Ulubienica widzów skończyła właśnie 81. lat

Weronika Kostyra 14 kwietnia 2022 17:45

Pola Raksa to bez wątpienia jedna z najpiękniejszych polskich aktorek. Jak śpiewał Grzegorz Markowski z zespołem Perfect w utworze „Autobiografia”: „Poróżniła nas, za jej Poli Raksy twarz, każdy by się zabić dał”... I było w tym sporo prawdy! Kobiety chciały być takie jak ona, mężczyźni śnili o niej nocami. Pod jej urokiem był sam Bogusław Linda, a ich romans nazywano w Polsce najgorętszym wydarzeniem lat 80. W życiu zawodowych aktorce również się powodziło. Grała u najlepszych. Widzowie ją pokochali za role w takich filmach, jak „Popioły” Andrzeja Wajdy, czy „Rękopis znaleziony w Saragossie” Wojciecha Jerzego Hasa. Największą sławę przyniosła jej jednak postać rudowłosej Marusi w kultowym serialu „Czterej pancerni i pies”. To na cześć ognistych włosów narzeczonej Janka (granego przez Janusza Gajosa) czołgowi 102 została nadana nazwa „Rudy”. Nagle będąc u szczytu kariery porzuciła aktorstwo i zniknęła ze świata show-biznesu. Dziś aktorka obchodzi 81 urodziny. Sprawdź, jak wyglądało jej życie i czym się teraz zajmuje? 

Pola Raksa: spektakularna kariera i zniewalająca uroda

Pola Raksa, a tak naprawdę Apolonia Raksa, nie planowała kariery aktorskiej. Przyszła na świat w 1941 roku na terenie obecnej Białorusi. Po drugiej wojnie światowej przeprowadziła się wraz z rodziną na zachodni kraniec Polski: najpierw zamieszkali w Leśnicy we Wrocławiu, później natomiast osiedli w Jeleniej Górze. Ukończyła liceum w tym pierwszym mieście i rozpoczęła studia polonistyczne na Uniwersytecie Wrocławskim. Pod koniec lat 50., przebywając w barze mlecznym została zauważona przez fotoreportera, który zaproponował jej sesję zdjęciową. W efekcie pojawiła się na okładce tygodnika dla młodzieży „Dookoła Świata”. Niebawem uroda dziewczyny zwróciła uwagę twórców filmu "Szatan z siódmej klasy". W ten sposób, w 1960 roku Pola Raksa zadebiutowała przed kamerą. W międzyczasie dostała także rolę w filmie "Rzeczywistość".

Gdy kariera aktorki zaczęła nabierać tempa, Pola Raksa przerwała studia polonistyczne i rozpoczęła naukę na Wydziale Aktorskim Szkoły Filmowej w Łodzi. Ukończyła ją w 1964 roku i została aktorką łódzkiego Teatru Powszechnego. Cztery lata później przeprowadziła się do Warszawy i tam rozpoczęła pracę w Teatrze Współczesnym, gdzie występowała do 1986 roku.

W 1966 rozpoczęła pracę na planie serialu "Czterej pancerni i pies", który przysporzył jej mnóstwo fanów. Jak później przyznała długo zastanawiała się czy przyjąć tę rolę, ponieważ nie chciała być kojarzona z rolą radzieckiej sanitariuszki, która odbiera ukochanego polskiej telegrafistce, Lidce. Jak widać zupełnie niepotrzebnie, ponieważ skradła serca widzów od pierwszego odcinka. Do tego stopnia, że potem na zawsze była kojarzona już z tą rolą, co czasami bywało kłopotliwe. Nie podzieliła na szczęście losu Janusza Gajosa, który przez rolę Janka i utożsamienie z nią, długo nie otrzymywał żadnych propozycji filmowych. 

Do końca lat 80. Pola Raksa grała też na scenie Teatru Telewizji. Jej ostatnim filmem było "Uprowadzenie Agaty" z 1993 roku. Z kolei jej ostatni występ teatralny miał miejsce w 1997 roku w Teatrze Dramatycznym w Warszawie.

Zobacz także: Włodzimierz Press poznał żonę na planie „Czterech Pancernych”, są razem 55 lat, nadal zakochani

Pola Raksa u szczytu kariery porzuciła aktorstwo. Co dziś robi?

