Filmy o zombie – przegląd klasyki gatunku
Czarne komedie o nieumarłych, postapokaliptyczne horrory i filmy grozy o epidemii zombie
W latach 90. i w pierwszej dekadzie XXI w. filmy o zombie zalały popkulturę dawką grozy i czarnego humoru. Prekursorem gatunku był czarno-biały film George’a Romero pt. „Noc żywych trupów”. W nawiązaniu do niego powstało kilkadziesiąt filmów o zombie, z czego kilkanaście – z „żywymi trupami” w tytule. Najlepsze filmy o zombie to jednak takie, które nie tylko nawiązują do klasyki, ale także wnoszą do gatunku coś więcej.
Spis treści:
- Truposze nie umierają (2019) – czarna komedia o zombie Jima Jarmuscha
- Wiecznie żywy (2013) – film o miłości i zombie
- [Rec] (2007) – hiszpański horror o Zombie
- Martwica mózgu (1992) – klasyka filmów o zombie
- Zombieland (2009) – film o apokalipsie zombie
- 28 dni później (2002) – postapokaliptyczny horror o zombie
- Noc żywych trupów (1968) - prekursor filmów o zombie
- Jednym cięciem (2017) – japoński przełom w gatunku filmów o zombie
- Scooby Doo na wyspie zombie (1998) – animacja w klimacie filmów o zombie
- Gnijąca panna młoda (2005) – film animowany w świecie żywych i umarłych
- Inne filmy o zombie, które warto obejrzeć
Truposze nie umierają (2019) – czarna komedia o zombie Jima Jarmuscha
Akcja filmu „Truposze nie umierają” rozgrywa się w małym miasteczku Centerville, w bliżej nieokreślonym miejscu wschodnich stanów Ameryki. Czas tu płynie powoli, a policja nudzi się patrolując puste ulice miasta, na których nie dzieje się nic ciekawego. Do czasu, aż lokalny sklep zostaje zaatakowany przez wygłodniałe zombie. Truposze powstają z grobów – żądne tego, czym syciły się za życia.
Film Jima Jarmuscha to ukłon w stronę konwencji starych filmów o zombie – w stylu George’a Romero. Scenariusz opiera się na prostym schemacie, w którym zombie atakują ludzi. Trudno doszukiwać się czegoś więcej, bo nie o to w tym filme chodzi.
Rozrywkę umilają świetne role gwiazdorskiej obsady. W filmie grają: Tilda Swinton, Adam Driver, Bill Murray, Steve Buscemi i Iggy Pop.
Zobacz także
Ocena na Filmwebie: 5,5.
Wiecznie żywy (2013) – film o miłości i zombie
Ziemię ogarnia tajemniczy wirus, który zamienia ludzi w zombie. Nie pozostaje nic innego, jak stanąć do walki. Julie (Teresa Palmer) jest córką dowódcy, odpowiedzialnego za likwidację nieumarłych. Spotyka R. – chłopaka, który jako zombie żywi się ludzkim mięsem. Czy jego martwe serce jest w stanie odżyć w obliczu miłości? W kinematografii wszystko jest możliwe.
Okazuje się, że w momencie, gdy nieumarli zjedzą mózg swojej ofiary, przejmują jej wspomnienia, odzyskują uczucia, myślenie i mowę. To sprawia, że R (Nicholas Hoult) zakochuje się w Julie.
Film „Wiecznie żywy” w reżyserii Jonathana Levine'a to jeden z niewielu tytułów o zombie, które podejmują temat miłości. Komedia romantyczna w świecie żywych trupów przypadła do gustu młodemu pokoleniu. Świadczy o tym nagroda Teen Choice w 2013 r. dla Nicholasa Houlta za przełomową rolę kinową.
Ocena na Filmwebie: 6,4.
Zobacz także: Filmy o miłości – stare, nowe, klasyczne i ponadczasowe
[Rec] (2007) – hiszpański horror o Zombie
„Rec” to unikatowy film grozy utrzymany w konwencji reportażu kręconego na żywo. Akcja rozgrywa się w Barcelonie. Dziennikarka Ángela Vidal (Manuela Velasco) i kamerzysta Pablo (Pablo Rosso) nagrywają kolejny odcinek do reality show pt. „Kiedy śpisz”. Tym razem udają się na nocną zmianę w straży pożarnej. Na początku nic się nie dzieje – aż do momentu, w którym pojawia się wezwanie do kamienicy w centrum miasta.
Ángela i Pablo ruszają razem ze strażakami, cały czas nagrywając i relacjonując zdarzenia na żywo. Okazuje się, że w budynku rozprzestrzenia się dziwny wirus.
„Rec” w reżyserii Jaume Balagueró i Paco Plazy precyzyjnie buduje napięcie. Prosty montaż i niewyszukane efekty specjalne grają na korzyść filmu, świetnie oddając klimat grozy. Film został okrzyknięty najlepszym horrorem pierwszej dekady XX w. W 2008 r. zdobył dwie nagrody na festiwalu Goya – za najlepszy montaż i najlepszą rolę żeńską (dla Manueli Velasco).
Ocena na Filmwebie: 6,5.
