Kadr z filmu Wszystko, wszędzie, naraz 1
Fot. Materiały prasowe/Best Film
ZE ŚWIATA FILMU

10 najciekawszych filmów o przyszłości i nowych technologiach

Od najnowszych produkcji po klasykę w najlepszym wydaniu

Anna Galuhn 12 kwietnia 2023 08:30
Kadr z filmu Wszystko, wszędzie, naraz 1
Fot. Materiały prasowe/Best Film

Większość filmów o przyszłości zadaje i szuka odpowiedzi na pytania o granice rozwoju technologicznego. To dopracowane wizualnie obrazy o podróżach w czasie i ingerencji w ludzki umysł. Filmy o sztucznej inteligencji podejmują temat możliwości sklonowania człowieka, życia wśród robotów i androidów. Przedstawiają różnorodne wizje przyszłości za kilkadziesiąt, kilkaset lub kilka tysięcy lat.

Spis treści:

  1. Wszystko wszędzie naraz (2022) – zaskakujący film o światach równoległych
  2. Łabędzi śpiew (2021) – film o granicach biotechnologii
  3. Finch (2021) – film drogi w postapokaliptycznym świecie
  4. Possessor (2020) – film o ingerencji w ludzki umysł
  5. Jestem matką (2019) – film o przyszłości i androidach
  6. Atlas chmur (2012) – film o przyszłości, teraźniejszości i przeszłości
  7. Droga (2009) – film o przetrwaniu po katastrofie klimatycznej
  8. A.I. Sztuczna inteligencja (2001) – film obyczajowy o przyszłości i technologii
  9. Mechaniczna pomarańcza (1971) – film o wpływie na umysł człowieka
  10. Metropolis (1927) – film o mieście przyszłości
  11. Pozostałe filmy o przyszłości

Wszystko wszędzie naraz (2022) – zaskakujący film o światach równoległych

Zestawienie otwiera fantastyczny film w reżyserii Dana Kwana i Daniela Scheinerta. Jego główną bohaterką jest właścicielka pralni w wieku średnim, Evelyn (Michelle Yeoh). Jej mały biznes staje się coraz mniej dochodowy, więc kobieta popada w problemy finansowe. Co więcej, nie dogaduje się z córką i mężem. Wszystko idzie nie tak, jak powinno.

Wtedy okazuje się, że Evelyn może podróżować pomiędzy alternatywnymi wersjami świata. Sprawdza różne ścieżki i warianty siebie. Wszystko po to, aby zapobiec globalnej katastrofie i uratować, to co najcenniejsze, czyli rodzinę.

Film zaraża energią, pobudza wyobraźnię i pozostawia wiele ważnych kwestii do przemyślenia. Na brawa zasługuje doskonały scenariusz, świetny montaż i dobrze przemyślana obsada. „Wszystko wszędzie naraz” to produkcja, której tytuł nie schodził z ust prowadzących oscarową galę w 2023 r. Film zdobył siedem statuetek w kategoriach:

  • najlepszy film,
  • najlepsza reżyseria,
  • najlepszy scenariusz oryginalny – Dan Kwan i Daniel Scheinert,
  • najlepsza aktorka pierwszoplanowa – MIchelle Yeoh,
  • najlepszy aktor drugoplanowy – Ke Huy Quan,
  • najlepsza aktorka drugoplanowa – Jamie Lee Curtis,
  • najlepszy montaż.

Ocena na Filmwebie: 7,1.

Łabędzi śpiew (2021) – film o granicach biotechnologii

„Łabędzi śpiew” w reżyserii Benjamina Cleary przedstawia przyszłość, w której możliwe jest dokładne sklonowanie człowieka. Główny bohater filmu, Cameron (Mahershala Ali), dowiaduje się, że jest nieuleczalnie chory. W tajemnicy przed żoną i kilkuletnim synem nawiązuje kontakt z dr Scott (Glenn Close), kierowniczką firmy biotechnologicznej.

W nowoczesnym laboratorium powstaje wierna kopia Camerona, która ma jego wspomnienia – nawet te głęboko ukryte w podświadomości. Co więcej, klon jest zdrowy, więc mógłby być jego godnym zastępcą w momencie, gdy Cameron umrze.

