Mona Lisa 1
Fot. AdobeStock, GiorgioMorara
VIVA! Tylko u nas

Mona Lisa – fascynujący obraz Leonarda da Vinci. Dama, która uśmiechem przyciąga wzrok

Mistrz renesansu stworzył dzieło warte około 850 mln dolarów

Karolina Hartman 30 kwietnia 2024 16:15
Mona Lisa 1
Fot. AdobeStock, GiorgioMorara

Mona Lisa to jedno z najbardziej znanych dzieł Leonarda da Vinci. Portret kobiety od lat intryguje i wzbudza zainteresowanie odbiorców z całego świata. Niektórzy twierdzą, że uśmiech Lisy jest wyrafinowany, wymuszony, chory albo nieszczery. Z kolei inni dostrzegają w nim piękno, subtelność i dyskrecję. Prawdopodobnie prawdziwe emocje, które towarzyszyły portretowanej kobiecie, na zawsze pozostaną tajemnicą. „Mona Lisa” to dzieło zarówno o bogatej głębi emocjonalnej, jak i technicznej.

Spis treści:

Kim jest kobieta z obrazu „Mona Lisa”?

Kobieta z obrazu Mona Lisa to najprawdopodobniej Lisa Gherardini – piękna żona Francesco del Giocondo (florenckiego kupca, handlarza suknem i jedwabiem). Historyczne źródła sugerują, że Leonardo da Vinci namalował dzieło na zlecenie męża przyciągającej oko kobiety. Nie wiadomo, czemu obraz na zawsze został z malarzem. Prawdopodobnie po ukończeniu „Mona Lisy”, autor odmówił sprzedaży swojej twórczości.

„Mona” to skrót od słowa „Madonna”, co w tłumaczeniu oznacza „moja dama” lub „moja pani”. Cały tytuł w języku polskim przybiera formę grzecznościową i może brzmieć „Pani Lisa”.

Interpretacja „Mona Lisy” da Vinci

Prace nad „Mona Lisą” rozpoczęły się około 1503 roku i trwały prawdopodobnie do około 1507 roku, choć niektóre źródła sugerują, że Leonardo ukończył dzieło znacznie później (1517 rok). Portret wykracza poza zwykłe przedstawienie zewnętrznych cech postaci. Artysta stworzył unikatowy obraz, który stał się ponadczasowym studium ludzkiej natury.

Tematyka i kompozycja obrazu

Leonardo da Vinci tworząc dzieło „Mona Lisa”, skupił się na portrecie indywidualnym Lisy Gherardini. Kobieta ukazana jest jako wyważona, opanowana i zachwycająca tajemniczym wzrokiem oraz subtelnym uśmiechem. Delikatnie złożone dłonie, ciepłe barwy, długa suknia to elementy, które dodają elegancji portretowanej postaci.

Tło dzieła prezentuje tajemniczy, melancholijny i mglisty krajobraz, tworząc harmonię, ale również głębie z sylwetką kobiety. W dali widać kręte ścieżki, pagórki, jezioro i skały. Elementy natury zaprezentowane są w sposób nierealny, co stanowiło nowatorskie podejście w sztuce portretowej tamtego okresu. Rozmyte linie horyzontu i niejasne formy tworzą kontrast z wyraźnie zarysowaną „Mona Lisą”.  Kobieta zaprezentowana jest w perspektywie centralnej, natomiast tło z lotu ptaka.

Kolorystyka dzieła

Leonardo do powstania dzieła wykorzystał bardzo wyrafinowaną paletę barw, wzmacniając realistyczne i tajemnicze wrażenie obrazu. Kolorystyka „Mona Lisy” jest świadomie zaprojektowana, aby uwypuklić psychologiczną i emocjonalną głębię portretu.

Twarz i dłonie wyróżniają się ciepłymi odcieniami beżu oraz brązu, dlatego skóra prezentuje się naturalnie – delikatnie. Artysta namalował strój Lisy w tonacjach zieleni i brązu. Odcienie ziemi podkreślają naturalny, spokojny charakter portretu.

