Kadr z filmu Tylko kochankowie przeżyją 1
Fot. Materiały prasowe/Gutek Film
ZE ŚWIATA FILMU

Filmy o wampirach na wieczór w klimacie noir

Nie tylko horrory i romanse

Anna Galuhn 23 lutego 2023 08:48
Kadr z filmu Tylko kochankowie przeżyją 1
Fot. Materiały prasowe/Gutek Film

Filmy o wampirach w dużej mierze odwołują się do legendarnego Draculi, hrabiego z Transylwanii – bohatera powieści Brama Stokera z końca XIX wieku. To także tytuły filmów romantycznych, które w krwiożerczych pocałunkach dostrzegają intymność i erotykę. O wampirach powstały także świetne filmy przygodowe i animowane, które bardziej bawią niż straszą najmłodszych widzów.

Spis treści:

  1. Nosferatu – symfonia grozy (1922) – pierwszy film o wampirach
  2. Tylko kochankowie przeżyją (2013) – film o wampirach i miłości
  3. Wywiad z wampirem (1994) – horror o wampirach z Bradem Pittem i Tomem Cruisem
  4. Mroczne cienie (2012) – zabawny horror o wampirach Tima Burtona
  5. Zmierzch (2008) – film o wampirach dla nastolatków
  6. Hotel Transylwania (2012–2022) – seria filmów o wampirach dla dzieci
  7. Blade: wieczny łowca (1998) – film przygodowy o wampirach
  8. Underworld (2003) – film o wampirach i wilkołakach
  9. Kołysanka (2010) – polski film o wampirach Juliusza Machulskiego
  10. Pozostałe filmy o wampirach – dla sympatyków gatunku

Nosferatu – symfonia grozy (1922) – pierwszy film o wampirach

Nosferatu – symfonia grozy” w reżyserii F. W. Murnaua to wyjątkowy tytuł z kilku powodów. Film jest prekursorem horrorów i pierwszym, który podjął się adaptacji powieści Brama Stokera o hrabim Draculi. Wzorują się na nim późniejsze produkcje i wielokrotnie do niego odwołują, bo filmy o wampirach szybko stają się jednym z ulubionych motywów w historii kina.

Głównym bohaterem jest Thomas Hutter (Gustav von Wangenheim), agent nieruchomości z niemieckiego Wismaru. Aby sfinalizować transakcję sprzedaży jednej z posiadłości, musi udać się do mieszkającego w Karpatach hrabiego Orloka (Max Schreck). Wynajmuje wóz, jednak w połowie drogi wszyscy po kolei odmawiają mu dalszej podróży. Kontynuuje ją sam, docierając w końcu do mrocznego zamku.

Film powstał na podstawie książki, jednak – ze względu na prawa autorskie – tytuł i fabuła zostały zmienione. Co więcej, wdowa po pisarzu, Florence Stoker, wytoczyła proces reżyserowi o nielegalne wykorzystanie fabuły. Sprawę wygrała, a Friedrich Wilhelm Murnau zobowiązał się zniszczyć wszystkie wersje filmu. Okazało się to niemożliwe – film zyskał ogromną popularność, więc zachowały się kopie wyświetlane w innych krajach.

Tylko kochankowie przeżyją (2013) – film o wampirach i miłości

Adam (Tom Hiddleston) i Eve (Tilda Swinton) są małżeństwem długowiecznych wampirów. Pobrali się kilkaset lat temu. On jest muzykiem, mieszkającym w opuszczonym Detroit, ona – miłośniczką książek. Nie muszą zabijać ludzi – zdobywają krew w bardziej humanitarny sposób, np. kupując ją od lekarzy z banków krwi.

Eve przyjeżdża do Adama, aby spędzić z nim romantyczne chwile. Jednak melancholijny nastrój przerywa niezapowiedziana wizyta siostry Eve, Avy (Mia Wasikowska).

Tylko kochankowie przeżyją” Jima Jarmuscha to wyrafinowane love–story, w którym pojawiają się liczne nawiązania do postaci historycznych. Adam znał osobiście Byrona i brał udział przy konstruowaniu wynalazków Tesli. Na uwagę zasługują nastrojowe zdjęcia i doskonale dopasowana muzyka.

