Kadr z filmu Elvis
Fot. Materiały prasowe/Warner Bros. Entertainment Polska
ZE ŚWIATA FILMU

Filmy muzyczne – historie z piosenką w roli głównej

Muzyczne hity z wielkiego ekranu

Anna Galuhn 27 stycznia 2023 15:44
Kadr z filmu Elvis
Fot. Materiały prasowe/Warner Bros. Entertainment Polska

To filmy, w których ścieżka dźwiękowa jest istotną częścią opowieści, a nie tylko dodatkiem czy tłem budującym nastrój. Filmy muzyczne są kinowym odpowiednikiem teatralnego musicalu, w którym bohaterzy poprzez piosenkę wyrażają swoje emocje. W końcu filmy muzyczne to także opowieści o muzykach i zespołach, podczas których z niecierpliwością czekamy na nasz ulubiony przebój.

Spis treści:

 1. Król lew (1994) – najlepszy filmy muzyczny Disneya
 2. Rocketman (2019) – muzyczna biografia Eltona Johna
 3. Elvis (2022) – muzyczna opowieść o królu rock and rolla
 4. La la land (2016) – film muzyczno–taneczny
 5. Whiplash (2014) – elektryzujący dramat muzyczny
 6. Jesteś Bogiem (2012) – polski film muzyczny
 7. Kultowe filmy muzyczne
 8. Pozostałe dobre filmy muzyczne

Król lew (1994) – najlepszy filmy muzyczny Disneya

Kultowa animacja Disneya od lat zajmuje najwyższe pozycje w rankingach filmów muzycznych. Na Filmwebie ma ocenę 8,2 i znajduje się na wysokim – 23. miejscu w zestawieniu wszystkich zgromadzonych tam filmów. W 2019 r. „Król lew” doczekał się swojej realistycznej wersji. Choć produkcja z odświeżoną ścieżką dźwiękową odniosła komercyjny sukces, nie dorównuje pierwowzorowi z 1994 r.

Trudno wybrać, który utwór z oryginalnej ścieżki dźwiękowej (z 1994 r.), skomponowanej przez Eltona Johna, jest najlepszy. Biorąc pod uwagę statystyki Spotify, na pierwszych trzech miejscach znajdują się:

 • „I just can't wait to be king”,
 • „Hakuna Matata”,
 • „Can you feel the love tonight” – z wokalem Eltona Johna to piosenka nagrodzona Oscarem w 1995 r.

Z kolei wśród piosenek do filmu z 2019 najczęściej słuchamy:

 • „Can you feel the love tonight” – w wykonaniu Beyoncé i Donalda Glovera,
 • „Circle of life”,
 • „Hakuna Matata”.

W Polsce doskonale przyjął się polski dubbing „Króla lwa”, a słynne piosenki do filmu wykonują m.in. Paweł Tucholski i Katarzyna Skrzynecka.

Rocketman (2019) – muzyczna biografia Eltona Johna

Autor hitów z „Króla lwa” w pełni zasłużył na muzyczną biografię. W filmie „Rocketman” opowiedziana jest historia Eltona Johna (Taron Egerton) od nieśmiałych początków przy pianinie po genialną karierę na scenie. To podróż przez życie, w której główny bohater rozlicza się z przeszłością.

Film nie jest lukrowaną laurkową dla muzyka. Widzimy w nim człowieka z krwi i kości. Elton John odchodzi od żony i syna, by błyszczeć na scenie w ciuszkach z brokatem i wielobarwnym pióropuszu. Pławi się w luksusie, nie stroniąc od używek, aż w końcu przepada w toksyczny związek z menadżerem, Johnem Reidem (Richard Madden).

Po raz kolejny utwór Eltona Johna zdobył Oscara (2020). Tym razem mowa o „(I’m Gonna) Love Me Again”.

Zobacz także: Geniusz, alkoholik, kokainista uzależniony od seksu. Elton John jest żyjącą legendą muzyki!

Elvis (2022) – muzyczna opowieść o królu rock and rolla

Film w reżyserii Baza Luhrmanna skupia się przede wszystkim na trudnej relacji Elvisa Presleya (Austin Butler) z menadżerem, tzw. pułkownikiem Tomem Parkerem (Tom Hanks). Pojawiają się pytania o to, kto stworzył wizerunek gwiazdy i jaki jest koszt sukcesu.

W filmie piosenki Elvisa Presleya wykonuje osobiście grający go aktor, 30-letni Austin Butler. Artystyczna kreacja aktora zdobyła uznanie krytyków filmowych i dwie główne nagrody: Złote Globy w 2023 r. oraz kryształową statuetkę People’s Choice w 2022 r.

Zobacz także: Elvis Presley: tajemnice śmierci króla rock and rolla

La la land (2016) – film muzyczno–taneczny

To muzyczna komedia romantyczna z Emmą Stone i Ryanem Goslingiem w rolach głównych. Ona jest początkującą aktorką, on – muzykiem jazzowym. Obydwojgu mocno zależy na realizacji swoich pasji. Tymczasem w ich sercach kiełkuje uczucie, któremu trudno się nie poddać.

Historia zapowiada się banalnie, ale fabuła toczy się zupełnie inaczej. Muzyczna ballada zatacza jednak koło, a główni bohaterowie spotykają się po latach, by przeżyć to wszystko jeszcze raz. Film w reżyserii Damiena Chazelle’a otrzymał sześć Oscarów w kategoriach: najlepsza aktorka pierwszoplanowa, najlepsza reżyseria, muzyka, scenografia i dekoracja wnętrz, najlepsze zdjęcia i najlepsza piosenka.

