Kadr z filmu Mały Książę 2
Fot. Materiały Promocyjne/Kino Świat
ZE ŚWIATA FILMU

Filmy motywacyjne, które ładują baterie

Przegląd filmów inspirujących do zmiany w życiu, nauki, pracy i uprawiania sportu

Anna Galuhn 9 lutego 2023 07:53
Kadr z filmu Mały Książę 2
Fot. Materiały Promocyjne/Kino Świat

Film motywacyjny to szerokie pojęcie. Może nim być dramat, komedia, film sensacyjny, animowany lub biografia. W definicji najważniejsze jest przesłanie – to produkcja, która podnosi na duchu i inspiruje do działania. Zestawienie obejmuje stare i nowe tytuły, z którymi łatwiej jest odzyskać wiarę w siebie i przekraczać kolejne granice.

Spis treści:

 1. Forrest Gump (1994) – kultowy film motywacyjny
 2. Prawdziwa historia (2005) – film motywujący do życia
 3. Jestem na tak (2008) – komedia motywacyjna do pracy nad sobą
 4. Sekretne życie Waltera Mitty (2013) – film motywujący do pracy
 5. W pogoni za szczęściem (2006) – film inspirujący do działania
 6. Mały książę (2015) – film motywacyjny dla całej rodziny
 7. O chłopcu, który ujarzmił wiatr (2019) – film motywujący do nauki
 8. Za wszelką cenę (2004) – film motywujący do treningu
 9. Pozostałe filmy motywacyjne, które warto obejrzeć

Forrest Gump (1994) – kultowy film motywacyjny

O tym, że „życie jest jak pudełko czekoladek” wie chyba każdy. „Forrest Gump” w reżyserii Roberta Zemeckisa z Tomem Hanksem w roli głównej to skarbnica cytatów. Film opowiada o mężczyźnie, który pomimo niskiego ilorazu inteligencji, ma takie same szanse na sukces, jak każdy z nas. Jego motywacją do działań jest wspierająca matka (Sally Field) i miłość do przyjaciółki z dzieciństwa, Jenny (Robin Wright).

Forrest gra w piłkę, podróżuje po świecie, walczy w Wietnamie i w końcu zostaje bogatym biznesmenem. Po obejrzeniu tego filmu trudno znaleźć wytłumaczenie, dlaczego my nie jesteśmy w stanie tego osiągnąć. I wszystkie argumenty okazują się jedynie tanią wymówką. Oczywiście nie chodzi o wojnę w Wietnamie.

„Forrest Gump” to film, który zdobył 31 nagród na światowych festiwalach, w tym:

 • sześć Oscarów (1995),
 • trzy Złote Globy (1995),
 • nagrodę BAFTA (1995) za najlepsze efekty specjalne,
 • dwa Saturny (1995)
 • i wiele nagród w latach późniejszych.

W 2005 r. znalazł się na 40. miejscu stu najlepszych kwestii filmowych wszech czasów (lista Amerykańskiego Instytutu Filmowego) – z cytatem o czekoladkach. O innych kultowych filmach lat. 90 przeczytasz w osobnym rankingu.

Prawdziwa historia (2005) – film motywujący do życia

„Prawdziwa historia” to film biograficzny opowiadający o 70–letnim konstruktorze z Nowej Zelandii, Burcie Munro (Anthony Hopkins). Mężczyzna, po długich latach spędzonych na udoskonalaniu swojego 47–letniego motocyklu, wyrusza w podróż do Bonneville w Stanach Zjednoczonych. Stawia wszystko na jedną kartę, a jego celem jest pobicie światowego rekordu prędkości.

Charyzmatyczny staruszek przebywa długą drogą, aby zrealizować swoje marzenie. Obserwując go trudno nie ulec wrażeniu, że wszystko jest możliwe. Nawet jeśli inni uważają, że to niedorzeczne, a my sami borykamy się ze słabym zdrowiem i problemami finansowymi.

