Kto przed kim dyga w rodzinie królewskiej?
Fot. Getty Images
Królewskie zycie

Kto przed kim dyga w brytyjskiej rodzinie królewskiej?

Będziecie zaskoczeni!

Marta Cieplak 6 czerwca 2022 15:30
Kto przed kim dyga w rodzinie królewskiej?
Fot. Getty Images

Co ciekawe, oficjalnie nie istnieje żadne prawo ani nakaz mówiący o tym, że członkom rodziny królewskiej należy się kłaniać lub dygać. Napisane jest to nawet na oficjalnej stronie brytyjskiej rodziny królewskiej. Zapis ten brzmi: „Nie ma żadnych obowiązkowych zasad zachowania podczas spotkania z królową lub członkiem rodziny królewskiej”. Wystarczy jednak spojrzeć na filmy i zdjęcia by wiedzieć, że w tym wypadku tradycja jest ważniejsza i że wszyscy, nawet wewnątrz familii, jej przestrzegają. Jednak kto musi przed kim dygać, a kto nie dyga nikomu?

ZOBACZ TAKŻE: Luksusowe posiadłości, biżuteria warta miliony. Oto, co składa się na majątek królowej Elżbiety II

Kto dyga przed kim w rodzinie królewskiej?

Przede wszystkim tradycja okazywania szacunku poprzez dyganie u kobiet i skinienie głowy u panów dotyczy dorosłych. Ale przyjęło się, że powinny tak samo zachowywać się także dzieci po ukończeniu piątego roku życia. Do tej pory nikt jednak nie zauważył ani nie uchwycił chwili, w której królowej Elżbiecie II kłaniałyby się wnuki.

Królowa Elżbieta II, księżna Kate, książę George, księżniczka Charlotte i książę Louis, Trooping the Colour, 2.06.2022
Fot. Karwai Tang/WireImage

Co ważne, przed królową i rodziną królewską dyga się dwa razy – podczas powitania i pożegnania. A także wtedy, gdy królowa wchodzi do pomieszczenia, w której przebywa wiele osób i nie ma możliwości przywitania się z każdym.

Zasady zależności i tego, kto przed kim dyga w rodzinie królewskiej, wcale nie są łatwe. Jasne jest, że wszyscy muszą okazywać szacunek monarchini i jej kłania się także książę Filip oraz księżna Camilla. Parze książęcej kłaniają się wszyscy poza królową, która oczywiście przed nikim dygać nie musi.

Ciekawiej robi się za to w przypadku wnuków i dalszej rodziny. Na przykład książę William i księżna Kate kłaniają się zarówno królowej jak i ojcu oraz teściowi i księżnej Camillii. Z kolei im kłaniają się właściwie wszyscy pozostali.

kto dyga przed Kate?
Fot. Getty Images

Ale uwaga: tylko w sytuacji, gdy książęca para jest razem. Bo gdy pokazują się osobno, sytuacja zmienia się diametralnie – wtedy to księżna Kate musi się kłaniać tzw. księżniczkom krwi, czyli m.in. Beatrycze, Eugenii i Annie. I powinna to robić zarówno podczas publicznych, jak i prywatnych spotkań. Ale jak jest w rzeczywistości, pewnie nigdy się nie dowiemy. 

Przed kim dyga księżna Kate?
Fot. Getty Images

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Nie pokochali się od razu, kilka lat temu pokonali kryzys. Hania Żudziewicz i Jacek Jeschke o drodze o ślubu

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.