Kadr z filmu Paryż 13 dzielnica 1
Fot. Materiały prasowe/Gutek Film
ZE ŚWIATA FILMU

Filmy francuskie – ranking najnowszych produkcji

Osiem wyjątkowych filmów, które powstały po 2020 r.

Anna Galuhn 6 lutego 2023 15:12
Kadr z filmu Paryż 13 dzielnica 1
Fot. Materiały prasowe/Gutek Film

Współczesne kino francuskie wyrosło na solidnych korzeniach. Pierwsza produkcja filmowa na świecie (z użyciem kinematografu zaprojektowanego przez braci Lumière), francuski impresjonizm, awangarda, realizm poetycki i w końcu nowa fala – nurt skupiający się na problemach społecznych – to przełomowe punkty w historii światowego kina. Eksperymenty ze scenografią i montażem, filmy z udziałem francuskich komików – to wszystko miało niebagatelny wpływ na produkcje, które mieliśmy okazję obejrzeć w ostatnich latach. W większości są to dramaty, które pomimo tego, że podejmują trudne problemy społeczne, wyróżniają się lekkością i błyskotliwym poczuciem humoru.

Spis treści:

 1. Paryż, 13 dzielnica (2021) – francuski film o miłości młodych ludzi
 2. Vortex (2021) – dramat francuski o miłości i śmierci
 3. Przeżyć (2021) – animowany film francuski o uchodźcach
 4. Stracone złudzenia (2022) – współczesne kino francuskie
 5. Blisko (2022) – francuski film o przyjaźni nastolatków
 6. Sekret wilczej gromady (2020) – francuski film animowany
 7. Duch śniegów (2021) – francuski film przyrodniczy
 8. Ojciec (2020) – poruszający film francuski o opiece u schyłku życia
 9. Najlepsze filmy francuskie w historii kina

Paryż, 13 dzielnica (2021) – francuski film o miłości młodych ludzi

Miejsce ósme –„Paryż, 13 dzielnica”. To monochromatyczna opowieść o uczuciach i potrzebach młodych ludzi, którym nie jest łatwo wyrażać emocje. Trójkę głównych bohaterów – Émile (Lucie Zhang), Camille (Makita Samba) i Norę (Noémie Merlant) różni praktycznie wszystko. Émile to dziewczyna o azjatyckim pochodzeniu, która pracuje w call center. Camille jest czarnoskórym nauczycielem literatury. Nora przyjeżdża na studia do Paryża i pracuje w biurze nieruchomości. Ich losy splatają się, ukazując zróżnicowane style życia i sposoby na rozwiązywanie problemów. U podstaw leży potrzeba miłości, bliskości i zrozumienia.

Film w reżyserii Jacquesa Audiarda powstał na podstawie komiksu Adriana Tomine’a pt. „Śmiech i śmierć”. Na brawa zasługują świetne zdjęcia Paula Guilhaume’a. Dzięki nim możemy zobaczyć Paryż trochę z innej strony niż na standardowych pocztówkach. Film zdobył 5 nominacji do Cezarów w 2022 r. Otwiera nasz ranking z notą na Filmwebie: 7,0.

Vortex (2021) – dramat francuski o miłości i śmierci

Miejsce siódme – „Vortex”. To francuski dramat w reżyserii Gaspara Noé, który z kolei przenosi nas na skrawek ludzkiego życia. W filmie przyglądamy się codzienności starszego małżeństwa (Françoise Lebrun i Dario Argento). Zapis ich ostatnich dni życia ukazany jest z typową dla reżyseria dokładnością, a czasem wręcz bolesną cielesnością.

Film w oczywisty sposób nawiązuje do kultowego obrazu kinowego Hanekego pt. „Miłość” (2012), opowiadając o odchodzeniu i śmierci. Robi to w klasycznie francuskim stylu – bez wymuszonego patetyzmu, prosto i dotkliwie. Ocena na Filmwebie: 7,4.

Przeżyć (2021) – animowany film francuski o uchodźcach

Miejsce szóste – „Przeżyć”. Ten wyjątkowy film opowiada historię rodziny uchodźców z Afganistanu. Amin ucieka przed wojną jako nastolatek. Dorasta i robi karierę naukową w wolnym świecie. Jednak cały czas walczy z traumą, która po 20. latach daje o sobie znać z podwójną siłą.

