Do tego dnia przygotowywała się wiele tygodni

Weronika Kostyra 2 czerwca 2022 10:45

Królowa Elżbieta II jest najdłużej panującym monarchą w Wielkiej Brytanii. W kwietniu tego roku skończyła 96 lat, a panuje już siedem dekad! Pobiła nawet rekord królowej Wiktorii, która zasiadała na tronie 63 lata, 7 miesięcy i 2 dni. Oficjalnie królową została w dniu śmierci swojego ojca, Jerzego VI, 6 lutego 1952 roku. Jednak jej koronacja odbyła się 16 miesięcy później, 2 czerwca 1953 roku w Westminster Abbey. Uroczystość była transmitowana przez telewizję, a obecnych na niej było 8000 osób. Wydarzenie śledziło ponad 200 milionów ludzi z całego świata, a w tym więcej niż połowa Brytyjczyków. Przypominamy, jak wyglądał ten dzień.

Koronacja Elżbiety II na królową

Elżbieta II wyruszyła z pałacu Buckingham w złotej karecie do opactwa na trzygodzinne nabożeństwo, do którego przygotowywała się wiele tygodni. Ćwiczyła ceremonię oraz noszenie ciężkiej korony i niewygodnych strojów.  W czasie ceremonii miała na sobie suknię z aksamitu i gronostajów z czterometrowym trenem. Jak głosi plotka, Elżbieta II pomalowała wówczas usta na niebiesko, by w czarno-białej telewizji sprawiały wrażenie krwistoczerwonych.

Ostatnio hucznie obchodzony był okrągły jubileusz sześćdziesięciolecia panowania - gapie w Londynie już o świcie gromadzili się nad brzegami Tamizy, by znaleźć się jak najbliżej Elżbiety II i całej rodziny panującej. Nieczęsto zdarza się przecież oglądać tak spektakularne wydarzenie, jak diamentowy jubileusz panowania królowej. W tłumie byli nawet ci, którzy pamiętają dzień koronacji 2 czerwca 1953 roku w Westminster Abbey. „Mimo że oglądałam wtedy tylko czarno-białą transmisję, płakałam ze wzruszenia. Nie przypuszczałam, że jeszcze za życia będę mogła zobaczyć równie wielką fetę, i to na żywo”, mówiła jedna z kobiet. Przypominamy tekst Magdy Łuków o Elżbiecie II i obchodach 60-lecia jej panowania, który ukazał się w magazynie VIVA! w 2012 roku.

Obchody 60-lecia panowania królowej rozpoczęły się w lutym, czyli w faktyczną rocznicę objęcia tronu przez Elżbietę II po śmierci jej ojca, króla Jerzego VI. Królowa miała wówczas 25 lat, jednak bez wahania wzięła na siebie ciężar odpowiedzialności za monarchię. Składając przysięgę rok później w czerwcu 1953 roku, obiecała całym swoim życiem służyć Koronie. I, jak przyznają sami Brytyjczycy, nigdy ich nie zawiodła. W ciągu jej panowania nie tylko zmienił się świat dookoła, lecz także sama monarchia. Imperium Brytyjskie zaczęło się rozpadać. Rodziną Windsorów wstrząsały skandale.

Jednak dzięki Elżbiecie II, która w tym zamęcie była niewzruszona jak skała, monarchia trwa nadal. Królowa wprawdzie nie rządzi, lecz – jak się tu mawia – panuje, ma jednak bardzo duży wpływ na losy państwa. Z jej zdaniem liczyli się wszyscy, czyli 12 premierów Wielkiej Brytanii, którzy rządzili za jej życia. Kilku z nich urodziło się już wtedy, gdy była na tronie. Jak powiedział kiedyś John Major: „Jeśli ktoś nie pyta królowej o zdanie, traci wyjątkową okazję”. Dla wszystkich Brytyjczyków Elżbieta II jest symbolem wielkości i trwałości ich państwa. I choć roczny koszt utrzymania monarchii wynosi 32 miliony funtów, aż 80 procent Brytyjczyków deklaruje poparcie dla królowej. Wciąż jest najpopularniejszym członkiem rodziny królewskiej.

Czytaj też: Ich miłość przerwała nagła śmierć. Królowa Wiktoria nigdy nie pogodziła się ze stratą męża

Kończący wielkie uroczystości rocznicowe diamentowy weekend rozpoczął się od wizyty Elżbiety II na stadionie Epsom Derby – najbardziej znanym torze wyścigów konnych w Wielkiej Brytanii. Jednak kulminacyjnym punktem programu była niedzielna parada tysiąca statków na Tamizie. Parada, jakiej nie było od 350 lat, czyli od czasów Karola II, który władał między 1660 a 1685 rokiem. W skład flotylli, która przepłynęła od mostu Battersea do Tower Bridge, weszły kutry, łodzie Maorysów, tak zwane waki, chińskie dżonki, weneckie gondole, arabskie dau, jachty i barki, a także statki, które ewakuowały Brytyjczyków spod Dunkierki w 1940 roku. Sama królowa, ubrana na tę okazję w biały płaszcz ze srebrnymi zdobieniami i biały kapelusz, popłynęła na barce „Spirit of Chartwell” udekorowanej w stylu barek z XVII i XVIII wieku przez hollywoodzkiego projektanta Josepha Bennetta. Stały na niej dwa trony przybrane setkami kwiatów. Elżbiecie II towarzyszył ubrany w mundur admirała floty książę Filip, dzieci i wnuki. W trakcie rejsu na Tamizie rozbrzmiewały dzwony i muzyka. Pod koniec parady tuż przy Tower Bridge na niebie pojawiły się śmigłowce, które utworzyły romb symbolizujący diament. 

