Kadr z C'mon C'mon 2
Fot. Materiały prasowe/Gutek Film
ZE ŚWIATA FILMU

Wzruszające filmy – nie tylko o miłości

Przegląd filmów dla wrażliwego odbiorcy

Anna Galuhn 13 lutego 2023 16:51
Kadr z C'mon C'mon 2
Fot. Materiały prasowe/Gutek Film

Wzruszające filmy mają wręcz magiczne działanie. Razem ze łzami, od których trudno się powstrzymać, spływają wszystkie emocje. Zatem, gdy czujesz, że kłębią się one w tobie i już za chwilę przeleje się czara goryczy, czas na oczyszczający seans w kinie domowym. Jest szansa, że po filmach z tej kategorii poczujesz się znacznie lepiej, chyba że utoniesz w refleksji i rozpaczy.

Spis treści:

 1. C’mon C’mon (2021) – wzruszający film o rodzicielstwie
 2. Obdarowani (2017) – wzruszający film familijny
 3. Gwiazd naszych wina (2014) – piękny film o nastolatkach chorych na raka
 4. Mój przyjaciel Hachiko (2009) i inne wzruszające filmy o psach
 5. Czarny Książę (1994) i wzruszające filmy o koniach
 6. Droga do zapomnienia (2013) – film o przebaczaniu
 7. Pamiętnik (2004) – wzruszający film o miłości
 8. Inne wzruszające filmy, które warto obejrzeć

C’mon C’mon (2021) – wzruszający film o rodzicielstwie

Główny bohaterem filmu „C’mon C’mon” jest kilkuletni chłopiec, Jessie (Woody Norman). W wyniku problemów, które rozgrywają się pomiędzy jego rodzicami (Gaby Hoffmann i Scoot McNairy), Jessie na kilka tygodniu przeprowadza się do swojego wujka. Johnny (Joaquin Phoenix) jest dziennikarzem radiowym. W tym czasie pracuje nad audycją o dziecięcych marzeniach. Podróżuje po Stanach, nagrywając wywiady z dziećmi.

Czarno–biały dramat w reżyserii Mike Millsa jest opowieścią o zrozumieniu i relacji dorosłego z dzieckiem. Przyjaźń, która powstaje pomiędzy Jessiem a Johnnym pomaga przepracować wiele innych, trudnych tematów. Film zachwyca pięknymi zdjęciami z podróży po Ameryce i efektami dźwiękowymi, które pozwalają spojrzeć na świat z innej perspektywy.

„C’mon C’mon” otrzymał główną nagrodę Stowarzyszenia Krytyków Filmowych z San Francisco za najlepszy scenariusz oryginalny i dwie Złote Żaby w 2021 r. na festiwalu Energa Camerimage.

Zobacz także: Filmy psychologiczne, wobec których nie przejdziesz obojętnie

Obdarowani (2017) – wzruszający film familijny

Obdarowani” w reżyserii Marca Webba to film do oglądania całą rodziną. Opowiada o kilkuletniej Mary (Mckenna Grace). Po śmierci matki, dziewczynkę samodzielnie wychowuje wujek, Frank (Chris Evans). Okazuje się, że Mary jest wybitnie uzdolniona matematycznie. Jednak Frank uważa, że powinna uczęszczać do zwykłej, publicznej szkoły. Na drodze staje mu matka (i babcia Mary), który postanawia przejąć opiekę nad dzieckiem.

Dorośli kłócą się nie tylko o prawa do Mary, ale przede wszystkim o to, co jest najważniejsze w życiu. Babcia nie zamierza odpuścić i zaprzepaścić edukacji dziecka. Uważa, że dziewczynka powinna uczyć się w specjalnej szkole, dla wybitnych dzieci. Z kolei Frank powołuje się na obietnicę złożoną siostrze – że zadba o normalne życie dla Mary.