„Przeżyć” w reżyserii Jonasa Pohera Rasmussena to film na faktach. Fabuła toczy się w czasach współczesnych, w których rozgrywają się losy afgańskiej rodziny. Jej członkowie, chociaż zostali rozdzieleni, bezustannie myślą o sobie nawzajem. Głównym tematem jest dom – ten odebrany i nowy, oderwany od korzeni. To także opowieść o miłości homoseksualnej, która – jak każda inna – rozumie, wspiera i dodaje nadziei.

Film zdobył główną nagrodę Annie jako najlepszy niezależny film animowany w 2022 r. Noty na Filmwebie: 7,5.

Zobacz także: Najlepsze filmy animowane nagrodzone Oscarem – TOP 5

Stracone złudzenia (2022) – współczesne kino francuskie

Miejsce piąte – „Stracone złudzenia”. Po raz kolejny przenosimy się na ulice Paryża, tym razem do okresu francuskiej restauracji (początek XIX wieku). Towarzyszymy ambitnemu poecie, Lucienowi (Benjamin Voisin), który wchodzi w niestosowny mezalians z arystokratką, madame de Bargeton (Cécile de France). Przeprowadza się do Paryża, podejmując pracę dziennikarską w redakcji „Korsarza” – pisma niestroniącego od plotek i fake newsów. Lucien staje przed dylematem – być wiernym ideałom czy podążać za sławą i pieniędzmi?

„Stracone złudzenia” to film kostiumowy, który powstał na podstawie powieści Honoré de Balzaca. Dzięki świetnej scenografii, kostiumom i zdjęciom, trafnie oddaje klimat epoki, chociaż nie jest wolny od błędów. Na przykład w jednej ze scen jest mowa o teatrze Dejazet, który powstał później – w 1859 r.

Dramat historyczny zdobył siedem Cezarów w 2022 r. w kategoriach: najlepszy film, najlepszy aktor drugoplanowy (Vincent Lacoste), najbardziej obiecujący aktor (Benjamin Voisin), najlepsza scenografia, najlepsze kostiumy, najlepsze zdjęcia i najlepszy scenariusz adaptowany. Ocena na Filmwebie: 7,5.

Blisko (2022) – francuski film o przyjaźni nastolatków

Miejsce czwarte – „Blisko”. To wzruszający film o dorastaniu w reżyserii Lukasa Dhonta. Opowiada o przyjaźni dwójki trzynastolatków – Léo i Rémiego. Chłopcy z początkiem jesieni rozpoczynają naukę w liceum, które w drastyczny sposób kończy czas niewinności i beztroskiego dzieciństwa. Bliskość nastolatków staje się tematem do kpin ze strony rówieśników.

Empatyczny dramat o trudnych emocjach powstał w koprodukcji belgijsko–holendersko–francuskiej. Film „Blisko” otrzymał nominację do Oscarów w 2023 r. w kategorii: najlepszy film międzynarodowy. W 2022 r. zdobył Grand Prix na festiwalu w Cannes. Ocena na Filmwebie: 7,7.

Sekret wilczej gromady (2020) – francuski film animowany

Miejsce trzecie – „Sekret wilczej gromady” to kolejny w rankingu film animowany. Międzynarodowa koprodukcja (Irlandia, Luksemburg, Francja) jest bajką o łowcy, który zabiera córkę na polowanie do Irlandii. W przejmujący sposób pokazuje relacje między ludźmi a zwierzętami. Pomiędzy młodą łowczynią a dziewczynką z tajemniczej watahy rodzi się przyjaźń.

Autorem scenariusza jest Will Collins, za reżyserię odpowiada Tomm Moore – to duet, który po raz kolejny spotyka się przy wspólnym projekcie. Ponownie jest to opowieść o przyrodzie i magii. Poprzedni film – „Sekrety morza” (2014) został bardzo dobrze przyjęty przez krytyków, czego potwierdzeniem jest główna nagroda na festiwalu Satelity w 2015 r.

„Sekret wilczej gromady” powtórzył sukces poprzedniej animacji, wygrywając Satelity w 2021 r. i pięć nagród Annie (również w 2021 r.). Ocena na Filmwebie: 8,1.

Duch śniegów (2021) – francuski film przyrodniczy

Miejsce drugie – „Duch śniegów” to poruszający obraz stworzony przez francuski duet – fotografa, Vincenta Muniera i pisarza oraz podróżnika, Sylvaina Tessona. Wyruszyli oni na wyprawę do Tybetu, aby odszukać panterę śnieżną. Znaleźli o wiele więcej.

