Antoine Cierplikowski biografia
ZE ŚWIATA MODY

Antoine Cierplikowski: najsłynniejszy fryzjer świata

Kim był urodzony w Sieradzu geniusz, którego porównywano z Chanel?

Marcin Brzeziński 15 kwietnia 2023 17:30
Antoine Cierplikowski biografia

Francuski pisarz Maurice Sachs pisał: „Powojenne gwiazdy nazywały się Chanel, Cocteau, Antoine, Picasso”. Z czterech osób wspomnianych w tym cytacie trzy są powszechnie znane. Antoine, dziś zapomniany, zasługuje na to, by przywrócić należne mu miejsce w historii światowej mody, sztuki i designu. Jakiś czas temu ukazała się porywająca historia najsłynniejszego fryzjera wszech czasów autorstwa Marty Orzeszyny. Czego się z niej dowiadujemy o Antoine Cierplikowskim?

ZOBACZ: Elizabeth Arden otworzyła ponad 100 salonów urody, wspierała sufrażystki i stworzyła pierwszą kinową reklamę

Król fryzjerów, fryzjer królów

Pochodzącego z Sieradza Antoniego Cierplikowskiego, bo tak brzmiało jego prawdziwe nazwisko, znał cały świat – od Paryża, przez Stany Zjednoczone, po Australię i Nową Zelandię. Był geniuszem fryzjerstwa, wyjątkowym artystą i wizjonerem mody. Przez niemal 70 lat lansował trendy, stale prowokował i zaskakiwał swoim talentem. Nazywano go „królem fryzjerów i fryzjerem królów”. Jego przyjaciółmi byli ludzie sztuki, filmu i koronowane głowy, m.in.: Modigliani, Kisling, Dali, Picasso, Xawery Dunikowski, Jean Cocteau, Maurice Chevalier, Pola Negri, Jan Kiepura, Artur Rubinstein, Wallis, księżna Windsoru, Maria, królowa Rumunii czy Josephine Baker, Bette Davis i słynna projektantka Elsa Schiaparelli.C

CZYTAJ WIĘCEJ: Max Factor zrewolucjonizował świat makijażu i zmienił życie milionów kobiet

Z Sieradza do gwiazd

Antoni Cierplikowski urodził się 24 grudnia 1884 roku w Sieradzu. Był synem szewca Antoniego Cierplikowskiego i krawcowej Joanny z domu Majchrzak. Miał czwórkę starszego rodzeństwa: Rafała, Józefa, Władysława oraz młodszego brata Hieronima. Z fryzjerstwem zetknął się po raz pierwszy w wieku 11 lat. Naukę zawodu rozpoczął w Łodzi, aby w 1901 roku wyjechać do Paryża. Tam wypromował nową fryzurę a’la garçon, czyli na chłopczycę, która w połączeniu z sukienkami Coco Chanel stała się początkiem nowego wizerunku kobiety po pierwszej wojnie światowej. I tam rozpoczęła się jego niewiarygodna kariera.

WIĘCEJ NA TEMAT: Życie Heleny Rubinstein to historia determinacji i ogromnej fortuny

Antoine w swoim paryskim mieszkaniu z rzeźbami Xawerego Dunikowskiego (1963).

najsłynniejszy fryzjer świata Antoine Cierplikowski
Fot. Władysław Sławny/Forum

Imperium Antoine'a

U szczytu swej popularności Antoine posiadał sieć luksusowych salonów na całym świecie. 120 w samych Stanach Zjednoczonych, a także we Francji, w Anglii, Kanadzie, Australii, Japonii i w Polsce. Był właścicielem fabryk kosmetyków marki Antoine de Paris i Bain de Soleil we Francji i Stanach Zjednoczonych. Ich wyroby sprzedawano na pięciu kontynentach. Prowadził szkoły kosmetyczno-fryzjerskie kształtujące przyszłych pracowników salonów Antoine’a w Stanach Zjednoczonych i w Paryżu. Założył ekskluzywne czasopismo lifestylowe Antoine. Dokument pour la femme moderne.
Miał dwa prywatne samoloty: farmana 391 i stinsona reliant (takim samym latał Al Capone).

Wypromował nową fryzurę a’la garçon, która w połączeniu z sukienkami Coco Chanel stała się początkiem nowego wizerunku kobiety po pierwszej wojnie światowej

Za jedną wizytę w swoim salonie inkasował nawet 150 dolarów (równowartość dzisiejszych 2 tysięcy złotych). Za prywatną wizytę Antoine’a u klientki trzeba było zapłacić nawet 500 dolarów (dziś to około 6 tysięcy złotych). Do jego klientek należały Mata Hari, Josephine Baker, Bette Davis, Brigitte Bardot i Eleanor Roosevelt. Nadzorował pracę fryzjerów podczas koronacji Jerzego VI i Elżbiety II.

ZOBACZ TEŻ: Charlotte Tilbury - słynna brytyjska makijażystka i przyjaciółka Kate Moss

W zapomnieniu

Słynął z ekstrawaganckich strojów, spał w szklanej trumnie, jego paryski dom zdumiewał swoim ekscentrycznym wystrojem... Ale czas płynął niebłaganie, i moda na Antoine'a zaczęła słabnąć. W latach siedemdziesiątych XX wieku sprzedał prawa do marek Antoine de Paris i Bain de Soleil za 17 milionów (dziś 86 milionów) dolarów. Obie marki istnieją do dziś, ale nie wiadomo, co się stało z gigantycznym majątkiem genialnego fryzjera, który zmarł w 1976 roku w zapomnieniu w swoim rodzinnym Sieradzu.
W książce Antoine de Paris. Polski geniusz światowego fryzjerstwa. Ekscentryk. Milioner. Artysta opartej na najnowszych badaniach jej autorka Marta Orzeszyna odsłania kulisy życia prywatnego Antoine’a, opisuje jego oszałamiającą karierę, niezwykłe bogactwo, a wreszcie zaskakujący koniec burzliwego życia. Polecamy!

Książka Marty Orzeczyny "Antoine de Paris. Polski geniusz światowego fryzjerstwa. Ekscentryk. Milioner. Artysta", Rebis.

Premiera książki Antoine de Paris, Marta Orzeszyna, Rebis
Fot. Materiały prasowe

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Oscary 2022: oto 5 filmów nominowanych za kostiumy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Odkrywamy zaskakującą szafę Małgosi Kożuchowskiej
Supermodelka Anna Jagodzińska i jej szaleństwa