Kluczem do stworzenia listy filmów o końcu świata jest różnorodność. W zestawieniu najlepszych tytułów jest wiele filmów katastroficznych, które na różne sposoby przedstawiają wizję zagłady. Najczęstszym motywem jest nieuchronnie zbliżający się obiekt, który zagraża planecie. W filmach o końcu świata pojawia się także temat zmian klimatycznych i anomalii pogodowych. Jednak najciekawsze są zachowania ludzi w ostatnich godzinach życia na Ziemi.

Reklama

Spis treści:

  1. Threads (1984) – polityczny film katastroficzny o atakach atomowych
  2. Seksmisja (1984) – polska komedia postapokaliptyczna
  3. Armageddon (1998) – najbardziej popularny film o końcu świata
  4. Ostatni brzeg (2000) – film o zagrożeniu nuklearnym
  5. Dzień niepodległości (1996) – najbardziej widowiskowy film o zagładzie
  6. Ostatnia noc (1998) – gorzki dramat o końcu świata
  7. Melancholia (2011) – najbardziej malowniczy film o końcu świata
  8. Ludzkie dzieci (2006) – dramatyczna wizja zagłady ludzkości
  9. Nie patrz w górę (2021) – film o końcu świata, w który nikt nie chce uwierzyć
  10. Pojutrze (2004) – spektakularny film o katastrofach spowodowanych zmianami klimatycznymi
  11. Inne filmy o końcu świata, które warto obejrzeć

Threads (1984) – polityczny film katastroficzny o atakach atomowych

Akcja filmu rozgrywa się w latach 80. XX wieku, w czasie zimnej wojny. Ruth (Karen Meagher) i Jimmy (David Brierly) mieszkają w Sheffield w Wielkiej Brytanii. Zamierzają się pobrać. Tymczasem dwie największe siły polityczne walczą o wpływy na świecie. Polem starcia jest Iran.

Do pary przyszłych małżonków docierają szczątkowe informacje o konflikcie. Są zajęci innymi sprawami i codziennymi obowiązkami. Jednak wkrótce wszystko się zmienia. Sheffield zostaje zaatakowane przez ZSRR. Pociski balistyczne niszczą całe miasto i tylko garstce ludzi udaje się przetrwać.

„Threads” w reżyserii Micka Jacksona to jeden z pierwszych filmów, które podejmują temat zagrożenia atomowego. Australijsko–brytyjska produkcja została w 1985 r otrzymała cztery nagrody BAFTA.

Zobacz także

Ocena na Filmwebie: 7,7.

Seksmisja (1984) – polska komedia postapokaliptyczna

Z kolei „Seksmisja” w reżyserii Juliusza Machulskiego to kultowa polska komedia, która z przymrużeniem oka podchodzi do wizji końca świata. Mamy rok 2044. Maks (Jerzy Stuhr) i Albert (Olgierd Łukaszewicz) budzą się z hibernacji, której poddali się w ramach eksperymentu w 1991 r. Dowiadują się, że na Ziemi wybuchła wojna, w wyniku której zostały zniszczone geny męskie. Światem rządzą teraz kobiety, rozmnażające się dzięki partenogenezie.

Maks i Albert mają przejść operację zmiany płci, jednak dzięki pomocy Lamii (Bożena Stryjkówna) udaje im się uciec. Wkrótce dowiadują się, że świat zarządzany przez kobiety jest sztucznym tworem, poza którym istnieje jeszcze życie na Ziemi.

Film jest skarbnicą cytatów i scenek. Pomimo upływu czasu nie tracą one na aktualności. Produkcja została nagrodzona na festiwalu w Gdyni, zdobywając Brązowe Lwy za najlepszą scenografię i Srebrne Lwy jako najlepszy film fabularny.

Ocena na Filmwebie: 7,8.

Armageddon (1998) – najbardziej popularny film o końcu świata

W kategorii filmów katastroficznych zdecydowanie najbardziej popularny tytuł to „Armageddon” w reżyserii Michaela Baya. Szef NASA (Billy Bob Thornton) dowiaduje się, że za kilkanaście dni potężna asteroida uderzy w Ziemię. Plan, który ma zapobiec katastrofie, polega na wykonaniu odwiertu w planetoidzie, umieszczeniu w niej ładunku wybuchowego i rozsadzeniu od środka.

W misji biorą udział pracownicy platformy wiertniczej pod kierownictwem Harry’ego Stampera (Bruce Willis). Czasu jest mało i nie wszystko idzie zgodnie z planem. Działaniom ojca przygląda się jego córka, Grace (Liv Tyler). Martwi się nie tylko o niego, ale także o swojego partnera, A.J. (Ben Affleck), który również jest na pokładzie statku.

Film zdobył dwa Saturny w 1999 r. w kategoriach: najlepszy film sci–fi i najlepsza reżyseria. Rekordy popularności pobiła piosenka ze ścieżki dźwiękowej – „I don’t want to miss a thing” w wykonaniu Aerosmith. Utwór został nagrodzony Złotym Satelitą w 1999 r.

