Książki o sztuce nowości wiosna lato 2019
Fot. Materiały prasowe
KULTURA

Książki o sztuce i artystach, które warto przeczytać... i obejrzeć!

Da Vinci, Lempicka, Beksiński, Rolke...

Marcin Brzeziński 18 maja 2019 13:59
Książki o sztuce nowości wiosna lato 2019
Fot. Materiały prasowe

Przedstawiamy książki o sztuce i artystach, które warto przeczytać (i obejrzeć) tego lata! Znajdziecie wśród nich zarówno fascynującą biografię genialnego Leonarda da Vinci, jak i literacki portret królowej art déco, czyli Tamary Lempickiej. Nie możemy tez nie wspomnieć o wspaniałych albumach, a zwłaszcza o zbiorze warszawskich fotografii wielkiego Tadeusza Rolke. „Fotograf taki jak ja nie ogranicza się do zrobienia zamówionego tematu, ale fotografuje wszystko dookoła: ludzi, relacje między nimi, targ, ulicę, szyldy”, tłumaczył kiedyś Rolke Małgorzacie Purzyńskiej. I album Tadeusz Rolke. Fotografie warszawskie jest tego najlepszym dowodem. A oto nasze inne propozycje!

Walter Isaacson, Leonardo da Vinci, Insignis

800 stron, 150 kolorowych ilustracji. Najnowsza książka autora bestsellerów Steve Jobs i Innowatorzy – pobudzający wyobraźnię literacki portret Leonarda da Vinci. Odwołując się do liczących tysiące stron notatników geniusza, a także do najnowszych odkryć związanych z jego życiem i dorobkiem, Walter Isaacson snuje porywającą opowieść i po mistrzowsku splata wątki twórczości artystycznej Leonarda z jego dokonaniami naukowymi. Łączenie różnorodnych pasji, tak jak z upodobaniem robił to Leonardo, wciąż pozostaje najlepszym sposobem na rozbudzenie w sobie twórczej inwencji. Życiorys Leonarda – nieślubnego dziecka, homoseksualisty, mańkuta i wegetarianina, mającego problemy z koncentracją i ocierającego się czasem o herezję – to także najlepszy dowód na to, że outsider nie musi stać na straconej pozycji. Jego historia uświadamia nam, jak ważne jest, by nieustannie podsycać głód wiedzy, być gotowym do podawania jej w wątpliwość i mieć odwagę myśleć inaczej.

Walter Isaacson, Leonardo da Vinci, Insignis
Fot. Materiały prasowe

Tatiana de Rosnay, Charlotte Jolly de Rosnay, Śladami Tamary Łempickiej, Rebis

Postać Tamary Łempickiej i jej malarstwo od dawna żywo interesowały autorkę. Ta książka jest barwną podróżą do prywatnego świata słynnej malarki, wyprawą jej śladami po Paryżu szalonych lat dwudziestych XX wieku, która pozwoli na nowo odkryć jej sztukę. Oprócz dzieł Łempickiej w książce znalazły się piękne stylizowane fotografie Charlotte, córki autorki, które przybliżają czytelnikom postać niekwestionowanej królowej art déco. Ta książka to wspólny projekt matki i córki opowiadający historię tej wyjątkowej kobiety, której barwne życie wciąż budzi zainteresowanie i nie przestaje inspirować.

Tatiana de Rosnay, Charlotte Jolly de Rosnay, Śladami Tamary Łempickiej, Rebis
Fot. Materiały prasowe

