmowa księżnej Diany z Martinem Bashirem miała efekt bomby. Nikt nie spodziewał się, jak wiele opowie Diana i jak bardzo to wszystko wpłynie na rodzinę królewską. Prasa domyślała się, że zraniona księżna Walii pogrąży osoby, które tak bardzo nienawidzi, ale nikt nie przypuszczał, jak wstrząsające będzie jej wyznanie.

Lady Di szczerze opowiedziała o tym, jak wyglądało małżeństwo z księciem Karolem, i jak się okazało, jej życie w niczym nie przypominało bajek o księżniczkach. Właśnie podczas rozmowy z BBC po raz pierwszy ujawniła, że cierpi na bulimię, przyznała się do kilku prób samobójczych, a nawet poruszyła temat swoich romansów, które, jak zasugerowała, były wynikiem zdrady Karola. „W naszym małżeństwie zawsze były trzy osoby”, przyznała Diana, odnosząc się do związku jej męża z Camillą Parker-Bowles.

Księżna Diana, Diana Spencer, wywiad Diany
Fot. Pool Photograph/Corbis/Getty Images

Jak zaznaczyła w rozmowie z Bashirem, była „pierwszą osobą z rodziny królewskiej, która doświadczyła depresji, a przynajmniej pierwszą, która pozwoliła sobie otwarcie o tym mówić”. Taka „otwartość” miała zniechęcić do niej Karola i jego rodzinę, która za wszelką cenę unikała skandali, uznając je za tematy tabu.

Zobacz też: Wielka aukcja prywatnych listów Diany. Wyjawiają, jak księżna Walii nazywała królową!

Jednym z nich były kłopoty zdrowotne księżnej, w tym bulimia. Niejednokrotnie wysyłano ją na leczenie, jednak to nic nie dało. Chorobę miał potęgować nadmierny stres i ciągła krytyka, nie tylko jej zachowania, ale i wyglądu. To nieprzyjemne komentarze męża miały doprowadzić ją do tak okropnego stanu, jednak prawda mogła wyglądać nieco inaczej.

Jak wskazują niektórzy biografowie, prawdziwy problem tkwił w egocentrycznej naturze Diany, która zawsze chciała być w centrum uwagi. Początkowo książę Karol nie wiedział, jak może pomóc żonie, ale z czasem zrozumiał, na czym tak naprawdę jej zależy, dlatego współczucie ustąpiło miejsca irytacji.

Diana w wywiadzie dla BBC. Jakie było jej małżeństwo z Karolem?

W wywiadzie dla BBC księżna Diana jasno dała do zrozumienia, że ​​odkąd rozstała się z Karolem, stała się „problemem” dla rodziny królewskiej. Nazwała royalsów „wrogami”, którzy postanowili skomplikować jej życie i oczernić w oczach Brytyjczyków, aby to książę Walii „wygrał” w przypadku rozwodu.

„Czy myślisz, że kiedykolwiek będziesz królową?”, zapytał Dianę Bashir. „Nie. Nie sądzę. Wolałabym zostać królową ludzkich serc. Nie wyobrażam sobie siebie jako królowej tego kraju. Nie sądzę, że wielu w tym kraju chciałoby, żebym została królową. Kiedy mówię „wielu”, mam na myśli towarzystwo, do którego należę...”, wyznała wtedy.

Po wszystkim, co zostało powiedziane, nikt nie spodziewał się, że pod koniec rozmowy Diana przyzna, że nie chce rozstawać się z mężem. Był to jednak koniec tego związku. Wkrótce królowa Elżbieta II wezwała Lady Di na rozmowę, po której oficjalnie oświadczono, że para się rozwodzi. Księżna Walii otrzymała jednorazowo 17 milionów funtów, 700 tysięcy funtów rocznego zasiłku dla służby, oraz apartament w Pałacu Kensington, w którym pozwolono jej zostać, ponieważ była matką następców tronu.

