Pierwsza książka opisująca całościowo historię najcenniejszego dzieła w zbiorach Polski, czyli Damy z gronostajem Leonardo da Vinci. Jej autorką jest Katarzyna Bik, specjalistka od twórczości genialnego malarza, przez lata związana z Muzeum Narodowym w Krakowie.
A historia zaczyna się tak. Jest rok 1490. W zamku Sforzów w Mediolanie Leonardo da Vinci maluje portret. Zasłony w pokoju są zaciągnięte. Cecylia Gallerani siedzi na krześle. Ma 17 lat i spodziewa się dziecka. Nigdy nie wyglądała piękniej niż teraz: szczupła, w czerwonej sukni ze złotym haftem, na lewej ręce trzyma białe zwierzątko, a prawą głaszcze jego futerko. Skrzypnęły drzwi. Wpadający promień światła podkreśla porcelanową bladość skóry dziewczyny. Modelka odwraca nagle głowę do tyłu. W jej ciemnych, dużych oczach maluje się ciekawość i inteligencja. Kogoś wita? A może kogoś pożegna? „Portret z białym zwierzęciem był prezentem Lodovica il Moro dla modelki. Dar musiał być dla niej bardzo cenny, skoro zatrzymała go aż do swojej śmierci w 1536 roku. W jej pałacu pod Cremoną widział go ponoć poeta i humanista Giulio Cesare Scaligero. Tu historia się urywa; co się z obrazem dalej działo, pomimo dociekań wielu historyków sztuki pozostaje tajemnicą. Aż do około 1800 roku, kiedy to w nieznanych okolicznościach kupuje go Adam Jerzy Czartoryski. Kto go miał przez te 264 lata? Gdzie był schowany? Co przeszedł? Czy to prawda, że pozostał w rodzinie modelki w Cremonie?", pisze Katarzyna Bik, autorka Najdroższej. Podwójnego życia Damy z gronostajem.

Reklama

Dama po przejściach

Ta książka to nie tylko opowieść o niezwykłej kobiecie z obrazu. To również historia jednego z najbardziej pożądanych dzieł sztuki na świecie. Jego dzieje nierozerwalnie splecione są z Polską. Obraz był ukrywany przed zaborcami, potem w sensacyjnych okolicznościach wywieziony z kraju podczas powstania listopadowego. Po wybuchu II wojny światowej ukrywany przed Niemcami. Po 1989 roku Dama z gronostajem dalej prowadziła burzliwe życie, kontrowersje wzbudzały jej liczne zagraniczne podróże i sprawa jej zakupu przez państwo polskie. Polecamy!

Katarzyna Bik, Najdroższa. Podwójne życie Damy z gronostajem, Znak

Materiały prasowe

„Damy z gronostajem” obraz Leonarda da Vinci.

Reklama

Zobacz także
Beata Zawrzel/REPORTER

Reklama
Reklama
Reklama