Od tamtej pory Pola Raksa nie zajmuje się aktorstwem i usunęła się w cień, by w spokoju poświęcić się modzie i sztuce. Jej wyczucie stylu zawsze było chwalone, więc ta ścieżka nie była zaskoczeniem. Przez pewien czas tworzyła rubrykę o modzie w „Rzeczpospolitej”. Zdała także egzamin i otrzymała od Ministerstwa Kultury i Sztuki uprawnienia projektanta. Tworzyła własne kolekcje i kostiumy teatralne. Po pewnym czasie Pola Raksa zrezygnowała również z kariery w świecie mody i odcięła się od popularności.

W latach 90. Pola Raksa wyprowadziła się z Warszawy do Kałuszyna i zamieszkała w starym domu, w którym jak powiedziała czuje się najbezpieczniej. Zawsze była indywidualistką. Aktorka żyje z dala od świata mediów, nie pojawia się publicznie i nie udziela wywiadów. A mimo to pozostaje niezapomniana i wciąż uchodzi za jedną z najpiękniejszych polskich aktorek. Jej legendarna uroda została opisana w słynnej piosence Perfectu, "Autobiografia". Jak śpiewał Grzegorz Markowski: "Poróżniła nas, za jej Poli Raksy twarz, każdy by się zabić dał"... 

Właśnie dziś Pola Raksa skończyła 81 lat. Z okazji urodzin życzymy aktorce wszystkiego najpiękniejszego. W galerii poniżej możecie zobaczyć jej kultowe role.  

Zobacz także: Janusz Gajos odchodzi z teatru. Zrobił to dla żony

1/10
Pola Raksa i Janusz Gajos
Copyright @Polfilm/East News
1/10

Pola Raksa i Janusz Gajos w serialu "Czterej pancerni i pies"

2/10
Pola Raksa w filmie "Rzeczywistość" 1960 rok
Copyright @Polfilm/East News
2/10

Pola Raksa w filmie "Rzeczywistość", 1960 rok

3/10
Pola Raksa i Zbigniew Cybulski w filmie "Ich dzień powszedni" 1963 rok
Copyright @Polfilm/East News
3/10

Pola Raksa i Zbigniew Cybulski w filmie "Ich dzień powszedni", 1963 rok

4/10
Pola Raksa w "Popiołach" 1965 rok
Copyright @Polfilm/East News
4/10

Pola Raksa w "Popiołach", 1965 rok

5/10
Pola Raksa, Janusz Gajos, plan serialu „Czterej pancerni i pies”, 1966 rok
Copyright @Romuald Kropat / Forum
5/10

Pola Raksa, Janusz Gajos, plan serialu „Czterej pancerni i pies”, 1966 rok

6/10
Pola Raksa w filmie "Paryż-Warszawa bez wizy" 1967 rok
Copyright @Polfilm/East News
6/10

Pola Raksa w filmie "Paryż-Warszawa bez wizy", 1967 rok

7/10
Pola Raksa, aktorka, lata 70. XX wieku
Copyright @Jerzy Plonski / RSW / Forum
7/10

Pola Raksa, aktorka, lata 70. XX wieku

8/10
Pola Raksa w filmie "Nic nie stoi na przeszkodzie" 1980 rok
Copyright @Polfilm/East News
8/10

Pola Raksa w filmie "Nic nie stoi na przeszkodzie", 1980 rok

9/10
Pola Raksa, Warszawa 1992 rok
Copyright @Jacek Dominski/REPORTER
9/10

Pola Raksa, Warszawa, 1992 rok

10/10
Pola Raksa
Copyright @Ryszard Pienkowski/East News
10/10

W latach 90. Pola Raksa wyprowadziła się z Warszawy do Kałuszyna i zamieszkała w starym domu, w którym jak powiedziała czuje się najbezpieczniej. Od lat aktorka żyje z dala od świata mediów.

Wideo

Od 35 lat jest szczęśliwym mężem; cieszy się, że synowie nie poszli w jego ślady. Mirosław Baka prywatnie...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

SYLWIA GRZESZCZAK: traumatyczne przeżycia w show-biznesie, strach i samotność na długo naznaczyły jej życie. Odrodziła się! EWA KASPRZYK I MAŁGORZATA BERNATOWICZ: matka i córka. Drzemie w nich gen szaleństwa. Jak to wpływa na ich relacje? MICHAŁ FIGURSKI o tym, jak to jest stracić wszystko, obudzić się na szpitalnej sali w nowej rzeczywistości i zaczynać od nowa. ALLAN STARSKI: wybitny polski scenograf, mistrz wyobraźni. Ulubiony scenograf – i przyjaciel – Andrzeja Wajdy na Festiwalu Filmowym w Gdyni odbierze Platynowe Lwy za całokształt twórczości.