Weronika Kostyra 2 czerwca 2016 10:33
1/6
Królowa Elżbieta w dniu koronacji, 02.06.1953
Copyright @East News/Courtesy Everett Collection
1/6

90-letnia królowa Elżbieta II panuje już od ponad 63 lat i wcale nie wybiera się na emeryturę. Pobiła już rekord królowej Wiktorii, który wynosił 63 lata, 7 miesięcy i 2 dni, i jest najdłużej panującym monarchą w historii Wielkiej Brytanii. Oficjalne panowanie rozpoczęła w lutym 1953 roku, lecz koronacja odbyła się 2 czerwca w Westminster Abbey w obecności 8000 osób i była transmitowana przez telewizję – obejrzała ją ponad połowa z 36 milionów Brytyjczyków oraz ponad 200 milionów ludzi na całym świecie.


Wszyscy oni zobaczyli wówczas jak Elżbieta II wyruszyła z pałacu Buckingham w złotej karecie do opactwa na trzygodzinne nabożeństwo, do którego przygotowywała się wiele tygodni. Ćwiczyła ceremonię oraz noszenie ciężkiej korony i niewygodnych strojów.  W czasie ceremonii miała na sobie suknię z aksamitu i gronostajów z czterometrowym trenem. Jak głosi plotka, Elżbieta II pomalowała wówczas usta na niebiesko, by w czarno-białej telewizji sprawiały wrażenie krwistoczerwonych.

 

Trzy lata temu hucznie obchodzony był okrągły jubileusz sześćdziesięciolecia panowania. Gapie w Londynie już o świcie gromadzili się nad brzegami Tamizy, by znaleźć się jak najbliżej Elżbiety II i całej rodziny panującej. Nieczęsto zdarza się przecież oglądać tak spektakularne wydarzenie, jak diamentowy jubileusz panowania królowej. W tłumie byli nawet ci, którzy pamiętają dzień koronacji 2 czerwca 1953 roku w Westminster Abbey. „Mimo że oglądałam wtedy tylko czarno-białą transmisję, płakałam ze wzruszenia. Nie przypuszczałam, że jeszcze za życia będę mogła zobaczyć równie wielką fetę, i to na żywo”, mówiła jedna z kobiet.

 

Na zdjęciu: Elżbieta II w dniu koronacji.

 

Polecamy też: Księżna Kate z odkrytym brzuchem na urodzinach królowej?! Przyjrzyjcie się uważnie!

2/6
Królowa Elżbieta i książę Filip w dniu koronacji, 02.06.1953
Copyright @EAST NEWS/AFP
2/6

Obchody 60-lecia panowania królowej rozpoczęły się w lutym, czyli w faktyczną rocznicę objęcia tronu przez Elżbietę II po śmierci jej ojca, króla Jerzego VI. Królowa miała wówczas 25 lat, jednak bez wahania wzięła na siebie ciężar odpowiedzialności za monarchię. Składając przysięgę rok później w czerwcu 1953 roku, obiecała całym swoim życiem służyć Koronie. I, jak przyznają sami Brytyjczycy, nigdy ich nie zawiodła. W ciągu jej panowania nie tylko zmienił się świat dookoła, lecz także sama monarchia. Imperium Brytyjskie zaczęło się rozpadać. Rodziną Windsorów wstrząsały skandale. Jednak dzięki Elżbiecie II, która w tym zamęcie była niewzruszona jak skała, monarchia trwa nadal. Królowa wprawdzie nie rządzi, lecz – jak się tu mawia – panuje, ma jednak bardzo duży wpływ na losy państwa. Z jej zdaniem liczyli się wszyscy, czyli 12 premierów Wielkiej Brytanii, którzy rządzili za jej życia. Kilku z nich urodziło się już wtedy, gdy była na tronie. Jak powiedział kiedyś John Major: „Jeśli ktoś nie pyta królowej o zdanie, traci wyjątkową okazję”. Dla wszystkich Brytyjczyków Elżbieta II jest symbolem wielkości i trwałości ich państwa. I choć roczny koszt utrzymania monarchii wynosi 32 miliony funtów, aż 80 procent Brytyjczyków deklaruje poparcie dla królowej. Wciąż jest najpopularniejszym członkiem rodziny królewskiej.

 

Na zdjęciu: Królowa Elżbieta i książę Filip w dniu koronacji, 2.06.1953

 

Polecamy: Jaki jest sekret długowieczności królowej rekordzistki? Elżbieta II ma już 90 lat!

3/6
Królowa Elżbieta w dniu koronacji, 02.06.1953
Copyright @EAST NEWS/AFP
3/6

Jak za Karola II


Kończący wielkie uroczystości rocznicowe diamentowy weekend rozpoczął się w sobotę od wizyty Elżbiety II na stadionie Epsom Derby – najbardziej znanym torze wyścigów konnych w Wielkiej Brytanii. Jednak kulminacyjnym punktem programu była niedzielna parada tysiąca statków na Tamizie. Parada, jakiej nie było od 350 lat, czyli od czasów Karola II, który władał między 1660 a 1685 rokiem. W skład flotylli, która przepłynęła od mostu Battersea do Tower Bridge, weszły kutry, łodzie Maorysów, tak zwane waki, chińskie dżonki, weneckie gondole, arabskie dau, jachty i barki, a także statki, które ewakuowały Brytyjczyków spod Dunkierki w 1940 roku. Sama królowa, ubrana na tę okazję w biały płaszcz ze srebrnymi zdobieniami i biały kapelusz, popłynęła na barce „Spirit of Chartwell” udekorowanej w stylu barek z XVII i XVIII wieku przez hollywoodzkiego projektanta Josepha Bennetta. Stały na niej dwa trony przybrane setkami kwiatów. Elżbiecie II towarzyszył ubrany w mundur admirała floty książę Filip, dzieci i wnuki. W trakcie rejsu na Tamizie rozbrzmiewały dzwony i muzyka. Pod koniec parady tuż przy Tower Bridge na niebie pojawiły się śmigłowce, które utworzyły romb symbolizujący diament. 

