Kei Komuro, japońska księżniczka Mako
Fot. Easy News
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Japońska księżniczka porzuca tytuły dla miłości. Dlaczego rodzina cesarska staje się coraz mniejsza?

Weronika Kostyra 21 maja 2017 07:30
Kei Komuro, japońska księżniczka Mako
Fot. Easy News

Podczas gdy w Polsce najpopularniejszą rodziną królewską są Windsorowie, swoje perypetie przeżywa także japońska rodzina cesarska. W Azji niemałym skandalem są teraz planowane niebawem zaręczyny 25-letniej księżniczki Mako, najstarszej córki księcia Akishino i księżnej Kiko. Problem polega na tym, że jej wybrankiem jest kolega ze studiów, Kei Komuro, który nie jest członkiem rodziny cesarskiej, a teoretycznie jej poddanym. Zgodnie z japońskim prawem i tradycją przez związek z nim oznacza dla księżniczki utratę cesarskiego statusu.

Japoński mezalians

Para poznała się pięć lat temu, a od roku jest razem. Rodzice księżniczki nie sprzeciwiają się jej wyborowi, lecz do zaręczyn dojdzie dopiero po długiej ceremonii wymiany darów. Według oficjalnych informacji powinno do niej dojść najwcześniej w połowie czerwca, ślubu można spodziewać się w przyszłym roku.

Kei Komuro studiował prawo, a obecnie pracuje w firmie prawniczej, zna biegle język angielski i ma wiele zainteresowań, wydaje się więc godnym kandydatem na męża księżniczki. Co ciekawe jako nastolatek wystąpił w reklamie promującej turystykę w mieście Fujisawa i wcielił się w niej w postać księcia morza. Od chwili, kiedy media dowiedziały się o tym, nadały mu taki właśnie przydomek.

Japońskie media piszą, że to nie pierwsze taki „mezalians” na cesarskim dworze. Kilka lat temu małżeństwo z miłości wybrała ciotka Mako, księżniczka Sayako, a po niej księżniczka Noriko, córka kuzyna cesarza, księcia Takamado.

Dalsze losy rodziny cesarskiej

Ze względu na przestarzałe przepisy, nieprzystające do obecnych czasów, kolejni członkowie rodziny cesarskiej rezygnują ze swojego statusu. A to zaczyna być niebezpieczne dla ciągłości nieprzerwanej od setek lat dynastii. Obecny cesarz Akihito ma 83 lata jest 125 cesarzem w historii Kraju Kwitnącej Wiśni. Tron mogą dziedziczyć jedynie mężczyźni, a tych w rodzinie jest poza cesarzem jedynie czterech, pozostałe 14 osób to kobiety. Członkowie rodziny cesarskiej uprawnieni do dziedziczenia tronu to dwaj synowie Akihito, jego brat oraz 10-letni wnuk. W sierpniu ubiegłego roku cesarz zapowiedział, że ze względu na wiek bierze pod uwagę abdykację i poprosił o wyrozumiałość dla tej decyzji. 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARIA DĘBSKA ma 31 lat i na koncie wiele wspaniałych ról. Nam opowiada o tym, dlaczego nie została pianistką, gdzie najlepiej łapie dystans i za co kocha podróże. AGATA WĄTRÓBSKA I JANUSZ CHABIOR w dowcipnej i pełnej czułości rozmowie o swoim związku, ukochanych psach i magii małżeńskiej obrączki. MOHAMED AL-FAYED: egipski miliarder, właściciel paryskiego Ritza, ojciec kochanka księżnej Diany, bohater „The Crown”. Kim jest naprawdę? KASPER BAJON: scenarzysta, pisarz, reżyser. Fachu filmowego uczył się od swojego ojca, reżysera Filipa Bajona. Czy dziś słucha jego uwag?