Kadr z filmu Pasazer nr 4 2
Fot. Materiały prasowe/Netflix
ZE ŚWIATA FILMU

Filmy o kosmosie dla fanów podróży międzyplanetarnych

Od klasyki po najnowsze produkcje

Anna Galuhn 9 marca 2023 18:56
Kadr z filmu Pasazer nr 4 2
Fot. Materiały prasowe/Netflix

W zestawieniu filmów o kosmosie nie sposób pominąć wielkich kinowych serii, które na stałe zapisały się w popkulturze. Najbardziej popularne to „Star Trek” i „Gwiezdne Wojny”. Jednak klasyka filmów o kosmosie to także produkcje o charakterze filozoficznym, takie jak „2001: Odyseja kosmiczna” Kubircka czy „Solaris” Tarkowskiego na motywach powieści Stanisława Lema. W końcu ranking uwzględnia również najnowsze filmy o podróżach w kosmos, biograficzne i animowane.

Spis treści:

 1. Star Trek (1979–2016) – seria filmów przygodowych o kosmosie
 2. Gwiezdne wojny (1977–2016) – seria filmów o walce dobra ze złem w kosmosie
 3. Obcy – ósmy pasażer Nostromo (1979) – film o kosmosie Ridleya Scotta
 4. 2001: Odyseja kosmiczna (1968) – film o kosmosie Stanleya Kubricka
 5. Solaris (1972) – film o kosmosie na podstawie książki Stanisława Lema
 6. Grawitacja (2013) – dramat sci-fi z Sandrą Bullock w roli głównej
 7. Interstellar (2014) – film sci-fi o podróży w kosmos
 8. Pierwszy człowiek (2018) – film o Neilu Armstrongu i jego misji na księżyc
 9. Odlotowa przygoda (2015) – film animowany o kosmosie dla dzieci
 10. Pasażer nr 4 (2021) i inne nowe filmy o kosmosie
 11. Pozostałe filmy o kosmosie

Star Trek (1979–2016) – seria filmów przygodowych o kosmosie

Seria „Star Trek” to trzynaście pełnometrażowych filmów na motywach serialu telewizyjnego – „Seria oryginalna” i „Następne pokolenie”. O ich dużej popularności świadczy chociażby to, że pierwszy prototyp amerykańskiego promu kosmicznego otrzymał nazwę Enterprise. Tak nazywa się statek, na którym załoga Gwiezdnej Floty stawia czoła tajemniczej energii, która zagraża Ziemi.

Filmy „Star Trek” cieszą się różnym uznaniem fanów i krytyków, jednak o wysokiej popularności świadczą noty na Filmwebie. Najwyższą oceną (7,1) może pochwalić się „Star Trek” z 2009 r. w reżyserii J. J. Abramsa. Film otrzymał Oscara w 2010 za najlepszą charakteryzację.

Najsłabszą ocenę (6,4) ma piąta część – „Star Trek V: Ostateczna granica” (1989). Ten film zdobył też trzy Złote Maliny w 1990 w kategoriach: najgorszy film, najgorszy aktor (William Shatner) i najgorszy reżyser (również William Shatner). Z kolei za rolę w drugiej części – „Star Trek II: Gniew Khana” (1982) ten sam aktor otrzymał Saturna w 1983 r. (najlepsza rola męska).

Gwiezdne wojny (1977–2016) – seria filmów o walce dobra ze złem w kosmosie

To kolejna kultowa seria, której akcja rozgrywa się w kosmosie. Każdy z filmu rozpoczyna zdanie:

Dawno, dawno temu w odległej galaktyce..

Czas i miejsce są nieokreślone, całość ma strukturę baśni, a bohaterowie stają przed wyborem jasnej lub ciemnej strony mocy.

Na główny cykl „Gwiezdnych wojen” składa się dziewięć filmów:

 • oryginalna trylogia – według pomysłu George'a Lucasa, czyli części IV–VI pt. „Nowa nadzieja” (1977), „Imperium kontratakuje” (1980) i „Powrót Jedi” (1983),
 • trylogia prequeli – według pomysłu i w reżyserii Georga Lucasa, czyli części I–III pt. „Mroczne widmo” (1999), „Atak klonów” (2002), „Zemsta Sithów” (2005),
 • oraz trylogia sequeli, czyli części VII–IX pt. „Przebudzenie Mocy” (2015), „Ostatni Jedi” (2017) i „Skywalker. Odrodzenie” (2019).