Tło obrazu to przede wszystkim rozmyte, chłodne tonacje niebiesko-zielono-szare, które tworzą wrażenie głębi, tajemniczości i nieuchwytności. Kontrast między ciepłymi barwami wykorzystanymi do prezentacji postaci a chłodnym krajobrazem w tle, podkreśla intymność obrazu i przyciąga wzrok bezpośrednio na twarz kobiety.

Symbolika i interpretacja elementów

„Mona Lisa” zachęca do wielowymiarowej interpretacji. Dzieło zawiera symboliczne motywy o emocjonalnym charakterze:

  • Uśmiech Lisy – podkreśla enigmatyczność i tajemniczość. Wyraz twarzy kobiety jest często interpretowany jako oznaka wewnętrznego spokoju i równowagi, ale jednocześnie jako coś nieuchwytnego, co prowokuje obserwatora do zastanowienia się nad prawdziwymi emocjami postaci.
  • Krajobraz – tło w odniesieniu do postaci Lisy, nierzadko interpretowane jest jako odległość lub nieosiągalność. Mglista tajemnicza przestrzeń, w której królują góry, woda i pagórki może oznaczać duchową podróż i nieokreślone przeznaczenie.
  • Pozycja rąk – złożone dłonie są symbolem godności i spokoju. Pozycja może również sugerować postawę samokontroli, zgodną z ideałem harmonii.
  • Kolorystyka ubioru – ciemna suknia w kolorach ziemi zaznacza elegancje, skromność, czy też zrównoważoną osobowość Lisy. 
  • Tło – przemyślane zastosowanie perspektywy powietrznej i rozmyte kontury to symbol znikomej granicy między rzeczywistością a marzeniem. Jednocześnie zabieg wzmacnia głębie przestrzeni.

Technika wykonania dzieła „Mona Lisa”

Podczas tworzenia obrazu „Mona Lisa”, da Vinci zastosował technikę olejną na drewnianej desce. Leonardo wykorzystał farby na bazie oleju, aby uzyskać zachwycającą głębie kolorów, trwałość i subtelność detali. To jego dzieła wyróżniały się spośród innych, w których królowała technika tempery.

Uśmiech „Mona Lisy” stał się jednym z najbardziej charakterystycznych elementów obrazu. Leonardo wykorzystał technikę sfumato — pozwalającą na subtelne przejścia tonalne, aby wykreować kobiecą, żywą twarz, wywołującą różnorodne uczucia.  Postać ukazywana jest również techniką „piramidalną”, co oznacza, że sylwetka kobiety tworzy stabilny kształt piramidy.

Ponadto „Mona Lisa” znana jest z:

  • Nietypowego podłoża – nawierzchnia do malowania została przygotowana z drewna topolowego. Leonardo pokrył powierzchnię kilkoma warstwami gruntu, dzięki czemu uzyskał gładkie i stabilne drewno.
  • Techniki sfumato – metoda, która polega na rozmyciu kontur i cieni, aby nadać obrazowi trójwymiarowy efekt, „mgliste kolory”, subtelność, a także realizm.
  • Detalów – dzieło da Vinci wyróżnia się dbałością o szczegóły, precyzją w odwzorowaniu stroju damy, subtelnym przejściem światłocienia na postać modelki.
  • Głębi kolorów – wykorzystanie farb olejnych pozwoliło na uzyskanie głębokich i intensywnych kolorów, a także stworzyło możliwość starannej pracy nad pojedynczymi warstwami.
  • Gry światła i cienia – Leonardo mistrzowsko manipulował światłem i cieniem, skupiając uwagę widza na najważniejszych elementach obrazu np. uśmiech, czy też spojrzenie Lisy.

Jakie uczucia wywołuje obraz?