Film dokumentalny „Duch śniegów” w wyjątkowy sposób pokazuje piękno tybetańskiej przyrody. Przez francuskie radio RFI został określony jako „najbardziej relaksujący film roku” Co więcej, warstwa wizualna tworzy wręcz intymną relację z muzyką, autorstwa Nicka Cave’a i Warrena Ellisa. Porusza i przeszywa na wskroś.

„Duch śniegów” zdobył Cezara w 2022 w kategorii najlepszy film dokumentalny. Nota na Filmwebie: 8,1.

Zobacz także: Susie Bick i Nick Cave są razem ponad dwadzieścia lat i mówią, że ich związek nigdy się nie skończy

Ojciec (2020) – poruszający film francuski o opiece u schyłku życia

Miejsce pierwsze – „Ojciec”. Film w reżyserii Floriana Zellera opowiada o chorującym na Alzheimera ojcu (Anthony Hopkins), którym zajmuje się córka, Annie (Olivia Colman). To ciekawy portret podwójny, w którym na równi z potrzebami chorego, postawione są potrzeby osoby towarzyszącej. Jesteśmy świadkami skrajnych emocji, które toczą walkę w głowach starszego mężczyzny i nieco młodszej kobiety. Strach przeplata się z wyrozumiałością, troska z irytacją, a miłość z frustracją i poczuciem winy.

Film powstał w koprodukcji brytyjsko–francuskiej na podstawie sztuki teatralnej, napisanej w 2012 przez Floriana Zellera. Zdobył dwa Oscary w kategoriach: najlepszy aktor (Anthony Hopkins) i najlepszy scenariusz adaptowany. Ocena na Filmwebie: 8,2.

Najlepsze filmy francuskie w historii kina

Francuska kinematografia może poszczycić się wieloma dobrymi tytułami, które zostały nagrodzone na międzynarodowych festiwalach filmowych. Do klasyki przeszły następujące tytuły (podane w kolejności chronologicznej):

 • Amadeusz (1984) – film muzyczny o Mozarcie (Tom Hulce) w reżyserii Miloša Formana, osiem Oscarów w 1985 r.,
 • Leon zawodowiec (1994) – film gangsterski z Jeanem Reno i Natalie Portman w rolach głównych, siedem nominacji do Cezarów w 1995 r., Czeski Lew w 1996 r.,
 • Kasyno (1995) – dramat gangsterski w reżyserii Martina Scorsese, Złoty Glob dla Sharon Stone w 1996 r.,
 • Amelia (2001) – francuski komediodramat magiczny w reżyserii Jean–Pierre'a Jeuneta, dwie główne nagrody BAFTA w 2002 r.,
 • Pianista (2002) – film na faktach w reżyserii Romana Polańskiego, rozgrywający się w czasie II wojny światowej, trzy Oscary w 2003 r.,
 • Niczego nie żałuję – Edith Piaf (2007) – biografia francuskiej piosenkarki w reżyserii Oliviera Dahana, dwa Oscary w 2008 r.,
 • Nietykalni (2011) – film biograficzny o francuskim milionerze (François Cluze), który zatrudnia do pomocy czarnoskórego chłopaka o szemranej przeszłości (Omar Sy), Satelity i Cezar w 2012 r.,
 • Miłość (2012) – wzruszający dramat Michaela Hanekego, Oscar w 2013 r.,
 • Sól ziemi (2014) – film dokumentalny o fotografie, Sebastiao Salgado w reżyserii Juliano Riberia Salgado, ukazujący 40 lat konfliktów na świecie, Cezar w 2015 r. 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

To nie była miłość od pierwszego wejrzenia, ale szybko zamieszkali razem. Teraz czeka ich wielka zmiana!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA GROCHOLA i DOROTA SZELĄGOWSKA: matka i córka o tym, jak ich niełatwa kiedyś relacja zmieniała się i dojrzewała. Jaka jest dzisiaj? NATALIA NIEMEN, ANIA RUSOWICZ, KATARZYNA WODECKA-STUBBS z okazji zbliżającego się Wodecki Twist Festiwal córki legendarnych artystów otworzyły skarbiec swoich niezwykłych wspomnień. HENRYK GOŁĘBIEWSKI i FILIP ŁOBODZIŃSKI grali razem w kultowych filmach dla dzieci, ale ich drogi się rozeszły. Teraz znów się spotkali.