Film Letnie popołudnie
Fot. Materiały prasowe
ZE ŚWIATA FILMU

Letnie popołudnie to pierwszy polski film pełnometrażowy nakręcony jednym ujęciem

W kinach od 30 sierpnia

Łukasz Kaliński 29 sierpnia 2019 13:44
Film Letnie popołudnie
Fot. Materiały prasowe

To obraz o młodych kobietach, które chcą być wolne, niezależne i pragną same decydować o swoim życiu. Jednak przede wszystkim to film o ogromnej potrzebie akceptacji oraz o tolerancji, której brak może doprowadzić do tragedii. Letnie popołudnie w kinach od 30 sierpnia.

„Letnie popołudnie”. Opis fabuły

Laura (Maria Pawłowska) kończy dziś 25 lat. Z tej okazji gasi świeczki na torcie wśród najbliższych na cmentarzu, przy grobie zmarłego ojca. To taka mała, nietypowa tradycja. Tak samo jak rodzinna kolacja w domu jej matki Zuzanny (Anna Moskal), w której dziewczyna niechętnie bierze udział. Relacje między kobietami są napięte, od kiedy Laura zamieszkała ze swoją dziewczyną Anielą (Lucyna Szierok). Matka, pomimo starań, nie potrafi zaakceptować tego związku. Sytuacji nie poprawia również decyzja córki o rzuceniu studiów na rzecz pracy makijażystki. Gdy w trakcie kolacji po raz kolejny dochodzi do kłótni, Laura postanawia jak najszybciej wrócić do swojej ukochanej i wspólnie z nią celebrować swoje święto. Nie ma pojęcia, że to jedno letnie popołudnie zmieni całe jej życie… (opis dystrybutora)

O filmie „Letnie popołudnie”

– Film rozgrywa się na warszawskiej Pradze. Ta dzielnica wydaje się być bardziej konserwatywna i mniej liberalna. Fabuła filmu pokazuje głównie trudną relację między matką, a jej córką. Orientacja seksualna córki nie jest akceptowana przez matkę. Jest całkowicie przeciwna myśli, że jej córka jest lesbijką. Próbuje to zignorować, ale problem narasta podczas urodzinowego obiadu, który sama przygotowała specjalnie dla niej – mówi o swoim filmie reżyser Youssef Ouarrak. – Fabuła pojawiła się pierwsza, a później techniczny zabieg filmu, który zastosowaliśmy. Zawsze miałem zamiar stworzenia filmu, w którym aktorzy improwizują dialogi przez większość czasu. Kiedy podjąłem ostateczną decyzję, sposób kręcenia pojawił się właściwie sam.

Mowa o ambitnym założeniu, w myśl którego Letnie popołudnie miało zostać nakręcone w jednym ujęciu. – Zdecydowałem się na nakręcenie całego filmu mastershotem, od pierwszej sekundy do ostatniej – tłumaczy Ouarrak. – Poświęciliśmy bardzo dużo czasu nad przygotowaniami logistycznymi. Pracę rozpoczęliśmy tak naprawdę kilka miesięcy przed dniem zdjęciowym, w którym dawaliśmy sobie tylko trzy powtórki. Aktorzy i załoga byli spięci przez pierwsze dwa powtórzenia. Chcieli za dobrze. Za bardzo kładli nacisk na wykonanie swojej pracy perfekcyjnie, nakładając na siebie większą presję. Przed rozpoczęciem włączenia kamery na ostatnie nasze ujęcie przywróciłem wszystkim ducha walki. To jest ten moment, historia tworzy się dzisiaj, a raczej jak skończymy zdjęcia – powiedziałem. My będziemy pierwsi w Polsce, którzy nakręcili pełnometrażowy film w jednym ujęciu, który trwa 93 minuty.

– Po kilku konsultacjach i prywatnych pokazach zdecydowaliśmy edytować film, żeby trzymać napięcie i nie pozwolić się znudzić widzom, jak mogłoby się stać przy kilku momentach – przyznaje jednak Ouarrak. – To był nasz główny powód do pocięcia filmu i skrócenia do 78 minut, zachowując długie ujęcia, które trwają powyżej 30 minut.

Zwiastun filmu „Letnie popołudnie”

W roli głównej w filmie Letnie popołudnie zobaczymy absolwentkę Studia Aktorskiego Doroty Zięciowskiej i Zbigniewa Kalety w Krakowie oraz Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie – Marię Pawłowską. Aktorka ma na swoim koncie udział w takich filmach jak Miasto 44, Konwój czy Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej.

Youssef Ouarrak zaczął spełniać swoje marzenie w San Francisco, kiedy uczęszczał na Akademię Sztuki. Poznał tajniki i rzemiosło branży filmowej. Networking i zaangażowanie w niezliczone projekty były jednym z jego pierwszych celów. Studia zaczął jako scenarzysta przez pierwsze dwa lata, a następnie zmienił kierunek na reżyserię. Jego film krótkometrażowy (The Safest Place) był trudnym filmem do nakręcenia. Zdjęcia odbywały się w niebezpiecznym mieście – Tijuana w Meksyku. Nie okazał strachu, ale poświęcenie i entuzjazm do ciężkiej pracy. Breathe to jego bardzo udany film krótkometrażowy, który wywołał szum na całym świecie. Wielokrotnie nagradzany, miał swoją światową premierę na festiwalu kwalifikacyjnym Oscar, Rhode Island International Film Festival. Zdobył główną nagrodę za najlepszą edycję, a następnie nagrodę dla najlepszego reżysera. Otrzymał łącznie 8 selekcji. Jego ostatni film krótkometrażowy, Tabliczka Mnożenia, znalazł się na końcowej liście w konkursie filmów krótkometrażowych na festiwalu filmowym w Cannes.

Letnie popołudnie w kinach od 30 sierpnia. 

Plakat filmu Letnie popołudnie:

plakat filmu Letnie popołudnie
Fot. Holly Pictures/materiały prasowe

TAGI #film #kino

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…