Film jest oparty na faktach. Jego reżyser, Roger Donaldson, poznał Burta, a dokładnie Herberta Jamesa Munro, osobiście i nakręcił o nim film dokumentalny. Zafascynowany historią 70–latka, powrócił do tego pomysłu, realizując film fabularny.

Motocyklista żył w latach 1899–1978. Światowy rekord prędkości pobił w 1967 r., rozpędzając się na swoim motocyklu po wyschniętym dnie jeziora Bonneville w stanie Utah. Miał wówczas 68 lat.

Zobacz także: Filmy psychologiczne, wobec których nie przejdziesz obojętnie

Jestem na tak (2008) – komedia motywacyjna do pracy nad sobą

A gdyby tak zamiast „nie” zacząć mówić „tak”? Komedia z Jimem Carreyem podejmuje wyzwanie i nagle okazuje się, że życie sfrustrowanego urzędnika zmienia się o 180 stopni. Zaczyna uczyć się języków, staje się duszą towarzystwa, a do tego skacze na bungee. Być może w prawdziwym życiu nie byłoby to możliwie, ale w końcu jest to niezobowiązująca komedia z Jimem Carreyem, więc taki obrót akcji nie dziwi nikogo.

Film „Jestem na tak” w przerysowany sposób pokazuje, że duże zmiany zaczynają się od jednej decyzji. To proste przesłanie i zabawna fabuła sprawiają, że czas, spędzony na oglądaniu komedii, nie jest stracony.

Sekretne życie Waltera Mitty (2013) – film motywujący do pracy

To opowieść o pracowniku czasopisma „Life”, który wywołuje zdjęcia w dziale negatywów (Ben Stiller). Jego praca jest żmudna i monotonna, ale w przetrwaniu pomaga mu wyjątkowo bogata wyobraźnia, która wizualizuje się na naszych oczach.

W filmie „Sekretne życie Waltera Mitty” tak wygląda każdy kolejny dzień – rutyna przeplata się z efektownymi scenami, które rozgrywają się w głowie głównego bohatera. Jednak bezpieczna monotonia zostaje przerwana w chwili, gdy ginie okładkowe zdjęcie na ostatni numer zamykającego się magazynu. Walter postanawia odszukać słynnego fotografa, Seana O’Connella (Sean Penn), aby zdobyć oryginał.

W pogoni za szczęściem (2006) – film inspirujący do działania

To kolejny w zestawieniu film na faktach. Tym razem poznajemy historię Chrisa Gardnera, który obecnie jest milionerem, inwestorem i właścicielem wpływowej firmy Gardner Rich & Co. Jednak droga do sukcesu nie była łatwa. Mężczyzna w wieku 30. lat pozostał bez domu i bez pieniędzy. Za staż, który przygotowywał go do pracy maklera, nie dostawał wynagrodzenia, więc gdy oszczędności się skończyły, zamieszkał wraz z synem w łazience na stacji kolejowej.

Pomimo trudnej sytuacji Chris, grany w filmie przez Willa Smitha, nie poddaje się. Jednak przy tym pozostaje człowiekiem z krwi i kości, który niejednokrotnie przeżywa gorszy dzień. Kiedy jego syn marzy o karierze koszykarskiej, podcina mu skrzydła i daje mu do zrozumienia, że lepiej skupić się na realnych celach. Szybko jednak przyznaje się do błędu, co najlepiej wyraża cytat z filmu:

Nigdy nie daj sobie wmówić, że nie możesz czegoś zrobić. Nawet gdybyś usłyszał to ode mnie.

„W pogoni za szczęściem” to wzruszający film obyczajowy. W niektórych momentach wyciska łzy, by za chwilę dodać otuchy, podrzucając jakąś pozytywną myśl.

