10 filmów, dzięki którym pokochasz jesień: smutne, wesołe, romantyczne i animowane
Fot. Castle Rock Entertainment, Nelson Entertainment/Collection Chris
ze świata filmu

10 filmów, dzięki którym pokochasz jesień: smutne, wesołe, romantyczne i animowane

Są idealne na jesienne wieczory

Sylwia Arlak 6 listopada 2022 13:31
10 filmów, dzięki którym pokochasz jesień: smutne, wesołe, romantyczne i animowane
Fot. Castle Rock Entertainment, Nelson Entertainment/Collection Chris

OK, teoretycznie będzie już tylko gorzej, bo najpierw jesień, a potem zima, która od lat wygląda w zasadzie tak samo jak jesień, tylko trochę bardziej. Ale spójrzmy na to pozytywnie. Po pierwsze nie ma lepszego czasu na zwinięcie się w kulkę pod ciepłym kocem z kieliszkiem dobrego wina i oglądanie klasyki kina – przecież za oknem nie czeka nas nic lepszego. Po drugie idzie chłód, czyli zmiana „outfitu” z letniego na zimowy. Nareszcie możemy wyciągnąć z szafy grube swetry, luźne bluzy i schować pod nie nadwyżkę kilogramów, którą wypracujemy, leżąc wieczorem pod kocem. Po trzecie – te kolory! Jesień naprawdę bywa piękna. Przygotowaliśmy dla was listę filmów – smutnych i wesołych, romantycznych i animowanych – które wam o tym przypomną. 

ZOBACZ TEŻ: Halloween 2022: Najlepsze horrory dostępne na Netfliksie 

1. Kiedy Harry poznał Sally (1989)

Absolutna klasyka wśród komedii romantycznych. Meg Ryan i Billy Crystal przyjaźnią się od lat, ale powoli odkrywają, że mogą być dla siebie idealnymi partnerami. Miłość, przyjaźń, niekończące się rozmowy, a wszystko to z Manhattanem w tle. Jak mawia Woody Allen, Nowy Jork jesienią jest co najmniej tak dobry, jak Paryż na wiosnę. Zwróćcie uwagę na kostiumy Meg Ryan do tego filmu – to super inspiracja na ten sezon.

2. Mężowie i żony (1992) 

A propos Woody Allena – jesień to idealna pora roku na oglądanie jego filmów. My wybrałyśmy dla was kultowy melodramat „Mężowie i żony”, z Mia Farrow, Woody Allenem, Judy Davis i Liamem Neesonem. Akcja rozgrywa się późną jesienią na Manhattanie. Dwie przyjaźniące się pary przeżywają poważne miłosne rozterki i rozmawiają o tym w charakterystycznym allenowskim stylu. Uwaga: to podczas zdjęć do tego filmu Mia Farrow odkryła, że Woody Allen ma romans z ich adoptowaną córką Soon-Yi Previn. Niektórzy twierdzą, że odbiło się to wyraźnie na relacji między bohaterami.

3. Stowarzyszenie umarłych poetów (1989)

Bo nie ma nic piękniejszego, niż powrót do filmów młodości. Film z kultową rolą Robina Williamsa, który wcielił się w ekscentrycznego nauczyciela w prywatnej, snobistycznej szkole dla chłopców. Będzie dużo wzruszeń i ciepłych, jesiennych szalików. 

10 filmów, dzięki którym pokochasz jesień: smutne, wesołe, romantyczne i animowane
Fot. Touchstone Pictures/Getty Images

4. Uśmiech Mony Lisy (2003)

Pamiętacie wełniany beret Julii Roberts z tego filmu? I wszystkie te cudowne aktorki, które stawiały pierwsze zawodowe kroki w tym filmie? Jest tu i Maggie Gyllenhaal, i Kirsten Dunst, i Julia Stiles. Akcja dzieje się w jesiennej aurze w Nowej Anglii w latach 50. minionego wieku. Julia Roberts gra żeńską wersję Robina Williamsa ze „Stowarzyszenia umarłych poetów”. I daje radę!

