KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Księżna Mette-Marit nie miała łatwego życia. Teraz okazało się, że jest śmiertelnie chora…

Tragedia na norweskim dworze!

Gabriela Czernecka 4 listopada 2018 17:44

Norweska księżna Mette-Marit, żona następcy tronu, księcia Haakona, zmaga się ze śmiertelną chorobą. Rodzina królewska wydała nawet w tej sprawie oficjalne oświadczenie. Według lekarzy, księżnej pozostało od 3 do 5 lat życia... Nazywa się ją księżną śniegu i skandynawskim kopciuszkiem. Miała trudne życie - wydawałoby się, że kelnerka z nieślubnym dzieckiem, którego ojciec siedział w więzieniu za handel narkotykami nie ma szans na zostanie księżniczką. A jednak, cuda się zdarzają! Niestety, szczęście i iście "królewskie życie" nie trwało zbyt długo... 

Choroba księżnej Mette-Marit: samoistne włóknienie płuc

Jej romans z księciem wstrząsnął Norwegami. Jej największe wady wyliczano w sekundę - kelnerka z niezbyt chlubną przeszłością, a do tego z nieślubnym dzieckiem. Mówiono wprost, że dni królestwa są już policzone. Jeśli komuś wydawało się, że to księżna Meghan nie miała łatwego startu w rodzinie królewskiej, to był w błędzie. Mette-Marit przeszła naprawdę długą drogę do tego, by zostać w pełni zaakceptowaną przez norweską rodzinę królewską...

Teraz, gdy to już nastąpiło i księżna może cieszyć się sympatią Norwegów, spotkała ja ogromna tragedia. Od pewnego czasu żona księcia Haakona miała problemy z oddychaniem i szybko się męczyła, ale podejrzewano, że to tylko przemęczenie. Gdy takie sytuacje zaczęły się powtarzać, księżną zaczęto poddawać dokładnym badaniom. „Kiedy szybko odwróciłam głowę mój cały świat wirował”, przyznała w jednym z wywiadów na początku roku. Choć zawroty głowy po pewnym czasie ustąpiły to stan zdrowia księżnej tylko się pogarszał. Dziś już lekarze nie mają wątpliwości co jej dolega.

Żona księcia Haakona, norweska księżna Mette-Marit cierpi na samoiste włóknienie płuc. Diagnozę Mette-Marit potwierdził profesor Kristian Bjøro z National Hospital. Doktor twierdzi, że przypadek księżnej jest wyjątkowo rzadki, ponieważ na samoiste włóknienie płuc chorują zazwyczaj... mężczyźni w podeszłym wieku.

księżna Mette-Marit: kim jest żona księcia Haakona?

W młodości ceniona była za szczerość i rozsadek. Należała do harcerstwa, śpiewała w kościelnym chórze. Przyjaźniła się z księżniczką Martą Luizą. Nikt nie przypuszczałby, że za kilkanaście lat weźmie ślub z jej bratem, księciem Haakonem i jej marzenie o pełnej i szczęśliwej rodzinie się spełni. Zanim jednak to nastąpiło, Mette-Marit  musiała przejść długą drogę, w której przede wszystkim poszukiwała własnej tożsamości.

Podjęła studia na kierunku inżynierii budowlanej, którą porzuciła dla antropologii społecznej, a ostatecznie wylądowała na dziennikarstwie. By zarobić na studia zbierała truskawki, była ekspedientką i dorabiała jako kelnerka. Nie żyje jednak tylko pracą, uwielbia imprezować. Jak podaje blog o rodzinie królewskiej: „Poznaje wielu mężczyzn, za namową niejakiego Rickiego miała ogolić głowę, to za jego namową przybiera wygląd grunge i bierze narkotyki. Przyjaciele twierdzą, że nigdy nie odmawiała skręta, a przyjmowanie ekstazy było dla nich tak normalne jak picie piwa”.