Jak wspominał kamerdyner Diany, Paul Burrell, księżna do ostatniej chwili wątpiła, czy postąpiła słusznie, zgadzając się na ten wywiad. Czy rzeczywiście uznała, że popełniła błąd? Niekoniecznie. Według jednej z teorii, była świadoma, że ​​rozwód prędzej czy później stanie się faktem, dlatego chciała opowiedzieć światu swoją wersję wydarzeń. Miała to być zemsta na mężu i jego rodzinie.

Zobacz też: „Kiedy straciłem mamę, nie chciałem w to wierzyć”. Poruszające wspomnienie Harry’ego

Księżna Diana, książę Karol, książę William, książę Harry, 1995 rok

Księżna Diana, książę Karol, książę William, książę Harry
Fot. Tom Wargacki/WireImage

Księżna Diana - jak wiele ujawniła o rodzinie królewskiej?

Mało kto wie, że przed spotkaniem z Bashirem, Diana zgodziła się na wywiad z Maxem Hastingsem, byłym redaktorem Daily Telegraph. Dziennikarz ujawnił, jak wyglądała ich rozmowa i przyznał, że księżna od razu dała mu do zrozumienia, jak bardzo nienawidzi Karola. Kiedy zapytał o szczęśliwe chwile u boku męża, kategorycznie stwierdziła, że to ​małżeństwo było dla niej „piekłem od pierwszego dnia”.

Zobacz też: Książę William i książę Karol latami byli skłóceni. Syn Diany wykrzyczał: „Nienawidzę Cię tato!”

„Byłem zdumiony jej szczerością i bezpośredniością, z jaką to powiedziała”, przyznał Hastings. „Dodała, że jej zdaniem to książę William powinien odziedziczyć tron. Stwierdziła, że ​​Karol nie sprosta temu zadaniu”, wspominał. Dziennikarz postanowił nie publikować aż tak szczerego wywiadu. „Zdecydowałem, że powinienem zachować w tajemnicy jej najgorsze sekrety”, przyznał po latach.

Śmierć księżnej Diany do dziś budzi kontrowersje, a jedna z teorii głosi, że królowa ludzkich serc wiedziała, co ją czeka. W rozmowie z Hastingsem oświadczyła zresztą, że ​​członkowie rodziny królewskiej będą próbowali się jej „pozbyć”, a jak wynika z ustaleń biografów, krótko przez tragicznym wypadkiem starała się zdobyć informacje na ten temat.

Lady Di zginęła 31 sierpnia 1997 roku, rok po rozwodzie z Karolem. Czy wypadek samochodowy w paryskim tunelu był przypadkiem, czy wina leży po stronie kierowcy, który prowadził pod wpływem alkoholu? A może stracił panowanie nad kierownicą z powodu pogoni paparazzi, którzy prześladowali księżną? Czy jednak to było zaplanowane...? Na te pytania wciąż nie udało się uzyskać jednoznacznej odpowiedzi. 

Księżna Diana i książę Karol w 1984 roku

Księżna Diana, książę Karol
Fot. Jayne Fincher/Princess Diana Archive/Getty Images

Księżna Diana, Diana Spencer
Fot. Tim Graham Photo Library / Getty Images

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA KUCZYŃSKA „MAFFASHION” – Influencerka, ikona stylu, bizneswoman. Teraz przyszedł czas na nowy rozdział w jej życiu. ZBIGNIEW ZAMACHOWSKI w dniu 60. urodzin wyjawia „całą” prawdę o karierze i swoich pryncypiach. MODA W WIELKIM MIEŚCIE – Czy Carrie i jej przyjaciółki z serialu „Seks w wielkim mieście” zrezygnują z designerskich strojów, zobaczymy w sequelu „And Just Like That”. KRYSTYNA KOFTA – Nagła choroba spadła na nią jak grom z jasnego nieba. Jak wyglada teraz jej życie? W cyklu EXTRA: Co się stanie z milionami Afganek w kraju, gdzie wciąż kamienuje się kobiety?