Za najlepszą część uznawana jest piąta – „Imperium kontratakuje” (ocena na Filmwebie: 8,1). W 1981 r. film zdobył dwa Oscary – nagrodę specjalną i główną w kategorii: najlepszy dźwięk, nagrodę BAFTA – za najlepszą muzykę filmową dla Johna Williamsa, cztery Saturny i wiele innych.

Obcy – ósmy pasażer Nostromo (1979) – film o kosmosie Ridleya Scotta

To kolejna seria filmów o kosmosie, którą rozpoczyna „Obcy – ósmy pasażer Nostromo” w reżyserii Ridleya Scotta. Produkcja jest wyjątkowa m.in z tego względu, że jest to pierwsza amerykańska seria, w której główną bohaterką jest kobieta – Ellen Ripley. We wszystkich filmach z cyklu jej rolę odgrywa Sigourney Weaver.

Załoga okrętu kosmicznego Nostromo ląduje na księżycu Acheron, gdzie odkrywa ślady życia nieznanej cywilizacji. Ładownię rozbitego statku wypełniają setki jaj. Pajęcza forma życia atakuje jednego ze zwiadowców, Kane’a. Następnie w jego organizmie przepoczwarza się w dorosłą formę. Potwór atakuje kolejnych członków załogi. Głównej bohaterce udaje się uciec, jednak na pokład przedostaje się także „obcy”.

Film zdobył dwanaście nagród na międzynarodowych festiwalach w 1980 r., w tym:

 • Oscara za najlepsze efekty specjalne,
 • dwie nagrody BAFTA – za scenografię i najlepszy dźwięk,
 • trzy Saturny – najlepszy film sci-fi, najlepsza aktorka drugoplanowa (Veronica Cartwright) i najlepsza reżyseria.

Bezpośrednie kontynuacje to:

 • Obcy – decydujące starcie (1986), w reżyserii Jamesa Camerona,
 • Obcy 3 (1992)– w reżyserii Davida Finchera,
 • Obcy: Przebudzenie (1997) – w reżyserii Jean–Pierre’a Jeuneta.

Zobacz także: Filmy o wampirach na wieczór w klimacie noir

2001: Odyseja kosmiczna (1968) – film o kosmosie Stanleya Kubricka

To filozoficzny film o człowieku i jego naturze – relacji z obcym, maszynami i sztuczną inteligencją. Fabuła składa się z kilku części, w których przemierzamy przeszłość i przyszłość ludzkiej cywilizacji. Jednym z głównych bohaterów jest robot HAL 9000 (Douglas Rain), który buntuje się przeciwko załodze statku kosmicznego „Discovery”. Zabija wszystkich oprócz dr Davida Bowmana (Keir Dullea), któremu udaje się dotrzeć do orbity Jowisza.

Scenariusz do filmu „2001: Odyseja kosmiczna” został napisany wspólnie przez Stanleya Kubricka i Arthura C. Clarke’a. Fabuła oparta jest na motywach opowiadań pisarza, jednak powieść i obraz kinowy powstały równolegle pod tym samym tytułem.

FIlm zdobył szesnaście nagród na międzynarodowych festiwalach, w tym Oscara (1969) za najlepsze efekty specjalne i trzy główne nagrody BAFTA za najlepsze zdjęcia, scenografię i ścieżkę dźwiękową.

Solaris (1972) – film o kosmosie na podstawie książki Stanisława Lema

Kolejnym filmem o kosmosie, który należy do klasyki gatunku, jest radziecka produkcja w reżyserii Andrieja Tarkowskiego – „Solaris”. Głównym bohaterem ekranizacji powieści Lema jest Kris Kelvin (Donatas Banionis), pogrążony w żałobie po samobójczej śmierci żony. W przestrzeni kosmicznej może skontaktować się z fantomem swojej żony, Hari (Natalia Bondarczuk), który pomaga mu przepracować poczucie winy.

Film zdobył Złotą Palmę na festiwalu w Cannes w 1972 r. Na motywach tej historii powstała nowa wersja – „Solaris” z 2002 r.