Mały książę (2015) – film motywacyjny dla całej rodziny

„Mały książę” w reżyserii Marka Osborne’a to film animowany osadzony we współczesnych realiach. Kilkuletnia dziewczynka staje przed ogromną presją ze strony matki, której ambicją jest przygotowanie córki do pracy w korporacji. Szczegółowo rozpisany harmonogram zadań wymyka się spod kontroli w momencie, gdy dziewczynka poznaje ekscentrycznego sąsiada – pilota. Starzec opowiada jej historię chłopca, którego poznał na pustyni.

Znanej wszystkim fabule uroku dodaje konwencja filmu kukiełkowego, która przeplata się z nowoczesną animacją. Pudełkowa konstrukcja w pełni oddaje realia oryginalnej opowieści, napisanej przez Antoine’a de Saint–Exupéry’ego. Jednocześnie reżyser przedstawia historię na swój własny sposób, trafiając także do najmłodszego widza.

Film zdobył Cezara w 2016 w kategorii najlepszy film animowany oraz nagrodę Annie w 2017 r za najlepszą muzykę (dla Hansa Zimmera i Richarda Harveya).

O chłopcu, który ujarzmił wiatr (2019) – film motywujący do nauki

Jest to piękna opowieść o czternastoletnim chłopcu (Maxwell Simba) z małej, malawijskiej wioski. Williama fascynuje nauka, a w szczególności prawa fizyki, których uczyć się z ogromną pasją. W momencie gdy plony w wiosce niszczy przedłużająca się susza, chłopiec postanawia skonstruować wiatrak – naturalny generator prądu. Buduje go z części znalezionych na wysypisku. W ten sposób udaje mu się zasilić energią domy w wiosce oraz nawodnić pola.

Film „O chłopcu, który ujarzmił wiatr” powstał na podstawie książki autobiograficznej Williama Kamkwamby. Opowieść powstała we współpracy z Bryanem Mealerem, którego zaintrygowała postać autora. William wyjechał do Stanów Zjednoczonych, aby kontynuować naukę. Stamtąd pomaga dzieciom w Afryce i Azji.

Za wszelką cenę (2004) – film motywujący do treningu

Na koniec film o kobiecie, która postanowiła zrealizować swoje marzenie o zawodowym trenowaniu boksu. Trzydziestoletnia Maggie (Hilary Swank) pragnie ćwiczyć pod okiem doświadczonego trenera, Frankie’go Dunna (Clint Eastwood).

Antypatyczny bokser, początkowo nie zgadza się na to, bo z zasady nie trenuje dziewczyn. Jednak ulega, przekonany uporem Maggie oraz pod wpływem poparcia byłego zawodnika, Eddiego (Morgan Freeman). Razem prowadzą mordercze treningi, które mają przygotować Maggie do zawodów.

Główne przesłanie filmu najlepiej oddaje cytat:

Magia w przekraczaniu granic polega na ryzykowaniu wszystkiego dla marzenia, w które nie wierzy nikt oprócz ciebie.

„Za wszelką cenę” w reżyserii Clinta Eastwooda to trzymający w napięciu dramat. Film został nagrodzony czterema Oscarami w 2005 r. w kategoriach: najlepszy film, najlepsza aktorka pierwszoplanowa (Hilary Swank), najlepszy aktor drugoplanowy (Morgan Freeman) i najlpeszy reżyser. Zdobył także dwa Złote Globy.

