Narodziny Wenus 1
Fot. AdobeStock, GiorgioMorara
VIVA! Tylko u nas

Narodziny Wenus – symbol renesansu. Botticelli stworzył obraz, bazując na pięknie i harmonii

Mitologiczna historia o przyjściu bogini na świat

Karolina Hartman 13 maja 2024 16:45
Narodziny Wenus 1
Fot. AdobeStock, GiorgioMorara

Narodziny Wenus Sandro Botticellego to arcydzieło, które powstało na zamówienie florenckiej rodziny Medyceuszy. Kompozycja obrazu zachwyca estetyką i bogatą symboliką. Rzymska bogini miłości to ideał piękna, duchowego odrodzenia i ponadczasowy symbol sztuki renesansu. „Narodziny Wenus”: inspirują, skłaniają do refleksji, nieustannie kuszą do odwiedzin Galerii Uffizi, w której króluje „Piękna przez wieki, jeśli nie tysiąclecia”.

Spis treści:

Kim była kobieta z obrazu „Narodziny Wenus”?

Sandro Botticelli na obrazie „Narodziny Wenus” namalował nagą i zachwycającą kobietę. To Wenus, znana z mitologii rzymskiej jako bogini miłości, piękna, płodności, ale i pożądania.  Jej greckie oblicze utożsamiane jest z Afrodytą. Artysta ukazał Wenus w trakcie narodzin, zgodnie z mitem o jej powstaniu: bogini wynurzyła się z piany morskiej, pośród fal.

„Narodziny Wenus” – opis elementów

Obraz renesansowego malarza powstał w około 1485 roku. Dzieło ukazuje boginię Wenus, która stojąc na wielkiej muszli, wyłania się z fal i morskiej piany. Naga kobieta zaprezentowana jest w długich, złotych włosach – powiewających na wietrze. Jej delikatna postawa jedną ręką zakrywa piersi, a drugą okrywa łono, nadając postaci subtelny wyraz niewinności.

Po lewej stronie obrazu znajduje się Zefir – bóg wiatru zachodniego wraz z towarzyszącą mu Chloris – nimfą i boginią kwiatów. Zefir dmucha w kierunku Wenus, aby za pomocą sił natury, pchnąć muszlę do brzegu w stronę bogini pór roku. Hora podaje bogini miłości długi płaszcz ozdobiony kwiatami. Cała sceneria odgrywa się w spokojnej i harmonijnej kompozycji, wśród kwiatów, błękitu nieba, spokoju morza.

Jak zostało namalowane dzieło Botticellego? 

„Narodziny Wenus” Sandro Botticellego to obraz na płótnie o wymiarach 172,5 x 278,5 cm i został namalowane techniką tempery. Metoda bazuje na farbach, w których pigmenty wymieszane są z wodą, żółtkiem jaja i dodatkiem oleju. Tempera schnie szybko, jednocześnie zapewniając intensywne barwy i trwałość efektów. 

Podczas tworzenia dzieła artysta starannie zaplanował kompozycję obrazu, oddając centralne miejsce najważniejszej postaci (Wenus).  Botticelli skupił się nie tylko na pięknie, ponadprzeciętnej estetyce i kobiecej subtelności, ale również na koncepcji, w której nie brakuje mitologicznych symboli oraz alegorii.

Obraz łączy klasyczne tematy z renesansowym humanizmem. Botticelli inspirował się zarówno starożytnymi mitami, jak i obecnymi w tamtym czasie ideałami piękna, a także proporcji.

Bogata symbolika obrazu

„Narodziny Wenus” to arcydzieło sztuki renesansowej, a jednocześnie obraz bogaty w symbolikę, którą można interpretować na różnych płaszczyznach, nawiązując do mitologii, czy też filozofii. Oto główne przykłady:

  • Wenus – symbol miłości.  Bogini ucieleśniana jest z idealnym pięknem, a jej postać nawiązuje do boskiego uczucia oraz harmonii.
  • Narodziny – powstanie Wenus z morskiej fali to symbol życia, czystości i metafora nawiązująca do piękna narodzin. 
  • Zefir i Chloris – symbole wiatru i wiosny. Postacie ukazują siłę natury, wspomagającą narodziny bogini. Natomiast dmuchający wiatr interpretowany jest nierzadko jako inspiracja, czy też duchowe ożywienie.  
  • Hora – symbolizuje pory roku, odrodzenie życia, początek wiosny, a także przemianę.
  • Płaszcz – nawiązuje do bezpieczeństwa i ochrony. To element, którego celem jest przygotowanie Wenus do wejścia w świat istot ludzkich.
  • Muszla – symbolizuje seksualność i kobiecą płodność. Muszla podkreśla doskonałość bogini piękna, a także miłości.  

Co autor chciał przekazać w swoim dziele?

Sandro Botticelli w obrazie „Narodziny Wenus” odwołał się do koncepcji odrodzenia i doskonałości formy. Artysta wykorzystał płótno i mitologiczny motyw, aby zaprezentować miłość, piękno oraz harmonię. Malarz poprzez swoje dzieło wyraził renesansowe zainteresowanie estetyką i stworzył arcydzieło nawiązujące do mądrości filozoficznej.

Jakie uczucia wywołują „Narodziny Wenus?

„Narodziny Wenus” Sandro Botticellego fascynują przede wszystkim pięknem, wzbudzając zachwyt nad estetyką obrazu. Harmonijna kompozycja w kojącym klimacie uspokaja i inspiruje. Urokliwa bogini zachęca do podziwu, a subtelne detale i barwna natura to elementy, które wprowadzają w relaksujący nastrój.

Dzieło wzbudza pozytywne emocje wśród odbiorców, wywołując uśmiech, radość, podekscytowanie, pobudzenie.  Miękkie linie podkreślają łagodność sceny, natomiast bogata symbolika obrazu zachęca do głębszej refleksji oraz zapoznania się z tematyką mitologii rzymskiej. Wenus jako symbol boskiej piękności i miłości, może wywoływać uczucie duchowego uniesienia.

Gdzie znajduje się obraz „Narodziny Wenus”?

Spragnieni piękna w sztuce mogą podziwiać obraz „Narodziny Wenus” we florenckim muzeum Uffizi (Włochy). To miejsce bogate w dzieła renesansowych mistrzów, każdego dnia odwiedzane przez setki turystów z całego świata.  

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Nie pokochali się od razu, kilka lat temu pokonali kryzys. Hania Żudziewicz i Jacek Jeschke o drodze o ślubu

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.