Wtedy poznała trzynaście lat starszego Johna Drange, który był dwukrotnie aresztowany za posiadanie narkotyków. Z Johnem rozstała się po roku, a chwilę później poznała Mortena Borga, który tyle co wyszedł z więzienia. Mimo jego mrocznej przeszłości, Mette-Maritt zakochała się od pierwszego wejrzenia.  Sądziła, że to ten jedyny. W 1997 roku urodziła mu syna Mariusa. Jej wątpliwości, co do wyboru ukochanego szybko się rozwiały, bowiem  jeszcze będąc w ciąży poznała... księcia Haakona. Przez trzy lata utrzymywali związek w tajemnicy, który wyszedł na jaw w najgorszym momencie.

Ślub księcia Norwegii z Mette-Marit

Wówczas były partner Mette-Marit został skazany za posiadanie kokainy. Media wyciągnęły na wierzch wszystkie wpadki nowej partnerki księcia, a na dodatek policja odkryła plany porwania księcia przygotowane przez mafię jugosłowiańską. Od tamtej pory zakochani musieli przyzwyczaić się do nieustannej obecności ochroniarzy. 1 grudnia 2000 roku ogłosili swoje zaręczyny, a Mette-Marit rozpoczęła przygotowania do roli księżnej. Lekko nie było.

Przeciwnikom przyszłej żony księcia przeszkadzała jej mroczna przeszłość, dość rozwiązły tryb życia, marne wykształcenie, a nawet za mało królewskie imię! Padały nawet głosy, że jeśli dojdzie do małżeństwa, to Haakon powinien zrzec się tronu. Książę jednak nie zawracał sobie głowy jej przeszłością i w sierpniu 2002 roku przyrzekał ukochanej miłość aż po grób. 

„Mój młodzieńczy bunt był dużo bardziej intensywny niż w przypadku wielu innych osób. W tym czasie nie chciałam żyć w zgodzie z powszechnie akceptowanymi normami. Byłam otoczona ludźmi, którzy przekraczali granice. Posunęliśmy się za daleko. Niestety, bez względu na to, jak bardzo bym chciała, nie mogę cofnąć czasu”, wyznała na konferencji prasowej zaledwie tydzień przed uroczystością. Spowiedź przyszłej księżnej podbiła serca Norwegów, a spektakularny ślub tylko podgrzał atmosferę wokół jej osoby i przyniósł popularność.

Księżna Norwegii następczynią księżnej Diany

Od tamtej pory Mette-Marit nazywa się następczynią księżnej Diany. I choć zdarza się jej zaliczyć drobne wpadki to dziś Norwegowie ją uwielbiają. Od 2005 jest patronką norweskiego Czerwonego Krzyża, interesuje się architekturą i aktywnie działa charytatywnie. Od 2006 roku jest specjalnym przedstawicielem UNAIDS (Wspólny Program Narodów Zjednoczonych do spraw HIV i AIDS). Co roku bierze aktywny udział w obchodach Światowego Dnia AIDS 1 grudnia.

Niestety najnowsze wiadomości dotyczące jej stanu zdrowia nie są zadowalające. Księżnej Mette-Marit, biorąc pod uwagę słowa lekarzy, zostało do pięciu lat życia... Norweska rodzina królewska wydała oświadczenie, w którym przyznała, że jest świadoma tego, z jak poważną chorobą się zmaga, ale ma nadzieję, że jak najdłużej będzie mogła brać czynny udział w oficjalnych wydarzeniach państwowych.

Zobaczcie w naszej galerii, jak prezentuje się Mette-Marit, żona księcia Haakona. Faktycznie zasługuje na miano następczyni Diany?  

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Córka ANNY PRZYBYLSKIEJ, OLIWIA BIENIUK, w jedynym takim wywiadzie: „Kiedy mama umarła, wchodziłam w najtrudniejszy okres dojrzewania i ono się trochę zatrzymało”. PIOTR BECZAŁA i KATARZYNA BĄK-BECZAŁA. Światowej sławy muzyk i utalentowana mezzosopranistka, która zamieniła karierę na rolę żony. Czy żałuje? KEANU REEVES, aktor, który chodzi własnymi ścieżkami. IZABELA TROJANOWSKA w czasach PRL-u szokowała ostrym, rockowym wizerunkiem. Ile dziś zostało z tamtej niepokornej dziewczyny? W CYKLU EXTRA Świat mody z powodu koronawirusa znalazł się na krawędzi.