Każda komnata aż kipi złotem…

Gabriela Łaskowska 28 maja 2022 13:33

Zamek Neuschwanstein był jedną z fanaberii Ludwika II. Znajduje się w malowniczej okolicy na zboczu góry w Bawarii. Sam wygląda niezwykle bajkowo. Obecnie zamek, który powstał na życzenie Ludwika II jest obiektem zachwytu turystów z całego świata. Śmiało można powiedzieć, że to jeden z najpiękniejszych europejskich zamków... Za życia monarchy wszyscy krytykowali jego rozrzutność. Nigdy się nie ożenił. Był zaręczony z Zofią Charlottą, bawarską księżniczką jednak po jakimś czasie zaręczyny zostały zerwane. W polityce również nie szło mu najlepiej. Podczas gdy obejmował władze, mimo jego silnych sprzeciwów, Bawarię przyłączono do Rzeszy Niemieckiej. Z powodu swoich niepowodzeń w życiu prywatnym i politycznym, postanowił zaszyć się w swojej bajkowej krainie...

Zamek Neuschwanstein - kto zaprojektował bajeczną posiadłość?

Zamek Neuschwanstein, znany też jako Nowy Kamienny Łabędź, jest idealnym przykładem architektury eklektycznej. Jego wnętrza utrzymane są w mieszaninie stylów romańskiego, gotyckiego, mauretańskiego i barokowego. Budowle zaprojektował monachijski malarz teatralny i scenograf, Christian Jank. Dlatego zapewne zamek wygląda tak bajkowo i teatralnie.

Czytaj też: Księżna Charlene po raz pierwszy szczerze o chorobie: „Mój stan jest bardzo kruchy”

Jak wyglądają wnętrza zamku?

Król znany był z rozrzutności. Świetnie widać to w Sali Tronowej. Pełna bizantyjskiego przepychu praktycznie cała pokryta jest złotem. Nie mniejsze wrażenie wywołuje królewska sypialnia, której ściany przysłonięte są malowidłami, ukazującymi sceny z życia Tristana i Izoldy. Z kolei Sala Śpiewaków, która jest największym pomieszczeniem w całym zamku, posiada na ścianach freski z Lohengrinem i Parsifalem. Sala Śpiewaków powstała specjalnie po to, aby wykonywana w nim była muzyka Wagnera. Nie tylko to miejsce jest hołdem dla kompozytora. Ściany wielu pomieszczeń pokryte zostały pięknymi malowidłami, przedstawiającymi bohaterów jego oper.

Nowy Kamienny Łabędź to więcej niż tylko piękna nazwa. Postać łabędzia stał się inspiracją, podczas projektowania wnętrz - zwierzę pojawia się w wielu miejscach, w postaci malowideł czy rzeźb. Co ciekawe, w zamku wykorzystano kilka dosyć nowoczesnych rozwiązań technicznych - znajduje się tu winda, system ogrzewania, a także bieżąca woda, ciepła i zimna!

Nie tylko ściany ozdobione zostały z rozmachem. Obicia krzeseł i foteli, wykonane z jedwabiu, były haftowane przez 200 mniszek przez… 7 lat! Ludwik II chciał, by każdy centymetr zamku pokazywał jego wyjątkowość. I z pewnością udało mu się to.

Zobacz także: Izabela Czartoryska, słynna „Pani na Puławach”, miała siedmioro dzieci, każde z kim innym

Dziś zamek jest jedną z najpopularniejszych atrakcji Europy

Król za życia nie był za bardzo lubiany. Delikatnie mówiąc. Uważano go za szaleńca i rozrzutnika. Obecnie  ciężko w to uwierzyć. Władca kojarzony jest teraz ze wzniesieniem zachwycającej budowli, która przyciąga do Bawarii setki tysięcy turystów, a koszty za jego budowę zdążyły się już zwrócić. I to kilkakrotnie. Fotografowanie zamku w środku jest surowo zabronione. Znaleźć można natomiast obrazy, realistycznie przedstawiające kipiące przepychem wnętrza.

Wyobraźcie sobie, że Ludwik II poprosił, aby po jego śmierci zamek został zburzony! Całe szczęście, że zdecydowano się nie wypełniać jego woli. Obecnie odwiedza go prawie tyle turystów, co wieżę Eiffla!  

1/5
zamek neuschwanstein
Copyright @EAST NEWS
1/5

Zamek stoi w bardzo malowniczej okolicy.

2/5
zamek neuschwanstein
Copyright @EAST NEWS
2/5

Dziedziniec zamku Neuschwanstein.

3/5
zamek neuschwanstein
Copyright @EAST NEWS
3/5

Obraz przedstawiający Salę Śpiewaków.

4/5
zamek neuschwanstein
Copyright @EAST NEWS
4/5

Pięknie zdobiona Sala Koronacyjna.

5/5
zamek neuschwanstein
Copyright @EAST NEWS
5/5

W tym pomieszczeniu Ludwik II jadał posiłki.

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o magii sceny, dorastaniu na oczach widzów, manii kontroli i miłości. ADRIANNA BIEDRZYŃSKA i MICHALINA ROBAKIEWICZ – Matka i córka opowiadają, jak gra się im na jednej scenie i nosi... te same ubrania. JERZY SKOLIMOWSKI: Artysta wszechstronny – reżyser, scenarzysta, poeta i malarz, w szczerej rozmowie o życiowej rewolucji. W cyklu Kobiety ikony – co się dzieje z… SOPHIA LOREN, bogini kina, zjawiskowa piękność, która na swoje miejsce na Ziemi wybrała Rzym zamiast Hollywood. W cyklu Podróże – gdzie jeżdżą gwiazdy: Greckie wyspy. Tu odpoczywają JOANNA PRZETAKIEWICZ, ANNA PUŚLECKA i RITA ORA. Sztuka gotowania JOANNY BRODZIK.