Wywiad z wampirem (1994) – horror o wampirach z Bradem Pittem i Tomem Cruisem

Film zaczyna się od wywiadu z Louisem (Brad Pitt), który przeprowadza dziennikarz, Daniel Malloy (Christian Slater). W ten sposób poznajemy historię ponad dwustuletniego wampira, który kiedyś być zwykłym człowiekiem. Do czasu, gdy po śmierci żony odwiedził go Lestat (Tom Cruise), wampir. Louis zgodził się mu towarzyszyć, a wkrótce sam stał się wampirem, co miało położyć kres jego cierpieniom.

Wywiad z wampirem” w reżyserii Neila Jordana to nie tylko klasyczny horror. Film porusza wiele wątków społecznych, sięgając pamięcią do historii XVIII wieku. Jest opowieścią o naturze ludzkiej i instynktach, którym nie trzeba ulegać. Według jednej z interpretacji jest to także opowieść o związku homoseksualnym – Lestat zamienia Luisa w wampira, aby mieć go przy sobie na wieczność.

Film zdobył kilkanaście nagród w 1994/95 r. na międzynarodowych festiwalach filmowych, w tym:

  • dwie nagrody BAFTA – za najlepsze zdjęcia i scenografię,
  • cztery Saturny – najlepszy horror, najlepsza charakteryzacja, najlepsze kostiumy i kreacja młodego aktorka lub aktorki (Kirsten Dunst).

Bezpośrednią kontynuacją „Wywiadu z wampirem” jest „Królowa potępionych” – film w reżyserii Michaela Rymera z 2002 r.

Mroczne cienie (2012) – zabawny horror o wampirach Tima Burtona

Film „Mroczne cienie” powstał na motywach opery mydlanej z lat 1966–1971. Barnabas Collins (Johnny Depp) dorasta w dostatku na dworze Collinwood. Ma wszystko, czego zapragnie – majątek i piękne kobiety u swego boku. Jednak to się zmienia, gdy jednej z nich łamie serce. Angelique Bouchard (Eva Green) rzuca na niego klątwę, zamieniając go w wampira.

Barnabas zostaje pogrzebany żywcem. Budzi się dwieście lat później, w 1972 r.. Spragniony krwi, morduje każdą osobę, którą spotyka na swej drodze. W końcu odwiedza swoich krewnych, którzy nadal zamieszkują Collinwood.

Zobacz także: Filmy lat 90. – najlepsze tytuły z różnych gatunków

Zmierzch (2008) – film o wampirach dla nastolatków

Bella Swan (Kristen Stewart) jest nieśmiałą nastolatką. Jej monotonne życie całkowicie się odmienia w chwili, gdy poznaje Edwarda Cullena (Robert Pattinson). Okazuje się, że przystojny chłopak jest wampirem. Na szczęście dla dziewczyny, pochodzi on z rodziny wampirów, które żywią krwią zwierząt, a nie ludzi.

Rodzące się uczucie staje się niebezpieczne po meczu baseballowym, na którym Bella i Edward spotykają wampirów pijących krew ludzi. Jednym z nich jest James (Cam Gigandet), który nie może się oprzeć zapachowi krwi Belli.

„Zmierzch” w reżyserii Catherine Hardwicke powstał na podstawie książki Stephenie Meyer pod tym samym tytułem. Film zdobył dziesięć nagród Teen Choice w 2009 i Kryształową Statuetkę People’s Choice w 2010 r.

Hotel Transylwania (2012–2022) – seria filmów o wampirach dla dzieci

Na zabawną serię filmów animowanych o wampirach składają się obecnie cztery tytuły:

  • Hotel Transylwania (2012) – w którym córka hrabiego Draculi, Mavis łamie zasady i nawiązuje kontakt z ludzkim chłopcem,
  • Hotel Transylwania 2 (2015) – w którym wnuk Draca (półwampir–półczłowiek) nie przejawia oznak tego, że w jego żyłach płynie wampirza krew. Dodatkowo hotel odwiedza czystej krwi wampir i ojciec Draca – Vlad, któremu nie podoba się to, że w hotelu mieszkają ludzie,
  • Hotel Transylwania 3 (2018) – w którym rodzina Draca wybiera się na wakacje luksusowym statkiem,
  • Hotel Transylwania: Transformania (2022) – w którym Dracula i jego przyjaciele zostają zamienieni w ludzi.