Tadeusz Rolke. Fotografie warszawskie, Dom spotkań z historią

Album towarzyszący wystawie Tadeusz Rolke. Fotografie warszawskie. „Z wielką pasją wybierałyśmy zdjęcia do tej ekspozycji. I trzeba przyznać, że nie było to łatwe zadanie, ponieważ fotografie Tadeusza Rolke można ułożyć w wiele różnych opowieści” – podkreślają kuratorki wystawy Anna Brzezińska i Małgorzata Purzyńska. „Począwszy od 1944 roku, gdy jako czternastolatek kupił swój pierwszy sprzęt, praktycznie nie rozstaje się z aparatem. Jego pierwsze próby fotograficzne w dziedzinie zdjęć modowych są pomysłowe, dynamiczne, odważne i często prekursorskie. Nastrojowe portrety pociągają jakąś nieuchwytną nostalgią, w zdjęciach sytuacyjnych, robionych na ulicy widać refleks autora, jego sympatię i szacunek dla ludzi, których fotografował. Te zdjęcia pokazują, jak pracował jako fotoreporter, ale i artysta, co go fascynowało. W swoich fotografiach zapisał własną biografię i losy miasta”.

Tadeusz Rolke. Fotografie warszawskie, Dom spotkań z historią
Fot. Materiały prasowe

Beksiński. Rysunek, BoSz

Zdzisław Beksiński, urodzony w Sanoku, malarz, grafik, rzeźbiarz i rysownik, jeden z najbardziej intrygujących artystów sztuki współczesnej. Rysunki Beksińskiego – jak cała jego twórczość – pełne tajemniczości i grozy, oscylują wokół erotyki, sadyzmu i masochizmu, przez co kontrowersyjny charakter tych niepowtarzalnych prac nie pozwala przejść obok nich obojętnie. Album słowem wstępnym opatrzył historyk sztuki, dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku, Wiesław Banach.

Beksiński. Rysunek, BoSz
Fot. Materiały prasowe

Stanisław Kazimierz Kossakowski. Kocham fotografię, Dom Spotkań z historią

Album Stanisław Kazimierz Kossakowski. Kocham fotografię to niezwykła podróż do czasów, gdy fotografia była jeszcze praktyką na poły alchemiczną. Wtedy hrabia Stanisław Kazimierz Kossakowski stworzył swoje słynne u schyłku XIX wieku atelier i laboratorium fotograficzne w Wojtkuszkach, w którym w ciągu dekady (1894–1905) powstało kilka tysięcy oryginalnych zdjęć jego autorstwa. Kolekcja zdjęć Kossakowskiego to coś więcej niż zapisana na kliszach uroda nieistniejącego już świata, krajobrazów, wysmakowanej architektury, wnętrz, detali i strojów. Talent autora, jego wyjątkowa wrażliwość, umiejętność odejścia od przyjętej w epoce konwencji i poczucie humoru, sprawiają, że fotografie mają charakter ponadczasowy, a jego mało znany dorobek z przełomu epok zasługuje na ważne miejsce w historii fotografii europejskiej.

Stanisław Kazimierz Kossakowski. Kocham fotografię, Dom Spotkań z historią
Fot. Materiały prasowe

Józef Mroszczak. Plakaty, BoSz

Minialbum zawiera blisko 60 prac Józefa Mroszczaka – jednego z najznakomitszych przedstawicieli grafiki plakatowej, twórcy opracowań graficznych książek i czasopism, a także architekta wnętrz wystawowych. Współtwórcy tzw. polskiej szkoły plakatu oraz głównego inicjatora powstania pierwszego na świecie Muzeum Plakatu w Wilanowie. Prace artysty wyróżniają intensywne kolory: zieleń, czerwień, błękit i żółć – kojarzące się z malarstwem ludowym. W późniejszym okresie twórczości Mroszczak stosował także niemalarskie środki ekspresji jak np. fragmenty tkanin czy koronek, a w plakatach reklamowych posługiwał się językiem typografii, znakiem i informacją. Swoje prace wystawiał m.in. w Paryżu, Mediolanie, Sztokholmie, Wiedniu, Londynie. Książka, opatrzona wstępem Doroty Folgi-Januszewskiej, jest kolejną publikacją z serii poświęconej najwybitniejszym polskim plakacistom.

Józef Mroszczak. Plakaty, BoSz
Fot. Materiały prasowe

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.