Gwiazd naszych wina (2014) – piękny film o nastolatkach chorych na raka

Hazel (Shailene Woodley) i Gus (Ansel Elgort) spotykają się na grupie wsparcia. Ona jest szesnastolatką ze zdiagnozowanym rakiem tarczycy, on – osiemnastolatkiem i byłym koszykarzem. Chłopak w wyniku postępującego raka kości przeszedł amputację nogi, co zakończyło jego sportową karierę. Nastolatków łączą nie tylko trudne doświadczenia, a na kanwie ich przyjaźni rozkwita przepiękna miłość.

Film „Gwiazd naszych wina” wypełniają błyskotliwe i zabawne dialogi. Jednak, bez dwóch zdań, jest to przede wszystkim smutna historia. Nie sposób powstrzymać łez, gdy już wiemy, jak się skończy.

Mój przyjaciel Hachiko (2009) i inne wzruszające filmy o psach

Jest kilka świetnych filmów o psach, jednak „Mój przyjaciel Hachiko” zdecydowanie wysuwa się na prowadzenie. Film znajduje się na szóstym miejscu w TOP 15 najlepszych filmów o psach w rankingu Filmwebu, z wysoką oceną: 8,0. Jest to historia pięknej przyjaźni profesora Parkera Wilsona (Richard Gere) i tytułowego psa o imieniu Hachiko. Zwierzę codziennie czeka na swojego pana, nawet wiele lat po tym, jak mężczyzna niespodziewanie umiera.

„Mój przyjaciel Hachiko” to film na faktach, który bazuje na historii Ueno Hidesaburō, profesora Wydziału Rolnictwa Uniwersytetu w Tokio. Jego pies, Hachiko urodził się w maju 1923 r. Zmarł 8 marca 1935, po tym, jak przez 10 lat bezowocnie czekał na powrót właściciela. Amerykański film w reżyserii Lassego Halströma jest remakiem japońskiej produkcji z 1987 r.

Inne filmy o psach, które warto obejrzeć:

 • Był sobie pies (2017) – również w reżyserii Lassego Halströma,
 • O psie, który wrócił do domu (2019) – film familijny w reżyserii Charlesa Martina Smitha,
 • Przygoda na Antarktydzie (2006 – dramat o psach pozostawionych na stacji badawczej w reżyserii Franka Marshalla,
 • Wyspa psów (2018) – animacja Wesa Andersona o psach wygnanych na wysypisko śmieci,
 • Togo (2019) – historia oparta na faktach o podróży Leonharda (Willem Dafoe) z psami zaprzęgowymi (po leki na epidemię). Film w reżyserii Ericsona Core’a.

Czarny Książę (1994) i wzruszające filmy o koniach

„Czarny Książę” to film z 1994 r, który znajduje się na pierwszym miejscu w rankingu najlepszych filmów o koniach na Filmwebie (ocena: 7,7). Historia opowiedziana jest z perspektywy konia. Tytułowy Książę z beztroskiej farmy trafia do gospodarstwa okrutnych właścicieli.

W zamyśle autorki książki, na podstawie której jest film, historia miała być skierowana do właścicieli koni. Anna Sewell napisała ją w 1877 r., na krótko przed swoją śmiercią. Książka stała się światowym bestsellerem, trafiając przede wszystkim do młodego odbiorcy.

Najnowszą adaptacją tej samej historii jest film pt. „Czarna piękność” z 2020 r. Historia opowiedziana jest głosem klaczy, która żyła na wolności do czasu, gdy została schwytana i przywieziona do Birtwick. Tytułowej bohaterce głosu użycza Kate Winslet.

Inne piękne filmy o koniach:

 • Niepokonany Seabiscuit (2003) – dramat o wyścigach konnych w reżyserii Gary’ego Rossa,
 • Czas wojny (2011) – o koniu, który walczył na froncie podczas I wojny światowej, film w reżyserii Stevena Spielberga,
 • Mustang z dzikiej doliny (2002) – film animowany o dzikim mustangu, który został schwytany i próbuje odzyskać wolność,
 • Zaklinacz koni (1998) – o trudnej przyjaźni Grace (Scarlett Johansson) z Pielgrzymem (koń) i zaklinaczu (Robert Redford), który pomaga im odnaleźć wspólny język.