Mężczyzna spotyka się ze swoim klonem, zanim zdecyduje się na podmianę. Zadaje mu pytania, rozważając wszystkie argumenty za i przeciw. Rozmawia z nim, sprawdzając na wiele sposobów jego człowieczeństwo. Jednocześnie dowiaduje się cennych informacji o sobie samym.

Film „Łabędzi śpiew” zdobył wiele nominacji na międzynarodowych festiwalach w 2022 r. Otrzymał nagrodę IFTA w kategorii: najlepszy dźwięk.

Ocena na Filmwebie: 6,7.

Finch (2021) – film drogi w postapokaliptycznym świecie

Akcja filmu rozgrywa się w odległej przyszłości, w której życie na Ziemi zniszczyło nadmierne promieniowanie słoneczne. Główny bohater, Finch (Tom Hanks) porusza się w specjalnym skafandrze, który ma go ochronić przed szkodliwymi promieniami UV. Jednak choroba postępuje i jego dni są policzone. Konstruuje więc robota, który ma opiekować się jego psem, kiedy umrze.

Finch uczy robota empatii, troski i przyjaźni. Musi mieć pewność, że najdroższa mu istota pozostanie w dobrych rękach. Historia oparta jest na klasycznym schemacie filmu drogi. Mężczyzna, pies i robot podróżują przez Nowy Meksyk, mijając kolejne opuszczone ulice.

Film w reżyserii Miguela Sapochnika miał światową premierę na VOD.

Ocena na Filmwebie: 6,7.

Zobacz także: Najlepsze filmy o ekologii ukazujące piękno przyrody

Possessor (2020) – film o ingerencji w ludzki umysł

„Possessor” to film o kontrolowaniu umysłów za pomocą nowoczesnych technologii. Historia jest podobna do fabuły zarysowanej w „Incepcji” Christophera Nolana z 2010 r. (tytuł opisany w rankingu filmów dla dwojga). Tym razem główną bohaterką jest Tasya Vos (Andrea Riseborough), płatna zabójczyni. Nie musi jednak osobiście realizować zleceń. Dzięki zaawansowanej technologii przejmuje kontrolę na umysłami wybranych osób, które zamiast niej wykonują brudną robotę.

Film stawia pytanie o granice ingerowania w ciało i umysł drugiego człowieka. Kolejna ofiara, Colin (Christopher Abbott) stawia opór. Co więcej, robi wszystko, aby dowiedzieć się, kim jest osoba, która chciała przejąć nad nim kontrolę.

Film w reżyserii Brandona Cronenberga to fantastyczno–naukowy thriller dopracowany pod względem efektów wizualnych. To one zapracowały na nagrodę w 2020 r. na Splat!FilmFest. Na tym samy festiwalu „Possessor” został wyróżniony również jako najbardziej szokujący film pełnometrażowy.

Ocena na Filmwebie: 6,6.

Jestem matką (2019) – film o przyszłości i androidach

Film opowiada o przyszłości, w której życie na Ziemi praktycznie przestało istnieć. W specjalnym obiekcie mieszka jednak dziewczyna (Clara Rugaard), którą opiekuje się droid–matka (Rose Byrne). Córka–APX03 jest trzymana w całkowitej izolacji i nie zna świata na zewnątrz.

W pewnym momencie do obiektu trafia ranna kobieta (Hilary Swank), która mówi, że droidom nie można ufać. Dziewczyna zastanawia się, po której stronie stanąć i komu wierzyć.

„Jestem matką” to subtelny dramat sci–fi, z doskonałą muzyką, która podkręca postapokaliptyczny klimat. Film otrzymał dwie nagrody na australijskich festiwalach:

  • Australian Effects & Animation Festival – za projekt i efekty specjalne,
  • Australian Guild of Screen Composers – za ścieżkę dźwiękową.

Ocena na Filmwebie: 6,4.

Atlas chmur (2012) – film o przyszłości, teraźniejszości i przeszłości

„Atlas chmur” to wyjątkowy dramat sci–fi w reżyserii i według scenariusza Toma Tykwera oraz Lany i Lily Wachowskich („Matrix” i kontynuacje w ich reżyserii są opisane w zestawieniu najlepszych filmów lat 90.). Fabułę tworzy sześć historii, które pozornie nic ze sobą nie łączy.

