The Crown, Sezon 5, Elizabeth Debicki jak księżna Diana
Fot. Netflix, Keith Bernstein, John Lamparski/Getty Images
O niej się mówi

W 5. sezonie „The Crown” wciela się w królową ludzkich serc. Kim jest Elizabeth Debicki?

Oto, co o niej wiemy!

Maria Elas 10 listopada 2022 13:07
The Crown, Sezon 5, Elizabeth Debicki jak księżna Diana
Fot. Netflix, Keith Bernstein, John Lamparski/Getty Images

Po blisko dwóch latach fani hitu Netliksa „The Crown” doczekali się piątego sezonu. W najnowszej części przyjrzeć się będzie można rodzinie królewskiej w latach 90., jednej z najtrudniejszych dekad dla Windsorów. Tak jak w 3 sezonie zmieniono obsadę aktorską, wymieniając aktorów na nieco starszych, tak i tym razem w role wcielą się zupełnie nowe twarze. Jedną z nich jest Elizabeth Debicki, zastępująca zdobywczynię Złotego Globu Emmę Corrin w roli księżnej Diany. Co o niej wiemy?

Kim jest Elizabeth Debicki?

Elizabeth Debicki urodziła się 24 sierpnia 1990 roku w Paryżu jako córka Polaka i Australijki pochodzenia irlandzkiego. Jej rodzice byli tancerzami baletowymi, którzy poznali się podczas wspólnego występu. Kiedy miała pięć lat, rodzina przeniosła się do Glen Waverley w Melbourne w Australii. Jest najstarsza z trójki rodzeństwa, ma młodszą siostrę i brata.

Jako tancerka klasyczna z wykształcenia, Elizabeth, zanim zadebiutowała w filmach, najpierw grała w teatrze. Pierwszy raz pojawiła się na srebrnym ekranie w australijskiej produkcji „Kochanie, poznaj moich kumpli” jako Maureen. Wkrótce potem została zauważona przez Baza Luhrmanna, który zaoferował jej rolę Jordan Baker w „Wielkim Gatsbym”, u boku znanych aktorów takich jak Tobey Maguire oraz Leonardo DiCaprio. Przez lata Elizabeth grała w wielu filmach, takich jak „Wdowy” z 2018 roku czy „Tenet”, którego premiera odbyła się w 2020 roku. Występuje także we franczyzie Marvela o superbohaterach, gdzie wciela się w rolę Ayeshy w drugiej i trzeciej części „Strażników Galaktyki”. Role serialowe także nie są jej obce, chociaż z pewnością jest ich mniej.

Czytaj też: Wielka Brytania. Księżna Diana była samolubną manipulantką? Elizabeth Debicki o swojej postaci

Elizabeth Debicki, Kalifornia, 02.02.2018 rok
Fot. Vera Anderson/WireImage/Getty Images

Elizabeth Debicki, Kalifornia, 02.02.2018 rok

Elizabeth Debicki, Los Angeles, 03.02.2018 rok
Fot. Alberto E. Rodriguez/Getty Images

Elizabeth Debicki, Los Angeles, 03.02.2018 rok

Serialowa księżna Diana

W najnowszej roli aktorka wcielać się będzie w rolę brytyjskiej księżniczki z lat 90. ubiegłego wieku. Gdy latem 2021 fani „The Crown” zobaczyli pierwsze zdjęcia z planu piątego sezonu produkcji, ich reakcja była jednogłośna: podobieństwo Elizabeth i księżnej Diany jest uderzające. Chociaż aktorka mierzy imponujące 191 cm, idealnie pasuje do tej roli: Diana również znana była ze swojego wzrostu: zarówno ona, jak i jej mąż mieli prawie 180 cm wzrostu. Jej zadaniem będzie wcielić się w postać, która zmagać będzie się z burzliwymi czasami dla rodziny królewskiej: rozwody, zdrady, pożar zamku Windsor i zmieniające się oblicze Wielkiej Brytanii.