Grawitacja (2013) – dramat sci-fi z Sandrą Bullock w roli głównej

Kolej na nowsze filmy o kosmosie. „Grawitacja” w reżyserii Alfonso Cuarona zabiera nas w nieograniczoną i wszechogarniającą przestrzeń. Dr Ryan Stone (Sandra Bullock), inżynier medyczna i jej partner w misji, Matt Kowalsky (George Clooney) wyruszają w podróż wahadłowcem kosmicznym Explorer. W wyniku zderzenia z satelitą, zostają pozbawieni łączności z Ziemią.

Film w malowniczy i wyjątkowo sugestywny sposób ukazuje bezmiar kosmosu, stan nieważkości, ciszę i samotność. Świetnym kadrom towarzyszy doskonała muzyka, za którą jej twórca, Steven Price, został nagrodzony oscarową statuetką w 2014 r. Film otrzymał także sześć Oscarów w innych kategoriach: najlepszy reżyser, efekty specjalne, zdjęcia, dźwięk, montaż i montaż dźwięku, a także kilkadziesiąt nagród na innych festiwalach.

Interstellar (2014) – film sci-fi o podróży w kosmos

Interstellar” to film fantastyczno–naukowy w reżyserii Christophera Nolana. Życie na Ziemi jest zagrożone – rośliny nie przynoszą plonów, a coraz więcej ludzi cierpi głód. W odpowiedzi na katastrofę, grupa naukowców z NASA pod dowództwem dr Branda (Michael Caine) odkrywa tunel czasoprzestrzenny. To szansa na skolonizowanie innej planety i rozpoczęcie nowego życia.

Fabuła filmu jest oparta na założeniach współczesnej astrofizyki, teorii czarnych dziur i ogólnej teorii względności Alberta Einsteina. Scenariusz był konsultowany z amerykańskim fizykiem Kipem Stephenem Thornem, który nadzorował m.in. proces wizualizacji czarnej dziury.

Film zdobył Oscara w 2015 za najlepsze efekty specjalne, nagrodę BAFTA i sześć Saturnów.

Zobacz także: Najlepsze filmy o ekologii ukazujące piękno przyrody

Pierwszy człowiek (2018) – film o Neilu Armstrongu i jego misji na księżyc

Pierwszy człowiek” to z kolei film biograficzny o Neilu Armstrongu (Ryan Gosling) – pierwszym człowieku, który stanął na Księżycu. Obraz kinowy w reżyserii Damiena Chazelle’a powstał na podstawie książki Jamesa R. Hansena. Opowiada o życiu ambitnego człowieka – nie tylko astronauty, ale także męża i ojca, który zdobywa kolejne cele, nie zważając na koszty.

Akcja rozgrywa się w latach 60., w których Stany Zjednoczone rywalizują z ZSRR na wielu frontach, w tym także o podbój kosmosu. Neil Armstrong pracuje dla NASA jako pilot testowy. Wkrótce zostaje zakwalifikowany do programu lotów na Księżyc.

Odlotowa przygoda (2015) – film animowany o kosmosie dla dzieci

To z kolei film animowany, który odwołuje się do historii Neila Armstronga. Multimilioner, Richard Carson, twierdzi, że misja radzieckiego astronauty była mistyfikacją. Postanawia więc nie tylko jako pierwszy stanąć, ale także skolonializować Księżyc. W zmieniającej bieg historii szeroko zakrojonej misji przeszkadzają mu 12–latek, Mike i jest dziadek, Frank – emerytowany astronauta.

Kolorowa animacja „Odlotowa przygoda” w reżyserii Enrique’a Gato zdobyła nagrodę Goya w 2016 w kategorii: najlepszy film animowany.

Pasażer nr 4 (2021) i inne nowe filmy o kosmosie

„Pasażer nr 4” w reżyserii Joe Penna to film o misji na Marsa, podczas której zostaje uszkodzony system podtrzymywania życia na statku. Za usterkę odpowiedzialny jest nieproszony gość na okręcie kosmicznym – Shamier Anderson (Michael Adams). Załoga statku kłóci się o strategię działania.

Inne filmy o kosmosie, które powstały w ostatnich latach to:

 • Space Sweepers (2021) – koreańska produkcja w reżyserii Sung–hee Jo, fabuła filmu wybiega w przyszłość do 2092 r.,
 • Moonfall (2022) – film katastroficzny o grupie astronautów, którzy wyruszają w kosmos, aby zapobiec zderzeniu się Księżyca z Ziemią. Reżyseria: Roland Emmerich, w rolach głównych: Halle Berry i Patrick Wilson,
 • Powrót w kosmos (2022) – film dokumentalny o Elonie Musku i jego rewolucyjnych planach kosmicznych.

