Waldemar Dziki, 2003
Fot. Bew News/Jackowski Henryk
ZE ŚWIATA FILMU

Waldemar Dziki – reżyser i producent filmowy. Realizował się na stanowiskach decyzyjnych

Popularność przyniósł mu film młodzieżowy, miał za sobą interesujące związki z aktorkami, był dyrektorem Polsatu i telewizji ukraińskiej

Anna Galuhn 26 kwietnia 2024 09:34
Waldemar Dziki, 2003
Fot. Bew News/Jackowski Henryk

Waldemar Dziki to postać nieszablonowa w polskiej kinematografii. Jego pierwsze filmy fabularne zapowiadały reżyserski sukces. Obrazy tworzył w międzynarodowym środowisku, zdobywając nagrody na ważnych festiwalach filmowych. Jako że potrzebował większej decyzyjności i realnego wpływu na ostateczny kształt dzieła, zmienił karierę w kierunku produkcji filmowej.

Spis treści:

Krótka biografia reżysera

Waldemar Dziki urodził się 28 września 1956 roku w Zakopanem. Skończył reżyserię na akademii filmowej w Łodzi w 1980 roku. Od 2005 do 2007 roku był dyrektorem zarządzającym Telewizji Polsat, a następnie – dyrektorem telewizji TRK-Ukraina.

Reżyseria filmowa

Jako reżyser zadebiutował psychologicznym filmem wojennym „Kartka z podróży” (1983). Popularność przyniósł mu film młodzieżowy „Cudowne dziecko” (1986). Ostatnim obrazem wyreżyserowanym przez Waldemara Dzikiego był dramat sensacyjny „Pierwszy milion” (2000).

Produkcja

Kolejnym etapem życia zawodowego była produkcja filmowa. To z jego inicjatywy powstały m.in.:

  • „Ajlawju” (1999) w reżyserii Marka Koterskiego,
  • „W pustyni i w puszczy” (2001) Gavina Hooda,
  • „Jak to się robi z dziewczynami” (2002) Przemysława Angermana,
  • „PitBull” (2005) Patryka Vegi.

Reżyser i producent zmarł 16 września 2016 roku w Barcelonie w wyniku długiej i ciężkiej choroby. Miał wówczas 59 lat i zabrakło mu tylko 12 dni do sześćdziesiątki. Został pochowany na cmentarzu ewangelicko-reformowanym w Warszawie przy ul. Żytniej.

Życie prywatne Waldemara Dzikiego

  • W końcówce lat 70. XX wieku Waldemar Dziki wziął ślub z aktorką Darią Trafankowską. Owocem ich związku jest syn Wit Dziki, urodzony w 1980 roku. We trójkę mieszkali w Warszawie, jednak – jak wspomina syn reżysera w książce „Być dzieckiem legendy” Małgorzaty Puczyłowskiej – Waldemar Dziki był nieobecnym ojcem. Związek zakończył się rozwodem w 1993 roku.
  • W latach 90. reżyser związał się z Małgorzatą Foremniak. Poznali się na planie serialu „Bank nie z tej ziemi” (1993-1994), a zakochali w sobie podczas kręcenia „Na dobre i na złe”. Wzięli ślub w 1998 roku, a następnie adoptowali dwójkę dzieci: Milenę i Patryka. Jednak i ten związek nie przetrwał próby czasu, zakończył się rozwodem w 2011 roku.
  • W 2013 roku Waldemar Dziki poślubił ukraińską dziennikarkę i projektantkę wnętrz, Martę Eljasiak.

Kartka z podróży (1983) – debiut wyróżniony Nagrodą im. Andrzeja Munka

Akcja filmu rozgrywa się w getcie warszawskim zaraz po rozpoczęciu II wojny światowej. Jakub Rosenberg (Władysław Kowalski) pracuje sprzątając ulice. Przeczuwa nadciągający koniec, ale stara się nie tracić godności człowieka. 

Tymczasem pod jego opiekę trafia młody Dawid Grossman (Rafał Wieczyński). Mężczyzna próbuje zarazić chłopaka swoją filozofią życia i razem przygotowują się na śmierć.

