Misiek Koterski, Edward Gierek, Małgorzata Kożuchowska, żona Gierka
Fot. Karolina Grabowska
O TYM JEST GŁOŚNO

Syn Edwarda Gierka: „Ten film może wywołać pewien wstrząs, ludzie nie znają tej historii”

Adam Gierek obejrzał film o ojcu

Olga Figaszewska 4 sierpnia 2021 15:46
Misiek Koterski, Edward Gierek, Małgorzata Kożuchowska, żona Gierka
Fot. Karolina Grabowska

Film „Gierek” za kilka miesięcy pojawi się na ekranach kin! W tytułową postac wcielił się Michał Koterski. U jego boku zobaczymy Małgorzatę Kożuchowską w roli małżonki. Nie zabraknie Rafała Zawieruchy, Antoniego Pawlickiego czy Agnieszki Więdłochy. Produkcja już w 2020 roku wzbudzała wiele emocji. Film przedstawi tajemnice domu I sekretarza KC PZPR i skupi się na postaci polityka. Przedpremierowo obejrzał go już syn Edwarda Gierka. Co Adam Gierek sądzi o stworzonym obrazie i pracy twórców?

Adam Gierek obejrzał film o ojcu. Opowiedział o swoich odczuciach

Okazuje się, że syn Edwarda Gierka nie uczestniczył w przygotowaniach do ekranizacji, nie konsultował scenariusza. Informacje na temat I sekretarza KC PZPR przez 20 lat gromadził producent, Janusz Iwanowski. Polityka znał osobiście, to z nim podczas spotkań od lat porządkował wiedzę, zwłaszcza dotyczącą jego życia prywatnego. To na ich podstawie scenarzyści (Michał Kalicki, Krzysztof Tyszowiecki i Rafał Woś) przygotowali cały kształt filmowej historii. Odwiedził plan filmowy tylko raz na specjalne zaproszenie producentów. Za reżyserię odpowiada Michał Węgrzyn.

W 20. rocznicę śmierci Edwarda Gierka w Dąbrowie Górniczej, odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyli aktorzy i twórcy produkcji: producenci Global Studio, Janusz Iwanowski i Jolanta Owczarczyk, Michał Koterski i Rafał Zawierucha. Nie zabrakło syna Edwarda Gierka. Adam Gierek nie krył emocji. Syn polityka opowiedział o swoich wrażeniach.

Sprawdź też: Lesz, Zawierucha, zjawiskowi Kożuchowska i Koterski. Zobacz zdjęcia z planu „Gierka”!

Michał Koterski, Małgorzata Kożuchowska film Gierek, kadr z filmu Gierek
Fot. ROBERT PALKA/materiały prasowe

Edward Gierek, Stanisława Gierek, lato 1996 roku, Ustroń, wywiad dla „Der Spiegel”
Fot. Reuters Photographer / Reuters / Forum

Edward Gierek, Stanisława Gierek, lato 1996 roku, Ustroń, wywiad dla „Der Spiegel”

„Film oglądaliśmy z synem w Warszawie, nie znaliśmy tego wszystkiego, co pan Janusz zrobił, byliśmy bardzo ciekawi. Zresztą dziennikarze pytali się od razu czy w ogóle coś na ten temat wiem, czy miałem wpływ na scenariusz. Nie, nie konsultowałem scenariusza, nic nie wiedziałem. Film trwa 2,5 godziny i przez ten czas siedzieliśmy wryci, oglądając ten film”, wyznał w swojej recenzji.

Syn sekretarza skomplementował pracę Michała Koterskiego. Docenia jego wkład w stworzenie postaci, talent i poświęcenie. Aktor specjalnie do roli przytył prawie 20 kg i nauczył się języka francuskiego.

,,Jeśli chodzi o samą grę aktorską, to Pan Koterski w sposób idealny, w stuprocentowy oddaje emocje mojego ojca. Ojciec był człowiekiem emocjonalnym, i myślę, że te emocje zostały w 100 procentach idealnie oddane. Ten film może wywołać pewien wstrząs, ludzie nie znają tej historii”, dodał. 

Premiera filmu zapowiedziana jest na październik 2021 roku. 

Zobacz też: Syn Edwarda Gierka zamieścił w sieci poruszający wpis

Adam Gierek – kim jest syn Edwarda Gierka

Adam Gierek, inżynier, wykładowca i profesor nauk technicznych przyszedł na świat 17 kwietnia 1938 roku w Belgii. Po przyjeździe do Polski, syn Edwarda Gierka studiował na Politechnice Śląskiej w Gliwicach na wydziale Mechanicznym Technologicznym. Postanowił kontynuować swoją karierę naukową. W 1972 roku otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego a w 1979 roku profesora zwyczajnego. Adam Gierek kierował Zakładem Technologii Materiałów i Katedrą Technologii Stopów Metali i Kompozytów. Inżynier jest członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk. Na swoim koncie ma kilkaset publikacji naukowych. Syn Edwarda Gierka jest także współautorem i autorem 80 patentów. To również członek stowarzyszenia Naukowo-Technicznego oraz zarządu społecznego Ogólnopolskiego Stowarzyszenie im. Edwarda Gierka. 

Adam Gierek poszedł w ślady ojca i związał się również z polityką. Był senatorem V Kadencji w latach 2001-2004, posłem do Parlamentu Europejskiego (2004-2019) gdzie pracował w komisji przemysłu, badań naukowych i energii. Był także wiceprzewodniczącym Unii Pracy. 

O życiu prywatnym Adama Gierka wiadomo niewiele. Polityk był dwukrotnie żonaty i doczekał się dwójki pociech: Stanisławy i Marcina.

,,On nie był zapatrzony w ideologię. On był pragmatykiem. Ja go pytałem: jak mam cię kiedyś w przyszłości opisywać? Czy byłeś socjalistą, czy komunistą, socjaldemokratą? On mówił: mów wszystkim synu, że byłem Polakiem. To była jego ideologia", mówił Adam Gierek wspominając ojca w rozmowie z Sebastianem Łupakiem dla Film WP.   

Źródło: Wikipedia, mamprawowiedziec.pl 

Adam Gierek
Fot. Lukasz Kalinowski/East News

Profesor Adam Gierek, obchody 100. rocznicy urodzin Edwarda Gierka, Sosnowiec, 26.01.2013 rok

prof. Adam Gierek, syn Edwarda Gierka i Stanisławy Gierek, Huta „Zawiercie”, styczeń 1975
Fot. Aleksander Jalosinski / Forum

prof. Adam Gierek, syn Edwarda Gierka i Stanisławy Gierek, Huta „Zawiercie”, styczeń 1975

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA KUCZYŃSKA „MAFFASHION” – Influencerka, ikona stylu, bizneswoman. Teraz przyszedł czas na nowy rozdział w jej życiu. ZBIGNIEW ZAMACHOWSKI w dniu 60. urodzin wyjawia „całą” prawdę o karierze i swoich pryncypiach. MODA W WIELKIM MIEŚCIE – Czy Carrie i jej przyjaciółki z serialu „Seks w wielkim mieście” zrezygnują z designerskich strojów, zobaczymy w sequelu „And Just Like That”. KRYSTYNA KOFTA – Nagła choroba spadła na nią jak grom z jasnego nieba. Jak wyglada teraz jej życie? W cyklu EXTRA: Co się stanie z milionami Afganek w kraju, gdzie wciąż kamienuje się kobiety?