Jyoti Amge najmniejsza kobieta świata
Fot. AP/East News
o tyM JEST GŁOŚNO

Jyoti Amge jest najmniejszą kobietą świata. Jak dziś wygląda jej życie?

Dała się poznać jako najmniejsza kobieta świata - ma niecałe 63 cm wzrostu!

Gabriela Czernecka 29 maja 2022 16:54
Jyoti Amge najmniejsza kobieta świata
Fot. AP/East News

Przed laty mówiła: „Moim marzeniem jest zostać aktorka w Hollywood, chciałabym być gwiazdą, żeby moje imię było znane na cały świat”. Dziś nikt nie ma wątpliwości, że marzenie Jyoti Amge się spełniło. Dała się poznać nie tylko jako najmniejsza kobieta świata i właścicielka najmniejszych stóp, ale również doskonała aktorka. Jak potoczyły się jej losy?

Jyoti Amge - kim jest najmniejsza kobieta świata?

Urodziła się w Nagpur w Indiach.  Jej imię oznacza "światło", a jak mówią sami jej rodzice  „jest jak królowa, jak światło dla naszej rodziny, miasta i całych Indii”. Jyoti Amge jest jedną z czwórki rodzeństwa - ma trzy siostry i brata. Co ciekawe, do piątego roku życia nikt nie przypuszczał, że może jej coś dolegać. Początkowo nikt nie zdawał sobie sprawy z tego, że jest chora. Według jej mamy, gdy miała pięć lat była przeciętnego wzrostu co jej rówieśnicy i podobnie się rozwijała. Dopiero później okazało się, że cierpi na pewną formę karłowatości zwaną achondroplazją, przez co nigdy nie przekroczy pewnej wysokości.

Zobacz: Urodziła się z poważną chorobą, więc amputowali jej nogi. Została modelką! 

Jyoti Amge wzrost
Fot. Taylor Hill/Getty Images

Co dolega Jyoti Amge? Jyoti cierpi na chorobę genetyczną, która sprawia, że ma ograniczony zakres ruchu w łokciach, dużą głowę w porównaniu do ciała i małe palce. Ma zaledwie 62,8 cm wzrostu, waży niecałe 53 kilogramy. Zmaga się z zaburzeniem rozwoju pewnych kości w organizmie oraz karłowatość. Gdy zdiagnozowano u niej te schorzenia, rodzina zrobiła wszystko, by zapewnić jej odpowiednie warunki, umożliwiające rozwój. 

W szkole, do której chodziła, miała więc własne miniaturowe biurko i krzesło, które ustawiono na środku pierwszego rzędu w klasie. Rodzice robili wszystko, by wiodła życie takie same jak jej rówieśnicy. Buty, biżuteria, ubrania czy łóżko - wszystkie te elementy wykonano dla niej na specjalne zamówienie. Podobnie było z przyborami szkolnymi. Gdy Jyoti Amge skończyła 18 lat, została wpisana do księgi Rekordów Guinnessa jako najmniejsza kobieta świata. Do niej należy również rekord najmniejszych stóp. „Zdobycie tego wyróżnienia sprawiło, że poczułam się lepiej. Czuję się popularna, wyjątkowa i ważna”, powiedziała po otrzymaniu Rekordu Guinnessa w 2011 roku.

Zobacz również: Były chłopak oblał jej twarz kwasem… Jak włoska modelka  poradziła sobie z traumą?

Szybko zyskała popularność. Jyoti Amge była nawet gościem w programie Martyny Wojciechowskiej Kobieta na krańcu świata: „Moim marzeniem jest zostać aktorką w Hollywood, chciałabym być gwiazdą, żeby moje imię było znane na cały świat” mówiła. Wygląda na to, że jej marzenie się spełniło. Skończyła studia. Najpierw próbowała swoich sił jako aktorka Bollywood, W 2009 roku zagrała w filmie Body Shock: Nastolatek o wysokości dwóch stóp. W 2014 roku została obsadzona w roli Ma petite w amerykańskim horrorze American Horror Story, który przyniósł jej ogromną popularność. 

Zobacz również: Nękany 9-latek, który cierpi na karłowatość, błagał mamę, aby pomogła mu się zabić

Najbardziej irytuje ją, że ludzie traktują ją jak dziecko. Uwielbia kuchnię indyjską, gotowanie i granie w filmach, ale przede wszystkim jest szczęśliwa. Pod koniec zeszłego roku Jyoti Amge skończyła 28 lat. Nic nie wiadomo o jej życiu prywatnym. W ubiegłym roku media prostowały plotkę, że wzięła ślub. Informacja szybko okazała się nieprawdziwa.  

Jyoti Amge wiek
Fot. Steve Granitz/WireImage/Getty Images

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Krzysztof Miruć oprowadza po swoim domu!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATASZA URBAŃSKA: „zawsze druga”. Przez lata żyła z taką łatką. Teraz rozlicza się z przeszłością. JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI o wypadku, roli… przypadku w życiu. A także o nowej książce. MICHALINA OLSZAŃSKA: aktorka, skrzypaczka, mama… Jakie tajemnice kryje jej życie? GRZEGORZ ZAWIERUCHA: znany kucharz zaangażował się w akcję Burda Media Polska – TASTErzy. Dlaczego? PODRÓŻE: barokowy pałac w Kamieńcu, nazywany pruskim Wersalem, zasłynął przepychem i jako miejsce romansu pani Walewskiej z Napoleonem.