W pierwszej poznajemy amerykańskiego prawnika z 1846 r., Adama Ewinga (Jim Sturgess). Wyrusza on w podróż na wyspy Chatham, aby podpisać umowę biznesową w czasach tzw. „gorączki złota”. Czyta o nim angielski muzyk z drugiego epizodu. Robert Frobisher (Ben Whishaw) w 1931 r. komponuje utwór „The Cloud Atlas Sextet”.

Trzecia historia rozgrywa się w San Francisco w 1973 r. Luisa Rey (Halle Berry) jest dziennikarką i dociera do poufnych informacji o zagrożeniach związanych z reaktorem jądrowym. Scenariusz oparty na jej życiorysie czyta wydawca książek z kolejnej opowieści z 2012 r. Timothy Cavendish (Jim Broadbent) po opublikowaniu książki niebezpiecznego gangstera ukrywa się przed prześladowcami w domu starców.

Dwa ostatnie epizody dotyczą Sonmi, która jest klonem z 2144 r. Dziewczyna publikuje manifest wolnościowy i działa na rzecz wyzwolenia klonów, za co staje przed sądem. W boginię Sonmi wierzą lokalne plemiona na Hawajach w 2321 r. Jednym z jej wyznawców jest Zachariasz (Tom Hanks) – główny bohater ostatniej historii.

Film w 2013 r. otrzymał dwa Saturny za najlepszą charakteryzację i najlepszy montaż.

Ocena na Filmwebie: 7,1.

Droga (2009) – film o przetrwaniu po katastrofie klimatycznej

„Droga” to film postapokaliptyczny, w którym o przetrwanie walczą ojciec (Viggo Mortensen) i syni (Kodi Smit–McPhee). Przemierzają wyludnioną i pozbawioną roślinności Amerykę Północną w poszukiwaniu bezpiecznych warunków do życia. Po drodze spotykają innych ludzi, którzy zabijają siebie nawzajem, aby przetrwać.

Film w reżyserii Johna Hillcoata pokazuje świat, w którym nikomu nie można ufać. Scenariusz bazuje na powieści Cormaca McCarthy’ego z 2006 r. Pomysł na historię zrodził się podczas rozmów pisarza z synem, w których snuli wizje tego, jak będzie wyglądał świat w przyszłości. Z notatek powstała książka, która w 2007 r. została nagrodzona Pulitzerem.

Ocena na Filmwebie: 7,1.

A.I. Sztuczna inteligencja (2001) – film obyczajowy o przyszłości i technologii

Akcja filmu „A.I. Sztuczna inteligencja” Stevena Spielberga rozgrywa się w XXI wieku, w którym znaczną część populacji stanowią roboty. Jeden z nich, David (Haley Joel Osment), zostaje zakupiony przez rodzinę Swintonów, aby zastąpić im syna, który zapadł w śpiączkę. David ma więc prawdziwych rodziców, przyjaciół i uczucia.

Kiedy jednak syn państwa Swinton budzi się ze śpiączki, okazuje się, że jest o jednego chłopca za dużo. Martin (Jake Thomas) nie akceptuje sztucznego brata. Z kolei David marzy o tym, aby być prawdziwym chłopcem. Jak w bajce o Pinokio, szuka Błękitnej Wróżki, która pomoże mu zrealizować marzenia.

Film zdobył dwie nagrody na Festiwalu w Wenecji w 2001 r.:

  • Nagrodę Digital,
  • Nagrodę Festiwalu Przyszłości Kina.

Został nagrodzony także na festiwalu Saturny w pięciu kategoriach: najlepszy film sci–fi, scenariusz, muzyka, efekty specjalne i najlepsza kreacja młodego aktora lub aktorki (dla Haleya Joela Osmenta).

Ocena na Filmwebie: 7,3.