Whiplash (2014) – elektryzujący dramat muzyczny

Scenariusz autorstwa Damiena Chazelle (twórcy omawianego wyżej „La la land”) powstał później od muzycznego romansu. Jednak film udało się zrealizować dwa lata wcześniej. Co więcej, dopiero sukces filmu „Whiplash” pozwolił na produkcję „La la land”.

Film opowiada o młodym perkusiście, Andrew (Miles Teller) który jest gotowy poświęcić wszystko, aby dołączyć do grona wybitnych muzyków jazzowych. Dołącza do orkiestry prowadzonej pod batutą bezwzględnego Terence’a Fletchera (J.K. Simmons). Stara się sprostać jego wymaganiom, pomimo lejących się łez i krwi.

„Whiplash” na wskroś przeszywa muzyka, skomponowana przez Justina Hurwitza. Film otrzymał trzy Oscary w kategoriach: najlepszy aktor drugoplanowy (J.K. Simmons), najlepszy dźwięk i najlepszy montaż.

Jesteś Bogiem (2012) – polski film muzyczny

To opowieść o początkach polskiego hip–hopu i trzech chłopakach z Katowic i Mikołowa, którzy w 1998 roku założyli legendarną grupę Paktofonika. Magik (Marcin Kowalczyk), Fokus (Tomasz Schuchardt) i Rahim (Dawid Ogrodnik) stawiają wszystko na jedną kartę, tworząc muzykę, która przekazuje prawdę o nich. W tle rozgrywa się dramat Magika, który nie jest w stanie sprostać społecznym oczekiwaniom.

Film „Jesteś Bogiem” w reżyserii Leszka Dawida zdobył dwie główne nagrody na festiwalu Orły w 2013 roku – za najlepszy montaż i nagrodę publiczności – oraz aż siedem Złotych Lwów (2013).

Zobacz także: Dawid Ogrodnik został skrzywdzony przez byłego księdza jako nastolatek

Kultowe filmy muzyczne

Na koniec należy wspomnieć o kultowych filmach muzycznych, takich jak „Skrzypek na dachu” (1971), „Lambada” (1990) czy „Dirty Dancing” (1987). Kto miał ten ostatni film na VHS, borykał się z problemem zdartej taśmy od ciągłego przewijania kasety na finałowy utwór. „The time of my life” do dzisiaj rozbrzmiewa na każdej imprezie karaoke.

Pozostałe dobre filmy muzyczne

Lista tytułów muzycznych jest długa, dlatego skupimy się tylko na filmach, które powstały po 2000 roku. Wśród nich znajdują się polskie i zagraniczne filmy animowane, filmy biograficzne, muzyczne filmy dla dwojga oraz dokumenty o muzykach i zespołach.

 • Moulin Rouge! (2001) – musical filmowy w reżyserii Baza Luhrmanna, nagrodzony dwoma Oscarami za najlepszą scenografię i dekorację wnętrz oraz za najlepsze kostiumy,
 • 8 mila (2002) – biografia muzyczna Eminema (Marshall Mathers III) w reżyserii Curtisa Hansona,
 • Pan od muzyki (2004) – film francuski w reżyserii Christophe'a Barratiera o dyrygencie, który dostrzega wybitny talent muzyczny u jednego z uczniów,
 • Miłość (2012) – film Michaela Hanekego o parze osiemdziesięciolatków i nauczycieli muzyki, nagrodzony Oscarem w 2013 r., Złotym Globem (również 2013 r.) i Złotą Palmą w Cannes w 2012 roku.
 • Narodziny gwiazdy (2018) – melodramat muzyczny w reżyserii Bradleya Coopera z Lady Gagą, Bradleyem Cooperem i Samem Elliottem w rolach głównych,
 • Ray (2004) – muzyczna biografia Raya Charlesa w reżyserii Taylora Hackforda,
 • Skazany na bluesa (2005) – polski film o wokaliście zespołu Dżem, Ryszardzie Riedlu (Tomasz Kot) w reżyserii Jana Kidawy–Błońskiego, 
 • Amy (2015) – film dokumentalny o Amy Winehouse w reżyserii Asifa Kapadii,
 • Bohemian Rhapsody (2018) – barwne życie Freddiego Mercury'ego (Remi Malek), lidera zespołu Queen, więcej informacji w rankingu filmów biograficznych,
 • High School Musical (2006) – musical młodzieżowy o amerykańskich nastolatkach,
 • Zaplątani (2010) – animowana adaptacja baśni braci Grimm o Roszpunce,
 • Kraina lodu (2013) – film animowany Disneya, inspirowany baśnią o Królowej Śniegu H. Ch. Andersena, 
 • Piękna i Bestia (2017) – filmowa wersja animacji Disneya z Emmą Watson w roli głównej. 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

To nie była miłość od pierwszego wejrzenia, ale szybko zamieszkali razem. Teraz czeka ich wielka zmiana!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA GROCHOLA i DOROTA SZELĄGOWSKA: matka i córka o tym, jak ich niełatwa kiedyś relacja zmieniała się i dojrzewała. Jaka jest dzisiaj? NATALIA NIEMEN, ANIA RUSOWICZ, KATARZYNA WODECKA-STUBBS z okazji zbliżającego się Wodecki Twist Festiwal córki legendarnych artystów otworzyły skarbiec swoich niezwykłych wspomnień. HENRYK GOŁĘBIEWSKI i FILIP ŁOBODZIŃSKI grali razem w kultowych filmach dla dzieci, ale ich drogi się rozeszły. Teraz znów się spotkali.