Na fali sukcesu „Rec” powstały:
- kontynuacje – „Rec 2” (2009), „Rec 3: Geneza” (2012), „Rec 4: Apokalipsa” (2014),
- amerykański remake – „Kwarantanna” (2008) w reżyserii Johna Ericka Dowdle z Jennifer Carpenter w roli Angeli.
Martwica mózgu (1992) – klasyka filmów o zombie
W latach 90. XX w. następuje rozkwit filmów o zombie. Kino grozy utrzymane w klimacie czarnej komedii staje się doskonałą rozrywką dla widza, który chce się oderwać od szarej rzeczywistości. Odpowiedzią na taką potrzebę jest „Martwica mózgu” w reżyserii Petera Jacksona.
Fabuła filmu jest groteskowa i absurdalna. Matka Lionela (Elizabeth Moody) śledzi syna (Timothy Balme), który umówił się z dziewczyną na randkę w zoo. Kobietę niepostrzeżenie atakuję małposzczur – nowy gatunek przywieziony z indonezyjskiej Wyspy Czaszek. Ugryzienie zwierzaka zamienia ją w zombie.
Ocena na Filmwebie: 6,8.
Zobacz także: Filmy lat 90. – najlepsze tytuły z różnych gatunków
Zombieland (2009) – film o apokalipsie zombie
„Zombieland” w reżyserii Rubena Fleischera to kolejny horror komediowy o zombie, które opanowują cały świat. Przy życiu zostaje dosłownie garstka ocalałych. Jednym z nich jest Columbus (Jesse Eisenberg) – wątły chłopak, któremu fartem udało się uciec przed krwiożerczymi istotami. Jednoczy on swoje mizerne siły z twardzielem Tallahassee (Woody Harrelson), który z kolei jest mistrzem w zabijaniu Zombie. Na swojej drodze spotykają kolejnych ocalałych – Wichitę (Emma Stone) i Little Rock (Abigail Breslin).
Dziesięć lat po premierze film doczekał się kontynuacji – „Zombieland: kulki w łeb” to utrzymany w podobnym stylu pastisz o zombie apokalipsie. Do czwórki głównych aktorów, dołączyli Zoey Deutch i Avan Jogia. Za reżyserię po raz kolejny odpowiedzialny jest Ruben Fleischer. Wszystko wygląda łudząco podobnie z małym wyjątkiem – zombie ewoluuje w nowy gatunek, który jest o wiele bardziej skuteczny.
Ocena na Filmwebie: 6,8.
28 dni później (2002) – postapokaliptyczny horror o zombie
W przeglądzie filmów o epidemiach zombie tego tytułu nie sposób pominąć. „28 dni później” to postapokaliptyczny horror, w którym świat został zniszczony przez groźny wirus. W wyniku nieostrożności naukowców, rozprzestrzenił się on poza laboratorium badawcze. W ciągu 28 dni opanował obszar całej Wielkiej Brytanii. Na wyspach pozostaje jednak garstka ludzi. Wśród niezainfekowanych jest Jim (Cillian Murphy) – chłopak, który dopiero wybudził się ze śpiączki.
Jim samotnie przemierza opustoszały Londyn, narażając się na ataki ze strony zombie. Z opresji ratują go Selena (Naomie Harris) i Mark (Noah Huntley). Razem chronią się w opuszczonym sklepie – miejscu, w którym mają dostęp do żywności, a bez niej trudno byłoby przeżyć.
Film „28 dni później” w reżyserii Danny’ego Boyle’a otrzymał nagrodę na festiwalu Saturny w 2004 r. w kategorii: najlepszy horror.
Ocena na Filmwebie: 6,9.
Noc żywych trupów (1968) - prekursor filmów o zombie
Finał rankingu jest blisko, wobec czego czas na legendę filmów o zombie, czyli „Noc żywych trupów”. To czarno-biały horror z lat 60. XX w., do którego odwołują się nie tylko późniejsze produkcje filmowe, ale także książki, komiksy czy gry komputerowe. Reżyser, George Romero, jako pierwszy wprowadził postać nieumarłego do popkultury.
Akcja filmu rozpoczyna się od podróży na cmentarz. Barbara (Judith O’Dea) i Johnny (Russell Streiner) jadą odwiedzić grób ojca. Na cmentarzu John udaje zmarłego, aby nastraszyć żonę, kiedy nagle zza drzewa wyłania się dziwna postać. Dwójka głównych bohaterów i piątka innych mieszkańców miasteczka znajdują schronienie w opuszczonym domu, gdzie barykadują się przed nadciągającą hordą zombie.
Ocena na Filmwebie: 7,1.
Krwawy i brutalny, a przy tym niskobudżetowy film o zombie rozpoczął plejadę podobnych produkcji, które przyniosły medialny i finansowy sukces. Pod batutą Romera powstały następujące tytuły:
- Świt żywych trupów (1978) – w filmie grupa ocalałych chroni się w centrum handlowym,
- Dzień żywych trupów (1985) – tym razem ocalali ukrywają się w bunkrze,
- Ziemia żywych trupów (2005) – w którym zombie organizują się w rewolucyjną grupę, która chce przejąć panowanie nad państwem,
- Diary of the Dead: Kroniki żywych trupów (2007) – o grupie studentów, którzy kręcą film o zombie.