Pozostałe filmy o kosmosie

Dla młodszych i starszych amatorów przygód w kosmosie mogą być ciekawe następujące tytuły:

 • Armageddon (1998) – film katastroficzny o grupie pracowników z platformy wiertniczej, którzy zostają wysłani w kosmos, aby uratować Ziemię przed asteroidą. Reżyseria: Michael Bay, w rolach głównych: Bruce Willis, Liv Tyler i Ben Affleck,
 • WALL-E (2008) – film animowany, w którym na pokrytą śmieciami planetę Ziemię zostaje wysłany robot z misją badawczą, tytuł opisany w zestawieniu filmów o ekologii,
 • Małpy w kosmosie (2008) – film animowany o kosmicznej misji szympansów,
 • Marsjanin (2015) – głównym bohaterem filmu jest Mark (Matt Damon), który zostaje sam na Marsie. Reżyseria: Ridley Scott,
 • Wyprawa na Księżyc (2020) - film animowany o wycieczce w kosmos w poszukiwaniu bogini Księżyca,
 • Sputnik (2020) – horror sci-fi o astronaucie, któremu udaje się powrócić z tajnej misji w kosmosie. Reżyseria: Egor Abramenko. 

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
Dodatkowe -20% na cały asortyment
Dodatkowe -20% na cały asortyment
Moda ORSAY oferuje każdej kobi... więcej»
Kod rabatowy:WIOSNA
Zobacz
+
Dodatkowe -20% na cały asortyment
Online
Stacjonarnie

Moda ORSAY oferuje każdej kobiecie możliwość poczucia się sobą niezależnie od sytuacji, nastroju czy rozmiaru ubrania. Skorzystaj z dodatkowej 20% zniżki na wszystko w sklepach stacjonarnych i na orsay.pl. Zniżka nie dotyczy bonów podarunkowych. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:WIOSNA
Zobacz
-20% przy zakupach za min. 150 zł
-20% przy zakupach za min. 150 zł
Rabat 20% dla wszystkich klien... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO20
Zobacz
+
-20% przy zakupach za min. 150 zł
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% dla wszystkich klientów przy zakupach za min. 150 zł. Oferta obowiązuje w sklepach stacjonarnych oraz na www.calzedonia.com, nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły w sklepach i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO20
Zobacz
-20% na wybrane produkty
-20% na wybrane produkty
Rabat 20% na kolczyki oraz akc... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
+
-20% na wybrane produkty
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na kolczyki oraz akcesoria przy zakupach za min. 299 zł. Rabat 20% na zegarki do 8 000 zł. Szczegóły w salonach i na wkruk.pl

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
-40% na co 2 sztukę
-40% na co 2 sztukę
Rabat nalicza się automatyczni... więcej»
Zobacz
+
-40% na co 2 sztukę
Online

Rabat nalicza się automatycznie w koszyku. Oferta dostępna na aniakruk.pl. Promocja obowiązuje na prawie całą ofertę, z wyjątkiem produktów przecenionych, kart podarunkowych i zestawów. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Zobacz
20% rabatu na kosmetyki Clarena
20% rabatu na kosmetyki Clarena
Rabat na cały asortyment dostę... więcej»
Kod rabatowy:SZALONE20
Zobacz
+
20% rabatu na kosmetyki Clarena
Online
Stacjonarnie

Rabat na cały asortyment dostępny w sklepach stacjonarnych i na e-clarena.eu. Promocja obowiązuje dla zamówień powyżej 100zł oraz obejmuje produkty nieprzecenione. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALONE20
Zobacz
Do -30% na wybrane nowości
Do -30% na wybrane nowości
Rabat do -30% na wybrane nowoś... więcej»
Zobacz
+
Do -30% na wybrane nowości
Online
Stacjonarnie

Rabat do -30% na wybrane nowości z kolekcji Wiosna/Lato 2024 i wiele więcej! Oferta dostępna w sklepach stacjonarnych i na gomez.pl. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.  

Produkt widoczny na zdjęciu nie jest objęty rabatami.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Zobacz
REKLAMA

Wideo

Bogna Sworowska o pracy w modelingu kiedyś i dziś…

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.