Kadr z filmu Miłość i miłosierdzie 1
Fot. Materiały prasowe/Kino Świat
ZE ŚWIATA FILMU

Najlepsze filmy o świętych – 8 tytułów inspirowanych życiorysami świętych i błogosławionych

Ciekawostki z życia najważniejszych postaci religii chrześcijańskiej

Anna Galuhn 12 lipca 2023 10:32
Kadr z filmu Miłość i miłosierdzie 1
Fot. Materiały prasowe/Kino Świat

Filmy o świętych to nie tylko szczegółowe biografie i dokumenty, ale także pełne dynamiki produkcje fabularne. Dzięki nim poznajemy ludzkie oblicza świętych, nie zawsze tak bardzo pewnych swojej wiary. Zanim zostali wyniesieni na ołtarze, przeżywali osobiste dramaty i podejmowali decyzje, wymagające ogromnej odwagi. W przeglądzie postawiliśmy na nowe produkcje – po 2000 roku. Zainteresowanych starszymi tytułami odsyłamy do listy uzupełniającej na końcu artykułu.

Spis treści: 

 1. Miłość i miłosierdzie (2019) – film o siostrze Faustynie
 2. Karol – człowiek, który został papieżem (2005) – historia młodości Jana Pawła II
 3. Józef z Nazaretu (2000) – film o przybranym ojcu Jezusa
 4. Paweł, apostoł Chrystusa (2018) – dzieje Apostoła Narodów
 5. Ignacy Loyola (2016) – biografia założyciela zakonu jezuitów
 6. Tajemnica ojca Pio (2018) – film dokumentalny o włoskim zakonniku
 7. Maria Magdalena (2018) – wątek feministyczny w historiach biblijnych
 8. Święty niezłomny (2016) – biografia hiszpańskiego księdza, który zginął za wiarę
 9. Najlepsze filmy o świętych w historii kina

Miłość i miłosierdzie (2019) – film o siostrze Faustynie

To fabularyzowany dokument o siostrze Faustynie Kowalskiej (Kamila Kamińska), która została ogłoszona świętą przez Jana Pawła II w 2000 r. Film przedstawia nieznane fakty z jej życia i rozwój kultu Bożego Miłosierdzia. Ważnym wątkiem jest historia powstania obrazu Jezusa Miłosiernego w Wilnie w 1934 r. Został on namalowany na prośbę siostry Faustyny przez Eugeniusza Kazimirowskiego.

Najbardziej emocjonującym wątkiem jest przedstawienie wyników badań porównujących obraz z 1934 r. z wizerunkiem Jezusa na Całunie Turyńskim. Zakonnica żyła w latach 1905–1938, a swoje doświadczenia mistyczne opisała w „Dzienniczku”.

Film „Miłość i miłosierdzie” w reżyserii Michała Kondrata ożywił dyskusję na temat współczesnej duchowości i religijnych kultów.

Ocena na Filmwebie: 6,9.

Karol – człowiek, który został papieżem (2005) – historia młodości Jana Pawła II

Film opowiada o życiu Karola Wojtyły (Piotr Adamczyk) od czasów studenckich do konklawe w 1978 r. Rozpoczyna się w 1939 r. wraz z inwazją wojsk niemieckich na Polskę. Przyszły papież powstrzymuje się od zbrojnego udziału w wojnie, a zamiast tego skupia się na ochronie dziedzictwa duchowego. Podczas wojny Karol Wojtyła traci bliskich, w tym ojca. Po wojnie, już jako ksiądz (a potem biskup), jawnie sprzeciwia się działaniom partii komunistycznej, stając po stronie zwykłych ludzi i robotników.

„Karol – człowiek, który został papieżem” powstał w międzynarodowej koprodukcji pod batutą włoskiego reżysera Giacomo Battiato. W 2006 r. ukazała się druga część opowieści pt. „Karol – papież, który pozostał człowiekiem” – również z Piotrem Adamczykiem w roli głównej.

Ocena na Filmwebie: 6,9.