Jednym cięciem (2017) – japoński przełom w gatunku filmów o zombie
„Jednym cięciem” to z kolei japoński horror komediowy, którego akcja rozgrywa się w opuszczonej oczyszczalni ścieków. Ekipa filmowa pod przewodnictwem reżysera, Higurashiego (Takayuki Hamatsu), kręci telewizyjne show o ataku zombie. Wszyscy dobrze się bawią do czasu, gdy fikcja staje się rzeczywistością.
Japoński film w reżyserii Shin'ichirô Uedy to powiew świeżości w gatunku, który – po głośnych przebojach z przełomu wieków – pokrył się warstwą kurzu. „Jednym cięciem” zyskało świetne opinie krytyków, zdobywając trzy ważne nagrody na japońskich festiwalach w 2019 r. – za najlepszy montaż, nagrodę publiczności (przyznane przez Japońską Akademię Filmową) i Błękitną Wstęgę (przyznawaną przez Stowarzyszenie Krytyków Filmowych z Tokio).
Ocena na Filmwebie: 7,2.
Scooby Doo na wyspie zombie (1998) – animacja w klimacie filmów o zombie
Na końcu zestawienia zaszczytne miejsca zajmują dwie animacje o zombie. Jedną z nich jest kultowy film o przygodach Scooby Doo i jego nieustraszonej ekipy. Jednak w filmie „Scooby Doo na wyspie zombie” piątka głównych bohaterów nie działa już razem przy poszukiwaniu potworów. Zajęci inną pracą, niespodziewanie otrzymują zaproszenie na wyspę do domu, w którym straszy duch kapitana pirackiego statku. Scooby, Kudłaty, Velma, Fred i Daphne muszą ponownie połączyć siły.
„Scooby Doo na wyspie zombie” to pierwszy pełnometrażowy film o psie, który rozwiązuje zagadki kryminalne. Animacja odniosła komercyjny sukces. W nawiązaniu do niej w 1999 r. powstała kontynuacja – „Scooby Doo i duch czarownicy”.
Ocena na Filmwebie: 7,3.
Zobacz także: Najlepsze filmy animowane nagrodzone Oscarem – TOP 5
Gnijąca panna młoda (2005) – film animowany w świecie żywych i umarłych
Ranking filmów o zombie zamyka animowana czarna komedia w reżyserii Tima Burtona i Mike’a Johnsona. Głównym bohaterem „Gnijącej panny młodej” jest Victor Van Dort (Johnny Depp), który ma poślubić wybraną przez rodziców dziewczynę – Victorię (Emily Watson). Chłopak zestresowany ceremonią, ucieka z próby generalnej. W lesie zdejmuje obrączkę i nasuwa ją na konar, który okazuje się ręką rozkładającej się kobiety. Emily (Helena Bonham Carter) oświadcza, że w ten sposób zostali małżeństwem.
Film otrzymał cztery nagrody na międzynarodowych festiwalach filmowych:
- nagrodę specjalną na MFF w Wenecji w 2005 r.,
- Saturna w 2006 r. w kategorii: najlepszy film animowany,
- nagrodę specjalną Annie (2006) za osiągnięcia techniczne
- oraz nagrodę National Board of Review jako najlepszy film animowany.
Ocena na Filmwebie: 7,5.
Inne filmy o zombie, które warto obejrzeć
Zapoczątkowany przez George’a Romero temat zombie przyniósł obfite żniwo w postaci następujących filmów:
- Noc żywych trupów (1990) – remake w reżyserii Toma Saviniego,
- Resident Evil (2002–2016) – seria filmów o wirusie, który rozprzestrzenił się z korporacji Umbrella. Cykl opisany w zestawieniu filmów akcji,
- Wysyp żywych trupów (2004) – brytyjski horror komediowy w reżyserii Edgara Wrighta,
- Grindhouse: Planet Terror (2007) – film akcji o zombie w reżyserii Roberta Rodrigueza,
- Pontypool (2008) – film o tajemniczych zamieszkach w miasteczku Pontypool. Reżyseria: Bruce McDonald,
- World War Z (2013) – film akcji w reżyserii Marca Forstera. Główny bohater, Gerry Lane (Brad Pitt) jest byłym pracownikiem ONZ. Szuka przyczyn choroby, która zmienia ludzi w zombie,
- Szkolna zaraza (2014) – nauczyciele walczą o życie z groźnym wirusem zombie. Reżyseria: Jonathan Milott, Cary Murnion,
- Maggie (2015) – dramat o nastolatce, która zostaje zarażona wirusem zombie. Reżyseria: Henry Hobson,
- Zombie express (2016) – koreański horror o zombie w reżyserii Sang-ho Yeona,
- Wygłodniali (2017) – w filmie Robina Auberta grupa ocalały walczy przeciwko zombie w północnej części Quebecu,
- Noc pożera świat (2017) – akcja filmu rozgrywa się w Paryżu opanowanym przez zombie. Reżyseria: Dominique Rocher.