Film Świat w ogniu
Fot. Materiały prasowe
ZE ŚWIATA FILMU

Gerard Butler w trzeciej odsłonie emocjonującego kina akcji. W kinach Świat w ogniu

Premiera 23 sierpnia

Łukasz Kaliński 22 sierpnia 2019 11:14
Film Świat w ogniu
Fot. Materiały prasowe

To już trzecie spotkanie z nieustraszonym agentem Mike’em Banningiem, w którego rolę ponownie wciela się Gerard Butler. Po tym jak musiał bronić Białego Domu, a później Londynu, tym razem Banning będzie zmuszony zadbać o swoje dobre imię. Można być pewnym, że absurdalnej akcji znów nie zabraknie, a bohater Butlera po raz kolejny pozostawi po sobie stosy trupów. Świat w ogniu w kinach od 23 sierpnia.

„Świat w ogniu”. Opis fabuły

Gerard Butler powraca jako agent Mike Banning, który tym razem musi stawić czoła FBI i innym tajnym służbom, w walce o swoje dobre imię i życie prezydenta. Po tragicznym ataku terrorystycznym w Londynie, zakrojona na szeroką skalę walka z terroryzmem wydaje się przynosić efekty. Agent Mike Banning wierzy, że najgorsze już za nim. Nie wie, że w najbliższym otoczeniu prezydenta USA są ludzie, którzy chcieliby zmienić porządek panujący na świecie. Wkrótce prezydent znów staje się celem ataku dokonanego przy użyciu najnowocześniejszych technik wojskowych. Giną dziesiątki agentów, a życie głowy państwa wisi na włosku. O zaplanowanie zamachu oskarżony zostaje sam Banning. Ścigany przez wszystkie służby, musi udowodnić swoją niewinność i udaremnić kolejny decydujący atak. Jego jedynym sprzymierzeńcem jest dawno niewidziany ojciec, unikający cywilizacji były żołnierz, który wciąż wiele mógłby swojego syna nauczyć. (opis dystrybutora)

O filmie „Świat w ogniu”

– Bardzo ucieszyła mnie możliwość powrotu do tej serii, by spróbować pokazać moją postać w zupełnie innym świetle – mówi Gerard Butler. – Mike Banning to najtwardszy z twardzieli, ale zarazem normalny człowiek. I to właśnie jego człowieczeństwo eksplorujemy w nowym filmie. Ta część jest najbardziej osobista ze wszystkich, ale zawiera także najbardziej spektakularne sceny akcji, a dramaturgicznie weszliśmy na zupełnie inny poziom – zapewnia gwiazdor. – Dla mnie to oryginalne, ekscytujące kino, które sprawdziłoby się równie dobrze jako osobny film, a jednocześnie zadowoli wszystkich fanów Mike’a Banninga – dodaje reżyser Ric Roman Waugh. – Chcieliśmy wejść w jego głowę, gdy z wojownika staje się ściganym i musi przejść do głębokiej defensywy. To wciąż fantastyczne widowisko, ale zmieniająca się perspektywa nadaje mu nieco innego wydźwięku.

– Nietrudno uwierzyć w takiego faceta, w to jak mówi i jak traktuje innych ludzi, tym bardziej, że Banning naprawdę chciałby żyć normalnie, cieszyć się rodziną i mieć święty spokój. Sęk w tym, że złoczyńcy nie mają zamiaru odpuszczać, a tak się składa, że on potrafi im sprostać – tłumaczy Butler powodzenie serii i sympatię, jaką widzowie darzą postać Mike’a Banninga. Według aktora kluczowym jest to, że w przeciwieństwie do odrealnionych superbohaterów, Banning jest postacią wiarygodną i rzeczywistą. – Bo jednocześnie jest to jeden z największych twardzieli, który nie uznaje porażek i zawsze znajduje wyjście z trudnej sytuacji. A przynajmniej do teraz, bo wydarzenia trzeciej części mocną nadszarpną jego sposób myślenia o samym sobie. Tym razem Banning będzie musiał zmierzyć się nie tylko z własną śmiertelnością, ale też z coraz bardziej kruchą psychiką człowieka, który przeżył w życiu tyle walk, wybuchów i niebezpiecznych sytuacji, że jego umysł znajduje się na krawędzi kryzysu – podsumowuje Gerard Butler.

Zwiastun filmu „Świat w ogniu”

– Inteligencja i psychologiczne podejście Rica do każdej postaci sprawiły, że nasza seria została wyniesiona na niedostępny jej wcześniej poziom. Jest nie tylko doskonałym reżyserem, ale ma także doświadczenie operatorskie i doskonale rozumie efekty specjalne oraz dźwiękowe. I nigdy, przenigdy nie traci swojego entuzjazmu – chwali reżysera Butler. Dla Waugha nie jest to pierwsze spotkanie z twardym, męskim kinem akcji. Ten były kaskader wyrobił sobie reżyserskie nazwisko więzienną trylogią Skazaniec, Infiltrator, Skazany. – Na planie Ric zarażał wszystkich pasją i zaangażowaniem. Wniósł również do projektu świeżą perspektywę, umożliwiając mi stworzenie takiego filmu, o jakim marzyłem od dawna. Jestem pewien, że fani będą zachwyceni nowym obliczem serii – zapewnia aktor. W pracy nad postacią Banninga pomagał Mickey Nelson, weteran z 28-letnim doświadczeniem w Secret Service, który ochraniał już w swojej karierze czterech prezydentów, ostatnio Baracka Obamę. – Bardzo ważne było dla mnie ukazanie specyfiki i osobności tego świata, różnych rządzących nim mechanizmów, a to wpłynęło na mnóstwo innych decyzji, również w kontekście stylu wizualnego filmu – tłumaczy Waugh.

Wraz z Butlerem do serii powraca laureat Oscara Morgan Freeman, który tym razem wciela się w postać Prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki, Allana Trumbulla. Na drugim planie Świata w ogniu przewijają się uznane nazwiska amerykańskiego filmu: Jada Pinkett Smith jako agentka FBI Thompson, Tim Blake Nelson w roli Wiceprezydenta Kirby’ego, Piper Perabo jako żona Banninga Leah, a także nominowany do Oscara Nick Nolte, który przyjął rolę dawno niewidzianego ojca naszego agenta – człowieka, który staje się niespodziewanie największym sprzymierzeńcem Banninga w jego wyścigu z czasem.

Świat w ogniu w kinach od 23 sierpnia.

Plakat filmu Świat w ogniu:

plakat filmu Świat w ogniu
Fot. Monolith Films/materiały prasowe

zdjęcie z filmu Świat w ogniu. Gerard Butler
Fot. Monolith Films/materiały prasowe

Wideo

Justyna i Jakub Przygońscy: „jesteśmy zapracowanymi rodzicami”. Tak zmieniły ich dzieci

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Co powie tata? JAROSŁAW I OLIWIA BIENIUK we wzruszającej rozmowie o wchodzeniu córki w dorosłość, układaniu życia na nowo, sile wspomnień i ojcowskiej miłości. ALEKSANDRA KURZAK: „lubię być diwą”. O błyskotliwej karierze, zaręczynach po 10 dniach znajomości i intymności. DOROTA I CZESŁAW MOZILOWIE razem pracują, podróżują, oglądają seriale, tańczą... Co jest receptą ich udanego związku? WOJCIECH MECWALDOWSKI to artysta, aktor i... introwertyk. Co oznacza dla niego „życie pełną gębą”? Ikar polskiego dziennikarstwa... Jaki był prywatnie? Wzloty i upadki KAMILA DURCZOKA.