Józef z Nazaretu (2000) – film o przybranym ojcu Jezusa

„Józef z Nazaretu” to film religijny, który powstał na podstawie przypowieści biblijnych. Opowiada historię przybranego ojca Jezusa, Józefa (Tobias Moretti). Akcja rozpoczyna się w momencie wielkich przemian politycznych w Dolnej Galilei. W wyniku zamieszek ojciec Marii, Joachim (Gabirele Tozzi), zostaje śmiertelnie ranny. Na łożu śmierci, Józef obiecuje mu, że zaopiekuje się jego córką (Stefania Rivi). Jednak odsyła ją, gdy dowiaduje się, że kobieta jest w ciąży. Wtedy doświadcza widzenia. Dowiaduje się, że został wybrany przez Boga na opiekuna Jezusa, więc przyjmuję Marię z powrotem do swojego domu.

Opowieść w reżyserii Raffaele'a Mertesa przedstawia najważniejsze wydarzenia z życia świętej rodziny. Kluczowym wątkiem jest podróż do Betlejem i narodziny Jezusa. Następnym przełomowym momentem jest ucieczka do Egiptu i powrót do Palestyny. Film kończy śmierć Józefa.

Ocena na Filmwebie: 6,8.

Paweł, apostoł Chrystusa (2018) – dzieje Apostoła Narodów 

Film historyczny „Paweł, apostoł Chrystusa” w reżyserii Andrew Hyatta przybliża postać jednego z największych przeciwników Jezusa i prześladowcy chrześcijan. Po nawróceniu Paweł z Tarsu (James Faulkner) staje się drugim po Chrystusie założycielem Kościoła. Akcja rozpoczyna się u kresu jego życia, który spędza w rzymskiej celi w oczekiwaniu na egzekucję. Przybywa do niego Łukasz (Jim Caviezel), aby uświadomić Pawła, jak wielkie znaczenie dla chrześcijan ma jego życie. Razem spisują jego losy, które stają się kamieniem węgielnym przyszłego Kościoła.

Opowieść jest pełna burzliwych zwrotów akcji. Od momentu nawrócenia i przyjęcia chrztu w Damaszku (ok. 36 r. n.e.) dwudziestokilkuletni Paweł podróżuje po całym świecie. Bierze udział w niebezpiecznych misjach i ucieka przed prześladowaniami. Wielokrotnie przebywa w areszcie za swoje poglądy. W końcu zostaje skazany na śmierć przez ścięcie mieczem. 

Ocena na Filmwebie: 6,5.

Ignacy Loyola (2016) – biografia założyciela zakonu jezuitów

To opowieść o życiu jednego z najważniejszych duchownych Kościoła. Przyszły założyciel zakonu jezuitów urodził się w 1491 r. w Loyoli na terenie Królestwa Nawarry (dzisiejsza Hiszpania). Młode życie upływało mu na grach hazardowych i pojedynkach. Służy w gwardii przybocznej księcia Nájery, a następnie zastępcy króla Nawarry. 

Ignacy (Andreas Muñoz) zawsze dużo czytał, a jego ulubioną lekturą były powieści dworskie i rycerskie. Gdy wracał do zdrowia po odniesieniu ran w bitwie o Pampelunę, poprosił o książkę do czytania. Przyniesiono mu „Vita Christi” Ludolfa z Saksonii, co stało się początkiem jego nawrócenia. 

Film produkcji hiszpańsko–filipińskiej w reżyserii Paolo Dy'a powstał na bazie autobiografii Ignacego Loyoli.

Ocena na Filmwebie: 6,5.

Tajemnica ojca Pio (2018) – film dokumentalny o włoskim zakonniku

W dokumencie na temat włoskiego stygmatyka José María Zavala zebrał bogaty materiał archiwalny. Są to wypowiedzi świadków jego życia, braci z San Giovanni Rotondo i osób, które doświadczyły uzdrowienia. W filmie „Tajemnica ojca Pio” możemy usłyszeć autentyczny głos zakonnika, pochodzący z licznych podsłuchów. Zakładano je nawet w konfesjonale, aby sprawdzić prawdziwość tego, co mówi. 

Opowieść o zakonniku kończą nagrania z ekshumacji zwłok w 2008 r. – 40 lat po jego śmierci. Ojciec Pio żył w latach 1887–1968. Został ogłoszony świętym w 2002 r. przez Jana Pawła II.