Ocena na Filmwebie: 7,4.

Zobacz także: Filmy o kosmosie dla fanów podróży międzyplanetarnych

Ostatni brzeg (2000) – film o zagrożeniu nuklearnym

Film „Ostatni brzeg” jest kolejną wizją świata po wybuchu wojny atomowej. Okazuje się, że jedynym miejscem, na którym jeszcze można przeżyć, jest Australia. Jednak skażone promieniowaniem powietrze niebezpiecznie przesuwa się również w tym kierunku.

W ciągu dwóch miesięcy ma nastąpić zagłada całej ludzkości. Australijscy naukowcy postanawiają przetransportować ludzi w okolice bieguna północnego, gdzie promieniowanie radioaktywne jest mniejsze. Z misja badawczą na biegun wyrusza kapitan Dwight Towers (Armand Assante) i genialny, aczkolwiek sceptyczny naukowiec, dr Julian Osborne (Bryan Brown).

„Ostatni brzeg” w reżyserii Russella Mulcahy’ego to remake czarno–białej produkcji z 1959 r. Australijsko–amerykański dramat powstał na podstawie powieści Nevila Shute’a. Film zdobył dwie nagrody AACTA w 2000 r. jako najlepszy film telewizyjny.

Ocena na Filmwebie: 7,2.

Dzień niepodległości (1996) – najbardziej widowiskowy film o zagładzie

Trzeba przyznać, że koniec świata w „Dniu niepodległości” Rolanda Emmericha jest spektakularny. Akcja rozgrywa się w 1966 r. Dwa dni przed amerykańskim Dniem Niepodległości naukowcy odkrywają obiekt, który nieuchronnie zmierza w kierunku Ziemi. Zanim o nadciągającej katastrofie dowie się cała ludzkość, informacja przekazywana jest w nieoficjalnym obiegu.

Film przedstawia historie różnych ludzi na kilka dni przed zagładą. Pilot wojskowy, Steven Hiller (Will Smith) zostaje skierowany do bazy, w której ma czekać na rozkaz do ewentualnej walki z obcymi. Były pilot, który walczył w Wietnamie, Russell Casse (Randy Quaid) utwierdza się w swojej wizji ataku kosmitów, w którą wcześniej nikt nie chciał wierzyć.

W ostatniej chwili z Waszyngtonu ewakuuje się prezydent Stanów Zjednoczonych, Thomas J. Whitmore (Bill Pullman). Na pokładzie jego statku jest także miejsce dla Davida Levinsona (Jeff Goldblum), który ostrzegł go przed zagrożeniem.

Film „Dzień niepodległości” otrzymał oscarową statuetkę za najlepsze efekty specjalne w 1997 r.

Ocena na Filmwebie: 7,2.

Ostatnia noc (1998) – gorzki dramat o końcu świata

„Ostatnia noc” to film, który jest wyrazem wielu obaw związanych z przełomem wieków. O północy 31 grudnia 1999 r. ma nastąpić koniec świata. Wiadomość została ogłoszona dwa miesiące wcześniej. Jednak dopiero na kilka godzin przed kataklizmem nieuchronna świadomość końca coraz bardziej daje o sobie znać.

W filmie przyglądamy się kilku indywidualnym historiom i reakcjom mieszkańców Toronto na wiadomość o końcu świata. Patrick (Don McKellar) chce ten czas spędzić w samotności, Craig (Callum Keith Rennie) zamierza zrealizować swoją listę seksualnych podbojów. Sandra (Sandra Oh) ma pewną umowę z mężem (David Cronenberg).

„Ostatnia noc” w reżyserii Dona McKellara to czarna komedia, w której gorycz przeplata sceptyczny uśmiech. Film otrzymał Nagrodę Młodych na festiwalu w Cannes w kategorii: najlepszy film zagraniczny. Został również nagrodzony na festiwalu w Toronto w 1998 r.

Ocena na Filmwebie: 7,0.

Melancholia (2011) – najbardziej malowniczy film o końcu świata

W dniu ślubu Justine (Kirsten Dunst) pojawia się temat planety, która niebezpiecznie zbliża się w kierunku Ziemi. Zgodnie z planem powinna ją wyminąć. Jednak obawa, że uderzy w Ziemię narasta.

Film Larsa von Triera nie tylko snuje wizję końca świata, ale przede wszystkim skupia się na ludzkich emocjach. Siostry, Justine i Claire (Charlotte Gainsbourg) coraz bardziej się od siebie oddalają. Układ planet, który z fascynacją i przerażeniem obserwują bohaterowie filmu, jest metaforą tej relacji. „Melancholia” to także film psychologiczny, poruszający temat depresji.

Odtwórczyni głównej roli, Kirsten Dunst, zdobyła Złotą Palmę na festiwalu w Cannes w 2011 r.

Ocena na Filmwebie: 6,9.

