Kadr z filmu Co w duszy gra 2
Fot. Materiały prasowe/Disney Polska
ZE ŚWIATA FILMU

Najlepsze filmy animowane nagrodzone Oscarem – TOP 5

Zobacz nasz ranking

Anna Galuhn 18 stycznia 2023 09:41
Kadr z filmu Co w duszy gra 2
Fot. Materiały prasowe/Disney Polska

Wśród animacji, które zdobyły złotą statuetkę, wyróżniliśmy 5 najlepszych tytułów. Są to filmy animowane nagrodzone Oscarem, które jednocześnie zdobyły najwyższe noty w internetowych rankingach użytkowników. Ich oglądanie jest wyjątkowym przeżyciem i ucztą dla zmysłów wszystkich amatorów dobrego kina.

Spis treści:

 1. Miejsce piąte – W głowie się nie mieści (2015) – film animowany o emocjach
 2. Miejsce czwarte – Co w duszy gra (2020) – film animowany dla dzieci i dorosłych
 3. Miejsce trzecie – Zwierzogród (2016) – film animowany o stereotypach
 4. Miejsce drugie – Spider-Man. Uniwersum (2018) – o tym, że każdy może być superbohaterem
 5. Miejsce pierwsze – Coco (2017) – magiczna opowieść o Meksyku
 6. Inne filmy animowane, które warto obejrzeć

Miejsce piąte – W głowie się nie mieści (2015) – film animowany o emocjach

Ranking otwiera pomysłowa animacja Pixara pt. „W głowie się nie mieści” – z notą 7,7 na Filmwebie. Film opowiada o emocjach nastoletniej Riley, a jego akcja rozgrywa się dwutorowo – w umyśle i realnym życiu dziewczynki. Radość, Smutek, Gniew, Strach i Odraza zarządzają reakcjami bohaterki i zapisują wspomnienia, ustalając ich hierarchię. Chociaż początkowo pozytywnych emocji jest najwięcej, wszystko zmienia się w chwili, gdy Riley przeprowadza się do innego miasta.

To, co dzieje się w psychice dziewczynki, przedstawione jest w inteligentny sposób, z dużą dawką humoru i wyobraźni. Po pokazie na festiwalu w Cannes film Pixara dostał owacje na stojąco. Otrzymał Oscara w 2016 roku jako najlepszy pełnometrażowy film animowany.

Miejsce czwarte – Co w duszy gra (2020) – film animowany dla dzieci i dorosłych

„Co w duszy gra” (ocena na Filmwebie – 7,8) to opowieść o pragnieniach i potrzebach. Głównym bohaterem jest sfrustrowany nauczyciel muzyki, Joe Gardner, któremu nie powiodła się kariera jazzmana. A kiedy tylko staje o krok od tego, aby zrealizować swoje dawne marzenia, zdarza się wypadek. W ten sposób trafia do zaświatów, ale nie w myśl mu umierać. Ucieka więc do przedświatów, gdzie przebywają młode dusze i razem z nimi uczy się żyć na nowo.

W filmie, analogicznie do „W głowie się nie mieści”, akcja toczy się dwutorowo. Tym razem jednak wychodzimy poza umysł i ciało człowieka, biorąc na warsztat kolejny kulturowy dualizm – ciało i duszę. Co więcej, korporacyjny świat dorosłych zestawiony jest ze światem dziecka, któremu bliżej do duszyczek z przedświatów. Film o trudnych tematach mówi prostym językiem. A całość rewelacyjnie uzupełnia ścieżka dźwiękowa skomponowana przez Trenta Reznora i Atticusa Rossa.

Animacja Pixara „Co w duszy gra” została nagrodzona Oscarem w 2021 jako najlepszy długometrażowy film animowany i za najlepszą muzykę.

Zobacz także: „Dzienniki motocyklowe”, „Wszystko za życie” i... Filmy drogi, które przeszły do historii kina 

Miejsce trzecie – Zwierzogród (2016) – film animowany o stereotypach

W zabawnej historii o mieszkańcach Zwierzogrodu przenosimy się do nowoczesnego miasta, w którym każdy może czuć się bezpiecznie. Tradycyjne role drapieżnika i ofiary nie mają tu znaczenia. Do czasu, w którym ktoś nagle porywa zupełnie niegroźne drapieżniki, aby przypomnieć im o ich pierwotnych instynktach.

Nad bezpieczeństwem czuwa nowa funkcjonariuszka policji, Judy Hops (Julia Kamińska), która przybyła z małego miasteczka z zamiarem zrobienia kariery w stolicy. Na jej drodze staje lis, Nick Bajer (Paweł Domagała), z którym rywalizuje o wpływy w mieście. To on wkrótce zostaje jej partnerem w rozwiązaniu kryminalnej zagadki.

Film animowany Disneya, wyróżniony Oscarem w 2017 roku, z dużą inteligencją i poczuciem humoru przygląda się rolom społecznym i regułom w strukturach pracy. Opowiada o emancypacji kobiet, pogoni za karierą i potrzebie stabilizacji na przykładzie niejednoznacznych zwierzęcych charakterów. Ocena na Filmwebie –7,9.

Miejsce drugie – Spider-Man. Uniwersum (2018) – o tym, że każdy może być superbohaterem

W animowanym „Spider-Man. Uniwersum” główną rolę odgrywa nastlatek z Brooklynu, Miles Morales. Chłopiec, zgodnie ze znanym wszystkim schematem, zostaje ugryziony przez pająka i tym samym zdobywa wyjątkowe, pajęcze zdolności. W świecie przeplatają się motywy i postacie z różnych alternatywnych rzeczywistości.

