ślub króla Hiszpanii  Filipa i Letizii bukiet
Fot. Getty Images
Królewskie życie

Ślub hiszpańskiej pary królewskiej przeszedł do historii

Poznajcie nieznane fakty z tego wyjątkowego dnia

Marta Cieplak 9 października 2022 12:30
ślub króla Hiszpanii  Filipa i Letizii bukiet
Fot. Getty Images

Wiadomość o tym, że przyszły król Hiszpanii Filip poślubi znaną dziennikarkę Letizię Ortiz, wzbudziła w kraju i na świecie wiele emocji. Para poznała się przez wspólnych przyjaciół, ale zakochali się w sobie w listopadzie 2002 roku, gdy w Hiszpanii miał miejsce wypadek dotyczący skażenia przez ropę naftową. Następca tronu pojechał tam z ramienia rodziny królewskiej, a Letizia relacjonowała to wydarzenie na żywo. Jednak oficjalnie zaręczyli się 6 listopada 2003 roku, a pobrali 22 maja 2004 roku w Madrycie. Było to niezapomniane wydarzenie, na które przybyły koronowane głowy z całego świata. Poznajcie wszystkie nieznane szczegóły tej uroczystości.

ZOBACZ TAKŻE: Poznaj dietę i trening królowej Letizii z Hiszpanii, dzięki którym jest taka szczupła

Ciekawostki dotyczące ślubu hiszpańskiej pary królewskiej

1. Na dzień przed ślubem ówczesny król Hiszpanii Juan Carlos wraz z żoną królową Sofią wydali uroczystą kolację na 330 osób. Zaproszeni zostali m.in. członkowie rodzin przyszłej młodej pary i przedstawiciele innych rodzin królewskich. Po kolacji wszyscy brali udział w oficjalnym balu.

2. Na sam ślub zaproszono 1700 gości, w tych 30 głów państw. Pojawili się m.in. książę Albert z Monako, książę Karol, belgijska rodzina królewska, Jordanii i Japonii, a nawet Nelson Mandela.

Fot. PAP

3. Ceremonia odbyła się w katedrze Santa Maria la Real de La Almudena w Madrycie. Co ciekawe, był to pierwszy królewski ślub w tym miejscu od czasu ślubu pradziadka króla Alfonsa XIII z księżniczką Wiktorią Eugenią z Battenbergu, wnuczką królowej Wiktorii.

Uwagę zwracały stroje towarzyszących parze młodej dziewczynek i chłopców, którzy m.in. sypali kwiatki. Ich stroje zostały zaprojektowane przez Lorenzo Caprile na wzór ubrań, które można zobaczyć na obrazach Francisco Goi. Dziewczynki z kwiatami miały na sobie gorsety ozdobione koronką i wstążkami, okrągłe kołnierzyki i baskinki, a także szarfę przewiązaną w pasie.

Fot. PAP

ZOBACZ TAKŻE: Królowa Letizia łamie protokół. Wybiera stylizacje, które nie przystoją rodzinie królewskiej

4. W podobnym stylu ubrane były także druhny. Ale ich sukienki zainspirowane były hiszpańskimi strojami ślubnymi z XVIII wieku.

ślub króla Hiszpanii  Filipa i Letizii tren
Fot. Getty Images

5. Suknia Letizii robiła piorunujące wrażenie. Zaprojektowana przez Manuela Pertegaza została uszyta z jedwabiu z Walencji ozdobionego srebrną nitką. Efektowny tren miał 4,5 metra długości i był wyszywany w kwiaty, kłosy pszenicy, koniczynę i... truskawki. Do trenu dopasowano welon z haftowanego ręcznie jedwabiu (miał 3 metry długości), który Letizia dostała w prezencie od przyszłego męża.

ślub króla Hiszpanii  Filipa i Letizii kościół
Fot. Getty Images

6. Jeśli chodzi o biżuterię ślubną, to Letizia założyła w ten wyjątkowy dzień kolczyki będące prezentem od rodziców pana młodego. Były one platynowe z ośmioma diamentami. Na głowie miała też pruską tiarę wykonaną z platyny i brylantów w stylu empire. Tą samą, którą w prezencie ślubnym dostała królowa Sofia.

ślub króla Hiszpanii  Filipa i Letizii
Fot. Getty Images

7. Bukiet panny młodej był bardzo pokaźny. Składał się z lilii (symbolu Burbonów), róż, kwiatów pomarańczy, kwiatów jabłoni i kłosów pszenicy (symbolu płodności).

8. Po ceremonii zaślubin para młoda przejechała ulicami Madrytu, by pokazać się poddanym, a następnie, zanim udała się na przyjęcie weselne, udała się do Bazyliki Królewskiej Matki Bożej z Atocha, patronki hiszpańskiej rodziny królewskiej. Tam, zgodnie z tradycją, Letizia złożyła swój bukiet ślubny przed ołtarzem Najświętszej Maryi Panny. Dopiero potem udali się na przyjęcie weselne, które trwało do białego rana! 

ślub króla Hiszpanii  Filipa i Letizii szable
Fot. Getty Images

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Jedno zdjęcie Roxie Węgiel wywołało lawinę komentarzy. Odpowiedziała: „Ludzie muszą się przyzwyczaić, że jest inaczej”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATALIA KUKULSKA I MAŁGORZATA SOCHA: przyjaciółki w rozmowie pełnej czułości, kobiecej energii i śmiechu. O TYM SIĘ MÓWI: była najbardziej znienawidzoną kobietą na świecie, dzisiaj jest kochana i podziwiana. Czy KRÓLOWA CAMILLA aż tak się zmieniła, czy Brytyjczycy zmienili front? ELIZA RYCEMBEL: jedna z najzdolniejszych aktorek młodego pokolenia nie pogardziłaby epizodami, ale… reżyserzy widzą ją w głównych rolach. MARIA ROTKIEL: uznana psycholog apeluje: „Dziewczyny, musimy być dla siebie ważne!”.