„Mona Lisa” wywołuje różnorodne emocje w zależności od osobistych przeżyć, tła kulturowego, czy też wrażliwości estetycznej. Osoby podziwiające obraz najczęściej doświadczają:

  • Tajemniczości – jednym z najbardziej charakterystycznych aspektów „Mony Lisy” jest tajemniczy uśmiech kobiety, wywołujący zadumę i refleksję.
  • Zachwytu – mistrzowska technika dzieła, niesamowita głębia koloru, detale, malowana postać jak żywa to główne elementy, które wywołują podziw dla umiejętności Leonarda da Vinci jako artysty.
  • Spokoju – delikatne przejścia barw, płynne rozmycia, mgliste zacierania, miękkie formy, tworzą wrażenie harmonii, wprawiając w spokojny nastrój. 
  • Zaciekawienia – uważna obserwacja portretu, wzbudza zainteresowanie historią przedstawionej kobiety i może prowadzić do głębszego zainteresowania renesansem oraz jego wpływem na sztukę.
  • Refleksji – „Mona Lisa” inspiruje do zastanowienia się nad ludzką naturą i subtelnymi niuansami emocji, uchwyconych przez Leonarda da Vinci.

Gdzie znajduje się „Mona Lisa” Leonarda?

Od 1797 roku obraz „Mona Lisa” Leonarda da Vinci wystawiony jest w Muzeum Luwr w Paryżu – jednym z najpopularniejszych miejsc sztuki na świecie. Obraz znajduje się w sali 711, obok Wielkiej Galerii.

Dzieło włoskiego artysty co roku przyciąga miliony odwiedzających, a na tajemniczy uśmiech co godzinę zerka około 500 osób. Lisa została przekazana po rewolucji francuskiej i pozostała w muzeum do dzisiejszego dnia jako własność rządu Francji.

Leonardo da Vinci

Leonardo da Vinci
Fot. East News

Ciekawostki związane z obrazem

„Mona Lisa” od lat wzbudza zainteresowanie licznymi faktami:

  • Próba kradzieży: 21 sierpnia 1911 roku obraz został skradziony z Luwru przez Vincenzo Peruggię – włoskiego pracownika muzeum, a odzyskany dopiero dwa lata później. Złodziej deklarował przed sądem, że chciał zwrócić dzieło do Włoch. W rzeczywistości zamierzał sprzedać „Mona Lisę”.
  • Ochrona i konserwacja: obraz jest jednym z najbardziej chronionych dzieł sztuki na świecie. Obecnie znajduje się za pancernym szkłem, co zapewnia zabezpieczenie przed uszkodzeniami, aktami wandalizmu i próbami ponownej kradzieży.
  • Popularność: „Mona Lisa” jest jednym z najczęściej odtwarzanych i parodiowanych obrazów w kulturze masowej. Jej wizerunek można znaleźć na niezliczonych produktach, od koszulek po reklamy. Lisa np. z wąsem? Nikogo już nie dziwi.
  • Tajemniczy uśmiech: badania psychologiczne sugerują, że sposób, w jaki ludzki mózg interpretuje uśmiech, może zmieniać się w zależności od kąta patrzenia, co dodaje obrazowi tajemniczości. Niektórzy twierdzą, że Leonardo namalował Lisę dwukrotnie – smutną i uśmiechniętą, a później nałożył na siebie obrazy. 
  • Wartość i ubezpieczenie: w 1962 roku ubezpieczono „Mona Lisę” na wartość 100 milionów dolarów, co stanowiło rekord Guinnessa. Szacuje się, że obraz może kosztować ponad 850 mln dolarów.
  • Płeć: powstały teorie, w których „Mona Lisa” nie jest kobietą, a mężczyzną.  

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

To nie była miłość od pierwszego wejrzenia, ale szybko zamieszkali razem. Teraz czeka ich wielka zmiana!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARYLA RODOWICZ o poczuciu zawodowego niedocenienia, związkach – tych „gorszych, lepszych, bardziej udanych” i swoim azylu. KAROLINA GILON I MATEUSZ ŚWIERCZYŃSKI: ona pojechała do pracy na planie telewizyjnego show, on miał przeżyć przygodę życia jako uczestnik programu… MAREK TORZEWSKI mówi: „W miłości, która niejedno ma imię, są dwa kolory. Albo biel, albo czerń. A ja mam tę biel, a to wielkie szczęście…”.