Droga do zapomnienia (2013) – film o przebaczaniu

„Droga do zapomnienia” to ekranizacja powieści autobiograficznej Erica Lomaxa w reżyserii Jonathana Teplitzky. W toku wydarzeń okazuje się, że mężczyzna (Colin Firth) w przeszłości był brytyjskim oficerem, który pracował w japońskim obozie jenieckim przy budowie Kolei Śmierci. Po latach, wspierany przez małżonkę (Nicole Kidman), zdobywa adres dawnego oprawcy (Hiroyuki sanada). Wyrusza w podróż, aby stanąć z nim twarzą w twarz.

Film zdobył dwie główne nagrody AACTA: za najlepsza muzykę oryginalną i najlepszy scenariusz adaptowany oraz nagrodę specjalną Światowego Katolickiego Stowarzyszenia Komunikacji Społecznej na MFF w San Sebastian.

Pamiętnik (2004) – wzruszający film o miłości

Na koniec jeden z najpiękniejszych filmów o miłości – „Pamiętnik” w reżyserii Nicka Cassavetesa. Scenariusz do filmu powstał na podstawie książki Nicholasa Sparksa pod tym samym tytułem. Akcja rozpoczyna się w domu spokojnej starości, gdzie mieszka Allie (Gena Rowlands), chora na demencję i Alzheimera. Codziennie jest przy niej mąż, który próbuje przypomnieć jej przeszłość. W tym celu Duke (James Garner) czyta pamiętnik.

Kobieta nie zdaje sobie sprawy z tego, że wydarzenia opisane w pamiętniku dotyczą ich wspólnego życia. Jednak ta piękna historia miłosna wyjątkowo porusza wyobraźnię i serce Allie.

W rolach młodych kochanków wystąpili Ryan Gosling i Rachel McAdams. Aktorzy w 2005 r. zdobyli nagrodę MTV (Złoty Popcorn w 2005) za najlepszy filmowy pocałunek. FIlm „Pamiętnik” otrzymał aż 10 nagród Teen Choice, a Gena Rowlands, grająca starszą Allie, została nagrodzona Złotym Satelitą za najlepszą rolę drugoplanową w 2005 r.

Zobacz także: Zakończenie filmu Pamiętnik zostało zmienione?

Inne wzruszające filmy, które warto obejrzeć

Poniżej lista najlepszych filmów z notami na Filmwebie powyżej 8,0. To historie, na których nie jest wstydem uronić niejedną łzę, wymienione w kolejności chronologicznej:

 • Grobowiec świetlików (1988) – japoński film animowany rozgrywający się w czasie II wojny światowej w reżyserii Isao Takahaty,
 • Lista Schindlera (1993) – film o fabryce Schindlera w Krakowie, w reżyserii Stevena Spielberga (opisany w rankingu filmów na faktach),
 • Życie jest piękne (1997) – poruszająca historia ojca i syna, która rozgrywa się w obozie koncentracyjnym, film w reżyserii Roberto Benigniego,
 • Pianista (2002) – film o polskim kompozytorze, Władysławie Szpilmanie, opisany w rankingu filmów na faktach,
 • Bękarty wojny (2009) – film wojenny Quentina Tarantino,
 • Sekrety morza (2014) – piękna animacja w reżyserii Tomma Morre’a,
 • Przełęcz ocalonych (2016) – film wojenny w reżyserii Mela Gibsona. 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Odmienił swoje życie i kupił dom we Włoszech. Poznaj Sycylię Piotra Wojtasika 

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o tym, co odmieniło jej życie, kobietach, które dają jej moc, i… festiwalu w Cannes. JADWIGA JANKOWSKA-CIEŚLAK: pogodziła się z życiem, tylko ze śmiercią męża nie może się uporać do tej pory. JACEK DUBOIS w fascynującej rozmowie o zawodzie adwokata, zbrodni, karze i pisarskiej pasji. ZBIGNIEW WODECKI: Kraków jego śladami.