Do tego dnia przygotowywała się wiele tygodni...

Weronika Kostyra 5 maja 2023 06:15

Królowa Elżbieta II była najdłużej panującym monarchą w Wielkiej Brytanii. Panowała aż siedem dekad, tym samym pobiła nawet rekord królowej Wiktorii, która zasiadała na tronie 63 lata, 7 miesięcy i 2 dni. Oficjalnie królową została w dniu śmierci swojego ojca, Jerzego VI, 6 lutego 1952 roku. Jednak jej koronacja odbyła się 16 miesięcy później, 2 czerwca 1953 roku w Westminster Abbey. Uroczystość była transmitowana przez telewizję, a obecnych na niej było 8000 osób. Wydarzenie śledziło ponad 200 milionów ludzi z całego świata, a w tym więcej niż połowa Brytyjczyków. Przypominamy, jak wyglądał ten dzień. A już 6 maja Brytyjczycy i fani monarchii będą świadkami kolejnego wielkiego wydarzenia. Karol III zostanie koronowany na króla.

ZOBACZ TAKŻE:  Księżniczka Charlotte łudząco przypomina królową Elżbietę na starych zdjęciach

Koronacja Elżbiety II na królową

Elżbieta II wyruszyła z pałacu Buckingham w złotej karecie do opactwa na trzygodzinne nabożeństwo, do którego przygotowywała się wiele tygodni. Ćwiczyła ceremonię oraz noszenie ciężkiej korony i niewygodnych strojów.  W czasie ceremonii miała na sobie suknię z aksamitu i gronostajów z czterometrowym trenem. Jak głosi plotka, Elżbieta II pomalowała wówczas usta na niebiesko, by w czarno-białej telewizji sprawiały wrażenie krwistoczerwonych.

„Mimo, że oglądałam wtedy tylko czarno-białą transmisję, płakałam ze wzruszenia”, mówiła jedna z kobiet zgromadzonych w Londynie podczas tegorocznych obchodów Diamentowego jubileuszu królowej Elżbiety II. 

Elżbieta II objęła tron po śmierci jej ojca, króla Jerzego VI. Królowa miała wówczas 25 lat, jednak bez wahania wzięła na siebie ciężar odpowiedzialności za monarchię. Składając przysięgę rok później w czerwcu 1953 roku, obiecała całym swoim życiem służyć Koronie. I, jak przyznają sami Brytyjczycy, nigdy ich nie zawiodła. W ciągu jej panowania nie tylko zmienił się świat dookoła, lecz także sama monarchia. Imperium Brytyjskie zaczęło się rozpadać. Rodziną Windsorów wstrząsały skandale.

Jednak dzięki Elżbiecie II, która w tym zamęcie była niewzruszona jak skała, monarchia trwa nadal. Królowa wprawdzie nie rządziła, lecz – jak się mawia w Wielkiej Brytanii – panowała, miała jednak bardzo duży wpływ na losy państwa. Z jej zdaniem liczyli się wszyscy,  tym kilkunastu premierów Wielkiej Brytanii, którzy rządzili za jej życia. Kilku z nich urodziło się już wtedy, gdy była na tronie. Jak powiedział kiedyś John Major: „Jeśli ktoś nie pyta królowej o zdanie, traci wyjątkową okazję”. Dla wszystkich Brytyjczyków Elżbieta II jest symbolem wielkości i trwałości ich państwa. I choć roczny koszt utrzymania monarchii wynosił 32 miliony funtów, aż 80 procent Brytyjczyków deklarowało poparcie dla królowej. Cały czas była najpopularniejszym członkiem rodziny królewskiej.

 ZOBACZ TEŻ: Jedna zawsze w świetle reflektorów, druga w jej cieniu. Jaka relacja naprawdę łączyła królową Elżbietę II i księżniczkę Małgorzatę?

 8 września 2022 życie królowej Elżbiety II dobiegło końca. A wraz z nią czasy jej panowania. Przy tej okazji przypominamy, jak wyglądała jej koronacja.  

1/5
Królowa Elżbieta w dniu koronacji, 02.06.1953
Copyright @East News/Courtesy Everett Collection
1/5

Na zdjęciu: Elżbieta II w dniu koronacji. Jak głosi plotka, Elżbieta II pomalowała wówczas usta na niebiesko, by w czarno-białej telewizji sprawiały wrażenie krwistoczerwonych.

2/5
Królowa Elżbieta i książę Filip w dniu koronacji, 02.06.1953
Copyright @EAST NEWS/AFP
2/5

Na zdjęciu: Królowa Elżbieta i książę Filip w dniu koronacji, 2.06.1953

3/5
Królowa Elżbieta w dniu koronacji, 02.06.1953
Copyright @EAST NEWS/AFP
3/5

Królowa w dniu koronacji

4/5
Królowa Elżbieta i książę Filip w dniu koronacji, 02.06.1953
Copyright @EAST NEWS/AFP
4/5

Na zdjęciu: Królowa Elżbieta i książę Filip w dniu koronacji

5/5
Królowa Elżbieta II, 1984 rok
Copyright @ONS
5/5

Na zdjęciu: Królowa Elżbieta II, 1984 rok.

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Krzysztof Miruć oprowadza po swoim domu!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATASZA URBAŃSKA: „zawsze druga”. Przez lata żyła z taką łatką. Teraz rozlicza się z przeszłością. JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI o wypadku, roli… przypadku w życiu. A także o nowej książce. MICHALINA OLSZAŃSKA: aktorka, skrzypaczka, mama… Jakie tajemnice kryje jej życie? GRZEGORZ ZAWIERUCHA: znany kucharz zaangażował się w akcję Burda Media Polska – TASTErzy. Dlaczego? PODRÓŻE: barokowy pałac w Kamieńcu, nazywany pruskim Wersalem, zasłynął przepychem i jako miejsce romansu pani Walewskiej z Napoleonem.