A już następnego dnia na scenie przed pałacem Buckingham odbył się koncert transmitowany przez BBC na cały świat. Na scenie pojawili ulubieni wykonawcy rodziny brytyjskiej, między innymi Elton John, Tom Jones, Annie Lennox, Paul McCartney, Cliff Richard i Kylie Minogue. Natalie Cole wystąpiła w sukni od Ewy Minge. Jednak serce Elżbiety II było tego dnia przy księciu Filipie. Książę małżonek, który skończył 91 lat, został zabrany do szpitala z powodu zapalenia pęcherza. Na zakończenie koncertu, czyli około godziny 23.00, królowa odebrała życzenia i – jak nakazuje tradycja – zapaliła jubileuszową latarnię. Jedną z czterech tysięcy, które zapłonęły tego wieczoru na Wyspach Brytyjskich i we wszystkich krajach Wspólnoty Narodów. Tradycja ich palenia sięga 1588 roku, kiedy to w całym kraju zapłonęły pochodnie i ogniska, by ostrzec ludność przed nadciągającą hiszpańską Armadą. Dziś są symbolem jedności i ciągłości państwa. Paliły się w 1897 roku w trakcie diamentowego jubileuszu królowej Wiktorii. W 1977 i w 2002 roku rozświetlały srebrny i złoty jubileusz Elżbiety II. Ostatniego dnia obchodów, we wtorek, rodzina królewska wzięła udział w mszy dziękczynnej w katedrze Świętego Pawła, po czym przejechała karetami do pałacu Buckingham, by z pałacowego balkonu odebrać pokaz samolotów RAF-u.

Tekst:  Magda Łuków

Dokładnie 70 lat temu odbyła się koronacja Elżbiety II, a dziś cała Wielka Brytania rozpoczęła świętowanie Platynowego Jubileuszu monarchini. Przypominamy, jak wyglądała jej koronacja.  

Zobacz także: Królowa Bona zamieniła życie swojej synowej w piekło. Próbowała ją nawet... zagłodzić

1/6
Królowa Elżbieta w dniu koronacji, 02.06.1953
Copyright @East News/Courtesy Everett Collection
1/6

Na zdjęciu: Elżbieta II w dniu koronacji. Jak głosi plotka, Elżbieta II pomalowała wówczas usta na niebiesko, by w czarno-białej telewizji sprawiały wrażenie krwistoczerwonych.

2/6
Królowa Elżbieta i książę Filip w dniu koronacji, 02.06.1953
Copyright @EAST NEWS/AFP
2/6

Na zdjęciu: Królowa Elżbieta i książę Filip w dniu koronacji, 2.06.1953

3/6
Królowa Elżbieta w dniu koronacji, 02.06.1953
Copyright @EAST NEWS/AFP
3/6

Królowa w dniu koronacji

4/6
Królowa Elżbieta i książę Filip w dniu koronacji, 02.06.1953
Copyright @EAST NEWS/AFP
4/6

Na zdjęciu: Królowa Elżbieta i książę Filip w dniu koronacji

5/6
Królowa Elżbieta II, 1984 rok
Copyright @ONS
5/6

Na zdjęciu: Królowa Elżbieta II, 1984 rok.

6/6
Królowa Elżbieta II, mowa otwarcia parlamentu 2004 rok
Copyright @ONS
6/6

Królowa wyraźnie jeszcze długo nie zamierza abdykować na rzecz księcia Karola. Wielka Brytania już może się przygotowywać do kolejnych obchodów – w kolorze żelaza.

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA PISAREK i ROGER SALLA: tuż przed ślubną ceremonią modelka opowiada o niespodziewanych oświadczynach, swoim związku i przygotowaniach do ślubu. MICHAŁ WIŚNIEWSKI: po co mu ten ślub?! Wyznania mężczyzny, który pięć razy mówił „tak”. AGATA TUSZYŃSKA często przedkładała wszystko nad kolejne książki. Czy to był dobry wybór? Czy nie żałuje? I czy w ogóle umie żyć inaczej? Do refleksji. ŚLUBY WSZECH CZASÓW: Kelly i książę Rainier, Beaulieu i Presley, Yoko Ono i Lennon, Diana i książę Karol… Ich śluby zawładnęły zbiorową wyobraźnią.