Każda z części spotkała się z pozytywnym odbiorem młodych widzów. Pierwsza – zdobyła Złote Globy w 2013 w kategorii: najlepszy film animowany, trzecia – otrzymała dwie nagrody Kids Choice w kategoriach: ulubiony głos damski i męski w filmie animowanym (dla Seleny Gomez i Adama Sandlera).

Zobacz także: Najlepsze filmy animowane nagrodzone Oscarem – TOP 5

Blade: wieczny łowca (1998) – film przygodowy o wampirach

Blade (Wesley Snipes) to półczłowiek–półwampir, superbohater z komiksów Marvela. Stoi na straży porządku w mieście, walcząc z wampirami. Jego kompanem i mentorem jest Abraham Whistler (Kris Kristofferson).

Film w reżyserii Stephena Norringtona to film akcji w świecie fantasy, który szybko zyskał uznanie czytelników Marvela. W kolejnych latach powstały kontynuacje:

  • Blade: wieczny łowca 2 (2002),
  • Blade: mroczna trójca (2004).

Underworld (2003) – film o wampirach i wilkołakach

W „Underworld” tuż obok ludzi żyją dwie inne rasy – wampiry i wilkołaki. Ukrywają się, nie wiedząc o sobie nawzajem. Wampiry żyją w przekonaniu, że pokonały Lykanów – wilkołaków, kierujących się pierwotnym instynktem. Jednak okazuje się, że wilkołaki potajemnie szykują kontratak. Tymczasem jedna z wampirzyc o imieniu Selene (Kate Beckinsale) zaprzyjaźnia się z wilkołakiem Michaelem (Scott Speedman), który dopiero dołączył do watahy.

Film w reżyserii Lena Wisemana to dobrze zrealizowany horror, którego akcja trzyma w napięciu. Nic dziwnego, że „Underworld”, pomimo średnich ocen krytyków, to jeden z bardziej popularnych tytułów na Filmwebie (ocena użytkowników: 7,2). W latach późniejszych powstały trzy sequele:

  • Underworld: Evolution (2006),
  • Underworld: Przebudzenie (2012),
  • Underworld: Wojny krwi (2016).

W 2009 pojawił się na także prequel – „Underworld: Bunt Lykanów”.

Kołysanka (2010) – polski film o wampirach Juliusza Machulskiego

„Kołysanka” w reżyserii Juliusza Machulskiego to czarna komedia o rodzinie Makarewiczów, która wprowadza się do niewielkiej wsi na Mazurach. Bladolicy przybysze zajmują dom lokalnego rzeźbiarza, Romana Łapszowa, który znika w tajemniczych okolicznościach. W podobnym czasie giną kolejni mieszkańcy wioski. Prowadzone w tej sprawie śledztwo nie przynosi żadnych dowodów.

W roli Michała Makarewicza wystąpił Robert Więckiewicz.

Pozostałe filmy o wampirach – dla sympatyków gatunku

Najbardziej popularne filmy o wampirach powstały w latach 90. lub na początku XXI wieku. Wśród nich warto wymienić następujące tytuły:

  • Dracula (1992) – klasyczny horror o wampirach z Garym Oldmanem i Winoną Ryder,
  • Od zmierzchu do świtu (1996) – film akcji o wampirach w reżyserii Roberta Rodrigueza, na podstawie scenariusza Quentina Tarantino,
  • Wampiry (1998) – horror w konwencji westernu w reżyserii Johna Carpentera,
  • Dracula 2000 (2000) – horror o wampirach w reżyserii Patricka Lussiera,
  • Van Helsing (2004) – film przygodowy o pogromcy wampirów w reżyserii Stephena Sommersa,
  • 30 dni mroku (2007) – film o miasteczku Barrow na Alasce, do którego przez miesiąc nie dociera słońce, co sprowadza krwiożerczych przybyszy,
  • Pozwól mi wejść (2008) – szwedzki horror i melodramat w reżyserii Tomasa Alfredsona o 12–latku, który poznaje tajemniczą dziewczynkę,
  • Dracula. Historia nieznana (2014) – głośna ekranizacja legendy z Lukiem Evansem w roli głównej. 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Maciej Musiał zadzwonił do Dagmary Kaźmierskiej z przeprosinami. Wcześniej zamieścił w sieci niestosowny komentarz

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.