Film bierze na warsztat komiksy i filmy Marvela oraz wszystkie inne produkcje, które mnożą się na motywach Spider-Mana. Przypomina istotę jego fenomenu. A jest nią proste przesłanie o tym, że superbohaterem może być każdy z nas. Bez względu na miejsce urodzenia czy nadzwyczajne umiejętności. W „Spider-Man. Uniwersum” ludzi–pająków jest więcej, a pomysły na bohaterów bazują na popularnych komiksach Franka Millera, Matta Fractiona, Stana Lee czy Marka Bagleya.

Wyprodukowana przez United International Pictures animacja została nagrodzona Oscarem w 2019 roku za najlpeszy pełnometrażowy film animowany. Od czasu premiery bezustannie zajmuje wysoką pozycję na Filmwebie, z oceną użytkowników – 8,0.

Miejsce pierwsze – Coco (2017) – magiczna opowieść o Meksyku

Ranking zamyka niesamowita historia rozgrywająca się w Meksyku, czyli film animowany „Coco” – z oceną 8,3 na Filmwebie. Produkcja Disneya z 2017 roku jest metafizyczną opowieścią o realizacji marzeń, tradycji i pamięci o zmarłych przodkach. Dwunastoletni chłopiec, Miguel, marzy o karierze muzycznej, czego nie popiera jego tradycyjna rodzina, z pokolenia na pokolenie związana z produkcją obuwia. W pogoni za marzeniami, Miguel trafia do krainy umarłych. Aby się z niej wydostać, nie może odrzucić pamięci o zmarłych.

„Coco” w magiczny sposób ukazuje tradycje Meksyku. Chłopcu towarzyszy pies, Dante, który jest przedstawicielem meksykańskiej rasy xolos. Według dawnych wierzeń, pochodzących jeszcze z czasów sprzed hiszpańskiej kolonizacji, te pozbawione sierści zwierzaki razem ze zmarłym właścicielem przekraczały granicę zaświatów.

W filmie animowanym Disneya pojawia się wiele motywów związanych z meksykańskim świętem zmarłych. Widzimy aksamitki – kwiaty, którymi ozdabia się groby, bramy cmentarne i drogę prowadzącą do domu. Krainę zmarłych zamieszkują alerijes – mityczne stworzenia, które dzieliły dusze z ludźmi. Pojawia się „papel picado”, piniata i nawiązania do znanych Meksykańczyków, takich jak Emiliano Zapata, Frida Kahlo czy Dolores del Río.

Animacja zdobyła dwie statuetki na gali rozdania Oscarów w 2018 roku jako najlepszy długometrażowy film animowany i za najlepszą piosenką – utwór „Remember me”. Film nie opuszcza czołówki od 5 lat, więc ma szansę dołączyć do kultowych produkcji Disneya, takich jak „Król lew” czy „Piękna i Bestia”.

Zobacz także: 10 najlepszych filmów o kobiecej przyjaźni: od Thelmy i Louise po Służące

Inne filmy animowane, które warto obejrzeć

Dobrych filmów animowanych, które zainteresują nie tylko młodego, ale także dorosłego widza, jest o wiele więcej. Po obejrzeniu powyższych pięciu, warto poznać kolejne tytuły, które zostały docenione w ostatnich 20. latach:

 • Pinokio (2022) – Złote Globy 2023 i Critics’ Choice za najlepszy film animowany,
 • Nasze magiczne Encanto (2021) – laureat Oscarów w 2022 za najlepszy pełnometrażowy film animowany,
 • Mały Książę (2015) – Cezary 2016 za najlepszy film animowany, Annie 2017 za najlepszą muzykę
 • Wielka szóstka (2014) – laureat Oscara w 2015 za najlepszy pełnometrażowy film animowany,
 • Sekrety morza (2014) – laureat następujących nagród w 2015: Satelity, Europejska Akademia Filmowa, IFTA,
 • Fantastyczny Pan Lis (2009) – Annie 2010 za najlepszy scenariusz, Satelity 2009 za najlepszy film animowany,
 • Ponyo (2008) – dwie nagrody specjalne na MFF w Wenecji, laureat Japońskiej Akademii Filmowej w kategoriach: najlepszy film animowany i najlepsza muzyka.

Filmy animowane są wyjątkową formą przekazu. Pozwalają na przedstawienie światów w zupełnie inny sposób, co jest niemożliwe w klasycznym kinie. Poprzez animację można pokazać to, co niewidoczne dla oka – uczucia, emocje czy metafory.

Jeśli jednak po takiej dawce animacji masz ochotę przenieść się do bardziej rzeczywistych historii, jakie poruszają filmy psychologiczne czy filmy na faktach, zwróć uwagę na inne nasze rankingi.  

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Jedno zdjęcie Roxie Węgiel wywołało lawinę komentarzy. Odpowiedziała: „Ludzie muszą się przyzwyczaić, że jest inaczej”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATALIA KUKULSKA I MAŁGORZATA SOCHA: przyjaciółki w rozmowie pełnej czułości, kobiecej energii i śmiechu. O TYM SIĘ MÓWI: była najbardziej znienawidzoną kobietą na świecie, dzisiaj jest kochana i podziwiana. Czy KRÓLOWA CAMILLA aż tak się zmieniła, czy Brytyjczycy zmienili front? ELIZA RYCEMBEL: jedna z najzdolniejszych aktorek młodego pokolenia nie pogardziłaby epizodami, ale… reżyserzy widzą ją w głównych rolach. MARIA ROTKIEL: uznana psycholog apeluje: „Dziewczyny, musimy być dla siebie ważne!”.