Chociaż rola wydaje się trudna, w wywiadzie dla „The Guardian” Elizabeth wyznała, że od razu ją przyjęła. „Postąpiłam instynktownie i nie przemyślałam tego. Oglądałam ten serial i kochałam go od lat”, wyznała aktorka. „Wiedziałam, że wkraczam do pracy z ludźmi, którzy byli niezwykle inteligentni i bardzo wrażliwi na to, jak tworzą scenariusz i podejmują decyzje. Więc nigdy nie czułam się, jakbym skakała po niestabilnym gruncie”, dodała.

Zobacz także: Wielka Brytania. Król Karol III został zaatakowany jajkami. Zdarzenie uchwyciły kamery

The Crown, Sezon 5, Elizabeth Debicki jak księżna Diana
Fot. Netflix, Keith Bernstein

The Crown, Sezon 5, Elizabeth Debicki jak księżna Diana

The Crown, Sezon 5, Elizabeth Debicki jak księżna Diana z synami
Fot. Netflix, Keith Bernstein

The Crown, Sezon 5, Elizabeth Debicki jak księżna Diana z synami

The Crown, Sezon 5, Elizabeth Debicki jak księżna Diana, książę Karol
Fot. Netflix, Keith Bernstein

The Crown, Sezon 5, Elizabeth Debicki jak księżna Diana, książę Karol

Elizabeth ceni sobie prywatność

Chociaż wygrała wiele znaczących nagród oraz grała u boku jednych z najbardziej znanych aktorów, o życiu prywatnym Elizabeth wiadomo niewiele. Aktorka nie posiada nawet kont na mediach społecznościowych. W 2018 roku na łamach „Vogue Australia” przyznała, że nie korzysta z nich ze względu na ich natrętny charakter. „Zawsze byłam osobą prywatną” powiedziała. „Chcę, żeby ludzie znali mnie tylko z mojej pracy”.

Biorąc pod uwagę, że Elizabeth koncentruje się dzieleniu życia prywatnego i publicznego, niewiele wiadomo jest na temat jej związków: aktorka nigdy publicznie się z nikim nie umawiała, chociaż krążyły pogłoski, że spotykała się ze swoim kolegą z planu „The Night Manager”, Tomem Hiddlestonem. Powiedziała, że „było prawie niemożliwe, aby nie zakochać się całkowicie” w aktorze znanym z „Lokiego” podczas kręcenia ich serialu. Ich związek jednak nigdy nie został potwierdzony.

Kiedy w 2016 roku dziennikarz „The Guardian” zapytał ją, czy się z kimś spotyka, odpowiedziała nieśmiało. „Nie chcę nic mówić. Jestem naprawdę prywatną osobą”. Nic zatem nie zapowiada, aby Elizabeth publicznie ogłosiła, z kim się umawia. Zdradziła jednak w wywiadzie dla „Brampton Guardian”, że wzrost partnera nie ma dla niej najmniejszego znaczenia. „Umawiałam się z niższymi mężczyznami i to nie był problem, ale to, czego naprawdę szukam, to normalna, uczciwa, prawdziwa osoba. Lubię inteligencję” powiedziała.  

Czytaj również: Wielka Brytania. Książę Harry nie jest synem króla Karola III? Księżna Meghan sugeruje test DNA

Elizabeth Debicki, 8.11.2022
Fot. Karwai Tang/WireImage

Elizabeth Debicki, 8.11.2022

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Czy łatwo było jej znów zaufać mężczyźnie i co z tym ślubem? „Raz bardziej chce Michał, raz ja", mówi Ewa Kasprzyk

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATALIA KUKULSKA I MAŁGORZATA SOCHA: przyjaciółki w rozmowie pełnej czułości, kobiecej energii i śmiechu. O TYM SIĘ MÓWI: była najbardziej znienawidzoną kobietą na świecie, dzisiaj jest kochana i podziwiana. Czy KRÓLOWA CAMILLA aż tak się zmieniła, czy Brytyjczycy zmienili front? ELIZA RYCEMBEL: jedna z najzdolniejszych aktorek młodego pokolenia nie pogardziłaby epizodami, ale… reżyserzy widzą ją w głównych rolach. MARIA ROTKIEL: uznana psycholog apeluje: „Dziewczyny, musimy być dla siebie ważne!”.