 

Polecamy: Książęca para w wannie, William nago, Kate pokazuje ciążowy brzuszek. Intymne zdjęcia Windsorów?

4/6
Królowa Elżbieta i książę Filip w dniu koronacji, 02.06.1953
Copyright @EAST NEWS/AFP
4/6

Cztery tysiące latarń


A już następnego dnia na scenie przed pałacem Buckingham odbył się koncert transmitowany przez BBC na cały świat. Na scenie pojawili ulubieni wykonawcy rodziny brytyjskiej, między innymi Elton John, Tom Jones, Annie Lennox, Paul McCartney, Cliff Richard i Kylie Minogue. Natalie Cole wystąpiła w sukni od Ewy Minge. Jednak serce Elżbiety II było tego dnia przy księciu Filipie. Książę małżonek, który skończył 91 lat, został zabrany do szpitala z powodu zapalenia pęcherza. Na zakończenie koncertu, czyli około godziny 23.00, królowa odebrała życzenia i – jak nakazuje tradycja – zapaliła jubileuszową latarnię. Jedną z czterech tysięcy, które zapłonęły tego wieczoru na Wyspach Brytyjskich i we wszystkich krajach Wspólnoty Narodów. Tradycja ich palenia sięga 1588 roku, kiedy to w całym kraju zapłonęły pochodnie i ogniska, by ostrzec ludność przed nadciągającą hiszpańską Armadą. Dziś są symbolem jedności i ciągłości państwa. Paliły się w 1897 roku w trakcie diamentowego jubileuszu królowej Wiktorii. W 1977 i w 2002 roku rozświetlały srebrny i złoty jubileusz Elżbiety II. Ostatniego dnia obchodów, we wtorek, rodzina królewska wzięła udział w mszy dziękczynnej w katedrze Świętego Pawła, po czym przejechała karetami do pałacu Buckingham, by z pałacowego balkonu odebrać pokaz samolotów RAF-u.

 

Na zdjęciu: Królowa Elżbieta i książę Filip w dniu koronacji.

 

Polecamy: Jaki jest sekret długowieczności królowej rekordzistki? Elżbieta II ma już 90 lat!

5/6
Królowa Elżbieta II, 1984 rok
Copyright @ONS
5/6

Od Anglii po Irlandię Północną


Bawiła się nie tylko garstka poddanych, lecz także cała Wielka Brytania. Po raz pierwszy w historii w Londynie została zamknięta ulica Piccadilly, na której rozstawiono stół na 500 osób. Zgodnie z sugestiami dworu podczas Wielkiego Lunchu w menu znalazły się kurczak koronacyjny przygotowany według tej samej receptury, co w 1953 roku, oraz specjalność Elżbiety II, czyli domowe ciasteczka podane podczas wizyty prezydenta USA Dwighta Eisenhowera w zamku Balmoral w 1960 roku. Podczas pikniku można było przejść się po czerwonym dywanie, po którym chodziły gwiazdy w trakcie rozdania ostatnich nagród BAFTA, spróbować pieczonego wieprza z hotelu The Cavendish London, posłuchać orkiestry Ritz Restaurant’s Resident Band i podziwiać animacje przygotowane przez Royal Academy of Arts. Podobnie było na ulicach tysięcy brytyjskich miast, gdzie prawie trzy miliony ludzi bawiły się na prawie 10 tysiącach festynów. Wszędzie powiewały flagi, dzięki którym zwykli Brytyjczycy mogli zademonstrować dumę ze swojego królestwa. Szczerze wzruszona królowa podziękowała Brytyjczykom. W krótkim, lecz wiele mówiącym oświadczeniu stwierdziła: „Byłam głęboko wzruszona… Wspomnienia szczęśliwych wydarzeń tego roku będą nam rozjaśniać życie przez wiele lat…”.

 

Na zdjęciu: Królowa Elżbieta II, 1984 rok.

 

Polecamy: Książęca para w wannie, William nago, Kate pokazuje ciążowy brzuszek. Intymne zdjęcia Windsorów?

6/6
Królowa Elżbieta II, mowa otwarcia parlamentu 2004 rok
Copyright @ONS
6/6

Kobieta z żelaza?


Królowa wyraźnie jeszcze długo nie zamierza abdykować na rzecz księcia Karola. Wielka Brytania już może się przygotowywać do kolejnych obchodów – w kolorze żelaza.
 
Tekst: Magda Łuków

 

Polecamy: Jaki jest sekret długowieczności królowej rekordzistki? Elżbieta II ma już 90 lat!

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATALIA KUKULSKA Z CÓRKĄ ANNĄ: Wzruszająca rozmowa o tym, jak być matką, kiedy samej się jej nie miało. JUSTYNA I JAKUB PRZYGOŃSCY: Motocyklista i kierowca rajdowy i współwłaścicielka modowej marki – jak łączą życie rodzinne z pasją i pracą? DEKADA GIERKA: Dlaczego lata 70. wciąż fascynują i inspirują? LILIANA GŁĄBCZYŃSKA-KOMOROWSKA: Aktorka i reżyserka, kobieta po przejściach, celebruje dojrzałą miłość. Matka ANNY LEWANDOWSKIEJ – MARIA STACHURSKA snuje historię cioci Stanisławy, położnej w hitlerowskim obozie koncentracyjnym.