Ludzkie dzieci (2006) – dramatyczna wizja zagłady ludzkości

„Ludzkie dzieci” to film o przyszłości, w który wizja końca świata jest wyjątkowo dramatyczna. Akcja rozgrywa się w 2027 r. w Wielkiej Brytanii. Jako jeden z nielicznych krajów, Wielka Brytania ma jeszcze rząd i jako taką strukturą polityczną. W większości innych krajów – mają miejsce konflikty zbrojne. Ludzie nie mogą swobodnie się przemieszczać, a uchodźcy zamykani są w obozach.

Główną przyczyną zamieszek jest zatracenie przez ludzkość zdolności prokreacji. Kiedy okazuje się, że jedna z imigrantek, Kee (Clare–Hope Ashitey), jest w ciąży, wzbudza zainteresowanie organizacji politycznej Fishes. Jej przewodniczka, Julian (Julianne Moore), prosi o pomoc Theo (Clive Owen). Były aktywista ma przewieźć dziewczynę do Projektu Humanitarnego.

Film „Ludzkie dzieci” w reżyserii Alfonso Cuaron w 2007 r. otrzymał dwie nagrody BAFTA za najlepsze zdjęcia i scenografię.

Ocena na Filmwebie: 6,9.

Nie patrz w górę (2021) – film o końcu świata, w który nikt nie chce uwierzyć

Profesor astronomii, dr Randall Mindy (Leonardo DiCaprio) i jego studentka, Kate (Jennifer Lawrence) zauważają, że w stronę Ziemi zmierza ogromna kometa. Postanawiają powiadomić o tym rząd i media, jednak okazuje się, że nikt nie bierze tego na serio. Autorytet badaczy jest podważany, a ich przerażenie – wyśmiewane przez dziennikarzy.

W filmie „Nie patrz w górę” świetne rolę odegrały także Meryl Streep (jako beztroska pani prezydent Janie Orlean) i Cate Blanchett – jako dziennikarka porannych wiadomości. Czarna komedia Adama McKaya otrzymała nagrodę Amerykańskiej Gildii Scenarzystów za najlepszy scenariusz oryginalny.

Ocena na Filmwebie: 6,8.

Pojutrze (2004) – spektakularny film o katastrofach spowodowanych zmianami klimatycznymi

„Pojutrze” to film sci-fi, który opowiada o postępujących zmianach klimatycznych. W ich wyniku mają miejsce anomalie pogodowe, które zagrażają ludzkości. W Tokio zaczyna padać przerażających rozmiarów grad, a przez Los Angeles przechodzą tornada, niszczące wszystko na swojej drodze.

Klimatolog, Jack Hall (Dennis Quaid), podejmuje temat długofalowych zmian w polityce klimatycznej na międzynarodowej konferencji w New Delhi. Zwraca się do prezydenta USA z postulatem ewakuacji północnych i środkowych Stanów na południe. Okazuje się jednak, że w przysypanym śniegiem Nowym Jorku został syn Jacka, Sam (Jake Gyllenhaal). Wraz z innymi ocalałymi próbuje on przetrwać w opuszczonym gmachu biblioteki publicznej.

Film „Pojutrze” w reżyserii Rolanda Emmericha zdobył nagrodę BAFTA w 2005 r. za najlepsze efekty specjalne, a także nagrodę MTV – Złoty Popcorn za najlepszą scenę akcji. Nagrodzona scena przedstawia zniszczenie Los Angeles.

Ocena na Filmwebie: 6,8.

Zobacz także: Najlepsze filmy o ekologii ukazujące piękno przyrody

Inne filmy o końcu świata, które warto obejrzeć

Lista filmów katastroficznych, które w rankingach doganiają omówione powyżej tytuły, w kolejności chronologicznej:

Reklama
  1. Dzień zagłady (1998) – film o misji ratunkowej w kosmosie, reżyseria: Mimi Leder,
  2. Wojna światów (2005) – remake filmu o atakach obcych na Ziemię, reżyseria: Steven Spielberg, w rolach głównych: Tom Cruise i Dakota Fanning,
  3. Zapowiedź (2009) – film o kataklizmach niszczących Ziemię, reżyseria: Alex Proyas,
  4. 2012 (2009) – film katastroficzny w reżyserii Rolanda Emmericha,
  5. Przyjaciel do końca świata (2012) – komedia romantyczna z motywem końca świata, reżyseria: Lorene Scafaria, w rolach głównych: Steve Carell i Keira Knightley,
  6. To już jest koniec (2013) – komedia o ludzkich zachowaniach na kilka godzin przed końcem świata, reżyseria: Evan Goldberg, Seth Rogen,
  7. Geostorm (2017) – film o anomaliach pogodowych spowodowanych przez sztuczne satelity, reżyseria: Dean Devlin,
  8. Greenland (2020) – film o przetrwaniu po zniszczeniu Ziemi, reżyseria: Ric Roman Waugh.
Reklama
Reklama
Reklama