5. Miłość w Nowym Jorku (2000)

W oryginale tytuł brzmi „Jesień w Nowym Jorku” i rzeczywiście, kolorowe jesienne liście grają w tym filmie rolę trzeciego bohatera. Richard Gere gra playboya w średnim wieku, właściciela renomowanej nowojorskiej restauracji, który spotyka młodą Winonę Ryder (kochamy ją w każdym wieku!) i postanawia ją uwieźć. Planowany przez niego przelotny romans staje się burzliwym związkiem opartym na samych przeciwieństwach. 

10 filmów, dzięki którym pokochasz jesień: smutne, wesołe, romantyczne i animowane
Fot. Mario Magnani/Getty Images

6. Fantastyczny Pan Lis (2009)

Jesienne krajobrazy w wersji animowanej. Jeśli wydaje wam się, że to film dla dzieci, jesteście w błędzie. „Fantastyczny Pan Lis” to komedia stworzona przez Wesa Andersona („Wyspa psów”) i Noah Baumbacha („Historia małżeńska”), w której głosów animowanym bohaterom użyczyli m.in. Meryl Streep. George Clooney i Bill Murray. Murowana frajda dla całej rodziny!

7. Daleko od nieba (2002)

USA, konserwatywny stan Connecticut, lata 50. minionego wieku. Julianne Moore, grająca idealną panią domu, dowiaduje się, że jej mąż (Dennis Quaid) jest homoseksualistą. Piękny, nostalgiczny i wzruszający film o poszukiwaniu własnej tożsamości wbrew opresyjnym normom. I te kostiumy Julianne Moore!

8. Masz wiadomość (1998)

Tego filmu nie może zabraknąć chyba na żadnej filmowej liście, bo każdy pretekst jest dobry, żeby po raz setny obejrzeć Meg Ryan i Toma Hanksa! Już pierwsze sceny wprowadzają w jesienny klimat: klasyczna kamienica na Manhattanie, wokół sterty jesiennych liści, Meg Ryan otulona ciepłym swetrem zmierzająca w chłodny poranek do swojej księgarni. W tym filmie jesień celebruje się na całego!

10 filmów, dzięki którym pokochasz jesień: smutne, wesołe, romantyczne i animowane
Fot. WARNER BROS. PICTURES / HAMILL, BRIAN / Album

Czytaj też: Tom Hanks: grał w spektaklach studenckich i horrorze klasy B. Sukces przyszedł po latach

9. Ognie św. Elma (1985)

„Nie pamiętam, kto kogo pierwszy poznał, ani kto się w kim pierwszy zakochał. Ale pamiętam, że od zawsze było nas siedmioro i że zawsze byliśmy razem” – w tym filmie jesień spotyka kultowych aktorów lat 80. Jest zarówno Andie MacDowell, jest Demi Moore, Rob Lowe i Andrew McCarthy. Powrót do przeszłości z kultowymi przebojami z lat 80. w tle.

10. Dosięgnąć kosmosu (1999) 

Akcja rozgrywa się w listopadzie 1957 roku w górniczym miasteczku Coalwood. Jake Gyllenhaal zainspirowany osiągnięciami radzieckich astronautów, którzy właśnie wysłali w kosmos Sputnika, postanawia zbudować własną rakietę. Z pomocą nauczycielki i trójki przyjaciół pokonuje wszelkie trudności, w tym bark akceptacji ojca. O marzeniach, nawet tych najbardziej absurdalnych, o tym, jak ważna jest wiara w siebie i to, żeby pozostać sobie wiernym w każdych okolicznościach. No i ten młody Jake Gyllenhaal…  

TAGI #film

Wideo

Nie umiał wstać z łóżka, odzyskał sprawność po 8 latach. Michał Figurski szczerze o wyjściu z choroby

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

SYLWIA GRZESZCZAK: traumatyczne przeżycia w show-biznesie, strach i samotność na długo naznaczyły jej życie. Odrodziła się! EWA KASPRZYK I MAŁGORZATA BERNATOWICZ: matka i córka. Drzemie w nich gen szaleństwa. Jak to wpływa na ich relacje? MICHAŁ FIGURSKI o tym, jak to jest stracić wszystko, obudzić się na szpitalnej sali w nowej rzeczywistości i zaczynać od nowa. ALLAN STARSKI: wybitny polski scenograf, mistrz wyobraźni. Ulubiony scenograf – i przyjaciel – Andrzeja Wajdy na Festiwalu Filmowym w Gdyni odbierze Platynowe Lwy za całokształt twórczości.