Zobacz także: Filmy akcji – rozrywka na wysokich obrotach

Pozostałe filmy motywacyjne, które warto obejrzeć

 • Wielki Mike (2009) – film o bezdomnym chłopcu, który zostaje przygarnięty przez zamożną kobietę (Sandra Bullock), dzięki czemu ma szansę zostać gwiazdą futbolu amerykańskiego. Tytuł opisany w zestawieniu filmów biograficznych.
 • Whiplash (2014) – opowieść o młodym i ambitnym perkusiście (Miles Teller) oraz bezwzględnym dyrygencie (J.K. Simmons). Film opisany w rankingu filmów muzycznych.
 • Wszystko za życie (2007) – barwna opowieść o podróży po Alasce w reżyserii Seana Penna.
 • Nietykalni (2011) – film o przyjaźni sparaliżowanego milionera z czarnoskórym opiekunem, w reżyserii Oliviera Nakache, Érica Toledano. Opisany w zestawieniu filmów na faktach.
 • Umysł w ogniu (2016) – historia młodej dziennikarki, która zmaga się z ciężką chorobą, w reżyserii Gerarda Barretta.
 • Vince niepokonany (2006) – film fabularny w reżyserii Ericsona Core’a na podstawie biografii amerykańskiego piłkarza, Vince’a Papale (Mark Wahlberg).
 • Skazani na Shawshank (1994) – film w reżyserii Franka Darabonta o bankierze (Tim Robbins), który został niesłusznie skazany na dożywocie. Fabuła powstała na podstawie opowiadania Stephena Kinga. 

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
20% rabatu na kosmetyki Clarena
20% rabatu na kosmetyki Clarena
Rabat na cały asortyment dostę... więcej»
Kod rabatowy:SZALONE20
Zobacz
+
20% rabatu na kosmetyki Clarena
Online
Stacjonarnie

Rabat na cały asortyment dostępny w sklepach stacjonarnych i na e-clarena.eu. Promocja obowiązuje dla zamówień powyżej 100zł oraz obejmuje produkty nieprzecenione. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALONE20
Zobacz
Rabat 30%* i prezent**
Rabat 30%* i prezent**
Rabat 30%* od 299 złotych i pr... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
+
Rabat 30%* i prezent**
Online
Stacjonarnie

Rabat 30%* od 299 złotych i prezent** od 499 złotych w salonach Estēe Lauder oraz na www.esteelauder.pl. *Wykluczenia: linia AERIN, Luxury Collection, Re-Nutriv, zestawy, nowości, produkty mini i przecenione. Nie łączy się z innymi rabatami. **Oferta ważna do wyczerpania zapasów. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
Do -40% na najlepsze marki sportowe!
Do -40% na najlepsze marki sportowe!
Rabat do 40% na sprzęt, odzież... więcej»
Kod rabatowy:SPORT
Zobacz
+
Do -40% na najlepsze marki sportowe!
Online
Stacjonarnie

Rabat do 40% na sprzęt, odzież i akcesoria sportowe dostępny w sklepie stacjonarnym i na Sportano.pl. Szczegóły w sklepie i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SPORT
Zobacz
Rabat 25% na zakupy za min. 499 zł
Rabat 25% na zakupy za min. 499 zł
Rabat 25% na zakupy za minimum... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO25
Zobacz
+
Rabat 25% na zakupy za min. 499 zł
Online

Rabat 25% na zakupy za minimum 499 zł w sklepie internetowym www.karcher.pl. Oferta dotyczy produktów nieprzecenionych z kategorii Home&Garden i nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO25
Zobacz
-20% na całą kolekcję Doctor Nap
-20% na całą kolekcję Doctor Nap
Rabat dotyczy całej kolekcji d... więcej»
Zobacz
+
-20% na całą kolekcję Doctor Nap
Online

Rabat dotyczy całej kolekcji dostępnej na www.doctornap.com i łączy się z innymi promocjami. Szczegóły na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Zobacz
Wybrane marki nawet do -40%
Wybrane marki nawet do -40%
Twoje ulubione produkty w wyją... więcej»
Zobacz
+
Wybrane marki nawet do -40%
Online

Twoje ulubione produkty w wyjątkowych cenach. Rabat do -40% na wybrany asortyment dostępny na cocolita.pl. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Zobacz
REKLAMA

Wideo

Maciej Musiał zadzwonił do Dagmary Kaźmierskiej z przeprosinami. Wcześniej zamieścił w sieci niestosowny komentarz

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.