Scenariusz zaadaptowany przez Waldemara Dzikiego powstał w oparciu o książkę „Pan Teodor Mundstock” autorstwa Ladislava Fuksa. Obraz zdobył:

  • Nagrodę Dziennikarzy na festiwalu Młodzi i Film w 1983 roku,
  • Złote Grono za zdjęcia w wykonaniu Wita Dąbala na Lubuskim Lecie Filmowym w 1984 roku,
  • dwa Brązowe Lwy Gdańskie (obecny festiwal w Gdyni) w 1984 roku za najlepszy debiut reżyserski i najlepszą rolę męską (Władysław Kowalski).

Cudowne dziecko (1986) – międzynarodowy film dla młodzieży

Jest to wzruszająca opowieść o dwunastolatku (Rusty Jedwab), który pewnego dnia odkrywa zdolności psychokinetyczne – potrafi przesuwać przedmioty siłą swojego umysłu. Jako, że umiejętności chłopca okazują się niebezpieczne dla ludzi wokół niego, zostaje on skierowany na leczenie w zamkniętej placówce psychiatycznej.

Piotr nie może znieść izolacji i ucieka ze szpitala. Razem ze swoim przyjacielem Aleksandrem (Eduard Garson), który gra na wiolonczeli, próbują zapanować nad supermocą. Jednak wkrótce okazuje się, że dzięki swojej nadzwyczajnej umiejętności może uratować miasto przed skażeniem chemicznym.

Film dla młodzieży w produkcji polsko-kanadyjskiej był kręcony w Łodzi, m.in. w Parku Poniatowskiego, w domu handlowym „Juventus”, w kinie „Wisła” i na Akademii Sztuk Pięknych. Dużą popularnością cieszyły się piosenki ze ścieżki dźwiękowej – „Za mały” i „Przyjaciel wie” w wykonaniu Krzysztofa Antkowiaka.

Obraz został nagrodzony na festiwalu Złote Lwy w 1986 roku:

  • Srebrne Lwy Gdańskie za reżyserię,
  • Brązowe Lwy Gdańskie za scenografię.

Inne filmy i seriale w reżyserii Waldemara Dzikiego

Zanim reżyser zajął się produkcją filmów i układaniem telewizyjnej ramówki, stworzył jeszcze kilka filmów i seriali – w drugim przypadku we współpracy z innymi twórcami. Poniżej wybrane tytuły.

Lazarus (1993)

Film obyczajowy według scenariusza Cezarego Harasimowicza przedstawia historię adoptowanego chłopca z Mozambiku. Lazar zostaje nielegalnie „kupiony” przez angielskie małżeństwo, Petera i Annę (William Armstrong i Karen Austin). Okazuje się, że chłopak jest agresywny, a za jego zachowaniem stoi dramatyczna przeszłość,

Bank nie z tej ziemi (1993-1994)

Serial powstał według pomysłu przyjaciół Cezarego Harasimowicza i Waldemara Dzikiego. Opowiada o walce dobra ze złem. Henryka (Bronisław Wrocławski), który przebywa w czyśćcu, i Ewę (Małgorzata Foremniak), która zostaje nową właścicielką Banku Wszelkiej Pomocy, wspierają dobre i złe duchy – agenci „góry” i „dołu”.

Pierwszy milion (2000)

Frik (Szymon Bobrowski), Kurtz (Przemysław Sadowski) i Piki (Aleksander Semchev) znają się od dziecka. Wychowywali się na warszawskiej Pradze w latach 80. XX wieku i już wtedy interesowały ich pieniądze.

Po przemianie ustrojowej w Polsce, postanawiają skorzystać z możliwości, jakie otwiera kapitalizm. Wspólnie obmyślają plan szybkiego zysku w rozgrywkach na giełdzie. 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Spędziliśmy dzień z Małgorzatą Rozenek-Majdan! Tak mieszka, tak pracuje...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN: czy tęskni za mediami, kiedy znowu… włoży szpilki i dlaczego wpada w „dziki szał”, gdy przegrywa. MICHAŁ WRZOSEK: kiedyś sam się odchudził, dziś motywuje i uczy innych, jak odchudzać się z głową. EWA SAMA swoje królestwo stworzyła w… kuchni domu w Miami. ONI ŻYJĄ FIT!: Lewandowska, QCZAJ, Steczkowska, Chodakowska, Klimentowie, Jędrzejczyk, Danilczuk i Jelonek, Paszke, Skura…