Kochała się w niej cała Polska...
Weronika Kostyra
•
19 lipca 2020 11:50
Mężczyźni marzyli o niej, a kobiety, by być jak ona. Do tej pory uznawana jest za jedną z najpiękniejszych Polek wszech czasów. Najbardziej popularną rolą Poli Raksy była postać rudowłosej Marusi w kultowym serialu „Czterej pancerni i pies”, który od ponad 50 lat jest uwielbiany i wciąż emitowany w telewizji. To na cześć ognistych włosów narzeczonej Janka (granego przez Janusza Gajosa) czołgowi 102 została nadana nazwa „Rudy”.
Miała przed sobą wielką karierę, grała u najlepszych. Doskonale pamiętamy jej role w takich filmach, jak „Popioły” Andrzeja Wajdy, czy „Rękopis znaleziony w Saragossie” Wojciecha Jerzego Hasa.
Pola Raksa u szczytu kariery porzuciła aktorstwo i zniknęła ze świata show-biznesu, ale pozostaje jedną z najważniejszych gwiazd polskiego kina. Jak śpiewał zespół Perfect w utworze „Autobiografia”: „Poróżniła nas, za jej Poli Raksy twarz, każdy by się zabić dał”... Jak wyglądało jej życie i czym zajmuje się dziś?
1/8
Copyright @Polfilm/East News
1/8
Na zdjęciu: Pola Raksa i Janusz Gajos w serialu "Czterej pancerni i pies".
2/8
Copyright @Polfilm/East News
2/8
Na zdjęciu: Pola Raksa i Zbigniew Cybulski w filmie "Ich dzień powszedni" 1963 rok.
Pola Raksa, a tak naprawdę Apolonia Raksa, nie planowała kariery aktorskiej. Ukończyła liceum we Wrocławiu i rozpoczęła studia polonistyczne na Uniwersytecie Wrocławskim, aż pod koniec lat 50., została zauważona przez dziennikarza tygodnika dla młodzieży „Dookoła Świata” i pojawiła się na okładce pisma. Niebawem uroda dziewczyny zwróciła uwagę twórców filmu "Szatan z siódmej klasy", był to pierwszy film Poli Raksy.
Zobacz także: Edward Dziewoński, legendarny polski kabareciarz, skończyłby 100 lat. Na wspomnienia zaprosiła nas jego żona
3/8
Copyright @Polfilm/East News
3/8
Na zdjęciu: Pola Raksa w "Popiołach" 1965 rok.
W 1960 roku dostała także rolę w innym filmie. Ponieważ jej kariera zaczęła nabierać tempa, Pola Raksa przerwała studia polonistyczne i rozpoczęła naukę na Wydziale Aktorskim Szkoły Filmowej w Łodzi. Ukończyła ją w 1964 roku i została aktorką łódzkiego Teatru Powszechnego. Cztery lata później przeprowadziła się do Warszawy i tam rozpoczęła pracę w Teatrze Współczesnym, gdzie występowała do 1986 roku.
Zobacz także: Robert Więckiewicz vs. Janusz Gajos. Kto wygra pojedynek twardzieli polskiego kina?
4/8
Copyright @Polfilm/East News
4/8
Na zdjęciu: Pola Raksa w filmie "Rzeczywistość" 1960 rok.
W 1966 rozpoczęła pracę na planie serialu "Czterej pancerni i pies", który przysporzył jej mnóstwo fanów. Jak później przyznała długo zastanawiała się czy przyjąć tę rolę, ponieważ nie chciała być kojarzona z rolą radzieckiej sanitariuszki, która odbiera ukochanego polskiej telegrafistce, Lidce. Jak widać zupełnie niepotrzebnie, ponieważ skradła serca widzów od pierwszego odcinka. Do tego stopnia, że potem na zawsze była kojarzona już z tą rolą, co czasami bywało kłopotliwe. Nie podzieliła na szczęście losu Janusza Gajosa, który przez rolę Janka i utożsamienie z nią, długo nie otrzymywał żadnych propozycji filmowych.
Zobacz także: Dzieliła ich różnica wieku, połączyło płomienne uczucie. Poznaj historię związku Poli Raksy i Bogusława Lindy!
Do końca lat 80. Pola Raksa grała też na scenie Teatru Telewizji. Jej ostatnim filmem było "Uprowadzenie Agaty" z 1993 roku. Z kolei jej ostatni występ teatralny miał miejsce w 1997 roku w Teatrze Dramatycznym w Warszawie.
Zobacz także: Edward Dziewoński, legendarny polski kabareciarz, skończyłby 100 lat. Na wspomnienia zaprosiła nas jego żona
5/8
Copyright @Polfilm/East News
5/8
Na zdjęciu: Pola Raksa w filmie "Paryż-Warszawa bez wizy" 1967 rok.
Od tamtej pory Pola Raksa nie zajmuje się aktorstwem i usunęła się w cień, by w spokoju poświęcić się modzie i sztuce. Jej wyczucie stylu zawsze było chwalone, więc ta ścieżka nie była zaskoczeniem. Przez pewien czas tworzyła rubrykę o modzie w „Rzeczpospolitej”. Zdała także egzamin i otrzymała od Ministerstwa Kultury i Sztuki uprawnienia projektanta. Tworzyła własne kolekcje i kostiumy teatralne. Mimo że nie uczestniczy w życiu publicznym i unika mediów, pozostaje niezapomniana.
Zobacz także: Robert Więckiewicz vs. Janusz Gajos. Kto wygra pojedynek twardzieli polskiego kina?
6/8
Copyright @Polfilm/East News
6/8
7/8
Copyright @Jacek Dominski/REPORTER
7/8
8/8
Copyright @Ryszard Pienkowski/East News
8/8
weronika.kostyra@edipresse.pl