Wojciech Biedroń reżyser
Fot. TVP/PAP/Jan Bogacz
ZE ŚWIATA FILMU

Wojciech Biedroń – reżyser telewizyjny i teatralny

Był także scenografem, aktorem i twórcą teledysków

Anna Galuhn 15 marca 2024 08:08
Wojciech Biedroń reżyser
Fot. TVP/PAP/Jan Bogacz

Wojciech Biedroń to reżyser filmowy, teatralny i telewizyjny, a także aktor, który pojawia się na drugim planie w wielu polskich produkcjach. Jest autorem nagrodzonej etiudy „Magia Kina”, a także kontrowersyjnego dramatu psychologicznego „In flagranti”.

Spis treści:

Notka biograficzna

Wojciech Biedroń urodził się 25 września 1957 roku w Żywcu. W 1981 roku ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim, a następnie reżyserię na akademii filmowej w Łodzi.

Zawodowo spełniał się jako reżyser, scenarzysta, a także aktor. Mogliśmy go zobaczyć w filmie „Mowa ptaków” (2019) w reżyserii Xawerego Żuławskiego, gdzie zagrał chorego w szpitalu, a także w „Odzie do radości” (2005) Anny Kazejak i Jana Komasy w roli wodzireja. Wystąpił również w serialach „Na noże” i „Na dobre i na złe”.

Jako reżyser filmowy znany jest z etiudy „Magia kina” (1986) i filmu erotycznego „In flagranti” (1991). W jego reżyserii powstały także liczne seriale, z których największą popularność zdobyło „Samo życie” – emitowane w Polsacie od 2002 do 2010 roku – i cztery sztuki teatralne. Dwie były wystawione w Teatrze Telewizji: „Hotel Pod Kulą Ziemską” (1989) i „Bóg” (1990), „Żabusię” (1993) można było zobaczyć w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu, a „Falstaff” (2002) – w Teatrze Wielkim w Łodzi.

Wojciech Biedroń realizował się również literacko. Napisał powieść historyczną „Niesamowici bracia Goldberg” w oparciu o materiał dokumentalny na podstawie życia Jerzego Borejszy i Józefa Różańskiego. Jej fabuła rozgrywa się na trzech kontynentach w latach od 1907 do 1981 r. 

Zmarł 9 lipca 2022 roku po długiej chorobie. Został pochowany na cmentarzu w Żywcu.

Nagrody filmowe

  • W 1987 roku Wojciech Biedroń otrzymał Srebrne Grono na Lubuskim Lecie Filmowym za scenariusz do filmu krótkometrażowego „Magia kina” (1986). Jest to ironiczna opowieść o człowieku, zagubionym w sieci systemów informacyjnych. W noweli wystąpiły Małgorzata Bogdańska i Joanna Kurowska.
  •  W 2000 r. został nagrodzony na IX Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film za teledysk do piosenki zespołu Myslovitz pt. „Długość dźwięku samotności”.
  • W 2002 r. otrzymał nagrodę główną na festiwalu w Gdyni w Konkursie Kina Niezależnego za film „Kobieta z papugą na ramieniu”, którego był producentem. W tym obrazie odegrał także główną rolę malarza Zygmunta Latawczyca.

In Flagranti (1991) – film z Małgorzatą Foremniak i Bogusławem Lindą

To dramat psychologiczny o wykładowcy akademickim (Bogusław Linda), który po rozstaniu z żoną (Ewa Telega) otrzymuje propozycję napisania powieści erotycznej. Publikacja ma zawierać zdjęcia, wykonane przez jego przyjaciela (Zdzisław Wardejn). Mężczyzna podczas pisania książki traci kontakt z rzeczywistością.

Role kobiet, o których pisze dr Adam Nowak, odegrały: Małgorzata Foremniak, Jolanta Fraszyńska, Małgorzata Ostrowska-Królikowska i Ewa Skibińska.

Film został nagrodzony na festiwalu w Gdyni w 1991 r. za scenografię autorstwa Barbary Komosińskiej. Bogusław Linda za rolę główną otrzymał Nagrodę Specjalną Jury. W opinii publicznej wzbudził kontrowersje ze względu na liczne sceny erotyczne. 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Maciej Musiał zadzwonił do Dagmary Kaźmierskiej z przeprosinami. Wcześniej zamieścił w sieci niestosowny komentarz

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN: czy tęskni za mediami, kiedy znowu… włoży szpilki i dlaczego wpada w „dziki szał”, gdy przegrywa. MICHAŁ WRZOSEK: kiedyś sam się odchudził, dziś motywuje i uczy innych, jak odchudzać się z głową. EWA SAMA swoje królestwo stworzyła w… kuchni domu w Miami. ONI ŻYJĄ FIT!: Lewandowska, QCZAJ, Steczkowska, Chodakowska, Klimentowie, Jędrzejczyk, Danilczuk i Jelonek, Paszke, Skura…