Zobacz także: Wzruszające filmy – nie tylko o miłości

Mechaniczna pomarańcza (1971) – film o wpływie na umysł człowieka

„Mechaniczna pomarańcza” Stanleya Kubricka to film sci–fi, którego akcja rozgrywa się w bliżej nieokreślonym czasie. Głównym bohaterem jest Alex Delarge (Malcolm McDowell). Jest zdemoralizowanym i pozbawionym skrupułów chłopakiem, który z premedytacją krzywdzi innych. Za okrutne zabójstwo trafia do więzienia. Tam dostaje propozycję udziału w eksperymentalnej terapii.

Film w szczególny sposób zwraca uwagę na naturę zła oraz problem resocjalizacji. Zadaje także pytanie o możliwość wpływu technologii na umysł człowieka. Do jakiego stopnia jesteśmy w stanie zmienić ludzką naturę i czy zmiany przy pomocy technologii są słuszne, etyczne i dobre?

Ocena na Filmwebie: 7,9.

„Mechaniczna pomarańcza” zajmuje 70. miejsce na liście 100 najlepszych amerykańskich filmów wszech czasów. Z innych tytułów Stanleya Kubricka warto wymienić:

Metropolis (1927) – film o mieście przyszłości

„Metropolis” to czarno–biały film niemy w reżyserii Fritza Langa, który stał się prekursorem wielu późniejszych produkcji science–fiction. Akcja rozgrywa się w mieście przyszłości, w którym społeczeństwo podzielone jest na dwie grupy. Kasta intelektualistów to wąska elita rządzących – oni zamieszkują luksusowe osiedla na powierzchni Ziemi. Z kolei liczna grupa robotników pracuje i mieszka w podziemiach, aby utrzymać miasto.

Film jest wizualną ucztą, jednak fabułę doceniono dopiero po latach. Oryginał został zniszczony i dopiero w 2010 r. publiczność mogła obejrzeć całość na 60. edycji festiwalu Berlinale.

„Metropolis” znajduje się na liście 100. filmów będących kamieniami milowymi w kinematografii pod względem sztuki operatorskiej (lista opublikowana przez Amerykańskie Stowarzyszenie Operatorów Filmowych w 2019 r.).

Ocena na Filmwebie: 8,0.

Pozostałe filmy o przyszłości

Lista filmów, które poruszają temat przyszłości, w kolejności chronologicznej:

  1. Piąty element (1997) – francuski film sci-fi o brakującym ogniwie, który jest w stanie uchronić świat przed zniszczeniem. Reżyseria: Luc Besson, w rolach głównych: Milla Jovovich i Bruce Willis,
  2. Raport mniejszości (2002) – film o możliwości przewidywania przyszłości, reżyseria: Steven Spielberg, w rolach głównych: Tom Cruise i Colin Farrell,
  3. Ludzkie dzieci (2006) – film o przyszłości, w której ludzie przestali się rozmnażać, reżyseria: Alfonso Cuaron, tytuł opisany w zestawieniu filmów o końcu świata,
  4. Pamięć absolutna (2012) – film o przyszłości i światowych mocarstwach, reżyseria: Len Wiseman, w rolach głównych: Colin Farrell, Kate Beckinsale,
  5. Ostatni i pierwsi ludzie (2020) – film o nowe rasie, które grozi wyginięcie, reżyseria: Jóhann Jóhannsson,
  6. Wojna o jutro (2021) – film o wojnie, która rozgrywa się w przyszłości w 2051 r., do której powołanie dostają współcześni żołnierze. Reżyseria: Chrisa McKaya, w rolach głównych: Chris Pratt, Yvonne Strahovski, J.K. Simmons. 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Maciej Musiał zadzwonił do Dagmary Kaźmierskiej z przeprosinami. Wcześniej zamieścił w sieci niestosowny komentarz

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN: czy tęskni za mediami, kiedy znowu… włoży szpilki i dlaczego wpada w „dziki szał”, gdy przegrywa. MICHAŁ WRZOSEK: kiedyś sam się odchudził, dziś motywuje i uczy innych, jak odchudzać się z głową. EWA SAMA swoje królestwo stworzyła w… kuchni domu w Miami. ONI ŻYJĄ FIT!: Lewandowska, QCZAJ, Steczkowska, Chodakowska, Klimentowie, Jędrzejczyk, Danilczuk i Jelonek, Paszke, Skura…