Into the Wild film
Fot. East News
ZE ŚWIATA FILMU

„Dzienniki motocyklowe”, „Wszystko za życie” i... Filmy drogi, które przeszły do historii kina

Znasz je wszystkie?

Sylwia Arlak 4 listopada 2021 16:18
Into the Wild film
Fot. East News

Filmy drogi zawsze wiążą się z wielką przygodą, wędrówką, podróżą życia. Ich bohaterowie podążają za własnymi pragnieniami albo uciekają przed bolesną przeszłością. Szukają odpowiedzi na najważniejsze pytania. Wsiadając w auto, na motocykl czy idąc w nieznane na własnych nogach, mają nadzieję na zmiany. Oto siedem filmów drogi, które warto obejrzeć.

1. „W drodze”

Motyw filmu drogi wziął się z Ameryki. To właśnie stamtąd pochodzi „W drodze” Waltera Sallesa, jedna z lepszych pozycji z gatunku ostatnich lat. Ekranizacja książki Jacka Kerouaca pod tym samym tytułem to historia młodego pisarza, Sala (alter ego Kerouaca), który wraz ze swoim przyjacielem i jego dziewczyną wyruszają w samochodową podróż. W oparach bluesa i jazzu zaprawieni psychoaktywnymi substancjami, alkoholem szukają nowego, lepszego życia. Zbuntowani przeciw światu, seksualnie wyzwoleni nie mają nic do stracenia. Akcja rozgrywa się w czasach przełomu lat 40-50. W rolach głównych Kristen Stewart, Sama Riley oraz Garetta Hedlunda.

2. „Wszystko za życie”

„Wszystko za życie” (na podstawie książki Jona Krakauera) w reżyserii Seana Penna ukazał się w 2007 roku, ale już jest zaliczany do grona klasyków gatunku.  To historia Chrisa McCandlessa (brawurowo zagranego przez Emile'a Hirscha), absolwenta czołowego uniwersytetu, który rzuca swoje dotychczasowe życie i wyrusza w samotną podróż. Rozdaje swoje rzeczy i przekazuje oszczędności na cele charytatywne. Dźwiga ciężki plecak, śpi, gdzie popadnie i przemieszcza się po najdzikszych terenach USA. Pogoń za pieniędzmi, społeczne nierówności i ludzkie pokusy zamienia na życie pełne niebezpieczeństw. Wierzy, że dzięki temu odnajdzie sens życia. Na uznanie zasługuje też ścieżka dźwiękowa z piosenkami Eddie'ego Veddera (wokalisty zespołu Pearl Jam). „Wszystko za życie” jest dostępne na Netfliksie.

Wszystko za życie film
Fot. Mat. prasowe

3. „Dzika droga”

Podróżowanie może mieć terapeutyczną moc. „Dzika droga” to ekranizacja bestsellerowej, autobiograficznej książki Cheryl Strayed pod tym samym tytułem. Pewnego dnia młoda kobieta, Cheryl (Reese Witherspoon) pakuje całe swoje życie do jednego plecaka. Bez żadnego przygotowania, wyrusza w pieszą wędrówką obejmującą tysiąc mil po niebezpiecznym amerykańskim szlaku Pacific Crest Trail. Po śmierci matki i rozpadzie małżeństwa zmagając się z uzależnieniem od narkotyków, nie potrafi znaleźć dla siebie miejsca w społeczeństwie. Wybiera samotność i trud wędrówki. 500 kilometrów później znajduje siłę i sens dalszego życia.

Przeczytaj: 10 filmów, dzięki którym pokochasz jesień: smutne, wesołe, romantyczne i animowane

Dzika Droga film
Fot. Mat. prasowe

4. „Bonnie i Clyde”

„Bonnie i Clyde”  to nagrodzona dwoma Oscarami, oparta na faktach historia młodej pary przestępców. Bohaterowie filmu Arthura Penna z 1967 roku przemierzają południe Stanów Zjednoczonych. Wspólnie okradają sklepy, napadają banki, a kiedy trzeba, zabijają. Uciekają kradzionymi autami przed wymiarem sprawiedliwości, a my im kibicujemy. Kochankowie buntują się przeciwko  porządkowi społecznemu i represyjnym działaniom organów państwa na przełomie lat 60. i 70. Legendarni przestępcy, z ich pragnieniem wolności, wydają się widzom ludzcy i bliscy. Duża w tym zasługa wspaniałych aktorów — Warrena Beatty'ego i Faye Dunaway.

5. „Thelma i Louise”

„Thelma i Louise” opowiada z kolei o dwóch znudzonych życiem przyjaciółkach.  Thelma (Geena Davis) ma dość bycia gospodynią domową, a Lousie (Susan Sarandon) nudnej pracy, jako kelnerka i swojego niezdecydowanego faceta. Pewnego dnia kobiety postanawiają wybrać się na weekend do wynajętego domku w górach. Kiedy zatrzymują się na drinka w przydrożnym barze, dochodzi do tragedii. Nieznajomy próbuje zgwałcić Thelmę, a Lousie bez wahania zabija napastnika. Przerażone bohaterki uciekają autem w kierunku Meksyku. Ridley Scott portretuje silne kobiety w męskich świecie. Opowiada o kobiecej solidarności aż po grób i poszukiwaniu wolności za wszelką cenę.  

Zobacz: 10 najlepszych filmów o kobiecej przyjaźni: od Thelmy i Louise po Służące

Thelma i Louise film
Fot. East News

6. „Dzienniki motocyklowe”

„Dzienniki motocyklowe”  to kultowe dzieło Waltera Sallesa z 2004 roku. Film powstał na podstawie pamiętników studenta medycyny Ernesto Guevary (Gael Garcia Bernal). Mężczyzna wraz z przyjacielem Albeto Granado wyruszył w 1952 roku w podróż motocyklową przez Amerykę Południową. Mężczyzna, który za kilka lat stanie się słynnym rewolucjonistą (obalając dyktaturę na Kubie i organizując rewolucję w Kongo), chce zasmakować życia. Wraz z przyjacielem pije wino, flirtuje z kobietami i pomimo braku pieniędzy, beztrosko spędza czas. Do czasu. Niesprawiedliwość, bezprawie i nędza, jakich doświadczy młody idealistą sprawą, że zechce zmieniać świat.

Dzienniki motocyklowe film
Fot. East News

7. „Easy Rider”

To z filmu Dennisa Hoppera „Easy Rider” pochodzi najsłynniejsza piosenka z motywem drogi „Born to be wild” zespołu Steppenwolf. Historia dwóch kalifornijskich hipisów, Wyatta (Peter Fonda) i Billy'ego (Dennis Hopper) z 1969 roku doczekała się dwóch nominacji Oscarowych. Mężczyźni sprzedają narkotyki, a za zdobyte pieniądze wybierają się w podróż na motorach z Los Angeles do Nowego Orleanu. Po drodze nie stronią od używek (aktorzy przed kamerą naprawdę palili marihuanę) i towarzystwa pięknych kobiet. Wkrótce do bohaterów dołącza, uzależniony od alkoholu młody prawnik (Jack Nicholson). Dla nich liczy się wolność, przemierzane kilometry i męska szorstka przyjaźń. Ale nie wszyscy, których spotkają na swojej drodze, będą chcieli to zaakceptować. 

Easy Rider film
Fot. Mat. prasowe

TAGI #film

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Nie pokochali się od razu, kilka lat temu pokonali kryzys. Hania Żudziewicz i Jacek Jeschke o drodze o ślubu

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.