Ocena na Filmwebie; 5,9.

Maria Magdalena (2018) – wątek feministyczny w historiach biblijnych

To historia kobiety, która w dyskursie biblijnym często jest spychana na margines. Maria Magdalena (Rooney Mara) sprzeciwia się tradycji i obyczajom panującym u początku naszej ery. Dołącza do ludzi gromadzących się wokół Jezusa (Joaquin Phoenix) i towarzyszy mu do śmierci na krzyżu.

Film „Maria Magdalena” w reżyserii Gartha Davisa to ludzkie spojrzenie na opowieści biblijne. Fabuła skupia się wokół głównej postaci, sięgając do czasów sprzed przystąpienia do grupy chrześcijan. Maria z Magdali przekazuje nauki Jezusa kobietom, które nie były dopuszczane do męskich społeczności. W imieniu przyszłego Zbawiciela udziela im chrztu w Kanie Galilejskiej. 

Ocena na Filmwebie: 5,5.

Święty niezłomny (2016) – biografia hiszpańskiego księdza, który zginął za wiarę

„Święty niezłomny” w reżyserii Pablo Moreny to film biograficzny przybliżający postać hiszpańskiego księdza Pedro Povedy. Duchowny urodził się w 1874 r. w Linares. W wieku 15 lat wstąpił do seminarium. W 1906 r. otrzymał święcenia kapłańskie, a następnie zrobił licencjat z teologii. Tym, co najbardziej przyczyniło się do wyniesienia go na ołtarze, była jego działalność charytatywna i zaangażowanie w pomoc najuboższym.

Pedro Poveda został aresztowany w 1936 r. (w czasie wojny domowej w Hiszpanii) ze względu na swoją wiarę. Rozstrzelano go w nocy z 27 na 28 lipca. Został beatyfikowany w 1993 r., a następnie kanonizowany w 2003 r. przez papieża Polaka.

Ocena na Filmwebie: 5,4.

Najlepsze filmy o świętych w historii kina

Osoby zainteresowane żywotami świętych w kinematografii odsyłamy do starszych tytułów:

 1. Męczeństwo Joanny d'Arc (1928) – minimalistyczny i pełen artystycznego wyrazu czarno–biały film niemy o ostatnich dniach życia Joanny (Maria Falconetti). Reżyseria: Carl Theodor Dreyer. Więcej informacji – w zestawieniu filmów o średniowieczu,
 2. Aleksander Newski (1938) – film biograficzny o świętym kościoła prawosławnego (Nikolai Cherkasov), który walczył z Zakonem Krzyżackim. Reżyseria: Siergiej Eisenstein, Dmitri Vasilyev,
 3. Andriej Rublow (1966) – film Andrieja Tarkowskiego o rosyjskim świętym z czasów średniowiecza, który zasłynął z pisania ikon,
 4. Oto jest głowa zdrajcy (1966) – film kostiumowy opowiada o świętym kościoła katolickiego, który sprzeciwiał się małżeństwu Henryka VIII z Katarzyną Aragońską. Thomas More (Paul Scofield) do końca pozostał wierny swoim poglądom. Zginął śmiercią męczeńską w 1535 r. Został kanonizowany przez Piusa XI w 1935 r. Reżyseria: Fred Zinnemann,
 5. Brat Słońce, siostra Księżyc (1972) – piękna biografia św. Franciszka z Asyżu (Graham Faulkner) przedstawiona w kwiecistym klimacie lat 60. Reżyseria: Franco Zeffirelli. 

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Krzysztof Miruć oprowadza po swoim domu!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATASZA URBAŃSKA: „zawsze druga”. Przez lata żyła z taką łatką. Teraz rozlicza się z przeszłością. JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI o wypadku, roli… przypadku w życiu. A także o nowej książce. MICHALINA OLSZAŃSKA: aktorka, skrzypaczka, mama… Jakie tajemnice kryje jej życie? GRZEGORZ ZAWIERUCHA: znany kucharz zaangażował się w akcję Burda Media Polska – TASTErzy. Dlaczego? PODRÓŻE: barokowy pałac w Kamieńcu, nazywany pruskim Wersalem, zasłynął przepychem i jako miejsce romansu pani Walewskiej z Napoleonem.